111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

19
Proiect didactic Data : 9.12.2011 Clasa : I Şcoala : Şcoala cu clasele I-VIII Cătunu Aria curriculară : Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică Subiectul : Numărul 10 Tipul : însuşire de noi cunoştinţe Obiective de referinţă: 1.1.să înţeleagă sistemul zecimal de formare a numerelor(din zeci şi unităţi), utilizând obiecte pentru justificări; 1.2.să scrie, să citescă,să compare şi să ordoneze numerele naturale de la 0 la 100 2.3.să sesizeze asocierea dintre elementele a două grupe de obiecte, desene sau numere mai mici ca 30, pe baza unor criterii date. Obiective operaţionale : O1.să grupeze obiectele corespunzător numărului 10; O2.să completeze ,în scris, mulţimile de obiecte ; O3.să scrie cifra 10, după model; Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, exerciţiul, cubul, povestirea, explicaţia, demonstraţia. Mijloace de învăţare: planşe cu cifra, imagini cub, imagini (castel,balaur,copiii numere),fişe Moduri de organizare: individual, frontal, în perechi. Bibliografie:

Transcript of 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

Page 1: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

Proiect didactic

Data : 9.12.2011

Clasa : I

Şcoala : Şcoala cu clasele I-VIII Cătunu

Aria curriculară : Matematică şi ştiinţe ale naturii

Disciplina: Matematică

Subiectul : Numărul 10

Tipul : însuşire de noi cunoştinţe

Obiective de referinţă:

1.1.să înţeleagă sistemul zecimal de formare a numerelor(din zeci şi unităţi), utilizând

obiecte pentru justificări;

1.2.să scrie, să citescă,să compare şi să ordoneze numerele naturale de la 0 la 100

2.3.să sesizeze asocierea dintre elementele a două grupe de obiecte, desene sau numere

mai mici ca 30, pe baza unor criterii date.

Obiective operaţionale :

O1.să grupeze obiectele corespunzător numărului 10;

O2.să completeze ,în scris, mulţimile de obiecte ;

O3.să scrie cifra 10, după model;

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, exerciţiul, cubul, povestirea, explicaţia,

demonstraţia.

Mijloace de învăţare: planşe cu cifra, imagini cub, imagini (castel,balaur,copiii

numere),fişe

Moduri de organizare: individual, frontal, în perechi.

Bibliografie:

*Ghidul programului de informare-formare a institutorilor-învăţătorilor, Curriculum

pentru clasele I şi a IIa, Bucureşti, 2003.

*Matematică, manual pentru clasa I, Victoria Pădureanu, Tudora Piţilă, Cleopatra

Mihăilescu, Ed. Aramis, 2004.

*Activităţi transdisciplinare, Ghid pentru învăţători, Ed. RADICAL, 2003.

Durata: 50’

Page 2: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

Etape Ob. Activitatea învăţătoarei

Activitatea elevilor Metode Forme de organizare

Moment organizatoric

Asigur condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei.

Se pregătesc.

Activitate transdisciplinară

Captarea atenţiei

15’

Exista demult, într-un ţinut îndepărtat un castel minunat al numerelor. În el locuiau copiii numere(afişez o imagine cu un castel şi copiii numere 9).Într-o zi, copiii numere au fost capturaţi de Mate Bau-Bau, un balaur , pentru că acesta ura matematica şi dorea ca nimeni să nu mai înveţe nimic de la copiii numere.Din fericire în acea zi, Zece lipsea de acasă, deoarece era rândul lui să aducă la castel copiii de clasa I pentru a le preda o nouă lecţie despre numere.Fiind numărul 10, doar el putea distruge

Ascultă.Observă.

ConversaţiaExplicaţiaObservaţiaPovestirea

Frontal

Page 3: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

balaurul , însă elevii de clasa I au hotărât să-l ajute, împreună cu voi.Vom ajuta copiii să recupereze castelul numerelor?Pentru a anunţa copiii că îi vom ajuta, le vom trimite câte o scrisoare cu numere.Pe bănci aveţi câte un plic cu steluţe.În perechi veţi realiza un chenar al scrisorii, iar mesajul va fi realizat din numere colorate şi personalizate(gură, ochi, mâini, picioare, pălării, etc.)La final le vom pune într-un plic mare pentru a le trimite.

Răspund.

Fiecare elev va pune steluţe pe jumătate de foaie şi vor colora câte o cifră preferată.

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

În perechi

Reactualizarea cunoştinţelor

3’

Pentru ca şi copiii numere capturaţi de către balaur să afle că suntem alături de ei, vom trasmite mesajele următoare:-număraţi crescător şi

Ascultă.Răspund solicitărilor.

ConversaţiaExerciţiul

FrontalIndividual

Page 4: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

descrescător până la 9;-număraţi din doi în doi;-număraţi din trei în trei;-vecinii lui 3, 5, 8.

Anunţarea temei1’

Cum am spus că se numeşte copilul număr pe care-l vom ajuta să-şi elibereze fraţii?Astăzi vom învăţa şi noi numărul 10, pentru a deveni prieteni buni cu Zece, copilul număr.Vom forma mulţimi, vom învăţa să scriem numărul, etc.

Copilul număr se numeşte Zece.

Ascultă.

ConversaţiaExplicaţia

Frontal

Dirijarea învăţării

25’

Afişez o planşă cu numărul 10 şi cu ajutorul meu vor descoperi din ce este alcătuit numărul şi diferenţa între acesta şi cele învăţate anterior.

Pe o planşă voi explica modul de scriere al lui 10: 1 zece şi 0 unităţi.

Ascultă şi descoperă modul de scriere al numărului nou.

ConversaţiaExplicaţia Frontal

Page 5: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

O1O2O3

Copiii sunt invitaţi la tablă pentru a completa corespunzător tabelul cu cifrele învăţate. Utilizând metoda cubului elevii vor îndeplini, diferenţiat, sarcinile din anexa 1.

Pentru a învăţa să scrieţi corect cifra, ascultaţi explicaţiile şi aplicaţi pe caiete. Pe o planşă prezint ,în întregime şi separat elementele lui 10.Demonstrez scrierea numărului şi ajut elevii să scrie un rând pe caiete.

Realizează sarcina.

Formează grupele diferenţiat, primesc sarcinile, iar după rezolvare, liderul prezintă munca echipei şi lipim împreună fişa pe un cub.

Ascultă şi observă.

Aplică.

Exerciţiul

ExerciţiulExplicaţiaCubul

ExplicaţiaExerciţiulDemonstraţia

Frontal

FrontalÎn grup

FrontalIndividual

Page 6: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

Obţinerea performanţei

6’

Pentru a încheia cu succes lupta contra balaurului Mate Bau-Bau, veţi rezolva, conform cerinţelor,sarcinile din fişa primită.Anexa 2

Ascultă explicaţiile şi lucrează.

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

FrontalIndividual

Aprecieri şi recomandări

Fac aprecieri colective şi individuale cu privire la activitatea desfăşurată.Felicit copiii pentru că au salvat Castelul numerelor.

Ascultă. Conversaţia Frontal

Page 7: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

ANEXA 1

Elevii sunt împărţiţi în grupe Învăţătoarea le prezintă elevilor un cub care are desenat pe fiecare latură unul din simbolurile stabilite:

1. fluturele- DESCRIE2. cerbul- COMPARĂ3. puiul- ANALIZEAZĂ4. tigrul- ASOCIAZĂ5. maimuţa- APLICĂ6. curcanul-ARGUMENTEAZĂToate aceste operaţiuni elevii le vor face pe fişe, fiecare echipă va primi o fişă conform simbolului .

După ce elevii vor lucra pe echipe aceste fişe, vor veni la tablă, bineînţeles un reprezentant al fiecărei echipe, care va prezenta colegilor rezultatele finale ale fişelor de lucru.

DESCRIE cifra 10 -desenează elementele ei component

Page 8: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

COMPARĂ-compară cifra 10 -cifra 8-compară obiectele cu care se aseamănă fiecare. Scrie cifrele pe fişă.

ANALIZEAZĂ Completează cu obiecte mulţimile şi analizează-le.

104

Page 9: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

APLICĂ-Scrie un rând cu numărul 10

ASOCIAZĂ - numărul cu obiecte din mediul înconjurător

ARGUMENTEAZĂ că văcuţele din imagini au împreună 10 pete. Numără-le şi colorează-le.

Page 10: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

Anexa 2

1. Completează axa numerelor.

2.Completează mulţimile de 10 elemente.

3.Să scriem:

1 0

1 0 1 0

Descriptori de performan ţă

„1” şi „0” alăturămŞi pe „10” îl formăm.Noi, fetiţe şi băieţi,Astăzi, mândri şi isteţi,Numerele-am învăţatŞi pornim la…calculat!

0 103 7

Page 11: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

itemul foarte bine bine suficient1 Să completeze căsuţele goale cu

cele 7 numere potriviteSă completeze căsuţele goale cu 5

numere potriviteSă completeze căsuţele goale cu

3 numere potrivite

2 Să formeze, prin completare, cele 6 mulţimi date

Să formeze, prin completare,4 mulţimi din cele date

Să formeze, prin completare, 2 mulţimi din cele date

3 Să scrie corect, respectând spaţiul, 3 rânduri cu numărul 10

Să scrie corect, respectând spaţiul, 2 rânduri cu numărul 10

Să scrie corect, respectând spaţiul, 1 rând cu numărul 10

Centralizarea rezultatelor 8.XII.2011

Matematică

Nr.crt Nume prenume I1 I2 I3 NOTA1 Cânpeanu.M.2 Croitoru.F.3 Ciucur.V.4 Gegea.M.C.5 Gheorghiescu.N.6 Iancu.R.7 Ionescu.G.8 Matei.A-M.9 Matei.E.10 Negrei.G.11 Negrei.M.12 Niculae.L.C.13 Stan.N.14 Şerban.C.Ş.15 Toader.A.I.16 Toma.A.17 Toma.I.A.18 Văleanu.A.

FIŞA

Page 12: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

de înregistrare a rezultatelor obţinute la probele de evaluare sumative,

la nivel de clasă

ŞCOALA:…………………………………………............

DISCIPLINA :...............................................................

CLASA:…………………………

DATA:.......................................................................

NUMĂR DE ELEVI EVALUAŢI:...........................

MATRICEA DE SPECIFICAŢII:

Conţinuturi / Obiective

Cunoaştere Înţelegere Aplicare Analiză Sinteză Evaluare

REZULTATE OBŢINUTE:

Conţinuturi / Obiective

Conţinut 1/ Obiectiv 1

Conţinut 2 /Obiectiv 2

Conţinut 3 /Obiectiv 3

Conţinut 4 /Obiectiv 4

Conţinut 5 /Obiectiv 5

Conţinut 6 /Obiectiv 6

Nivel de realizare

FB B S FB B S FB B S FB B S FB B S FB B S

Nr de elevi care au realizat obiectiveleNr de elevi care nu au realizat obiectivele ( care au obţinut calificativul Insuficient)

CALIFICATIVE OBŢINUTE LA PROBA DE EVALUARE:Foarte bine Bine Suficient Insuficient

Page 13: 111292881 4 Proiect Didactic Matematica. Fisa , Matrice ,Etc Doc

Nr. elevi

%

PROBLEME IDENTIFICATE:

Probleme identificateNumăr de elevi care întâmpinădificultăţi

MĂSURI AMELIORATIVE (se vor anexa fişele de ameliorare):

REZULTATELE REGLĂRII:

Conţinuturi / Obiective

Conţinut 1/ Obiectiv 1

Conţinut 2 /Obiectiv 2

Conţinut 3 /Obiectiv 3

Conţinut 4 /Obiectiv 4

Conţinut 5 /Obiectiv 5

Conţinut 6 /Obiectiv 6

Nivel de realizare

FB B S FB B S FB B S FB B S FB B S FB B S

Nr de elevi care au realizat obiectiveleNr de elevi care nu au realizat obiectivele ( care au obţinut calificativul Insuficient)