100 Proiect de Lectie

14
PROIECT DE LECŢIE Clasa : a VI a Data : 27 . 03 . 2012 Disciplina : Biologie Unitatea Scolara : Sc. cu clasele I-VIII, Scurtesti, Vadu Pasii Unitatea de învăţare: Clasificarea animalelor vertebrate Tema lectiei : Grupe de pasari Tipul lectiei : mixta Scopul lecţiei: recunoasterea caracterelor diferitelor specii de păsări pentru încadrarea lor în grupe sistematice Competenţe specifice : 1.1.Identificarea unor grupe de specii de animale 1.2. Stabilirea relatiei între factorii de mediu si diversitatea animalelor 2.1.Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate explorării lumii animale 2.3. Transferarea rezultatelor experimentale în activităţile de creştere şi de îngrijire a animalelor 4.2. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare Competenţe derivate: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să :

Transcript of 100 Proiect de Lectie

Page 1: 100 Proiect de Lectie

PROIECT DE LECŢIE

Clasa : a VI a Data : 27 . 03 . 2012Disciplina : BiologieUnitatea Scolara : Sc. cu clasele I-VIII, Scurtesti, Vadu PasiiUnitatea de învăţare: Clasificarea animalelor vertebrateTema lectiei : Grupe de pasari Tipul lectiei : mixtaScopul lecţiei: recunoasterea caracterelor diferitelor specii de păsări pentru încadrarea lor în grupe sistematice

Competenţe specifice :1.1.Identificarea unor grupe de specii de animale1.2. Stabilirea relatiei între factorii de mediu si diversitatea animalelor 2.1.Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate explorării lumii animale2.3. Transferarea rezultatelor experimentale în activităţile de creştere şi de îngrijire a animalelor4.2. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare

Competenţe derivate: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să :CD1. Sã precizeze principalele adaptãri ale pãsãrilor la mediul de viaţã.CD2 Sã indice grupele de pãsari .CD3 Sã recunoascã și sã compare grupele de pãsãri pe baza caracterelor morfologice.CD4 Să recunoască dintre păsările prezentate pe cele care sunt păsări ocrotite de lege.

Page 2: 100 Proiect de Lectie

ELEMENTE ALE STRATEGIEI

Resurse materiale: - fişe de lucru, imagini cu pasari , flip-chat, videoproiector , creta, tabla, manual, coli mari, markere , cartoane cu pasari

Resurse procedurale: Conversaţia euristică,observaţia,învăţarea prin descoperire,demonstrarea,comparaţia, explicatia

Forme de activitate: Frontala, pe grupe, individuală

Bibliografie :Metodica predării biologiei ( I. Iordache, Ulpia M. Leu, Iaşi, 2001);

Manual biologie clasa a VI a ( Edit. Didactică şi Pedagogică, Buc. 2004) ,

Ornitologie practică ( I. Iordache, D. Stănescu)

Păsările din România şi din Europa- determinator ilustrat, Hamlyn Guide

Page 3: 100 Proiect de Lectie

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr.crt

Momentele lecţiei

CD. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi mijloace didactice

Forme de activitate

Metode de evaluare

1. Moment organizatoric

-asigură condiţii optime necesare desfăşurării activităţii- notează absenţii

- se pregătesc pentru activitate

2. Captarea atenţiei Care este dovada ca pasarile se trag din reptile ?

3. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor

- scrie pe tablă titlul lecţiei- prezintă obiectivele lecţiei:- adaptarile animalelor la mediul de viata , comparatie intre grupele de pasari si recunoastere a grupelor de pasari protejate

- elevii notează titlul lecţiei în caiete „ Grupe de pasari”.

Conversaţia Frontal

4. Reactualizarea noţiunilor anterior învăţate

- adresează elevilor întrebări din lecţiile anterioare :

Care sunt caracterele generale ale pasarilor ?

- elevii răspund la întrebări-forma aerodinamica -invelis extern format din puf , pene si fulgi-membre anterioare transformate in aripi -membre posterioare au piele solzoasa -respiratia e pulmonara -oasele pneumatice -temperatura corpului

ConversaţiaExplicaţia

Observarea sistematică a elevilor

orala

Page 4: 100 Proiect de Lectie

constanta -se inmultesc prin oua

5. Dirijarea învăţării şi transmiterea noilor conţinuturi CD1

CD2CD3

CD4

- împarte elevii în sase grupe;- distribuie elevilor fişe de lucru , coli mari de hartie , markere si poze cu animale

- elevii sunt împărţiţi în sase grupe, primesc fişe de lucru pe care le vor completa cu ajutorul informaţiilor din manual.

Grupa I – descrie Pasarile de curte si cele inrudite cu ele Grupa II – va descrie Pasarile inotătoare si cele inrudite cu eleGrupa III – va descrie pasarile picioroange Grupa IV – va descrie Pasarile agatatoare Grupa V- descrie Pasarile rapitoare Grupa VI –descrie Pasarile alergatoare

ConversaţiaExplicaţiaÎnvaţarea prin descoperie

Fise de lucruRealizarea posterelor

ObservareaSistematică a elevilor

Activitatea individuală

Activitatea pe grupe

6. Asigurarea conexiunii inverse

Fixarea cunoştinţelor

- cu ajutorul elevilor va fi expusă pe tablă schema lecţiei

- va completa o plansa cu caractere de recunoastere ale grupelor de pasari si reprezentanti ai acestora

- elevii îşi notează pe caiete schema realizată de profesor la tablă

- elevii vor completa câte o fişă asemămătoare celei pe care o completează profesorul

ExerciţiulConversaţia

Activitateafrontală

Activitatea individuală

Page 5: 100 Proiect de Lectie

7. Evaluarea - arata imagini cu diferite pasari pe care elevii trebuie sa le incadreze in categoria respectiva

- elevii , numiti de profesor vor identifica pe imagini pasarile

ExplicaţiaConvesatia

Activitate Frontala/ individuala

Orala

Page 6: 100 Proiect de Lectie

SCHEMA LOGICA ALECŢIEI

GRUPE DE PĂSĂRI

PASARI DE CURTE - au corp greoi si aripi scurte; picioare musculoase, degete cu gheare groase si tocite (gaina, prepelita, fazanul, cocosul)PASARI INOTATOARE → corp hidrodinamic, penaj unsuros, picioare scurte , degete unite printr-o membrana inotatoare( rata , gasca, lebada)PASARI PICIOROANGE→ au picioare înalte, subtiri şi lipsite de pene (barza, lopatarul, egreta)PASARI AGATATOARE → picioare terminate cu doua degete îndreptate înainte si doua înapoi( ciocanitoare , cuc)PASARI RAPITOARE→ ciocul este incovoiat, ascutit si puternic, picioarele au degete groase , cu gheare ascutite (vulturul plesuv, acvila, soimul, bufnita, cucuveaua)PASARI ALERGATOARE → au corpul greoi, aripi scurte, picioare inalte , puternice si musculoase (strutul)

Page 7: 100 Proiect de Lectie

CARACTERE DE RECUNOASTERE ALE PRINCIPALELOR GRUPE DE PASARI

1)PASARILE DE CURTE(SCURMATOARE) 4)PĂSĂRILE AGĂŢĂTOARE-au corpul greoi si aripi scurte -nu sunt bune zburatoare-au picoare musculoase -degete cu gheare groase si tocite Reprezentanti : cocosul de munte, prepelita, fazanul

-au picioare terminate cu doua gheare îndrepate înainte si doua înapoi -au gheare ascutite si încovoiateReprezentanti: ciocanitoarea , cucul

2)PĂSĂRILE INOTATOARE 5)PĂSĂRILE RĂPITOARE -forma corpului e hidrodinamică -penaj unsuros-picioare scurte , asezate înapoia corpului -degete unite prin membrana înotătoareReprezentanti:rata, gasca, lebada

- pasari de prada- ciocul este încovoiat, acuţit si puternic- bune zburatoare , picioarele au degte groase , gheare

ascutite si încovoiateReprezentanti: soimul, acvila , vulturul plesuv, bufnita, cucuveaua

3)PĂSĂRILE PICIOAROANGE 6)PĂSĂRI ALERGATOARE- picioare inalte, subtiri si lipsite de pene- degete unite numai la baza printr-o membrana

interdigitală Reprezentanti: egreta, lopatar, barza

- corp greoi- aripi scurte- picioare înalte, puternice, musculoaseReprezentant : strutul

Page 8: 100 Proiect de Lectie

CARACTERE DE RECUNOASTERE ALE PRINCIPALELOR GRUPE DE PASARI

1)PASARILE DE CURTE(SCURMATOARE) 4)PĂSĂRILE AGĂŢĂTOARE

Reprezentanti : cocosul de munte, prepelita, fazanul Reprezentanti: ciocanitoarea , cucul

2)PĂSĂRILE INOTATOARE 5)PĂSĂRILE RĂPITOARE

Reprezentanti:rata, gasca, lebadaReprezentanti: soimul, acvila , vulturul plesuv, bufnita, cucuveaua

3)PĂSĂRILE PICIOAROANGE 6)PĂSĂRI ALERGATOARE

Reprezentanti: egreta, lopatar, barza Reprezentant : strutul

Page 9: 100 Proiect de Lectie
Page 10: 100 Proiect de Lectie