1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

17
Proiect didactic Educatoare: Busuioc Maricica Data: 31.10.2012 Grupa: Mica - Ratustelor Tema anuala: ,,Cand/cum si de ce se intampla?” Tema proiectului: „Armonia Zanei Toamna” Tema saptamanii: ,,Culorile toamnei” Tema zilei: ,,Bine ai venit draga toamna!” Forma de realizare: activitate integrata – ALA+ADE+ADP Domenii experientiale: Stiinte (Cunoasterea mediului), Estetic si Creativ (Educatie plastica) Tipul activitatii: asimilare de cunostinte Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici Mijloc de realizare: observare cu suport ilustrativ, dactilopictura Durata: o zi Scopul activitatii: Imbogatirea si sistematizarea cunostintelor despre caracteristicile anotimpului toamna. Dezvoltarea deprinderii de a realiza o compozitie plastica dupa un model dat. 1

description

proiect de activitate grupa mijlocie la gradinita l-am folosit pentru inspectia de grad

Transcript of 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

Page 1: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

Proiect didactic

Educatoare: Busuioc Maricica

Data: 31.10.2012

Grupa: Mica - Ratustelor

Tema anuala: ,,Cand/cum si de ce se intampla?”

Tema proiectului: „Armonia Zanei Toamna”

Tema saptamanii: ,,Culorile toamnei”

Tema zilei: ,,Bine ai venit draga toamna!”

Forma de realizare: activitate integrata – ALA+ADE+ADP

Domenii experientiale: Stiinte (Cunoasterea mediului), Estetic si Creativ (Educatie plastica)

Tipul activitatii: asimilare de cunostinte

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici

Mijloc de realizare: observare cu suport ilustrativ, dactilopictura

Durata: o zi

Scopul activitatii: Imbogatirea si sistematizarea cunostintelor despre caracteristicile anotimpului toamna.

Dezvoltarea deprinderii de a realiza o compozitie plastica dupa un model dat.

Dezvoltarea sensibilitatii cromatice.

Obiective operationale:

ALA:

Sa selecteze corect cel putin 2 imagini caracteristice toamnei.

Sa coloreze imaginea suport (frunza) cu o culoare potrivita anotimpului toamna.

1

Page 2: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

Sa ordoneze frunzele toamnei dupa criteriul culorilor cu ajutorul modelului dat.

ADE:

1.Cognitive:

Stiinte:

O: Sa recunoasca corect anotimpul prezentat in plansa ilustrativa.

O: Sa enumere elementele componente ale imaginii ilustrative cu propriile cuvinte.

O: Sa identifice corect caracteristicile anotimpului toamna cu ajutorul imaginilor prezentate.

Estetic si creativ:

O: Sa denumeasca in mod corect materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie (hartie, acuarele, pahar cu apa, servetele).

O: Sa aplice culoarea cu degetul aratator pe suprafata data conform tehnicii de dactilopictura respectand indicatiile primite.

2.Afectiv-volitive:

O: Sa recunoasca frumusetea anotimpului toamna.

O: Sa manifeste respect si ocrotire fata de natura.

3.Psihomotorii:

O: Sa manipuleze materialul pus la dispozitie cu ajutorul coordonarii oculo-motorie.

O: Sa adopte o pozitie corporala corecta pe parcursul activitatilor.

Strategii didactice:

Metode si procedee: observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, turul galeriei

Mijloace didactice:

ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenta copiilor, frunzulite colorate.

2

Page 3: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

ALA: imagini cu anotimpul toamna (frunze colorate, copaci fara frunze, umbrela, norisor cu ploaie, cos cu mere, cos cu frunze uscate) si imagini

cu anotimpul iarna (fulg de nea, om de zapada, Mos Craciun, copii pe sanie).

ADE: imagini pe carton mare cu anotimpul toamna (parcul, fructele, activitatile), frunze uscate, hartie, acuarele, pahar cu apa, servetele,

frunzulite colorate (recompensa).

Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici

Timp: 30 min

Bibliografie:

Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.

3

Page 4: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

Activitati de invatare

1.Activitati de dezvoltare personala

Rutine: Primirea copiilor, momentul de igiena personala, calendarul naturii, prezenta, micul dejun, mersul la toaleta.

Tranzitie: „Dansul culorilor” ,,Calatoria unei frunze” „Misca vantul frunzele”Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

1. Salutul

2. Prezenta

3. Calendarul naturii

4. Impartasirea cu ceilalti

5. Noutatea zilei

2. Activitati pe domenii experientiale:

-DS (Cunoasterea mediului)

„Bine ai venit draga toamna” – observare cu suport ilustrativ

-DEC (Educatie plastica) – dactilopictura – Frunza de toamna

3.Activitati liber alese:

-ALA 1 :

Biblioteca – „Citim imagini despre toamna”

Arta – „Coloram frunzele toamnei”

Joc de rol - „Gradinarul aduna frunzele uscate”

-ALA 2- recreativ

„Bate vantul frunzele”

4

Page 5: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

Scenariul zilei„Bine ai venit draga toamna!”

I.ADPActivitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

Salutul: Buna dimineata copii, bine ati venit! Buna dimineata draga toamna, bine ai venit!

Prezenta: dupa ce fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica si vine in fata colectivului pentru a primi o frunzulita (rosie,

galbena sau portocalie) si va enunta dupa caz „- Sunt o frunza ...”. Astfel se stabilesc si absentii zilei. La finalul prezentei educatoarea exclama cu

bucurie - Cate frunze colorate am in clasa! Acum este cu adevarat toamna! Sa ne jucam putin ca sa vedem daca noi stim ce frunze suntem. Eu

voi spune o culoare a frunzei si copiii care au primit acea culoare se ridica in picioare. De exemplu eu voi spune – Toamna vine cu frunze

galbene! - toate frunzele galbene se ridica in picioare. In urma explicatiei si demonstratiei se realizeaza jocul-exercitiu de doua ori pentru

fiecare culoare. La final copiii se aplauda si se aseaza din nou pe covoras.

Impartasirea cu ceilalti: Copii, dupa cum ati observat si voi atunci cand ati venit la gradinita sunt foarte multe frunze uscate si colorate

pe jos. De asemenea, va imbracati cu haine mai groase pentru ca este frig afara. Toate acestea se intampla pentru ca a sosit draga noastra

toamna! Toamna este un anotimp care ne ofera multe bucurii. Astazi, v-am daruit la sosire cate o frunza colorata. Dar sunt mai multi copii cu

aceiasi culoare. Frunzele galbene in picioare si va adunati langa X ... Copiii cu fiecare culoare se ridica si se aduna langa un copil enuntat de

educatoare care este mai timid pentru a le oferi incurajare sa participe la activitate. Se diferentiaza astfel colectivul de copii in 3 subgrupuri si se

anunta ca fiecare face parte dintr-o grupa.

Noutatea zilei: Astazi este o zi speciala pentru ca vom descoperi un puzzle! Cum? Pentru fiecare activitate pe care o vom realiza

impreuna primim o bucatica de puzzle pentru ca in final sa vedem ce imagine am construit.

Calendarul naturii: Se solicita copiilor sa aleaga cate un reprezentant din fiecare grupa si sa mearga la cate o fereastra din clasa pentru a

spune cum e vremea afara. Pentru raspunsurile corecte copii primesc o imagine din puzzle.

5

Page 6: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

DS (Cunoasterea mediului) – ALA 1 (Biblioteca, Arta, Joc de rol) – DEC ( Educatie plastica)

Se realizeaza tranzitia catre prima activitate prin tranzitia „Dansul culorilor”.

Toate frunzele in picioare si formam un cerc in care ne tinem de mana.

Frunzulite suntem noi, impartite in 3 culori. Frunzele galbene au cazut (copilul se aseaza in pozitia piticului), frunzele rosii sunt pe crengi

(copilul duce mainile sus), frunzele portocalii se rotesc in aer (copilul se invarte). Toate frunzele colorate sunt adiate de vant (saritura ca

mingea).

Copiii se aseaza pe scaunele in semicerc si se prezinta frontal un tablou al toamnei. Se prezinta copiilor o plansa mare colorata, iar un va

identifica anotimpul ilustrat. Fiecare copil descrie o componenta a imaginii si astfel va identifica si o caracteristica a anotimpului toamna.

Educatoarea insista in anumite momente sa raspunde numai anumite frunze colorate. La final se primeste inca o bucata din puzzle.

Tranzitie ALA 1 – „Calatoria unei frunze” – Toate frunzele in picioare. Frunzele stau una in spatele celeilalte si formam un rand. In copac noi

am crescut (mainile sus), a venit toamna si s-a facut tare frig (mainile incrucisate la piept), pasarile calatoare se duc in tarile calde (facem cu

mana la pasari), ploua usor (tinem umbrela). Ne oprim pe covoras, frunzele s-au uscat! Acum sunt frunze rosii, galbene, portocalii. Grupare pe

culoare se directionare catre sectoare propuse.

ALA 1- Biblioteca – „Citim imagini despre toamna”. Grupa selecteaza imagini cu anotimpul toamna si le aseaza pe tabla magentica. Fiecare

copil participa la alegerea imaginilor.

Arta – „Coloram frunzele toamnei” – Grupa coloreaza frunze folosind culorile caracteristice toamnei.

Joc de rol - „Gradinarul aduna frunzele uscate”- Grupa are la dispozitie 2 culori amestecate (cuburi de plastic). Copiii trebuie sa separe

„frunzele” pe culori si sa realizeze doua gramezi.

La finalul activitatilor alese fiecare echipa va prezenta celorlalte doua grupe ceea ce au realizat. Copiii primesc o alta piesa de puzzle.

6

Page 7: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

Tranzitie DEC- Educatie plastica – „Misca vantul frunzele”. Toate frunzele stau in picioare pe covoras in cerc. Vantul misca frunzele inainte

(apropiere in cerc), inapoi (exterior cerc), pe loc (invartire pe loc). Frunzele adie pe crengute (miscare mainilor la stanga si la dreapta). Vantul

bate din ce in ce mai tare si frunzele se desprind de pe crengi si aluneca usor, usor pe pamant. Frunzele sunt vesele pentru ca sunt colorate!

DEC- Educatie plastica

Copiii se aseaza la masute. Educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere materialele puse la dispozitie. Dupa enumerare se repeta

materialele si se prezinta copiilor o frunza model realizata fara depasirea conturului. Copii, astazi vom picta cu degetul aratator o frunza. Care

este degetul aratator? Toti copiii ridica degetul. Mai intai va explic cum trebuie sa pictam. Degetul aratator il punem in apa, apoi in culoarea pe

care dorim sa o utilizam pentru frunza si degetelul pe foaie. Daca vrem sa folosim alta culoare trebuie sa ne stergem degetelul de culoare.

Exersam impreuna in aer! (de 2 ori). Ce culori folosim pentru frunza toamnei?

Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea musculaturii fine. Inchidem pumnii, deschidem pumnii, Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit

soarele!

La finalul activitatilor se fac aprecieri pentru lucrari cu ajutorul metodei „Turul galeriei” si se ofera ultima bucata din puzzle. Copiii intuiesc

imaginea ca fiind Zana Toamna.

ALA recreativ

“Bate vantul frunzele!”

Cantec cu miscare- copiii canta si gesticuleaza actiunea sugerata de melodie.

7

Page 8: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

Etapele lectiei

Continutul invatarii

Strategii didactice Evaluare

Forme de

organizare

Metode si

procedee

Mijloace de

invatare

T

1.Moment

organizatoric

Aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului pentru activitate-

aranjarea scaunelor in semicerc. Pregatirea materialului didactic

necesar desfasurarii activitatii. Intrarea copiilor in clasa.

Frontal Observarea

copiilor

2. Captarea

atentiei

Salutul: Buna dimineata copii, bine ati venit! Buna dimineata draga

toamna, bine ai venit!

Prezenta: fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica, primeste

o frunzulita si va enunta dupa caz „- Sunt o frunza ...”.

Eu voi spune o culoare a frunzei si copiii care au primit acea culoare

se ridica in picioare.

Impartasirea cu ceilalti: Frunzele galbene in picioare si va adunati

langa X .....

Noutatea zilei: Astazi este o zi speciala pentru ca vom descoperi un

puzzle! Cum? Pentru fiecare activitate pe care o vom realiza impreuna

primim o bucatica de puzzle pentru ca in final sa vedem ce imagine am

construit.

Frontal

Individual

Grup

Explicatia

Demonstratia

Frunza

colorata

Bucata

puzzle

4 Observarea

copiilor,

aprecieri

verbale

3.Anuntarea

temei si

obiectivelor

-Copiii astazi vorbim despre anotimpul toamna. Cat de frumos este

anotimpul prin culorile frunzelor uscate, ce schimbari sunt in natura si

ce se intampla in viata noastra o data cu venirea toamnei.

Frontal Explicatia

Demonstratia

1

8

Page 9: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

4. Dirijarea

invatarii prin

redarea

integrata a

continutului

Se prezinta copiilor o plansa mare colorata, iar un copil – frunza

colorata - va identifica anotimpul ilustrat. Copiii sunt solicitati sa

raspunda dupa culoarea pe care o anunta educatoarea.

Se lasa copiilor libertatea de a identifica elementele din imaginile

prezentate (culoarea frunzelor, copaci, pasari, fructe, etc.)

Dupa prima observare intuitiva se trece la descrierea dirijata a

imaginilor prezentate. Atentia copiilor este orientata catre

caracteristicile principale ale toamnei prin utilizarea intrebarilor.

Frunzele galbene:

-Cum v-ati dat seama ca este ilustrat anotimpul toamna?

-Ce se intampla cu copacii toamna?

-De ce au ingalbenit frunzele?

-Ce culori au frunzele uscate?

Frunzele rosii:

-Ce se intampla cu pasarile in anotimpul toamna?

-De ce duc pasarile in tarile calde?

-Ce fructe ne daruieste Zana Toamna?

-Ce legume observam in imagine?

Frunzele portocalii:

-Cum sunt imbracati oamenii din imagine?

-De ce s-au imbracat cu haine groase?

Grup

Individual

Explicatia

Problematiza

rea

Planse

colorate cu

anotimpul

toamna

13 observarea

capacitatii

de

mentinere a

atentiei

Apreciere

verbala

9

Page 10: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

-De ce credeti ca are copilul o umbrela?

-Cum este vremea toamna ?

La final se sintetizeaza cele spuse anterior despre anotimpul toamna si

se realizeaza aprecieri verbale cu primirea unei alte bucati de puzzle.

Tranzitie ALA 1 – „Calatoria unei frunze” –In copac noi am crescut

(mainile sus), a venit toamna si s-a facut tare frig (mainile incrucisate

la piept), pasarile calatoare se duc in tarile calde (facem cu mana la

pasari), ploua usor (tinem umbrela). Ne oprim pe covoras, frunzele s-

au uscat!

Puzzle

5.Fixarea

continutului

ALA 1- Biblioteca – „Citim imagini despre toamna”. Grupa

frunzelor rosii selecteaza imagini cu anotimpul toamna si le aseaza pe

tabla magentica.

Arta – „Coloram frunzele toamnei” – Grupa frunzelor galbene

coloreaza frunze folosind culorile caracteristice toamnei.

Joc de rol - „Gradinarul aduna frunzele uscate”- Grupa frunzelor

portocalii au la dispozitie 2 culori amestecate (cuburi de plastic).

Membrii echipei trebuie sa separe „frunzele” pe culori si sa realizeze

doua gramezi.

La finalul activitatilor alese fiecare echipa va prezenta celorlalte doua

grupe ceea ce au realizat. Copiii primesc o alta piesa de puzzle.

Frontal

Grup

Explicatia

Demonstratia

Problematiza

rea

Imagini mici

de toamna

Foi

Frunze

Creioane

colorate

Cuburi

colorate

Puzzle

10 Apreciere

verbala

Recompen-

se

Aplauze

Tranzitie DEC- Educatie plastica – „Misca vantul frunzele”. Toate Grup Explicatia Hartie 12 Observarea

10

Page 11: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

6. Asigurarea

retentiei

si a

transferului

frunzele stau in picioare pe covoras in cerc. Vantul misca frunzele

inainte (apropiere in cerc), inapoi (exterior cerc), pe loc.

Copiii se aseaza la masute.

Noi astazi am vorbit despre toamna! Cum ne dam seama ca a sosit

toamna? (Se acentueaza raspunsul conform caruia frunzele s-au uscat,

isi schimba culoarea si cad).

Educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere materialele puse la

dispozitie. Dupa enumerare se repeta materialele si se prezinta copiilor

o frunza model realizata fara depasirea conturului. Copii, astazi vom

picta cu degetul aratator o frunza- simbolul toamnei. Care este degetul

aratator? Toti copiii ridica degetul. Mai intai va explic cum trebuie sa

pictam. Degetul aratator il punem in apa, apoi in culoarea pe care

dorim sa o utilizam pentru frunza si degetelul pe foaie. Daca vrem sa

folosim alta culoare trebuie sa ne stergem degetelul de culoare.

Exersam impreuna in aer! (de 2 ori). Ce culori folosim pentru frunza

toamnei? Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea musculaturii fine.

Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit soarele!

Copiii incep activitatea sub indrumarea educatoarei.

Frontal

Demonstratia

Exercitiul

Pahar cu apa

Acuarele

Servetele

comport.

11

Page 12: 1. Luni Bine Ai Venit Draga Toamna Ds Meddec Desen

7.Evaluarea

progresului

realizat

Se realizeaza prin metoda “Turul galeriilor”.

Copiii sunt impartiti din nou pe culorile frunzelor din piept. Acestia

primesc la randul lor o alta frunza colorata pe care o vor acorda unei

lucrari cu exceptia celei personale.

Se vor face aprecieri globale si individuale asupra participarii copiilor

si corectitudinea desenelor realizate.

Se ofera si ultima bucata de puzzle care formeaza imaginea Zanei

Toamna. Ca sa ne bucuram de imagine cantam impreuna „Bate vantul

frunzele” si vom gesticula actiunile sugerate de versuri.

Grup

Individual

Explicatia Frunzulite

colorate

Imaginea

finala de

puzzle

Lucrarile

copiilor

1 Aprecieri

orale

8. Incheierea

activitatii

Educatoarea propune copiilor sa stranga materialele si sa aranjeze

scaunele,dezvoltand astfel copiilor deprinderi de ordine si disciplina in

acompaniamentul melodiei ascultate anterior.

Frontal Exercitiul Cantecul

„Bate vantul

frunzele”

1 Aplauze si

aprecieri.

12