1-2 Noţiune de Număr.numere Reale. Mulţimea Numerelor Reale.

download 1-2 Noţiune de Număr.numere Reale. Mulţimea Numerelor Reale.

of 7

Transcript of 1-2 Noţiune de Număr.numere Reale. Mulţimea Numerelor Reale.

Colegiul Agroindustrial din Ungheni, str. Decebal, 38, tel: 0(236)2-00-57

Proiect didactic la matematic

Grupa: A-131; C-131Data: 03.09.2013Numrul leciei n modul (conform proiectului didactic de lung durat): 1-2Durata leciei: 80 de minute

Modulul: NUMERE REALE. RECAPITULARE I COMPLETRI.

Subiectul leciei: Noiune de numr. Numere reale. Mulimea numerelor reale.

Competene:1.1. Recunoaterea n diverse enunuri a elementelor mulimilor numerice studiate (N, Z, Q, R) i scrierea numerelor reale, folosind diverse forme.1.4. Aplicarea n calcule a proprietilor operaiilor matematice cu numere reale: adunarea, scderea, nmulirea, ridicarea la putere cu exponent numrraional, real, operaii cu radicali de ordinal logaritmul unui numr pozitiv.

Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:OI1 S recunoasc elementele mulimilor numerelor studiate (N,Z,Q,R);OI2 S diferenieze numerele rationale de cele iraionale;OF1 S aproximeze numerele reale prin lips i prin adaos;OF2 S rezolve ecuaii i inecuaii de gradul doi i cu modul;OF3 S aplice proprietile operaiilor matematice cu numere reale;OA1 S dezvolte spiritul de interes vdit fa de tema dat.

Tipul leciei: Lecie de formare a capacitilor de aplicare a cunostinelor

Tehnologii didactice:a) forme: frontal, n perechi, individual;b) metode: conversatia euristica, metoda lucrului cu manualul, metoda exercitiului; c) materiale didactice:1) Achiri, I. Efros, P. Garit, V. Manualul Matematica pentru clasa X-a, Chisinau: Editura Prut International, 2007. 280p. ISBN 978-9975-69-893-1; 2) internetul Evaluarea: de tip sumativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucare independent (aprecieri cu note).

Scenariul leciei

Nr.ctr.Secvenele lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorEvaluarea

1Organizarea claseiSalut elevii. Pe tabl este scris data si tema n clas.Verificarea pregtirii de lecie.Salut profesorul. Elevul de serviciu anun absenii.Vizual se verific dac elevii au rechizitele necesare pentru lecie.

2Reactualizarea cunotinelor i capacitilorOI 1Activitate individual:Test de evaluare iniialFi cu subiecte Exerciii n scris

4.

Consolidarea materiei i formularea capacitilor

OI 1OI 2OF 1OF 2OF 3OA 1Se vor formula tema i obiectivele leciei.mpreun cu elevii vom identifica de ce a fost nevoie de a extinde mulimea numerelor. Se vor define mulimile N,Z, Q, proprieti ale puterilor cu exponent raional, iraional i real, ale unui numr pozitiv. Vom identifica puterea cu exponent natural, ntreg, raional, proprieti. Vom determina operaiile cu numere reale i proprietile operaiilor numerelor reale. Ce fel de numr este modulul numrului real? i care sunt proprietile modulului numrului real?Noteaz tema n caiete.

ntrebri orale i exerciii

Nr.ctr.Secvenele lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorEvaluarea

1) Calculai: ; d)

Ex. 1 (A), pag.10 (1) S se scrie sub form de fracie zecimal numrul:

Ex. 2 (B), pag.10 (1) S se scrie sub form de fracie numrul:

2) Determinai numerele naturale , pentru care, pe rnd:

Se aplic definiia puterii cu exponent ntreg /raional i proprietile acestora.Exerciiu:Determinai valoarea de adevr a soluiei urmtorului exerciiu.

Se aplic proprietile puterilor.

Rezolvare:

a)

b)

Adevrat

n scris

Nr.ctr.Secvenele lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorEvaluarea

Exerciiul:Calculai:

Exerciiul:Stabilii valoarea de adevr a propoziiilor:

3 Exerciiul 7(a) din B pag. 10 (1)S se resolve n R inecuaia:

4 Exerciiul:S se rezolve ecuaia:

Exerciiul 128 pag.14 (2)S se resolve n mulimea R inecuaiile:

Nr.ctr.Secvenele lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorEvaluarea

Ex. 5 (B), pag.10 (1) S se compare numerele:

1) Calculai aproximrile prin lips/adaos ale numerelor:

Explic operaiile aritmetice cu numerele reale (pag.7).

Rezolvare:aproximrile sunt:

Nr.ctr.Secvenele lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorEvaluarea

2) Calculai +, utilizndaproximrile celor dou numere:

Ex. 3 (A), pag.10 (1) S se determine dac este un numr rational valoarea expresiei:

Ex. 5 (A), pag.11 (1) Aducei la forma cea mai simpl expresia:

Rezolvare:

Este un numr rational.

5.

Evaluarea

OI 1OF 1OA 1Lucrare independent:Ex.1 (B), pag.10 (1) S se scrie sub form de fracie zecimal numrul:

Ex. 3 (A), pag.11 (1) Determinai aproximrile zecimale prin lips i prin adaos cu eroare mai mica dect ale numrului .

Nr.ctr.Secvenele lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorEvaluarea

Ex.6 (A), pag.10 (1) S se compare:

Un exerciiu cu multe operaii.

6.Tema pentru acasDe recapitulat: Mulimea numerelor: N, Z, Q, IDe nvat: Modulul I pag.4-9.De rezolvat: Exerciiile: 1,2,4,6 din A i B pag.10 (care nu s-au rezolvat), exerciiile 5,6 din B pag.10.Noteaz tema pentru acas n caiete.

7.Bilanul lecieiOI 1OI 2OF 2OA 1Ce am nvat nou astzi la lecie?Adresez intrebri referitor la tema abordat pe parcursul leciei.Apreciez elevii cu note.Rspund la ntrebri.ntrebri orale

Profesor: ___________ Beliu Aliona