0proiectvi

13
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA: Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 176 „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena” PROFESOR: Neagoe Livia-Elena DATA: CLASA: a VI-a A OBIECTUL: Limba română SUBIECTUL LECŢIEI: PREDICATUL VERBAL . PREDICATUL NOMINAL TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare de cunoştinţe Competenţe generale, sociale şi civice 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse Valori şi atitudini 1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii 2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate 3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social 4. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural 5. Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală Competenţe specifice 1.1. identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia

Transcript of 0proiectvi

Page 1: 0proiectvi

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 176 „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena”PROFESOR: Neagoe Livia-ElenaDATA: CLASA: a VI-a AOBIECTUL: Limba românăSUBIECTUL LECŢIEI: PREDICATUL VERBAL . PREDICATUL NOMINALTIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare de cunoştinţe

Competenţe generale, sociale şi civice

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse Valori şi atitudini

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate 3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social 4. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural 5. Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală

Competenţe specifice

1.1. identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia 1.2. identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de structurare a acestora 1.3. sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în scopul clarificării acestora 1.4. sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enunţ şi/ sau a formelor lexicale 1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat2.1. înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral 2.2. selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare 2.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical 2.4. adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/ situaţii de comunicare diverse 2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare3.1. identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text 3.2. recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ 3.3. identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar

Page 2: 0proiectvi

3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate3.5. Folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan 4.2. utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime şi derivate adecvate temei date 4.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie 4.4. redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive

O.c1 – să identifice corect predicatele în diferite contexte;O.c2 – să diferenţieze predicatul verbal de predicatul nominal;O.c3 – să cunoască prin ce poate fi exprimat predicatul verbal şi predicatul nominal;O.c4 – să diferenţieze verbele predicative de cele copulative;O.c5 – să ştie prin ce părţi de vorbire poate fi exprimat numele predicativ;O.c6 – să poată alcătui enunţuri corecte din punct de vedere gramatical;O.c7 – să poată analiza corect predicatele din contextele date.

b) afective:

O.a.1. – elevii vor dovedi deschidere spre învăţarea problematizantă;O.a.2. – elevii vor fi interesaţi de comunicarea prin diferite feluri de propoziţii;

c) psihomotorii:

O.p.m.1. – să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de comunicare;

Resurse:

Umane:- elevii, profesorul

Spaţio-temporale:-sala de clasă, 50 minute

Bibliografice:a) oficiale: Programa aprobată de MECI, Bucureşti, 2009;b) metodico-didactice: Gherghina, Dumitru, Dănilă, Ioan, Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoala primară, gimnaziu şi liceu, Editura „DIDACTICA NOVA”, Craiova, 2005;c) ştiinţifice: Boatcă, Silvestru, Gramatica limbii române, ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Editura „Cartea şcolii”, Bucureşti, 1997; Dănilă, Ioan, Limba română – algoritmii analizei gramaticale, Editura „Egal”, Bacău, 2001 Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VI-a, E.D.P. Adrian Costache, Georgeta Costache – Limba română – o gramatică sintetică,Grupul Editorial Art, Bucureşti, 2002 Silviu Constantinescu – Exerciţii şi analize gramaticale, E. D. P., Bucureşti, 1976

Page 3: 0proiectvi

Sofia Dobra – Ghid de limba şi literatura română pentru cl. a V-a – a VIII-a, Ed. Plus, 2005

Metodologice:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, învăţarea prin descoperire, problematizarea, ciorchinele

MATERIALE ŞI MIJLOACE: tabla, markere, fişe de lucru, manuale, instrumente de scris, caietul elevului

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

FORME DE EVALUARE: evaluare orală

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTE ŞI OBIECTIVE

OPERAŢIONALE

TIMP CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE PROBLEME DE EVALUARE

FORME DE ORG.

RESURSE MAT. ŞI

PROCED.Moment

organizatoric2’ -organizarea clasei şi asigurarea

climatului necesar desfăşurării optime a activităţii-verificarea temei pentru acasă

Frontal ConversaţiaCaietele elevilor

Verificarea modului în care elevii au alcătuit tema pentru acasă şi corectarea eventualelor greşeli.

Captarea atenţiei 1’ Elevii sunt anunţaţi că urmează să aprofundeze studiul unei noţiuni pe care o cunosc din anii anterior şi sunt rugaţi să ofere soluţia unor ghicitori(anexa 5).

Frontal Conversaţia

Anunţarea subiectului lecţiei şi a

obiectivelor

2’ Se anunţă titlul lecţiei şi se enumeră obiectivele operaţionale

Frontal Conversaţia Notarea titlului lecţiei în caiete.

Page 4: 0proiectvi

Conducerea învăţării şi asigurarea feed-

back-uluiO1, O2

O2

O3

10’

5’

3’

Pe fişa de lucru pe care au primit-o (Anexa 1), elevii sunt solicitaţi să sublinieze predicatele şi să precizeze felul lor.Li se cere apoi să-şi amintească definiţia predicatului:Partea principală de propoziţie care arată ce face, ce este sau cum este subiectul.

Elevii sunt solicitaţi apoi să sesizeze diferenţele între predicatul verbal şi cel nominal şi se definească aceste două noţiuni.

Elevii trebuie să-şi amintească prin ce poate fi exprimat predicatul verbal (verb predicativ personal, locuţiune verbală adverb predicativ, interjecţie predicativă) –li se cere să alcătuiască enunţuri pentru fiecare dintre ele.

*Pe măsură ce se rezolvă sarcinile de lucru, elevii vor completa ciorchinele de pe Anexa 3.

Li se cere apoi elevilor să precizeze structura predicatului nominal (verb copulativ + nume predicativ) şi să dea exemple de verbe copulative.

Frontal

Frontal

Frontal Individual

Frontal

Exerciţiul ConversaţiaFişa de lucru

ConversaţiaExplicaţia

Conversaţia Explicaţia

Ciorchinele

Conversaţia Explicaţia

Ciorchinele

Sublinierea corectă a predicatelor şi precizarea felului acestora.

Definirea corectă a predicatului.

Evidenţierea diferenţelor între predicatul verbal şi cel nominal şi definirea corectă a acestora.

Identificarea corectă a părţilor de vorbire prin care poate fi exprimat predicatul verbal şi crearea de enunţuri proprii care să le ilustreze.

Precizarea structurii predicatului nominal şi exemplificarea verbelor copulative.

Page 5: 0proiectvi

O4

O5, O6

O7

15’

3’

Elevii trebuie să observe că unele verbe au dublă valoare: verbe predicative şi verbe copulative. (ex. nr. 2 din Anexa nr. 1)

Se solicită apoi elevilor să-şi amintească părţile de vorbire prin care se poate exprima numele predicativ (se dau exemple şi se completează ciorchinele):-substantiv :-în N -în Ac -în G -în D-pronume personal: -în N -în Ac -în G -în D-pronume reflexiv: -în Ac-pronume demonstrativ-pronume posesv-adjectiv-numeral cardinal cu valoare substantivală-numeral ordinal cu valoare substantivală-verb nepredicativ:-infinitiv -supin-adverb-interjecţie

Elevii sunt apoi solicitaţi să analizeze un predicat verbal şi un predicat nominal de pe fişa de lucru primită la începutul activităţii (ex. nr. 3 Anexa 1)

Frontal

Frontal

Frontal

Individual

Exerciţiul Conversaţia

Demonstraţia Exerciţiul

ExerciţiulCiorchinele

Analiza gramaticală

Precizarea părţilor de vorbire prin care poate fi exprimat numele predicativ.

Alcătuirea de enunţuri corecte din punct de vedere grammatical.Completarea ciorchinelui

Analizarea corectă a celor două predicate.

Consolidarea cunoştinţelor

7’ Elevii sunt solicitaţi să rezolve sarcinile de lucru de pe fişa cu testul formativ (Anexa 4)

Individual Exerciţiul Test formativ

Rezolvarea corectă a sarcinilor de lucru.

Asigurarea retenţiei şi a transferului

TEMĂ PENTRU ACASĂ: 2’Imaginează-ţi că eşti rege/ regină în Împărăţia Plantelor/ Apelor. Alcătuieşte un scurt text, în care să-ţi prezinţi teritoriul şi supuşii. Subliniază cu o linie predicatele verbale şi cu două linii pe cele nominale şi analizează câte unul din fiecare.

Page 6: 0proiectvi

ANEXA 1

1. Subliniaţi predicatele din textele următoare şi precizaţi felul lor:

“Fântâna era adâncă şi nu avea nici roată, nici cumpănă…”

(I. Creangă)

“Era un bărbat mărunţel, cam uzat; bărbuţa roşcată începuse a-i cărunţi.”

(M. Sadoveanu)

“Întotdeauna am rămas uimit în faţa acestei personalităţi de o putere atât de covârşitoare.”

(P. Sadoveanu)

“Asta-i grija ta acuma, fată, să-mi faci asemenea ruşine; Acuma ai ajuns domnişoară?”

(M. Sadoveanu)

2. Stabiliţi valoarea verbelor subliniate în următoarele enunţuri:a. Ionela este în grădină.b. Ionela este prietena mea.c. Mama a ajuns acasă.d. Mama a ajuns bătrână.e. Prietena mea a ieşit medic.f. Prietena mea a ieşit de la magazin.

3. Analizaţi un predicat verbal şi un predicat nominal, la alegere, din textele de mai sus.

Page 7: 0proiectvi

ANEXA 2

Predicatul verbal / predicatul nominal

-fişă de lucru-

1. Alcătuiţi enunţuri în care următoarele verbe să fie, pe rând, verbe predicative şi verbe copulative: a ieşi, a rămâne, a însemna, a ajunge.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

2. Precizaţi valorile morfologice ale verbului a fi în următoarele enunţuri:

Grădina înflorită este locul meu preferat.Nimeni nu este acasă.Ar fi venit şi el, dar nu i-au dat voie.

Page 8: 0proiectvi

ANEXA 3

Predicatul

PredicatulPredicat Predicat

Verb

Page 9: 0proiectvi

Anexa 4

Fisa de evaluare

PREDICATUL

1. Completeaza spatiile punctate cu informatiile corespunzatoare:

a. Predicatul care raspunde la intrebarea .......................................este predicatul verbal.

b.Predicatul nominal arata......................,.........................sau............................subiectul.

c. Predicatul nominal este alcatuit din................................si............................................

d. Numel epredicativ poate fi........................................sau...............................................

e. Predicatul verbal are verbul copulativ numai la moduri……………………………...

f. Principalele verbe copulative studiate sunt………………….si....................................

2. Incercuieste raspunsul corect :

In propozitia : Bunica este pe banca, predicatul este :

a. verbal

b. nominal cu nume predicativ simplu

c. nominal cu nume predicativ multiplu

Predicatul propozitiei: Prietena mea este desteapta, harnica si frumoasa, predicatul este:

a. este

b. este desteapta, harnica si frumoasa

c. este desteapta

Predicatul din propozitia: Alexandrei i-ar fi placut ideea, este:

a. predicat verbal, exprimat prin verb la modul indicativ

b. predicat verbal , exprimat prin verb la modul conjunctiv

c. predicat verbal, exprimat prin verb la modul conditional-optativ

3. Recunoasteti predicatele din enunturile de mai jos si precizati tipul lor:

Si-a amintit unde era cartea.

Mi-a spus ca este doctor, dar nu l-am crezut.

Problema a fost intotdeauna el.

I-a placut ca am vizitat-o.

Crede ca nu este pregătită.

Page 10: 0proiectvi

Anexa 5

Ghicitoare

Tot mereu ies la iveala,

Caci sunt parte principala

Intr-o propozitie.

Asta-i o conditie.

Intrebarea care-i place

E, in primul rand, ce face?

Bun, v-am spus si altadata,

Orice-ar fi, mereu arata

Tot ce face subiectul.

Hai, ghiceste, e momentul!