0proiect_verbul

11
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: PANŢIRU VALENTINA UNITATEA DE ÎVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII “Dimitrie Cantemir” Baia Mare CLASA: a VI-a C ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba Română DURATA LECŢIEI: 50’ TEMA: Modurile verbale TIPUL LECŢIEI: de fixare a cunoştinţelor SCOPUL: - formarea capacităţii de a opera cu noţiunile gramaticale - consolidarea şi sistematizarea unui sistem de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi referitoare la verb; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1. să recunoască modurile verbale; 2. să ştie caracteristicile verbului( tipuri, categorii gramaticale) ; 3. să ştie care sunt modurile şi timpurile verbale; 4. să ştie să conjuge un verb la toate modurile şi timpurile; 5. să alcătuiască enunţuri noi folosind diferite verbe modurile şi timpurile indicate 5. să recunoască verbele aflate la diverse moduri şi timpuri; 6. să dea exemple de verbe la modurile învaţate

Transcript of 0proiect_verbul

Page 1: 0proiect_verbul

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: PANŢIRU VALENTINA

UNITATEA DE ÎVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII “Dimitrie Cantemir” Baia Mare

CLASA: a VI-a C

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba Română

DURATA LECŢIEI: 50’

TEMA: Modurile verbale

TIPUL LECŢIEI: de fixare a cunoştinţelor

SCOPUL: - formarea capacităţii de a opera cu noţiunile gramaticale - consolidarea şi sistematizarea unui sistem de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi referitoare la verb;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:1. să recunoască modurile verbale;2. să ştie caracteristicile verbului( tipuri, categorii gramaticale) ;3. să ştie care sunt modurile şi timpurile verbale;4. să ştie să conjuge un verb la toate modurile şi timpurile;

5. să alcătuiască enunţuri noi folosind diferite verbe modurile şi timpurile indicate5. să recunoască verbele aflate la diverse moduri şi timpuri;6. să dea exemple de verbe la modurile învaţate

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, exerciţiul didactic; analiza-sinteza, problematizarea, jocul didactic, exerciţiul, explicaţia, diagrama Venn, fişa de lucru individuală - ciorchinele

MATERIALE DIDACTICE: fişe de lucru, planşă cu text lacunar-anexa 1, jetoane, fişa de lucru pe grupe, planşă cu diagrama Venn, fişe-ciorchinele

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontal, pe grupe, concurs, individual

Page 2: 0proiect_verbul

CONDIŢII PREALABILE: clasă de nivel mediu, elevii au deprinderea de a lucra pe grupe.

Material bibliografic:b) Alex. Crişan, Florentina Sâmihăian, Manual de limba română, Ed. Humanitas, MECc) Alex. Crişan, Florentina Sâmihăian, Caietul elevului, Ed. Humanitas, MEC

Desfăşurarea lecţiei

MOMENTELELECŢIEI

TIM

P OBOP

ACTIVITATEAPROFESORULUI

STRATEGII DIDACTICE ACTIVITATEAELEVILOR

EVALUARE

FORME DEORGANIZARE

RESURSE PROCEDURALE

1.Moment organizatoric

1’Pregătesc materialele necesare lec-ţiei.Asigur disciplina şi ordinea în clasă.Notez absenţele.Verific tema pentru acasă

Frontal ExplicaţiaConversa-ţia

Se pregătesc pentru ora de limba şi literatura română

2.Verificarea temei

3’ Verifică tema făcând unele corecturi şi observaţii.

Frontal Observaţia Ascultă efectuarea temei, se corectează dacă este cazul.

Obs.

sistema-

tică

4.Captarea atentiei

5’Se realizează cu ajutorul unui text lacunar din care lipsesc verbele(Anexa 2)- Cum este acest text?- De ce nu are înţeles?Se rescrie la tablă împreună cu elevi Se analizează două verbe.

Fişă-text lacunar

Individual

ExerciţiulProblematiz

area

Elevii rezolvă sarcinile de lucru de pa fişa de lucru.

Fişa - text lacunar

3.Anunţarea temei noi şi a obiectivelor

1’123

Anunţă tema lecţiei şi obiectivele propuse Frontal

ObservaţiaConversaţia

Ascultă cu atenţie noua temă şi obiectivele.Notează titlul lecţiei pe caiete.

Page 3: 0proiect_verbul

4.Dirijarea învăţării 23

`

12

3

Reactualizează cunoştinţele despre verb cu ajutorul unui text scris pe tablă şi a întrebărilor.Text: Pe vremea din poveste, stăpânii puteau să scurteze viaţa cui pofteau. O fată ceruse stăpânului său să o cruţe făgăduindu-i să-i spună seara poveşti.( T.Arghezi – Cartea cu jucării)Întrebări pe baza textului:*Ce părţi de vorbire sunt cuvintele subliniate?*De ce?*Ce diferenţă există între verbul puteau şi verbul făgăduind ?

Joc: „Azi, Ieri, Maine”Arăt un jeton, iar elevul va rezolva sarcina dată: „a visa, a citi, a scrie, a canta, a desena.o Exemplu: a visa= am visat-

visez-voi visa

Se fixează cunoştinţele cu ajutorul diagramei Venn- asemănări şi deosebiri între modurile personale şi nepersonale.

Frontal

Pe grupe

Frontal

ObservaţiaConversaţia

Exercitiul

Jocul didactic

Diagrama Venn

Observă că cele 4 cuvinte subliniate sunt verbe deoarece exprimă acţiuni.

Sesizează că diferenţa dintre cele două verbe constă în conjugare, mod, timp.

Efectuează sarcina pe grupe.

Elevii participă cu interes şi curiozitate la jocul didactic

Elevii sesizează asemănările şi deosebirile, fiecare iese la tablă şi completează diagrama Venn.

Individual

Aprecieri

Pe grupe

Obs.sistema-

tică

Individuală

Page 4: 0proiect_verbul

3

Solicită elevii să se gândească la alte părţi de vorbire care au categoria persoanei şi a numărului.

Frontal

Frontal

Conversaţia

Sistematizarea

Constată că verbele aflate la moduri personale au persoane (de unde şi numele) şi pot constitui predicatul propoziţiei spre deosebire de verbele aflate la moduri nepersonale sau nepredicative.Observă că părţile de vorbire – substantiv, pronume, adjectiv au categoria numărului, iar pronumele are şi categoria persoanei.

Aprecieri verbale

5.Evaluare formativă

6.Asigurarea retenţiei şi a transferului

5`

10`

45

Profesorul propune efectuarea exerciţiilor din fişa de lucru (anexa 1)Verifică corectitudinea efectuării sarcinii.

Profesorul împarte fiecărei grupe fişa – ciorchinelui.

Pe grupe

Pe grupe

Exerciţiul

Problematizarea

Metoda ciorchinelui

Efectuează exerciţiile din fişa de lucru, lucrând pe grupe.

Elevii completeaza fişa cu ciorchinele pe baza cunoştinţelor acumulate despre verb.

Vezi anexa 1

Fişa – metoda ciorchinelui

6.Tema pentru acasă

2` Propune ca temă pentru acasă exercitiile din caietul elevului de la pagina 52

Elevii îşi notează tema de casă.

]

Page 5: 0proiect_verbul

Anexa 1 FIŞĂ DE LUCRU – clasa a VI-a - VERBUL

1. Identificaţi verbele aflate la moduri nepersonale şi treceţi-le în tabelul de mai jos:

Textul literar este de nemodificat, dar prin lectură are capacitatea de a evidenţia legături neobservate la început. Rolul cititorului este de a imagina, umplând spaţiile goale ale ficţiunii, de a căuta drumul spre finalul poveştii, care nu poate exista fără întâmplări legate într-o construcţie amplă.

VERB MOD CONJUGARE

Page 6: 0proiect_verbul

Anexa 2

FISA DE LUCRU- VERBUL

Clasa a VI-a

Text lacunar:

Vlad si Mircea …………… muzica. Ei doresc ………………….. la un concurs de muzica usoara, insa

nimeni nu i-a auzit …………. pana acum. Ei …….. pe scena pentru prima data.

Text completat:

Vlad si Mircea asculta muzica. Ei doresc sa participle la un concurs de muzica usoara, insa nimeni nu i-a

auzit cantand pana acum. Ei vor canta pe scena pentru prima data.

Page 7: 0proiect_verbul

Joc: Ieri, Azi, Maine

Ieri Azi Mâine

Exemplu : a citi = am citit – citesc - voi citi

Jetoane cu verbele

a visa a scrie

a desena a cânta

a citi

Page 8: 0proiect_verbul

Diagrama VennAsemănări-Deosebiri

Moduri personale Moduri nepersonale

Asemănări

Deosebiri Deosebiri

Page 9: 0proiect_verbul