0proiectdidacticmatematic.doc

6
PROIECT DE ACTIVITATE Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu p.p.nr.8, Câmpia Turzii Propunătoare: Dioşan Maria Grupa: pregătitoare Categoria de activitate: Activitate matematică Tema activităţii: Joc didactic ,,Numărăm, calculăm, matematică-nvăţăm” Tipul de activitate: Verificare, consolidare Scopul activităţii: Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice; Consolidarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere şi cifre, de a rezolva probleme prin achiziţii de strategii adecvate. Obiective: o Să numere crescător şi descrescător în limitele 1-10 cu numere cardinale şi ordinale, pornind de la un număr dat; o Să descopere vecinii unui număr; o Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în limitele 1-10; o Să compună probleme simple, implicând adunarea/ scăderea în limitele 1-10; o Să utilizeze diferite strategii pentru a rezolva o problemă dată. Strategii didactice: 1. Metode: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, surpriza, învăţarea prin descoperire. 2. Mijloace didactice: machetă- numărătoare; farfurioare cu fluturaşi şi flori, cifre; fişe-problemă; creioane; fişe de lucru. 3. Sisteme de evaluare: evaluare formativă.

Transcript of 0proiectdidacticmatematic.doc

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATEUnitatea de nvmnt: Grdinia cu p.p.nr.8, Cmpia Turzii

Propuntoare: Dioan Maria

Grupa: pregtitoare

Categoria de activitate: Activitate matematic

Tema activitii: Joc didactic ,,Numrm, calculm, matematic-nvm

Tipul de activitate: Verificare, consolidare

Scopul activitii:

Dezvoltarea operaiilor intelectuale prematematice;

Consolidarea capacitii de a nelege i utiliza numere i cifre, de a rezolva probleme prin achiziii de strategii adecvate.

Obiective:

S numere cresctor i descresctor n limitele 1-10 cu numere cardinale i ordinale, pornind de la un numr dat;

S descopere vecinii unui numr;

S efectueze operaii de adunare i scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-10;

S compun probleme simple, implicnd adunarea/ scderea n limitele 1-10;

S utilizeze diferite strategii pentru a rezolva o problem dat.

Strategii didactice:

1. Metode: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, surpriza, nvarea prin descoperire.

2. Mijloace didactice: machet- numrtoare; farfurioare cu fluturai i flori, cifre; fie-problem; creioane; fie de lucru.

3. Sisteme de evaluare: evaluare formativ.

Durata: 30-35Bibliografie: Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii; Jocuri didactice matematice;

Magdalena Dumitrana, ,,Activiti matematice n grdini

Nr.

Crt.Evenimente

didacticeConinut tiinific/ Modaliti de realizareStrategii didacticeEvaluare

I.Organizarea activitiiOrganizarea mediului educaional:

Pregtirea materialului didactic necesar

Msuele n careu deschis

Organizarea colectivului de copii: Copiii intr n sala de grup n mod organizat, iau loc la msue.Observarea

comportamentului

nonverbal

II.Desfurarea activitii

a. Captarea ateniei

b.Anunarea temei i obiectivelor

c. Reactualizarea cunotinelor

d.Consolidarea i verificarea cunotinelor

e. Realizarea feed-backuluiSe intuiete materialul primit pe msue:

-Copii, privii cu atenie i spunei: Ce ai primit pe msue?(Copiii descoper i enumer materialele)Receptarea temei

-Astzi vom desfura activitatea matematic,, Numrm, calculm, matematic-nvm. Vom numra, vom efectua exerciii de adunare i scdere, vom rezolva probleme.

- V-am pregtit o machet cu mulimi de la 1 la 10.Un copil numr mulimile de pe machet; recit poezia ,, Numrtoarea

,,ntr-un copac, cnt dou psrele;

Pe trei narcise, patru albinue adun miere;

Cinci omizi ateapt cu rbdare

S se caere pe-o tulpin de floare;

ase melci cu csua n spinare

Se plimb tacticoi pe crare;

apte mmrue se ascund printre opt ciupercue;

Peste nou lalele mirositoare

Zece fluturi se-nal spre soare.

-Un copil numr din doi n doi, ncepnd cu doi.

-Cum numim aceste numere?( cu so)

-Un copil numr din doi n doi, ncepnd cu unu.

-Cum numim aceste numere?( fr so)

-Un copil numr 10 msue ncepnd cu prima msu.- Care sunt vecinii numrului 7 ?

Varianta I- Exerciii de adunare i scdere cu 1-2 unitiCopiii lucreaz cu materialul primit pe msue.

-Pe floare sunt 5 fluturai( copiii aeaz materialele dup comanda verbal a educatoarei). Mai aezm 2 fluturai.

-Ci fluturai sunt n total?

-Ce operaie efectum?

Copiii ,,scriu i rezolv exerciiul cu ajutorul cifrelor i semnelor matematice.( Jocul se repet de dou-trei ori)

Varianta a II-a-Probleme orale cu suport intuitiv

Prezint copiilor fiele-problem.

Copiii vor formula i rezolva probleme de adunare i scdere cu ajutorul materialului intuitiv. Vor aciona asupra fielor dup cum indic sgeata.

Varianta a III-a- Probleme orale fr material intuitiv

Copiii vor compune i rezolva probleme fr ajutorul materialului intuitiv.

Copiii lucreaz individual pe fia matematic.

Copiii schimb fiele ntre ei( perechi), le verific i eventual le corecteaz i le noteaz cu buline( roii, albastre)

Conversaie introductiv

Surpriza

Exerciiul

Exerciiul

Problematizarea

Exerciiul

Evaluare individualEvaluare i apreciere individual

Apreciere global i individual

Verificare individual

Evaluare i autoevaluare

III. ncheierea activitiiSe va aprecia comportamentul copiilor pe parcursul activitii i gradul de realizare a sarcinilor.Evaluare individual i global

Macheta i dou modele de fi-problem: