0proiectdidacticintegratpeozi

4
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT PE O ZI NIVEL II Inst. Dragulesu M. GRUPA PREGATITOARE A TEMA DE STUDIU: “CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA?” SUBTEMA:”FENOMENE SPECIFICE ANOTIMPULUI TOAMNA” TIPUL ACTIVITATII: MIXTA(consolidare, formare de priceperi si deprinderi); DURATA :1 ZI LOCUL DE DESFASURARE:sala de grupa. SCOPUL ACTIVITATII: valorificarea experientelor senzoriale ale copiilor privind fenomene ale naturii specifice anotimpului toamna ; imbogatirea cunostintelor privitoare la circuitul apei in natura, proprietatile ei, stari de agregare; stimularea creativitatii in jocuri si alte activitati. OBIECTIVE URMARITE: Sa cunoasca aspecte privind circulatia apei in natura , motiv pentru care le voi propune lectura povestirii”Ploaie, ploaie”,de C. Gasper; Sa constate efectele unor fenomene specifice toamnei; Sa redea plastic asemenea efecte lipind hartia mototolita; Sa interpreteze in grup si individual fragmente muzicale pe aceesi tema; Sa recite poezii despre toamna si fenomenele/activitatile specifice ei. SCENARIUL ZILEI: INTALNIREA DE DIMINEATA: Salutul:Ne salutam unii pe altii rostindu-ne numele. Prezenta copiilor; Calendarul naturii- stabilirea aspectelor privind data (ziua, luna,anul), starea vremii. Momentul de inviorare-“Luati seama bine!” Noutatile zilei:Le sugerez copiilor sa relateze ce au facut in zilele libere, subliniind faptul ca activitatile din weekend au fost posibile mai putin in aer liber din cauza ploii, orientandu-le astfel atentia catre tema zilei/saptamanii. Voi anunta faptul ca astazi vom descoperi mai multe lucruri despre fenomene naturale care se manifesta in acest anotimp, reamintindu-le TEMA ZILEI “Fenomene specifice anotimpului toamna” precum si care sunt. ACTIVITATI LIBER ALESE PREZENTAREA OFERTEI pentru activitatile pe centre de interes: Voi deschide centrele: Stiinta-deseneaza, coloreaza atatia norisori cat iti indica cifra; Arta- mototolire, lipire: Ploaia ,ninsoarea, curcubeul Joc de rol-“De-a meteorologul” Stiinta- fise de lucru Comportamente urmarite: Sa deseneze atatia norisori cat indica cifra; Sa coloreze norisorii adecvat anotimpului; 1

Transcript of 0proiectdidacticintegratpeozi

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT PE O ZI

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT PE O ZINIVEL II

Inst. Dragulesu M.

GRUPA PREGATITOARE A

TEMA DE STUDIU: CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA?

SUBTEMA:FENOMENE SPECIFICE ANOTIMPULUI TOAMNATIPUL ACTIVITATII: MIXTA(consolidare, formare de priceperi si deprinderi);

DURATA :1 ZILOCUL DE DESFASURARE:sala de grupa.

SCOPUL ACTIVITATII: valorificarea experientelor senzoriale ale copiilor privind fenomene ale naturii specifice anotimpului toamna ; imbogatirea cunostintelor privitoare la circuitul apei in natura, proprietatile ei, stari de agregare;

stimularea creativitatii in jocuri si alte activitati.OBIECTIVE URMARITE:

Sa cunoasca aspecte privind circulatia apei in natura , motiv pentru care le voi propune lectura povestiriiPloaie, ploaie,de C. Gasper;

Sa constate efectele unor fenomene specifice toamnei;

Sa redea plastic asemenea efecte lipind hartia mototolita;

Sa interpreteze in grup si individual fragmente muzicale pe aceesi tema;

Sa recite poezii despre toamna si fenomenele/activitatile specifice ei.

SCENARIUL ZILEI:

INTALNIREA DE DIMINEATA:

Salutul:Ne salutam unii pe altii rostindu-ne numele.

Prezenta copiilor;

Calendarul naturii- stabilirea aspectelor privind data (ziua, luna,anul), starea vremii. Momentul de inviorare-Luati seama bine!

Noutatile zilei:Le sugerez copiilor sa relateze ce au facut in zilele libere, subliniind faptul ca activitatile din weekend au fost posibile mai putin in aer liber din cauza ploii, orientandu-le astfel atentia catre tema zilei/saptamanii.Voi anunta faptul ca astazi vom descoperi mai multe lucruri despre fenomene naturale care se manifesta in acest anotimp, reamintindu-le TEMA ZILEI Fenomene specifice anotimpului toamna precum si care sunt.ACTIVITATI LIBER ALESE

PREZENTAREA OFERTEI pentru activitatile pe centre de interes:Voi deschide centrele:

Stiinta-deseneaza, coloreaza atatia norisori cat iti indica cifra;

Arta- mototolire, lipire: Ploaia ,ninsoarea, curcubeul Joc de rol-De-a meteorologulStiinta- fise de lucru Comportamente urmarite: Sa deseneze atatia norisori cat indica cifra; Sa coloreze norisorii adecvat anotimpului;

Sa verbalizeze/argumenteze cu mijloacele de care dispun(cunostinte anterioare).

Arta-Ploaia, ninsoarea ,curcubeul

Comportamente urmarite:

Sa mototoleasca hartia prin miscari circulare in podul palmelor pentru a reda forma fulgilor;

Sa lipeasca adecvat respectand liniatura(la curcubeu) si sa foloseasca corect pasta de lipit;

Sa aprecieze /autoaprecieze lucrarile executate;

Joc de rol- ,,De-a meteorologul. Sa aleaga din desenele alturate pe cele potrivite pentru ziua respectiva

,Sa faca legtura ntre cuvintele pronunate oral i imaginile la care se refer,

Sa comunice n cadrul grupului si alte informatii utile, norme de protejare impotriva frigului, racelii,etc.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALARutine:Ma imbrac corespunzator-precizari privind reguli de protejare impotriva frigului folosind haine potrivite momentului.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:Activitate integrata : DLC: Ploaie, ploaia-lectura educatoarei)+DEC(educatie muzicala- Ploaia,Bate vantul-repetare).

PROIECT DE ACTIVITATE

Eveniment

didacticContinut stiintificStrategii didacticeevaluare

Captarea atentieiSe va realiza prin reluarea discutiilor privind rezultatele produselor efectuate la sectorul Arta.ConversatiaProblematizarea

Se apreciazaFiecare raspuns corect.

Anuntarea

Temei

Ii voi anunta ca vom continua sa descoperim noi lucruri despre apa, despre formele in care ea este intalnita in natura ascultand o povestire.Titlul povestirii estePloaie, ploaia.Expunerea

Prezentarea continutului si dirijarea invatariiDupa lectura povestirii se vor sublinia aspectele: Titlul povestirii;

Personajele povestirii;

Circuitul apei in natura Apa este folositoare omului,plantelor,animalelor.

Rolul important al apei va fi enuntat de copii cu ajutorul intrebarilor adresate.Conversatia

Problematizarea

Se apreciaza fiecare raspuns corect.

TranzitieJoc de miscare:Ploua, tuna,e soare.ExplicatiaJoculSe apreciaza executarea corecta a sarcinii.

Asigurarea retentiei si transferuluiSe realizeaza prin

activitatea muzicala Ploaia

Repetarea joculuiBate vantul,cu respectarea normelor metodologice specifice.ExplicatiaDemonstrarea

exercitiul

intrecerea

Grupa/subgrupele sunt aplaudate pentru executia corecta a recitativului/jocului.

Evaluarea performanteiSe va realiza prin initierea unei intreceri intre copiii organizati in doua echipe egale numeric si valoric care vor avea sarcini diferite si anume:

Echipa 1-desenati pe spatiul dat (o foaie A3 alba) elemente care sa ilustreze efectele vantului in anotimpul toamna;

Echipa 2-desenati pe spatiul dat elemente care sa ilustreze efectele ploii in anotimpul toamna.

Se declara castigatoare , dupa analiza lucrarii colective, echipa care a uitat mai putine cunostinte din cele aflate astazi.Se va lucra conform metodei brainwriting-grafittis,echipele primindcarioca,marker, fiecare copil trecand pe la panoul echipei si consemnand un efect al fenomenului enuntat in sarcina.

Se declara castigatoare , dupa analiza lucrarii colective, echipa care a uitat mai putine cunostinte din cele aflate astazi.

Incheierea activitatiiSe va repeta temaFenomeneale naturii specifice toamneiAprecieri individuale si globale.

ACTIVITATI LIBER ALESE-Program distractiv Sezatorile toamneiComportamente urmarite:

Sa recite poezii invatate anterior;

Sa cante in grup si individual cantece despre toamna;

Sa spuna si sa raspunda la ghicitori,etc.

FINALITATEA ZILEI:

Se vor anunta castigatorii , apreciindu-se individual toti copiii care au participat activ la activitatea zilei.Se face precizarea ca tema va fi dezbatuta si in urmatoarele zile, copiii avand sarcina sa observe noi aspecte pe care sa le prezinte la Stirea zilei.

PAGE 1