0proiectdidacti1

14
Proiect didactic Unitatea de învăţământ: Data: 27.04.2007 Clasa: a VII a Profesor: Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Disciplina: Biologie Unitatea de învăţare: Sistemul excretor Lecţia: Anatomia sistemului excretor Tipul lecţiei: mixtă Scopul lecţiei: cunoaşterea de către elevi a anatomiei sistemului excretor ca parte integrantă a corpului uman; Obiective operaţionale: O 1 – să precizeze de unde provin substanţele toxice în organism şi pe ce căi sunt eliminate; O 2 – să localizeze aparatul excretor în corpul uman; O 3 – să numească componentele aparatului excretor şi să arate rolul lor; O 4 – să observe forma, culoarea şi dimensiunile rinichiului; O 5 – să realizeze disecţia unui rinichi şi să observe structura lui internă; O 6 – să definească şi să modeleze nefronul; O 7 – să descrie căile urinare. Strategia didactică

description

proiect

Transcript of 0proiectdidacti1

Proiect didactic

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt:

Data: 27.04.2007

Clasa: a VII a

Profesor:

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii

Disciplina: Biologie

Unitatea de nvare: Sistemul excretor

Lecia: Anatomia sistemului excretor

Tipul leciei: mixt

Scopul leciei: cunoaterea de ctre elevi a anatomiei sistemului excretor ca parte integrant a corpului uman;

Obiective operaionale:

O1 s precizeze de unde provin substanele toxice n organism i pe ce ci sunt eliminate;

O2 s localizeze aparatul excretor n corpul uman;

O3 s numeasc componentele aparatului excretor i s arate rolul lor;

O4 s observe forma, culoarea i dimensiunile rinichiului;

O5 s realizeze disecia unui rinichi i s observe structura lui intern;

O6 s defineasc i s modeleze nefronul;

O7 s descrie cile urinare.Strategia didactic

a) Mod de abordare a nvrii: frontal, pe grupe, individualb) Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, modelarea, problematizarea.c) Material didactic: mulaje, atlase anatomice, truse de disecie, tvi de disecie, rinichi de porc, fie de lucru, creioane i cret colorat.

Desfurarea leciei

1. Moment organizatoric: verificarea prezenei, pregtirea materialelor necesare activitii.2. Verificarea cunotinelor acumulate anterior: activitate frontal, profesorul adreseaz ntrebri, elevii gndesc i elaboreaz rspunsuri adecvate.

3. Evocarea. Se face legtura cu leciile precedente i cunotinele elevilor din domeniul biologiei.

4. Realizarea sensului. Se scrie pe tabl schema logic a leciei n urma observaiei dirijate a aparatului excretor, a rinichiului (mulaj i natural), a seciunii prin rinichi realizat de elevii organizai pe grupe. Elevii scriu aceast schem n caiete. Se realizeaz desenele (seciunea prin rinichi i nefronul).Anatomia sistemului excretor

Din activitatea celulelor rezult produi nefolositori i toxici pe care organismul i elimin n mediul extern prin funcia de excreie. Cunoatem cteva organe ce ne cur corpul: pielea elimin substane toxice i sruri sub form de sudoare prin glandele sudoripare;

plmnii elimin prin expiraie CO2, o parte din H2O i substane volatile; prin intestinul gros se elimin resturile nedigerate i produii toxici de putrefacie sub form de materii fecale.Rinichii sunt principalele organe ale excreiei. Ei elimin prin urin substane toxice nefolositoare i o parte din srurile din snge, mpreun cu o cantitate de ap.Sistemul excretor este alctuit din rinichi

ci urinareCi urinare: pelvis, uretere, vezica urinar i uretra.

Sistemul excretor este situat n cavitatea abdominal.

Rinichii

sunt n numr de 2, aezai n regiunea lombar de o parte i de alta a coloanei vertebrale n lojele renale;

au forma unui bob de fasole, culoare brun-roiatic i suprafaa lucioas;

dimensiunile rinichiului variaz n raport cu vrsta i cu starea lui funcional;

la adult are greutatea de 120 150 g, lungimea de 10 12 cm, limea de 5 6 cm, iar grosimea de 3 cm,

rinichiul prezint o fa anterioar i una posterioar, dou margini i doi poli. La polul superior se gsete glanda suprarenal;

marginea lateral este convex iar marginea medial este concav i prezint o despictur numit hilul renal pe unde ptrunde n rinichi artera renal, ram al aortei i iese vena renal care se vars n vena cav inferioar.

Pe o seciune longitudinal prin rinichi observm:

capsula fibroas care-l protejeaz;

parenchimul renal zona cortical (periferic)

zona medular (intern)

format din 7 14 piramide Malpighi cu baza spre zona corticl i vrful spre pelvisul renal. O piramid renal mpreun cu esutul nconjurtor din cortical alctuiesc un lob renal.Vascularizaia rinichiului este foarte bogat. Artera renal se mparte n ramuri care ptrund ntre piramidele renale, formeaz apoi mici arcuri la baza piramidelor. Din divizarea acestora n cortical provin arteriolele aferente care se capilarizeaz formnd fiecare cte un ghem de capilare, numit glomerul.

Parcurgnd acest drum sngele ajunge la unitile de filtrare, adic la nefroni.

Nefronul este unitatea structural i funcional a rinichiului.

Nefronul prezint capsula Bowman ce cuprinde glomerulul de capialre i se continu cu tubul urinifer alctuit din 3 segmente: tubul contort proximal;

ansa Henl

tub contort distal care se deschide ntr-un tub colectorDin capilarele glomerulului ia natere arteriola eferent care se capilarizeaz n jurul tubilor contori, apoi sngele trece n venule i vene care merg paralel cu arterele i formeaz n final vena venal care iese din rinichi i se vars n vena cav inferioar.

n fiecare rinichi se gsesc cam 1 milion de nefroni.

Cile urinarePelvisul renal - este o cavitate n form de plnie, ai crui perei se continu cu ureterul.

Ureterul este un conduct lung de 25 30 cm, cu calibru neuniform prin care se scurge urina din pelvisul renal n vezica urinar.

Vezica urinar este un organ cavitar, situat n partea inferioar a cavitii abdominale, n loja vezival. Capacitatea sa este de 250 300 ml. n ea se strnge urina aninte de a fi evacuat prin actul miciunii. Peretele su musculos este foarte extensibil. La locul de trecere n uretr prezint dou sfinctere.

Uretra - este segmentul terminal al cilor excretoare.

Evenimentul didacticActivitatea de nvareMetode i procedee

evaluare

Ce face profesorulCe face elevul

1. Captarea atenieiPregtesc climatul socio afectiv necesar actului nvariiPregtete materialul necesar pentru lecie

2. Reactualizarea cunotinelor anterioare- lucrez frontal, adresez ntrebri, urmresc elaborarea rspunsurilor, dac realiazeaz conexiuni ntre noiunile discutate Ascult, gndesc, rspundConversaia frontal

comparaia

3. Enunarea obiectivelor operaionale- anun titlul leciei, l scriu pe tabl

- comunic clar obiectivele operaionale ale leciei:

O1 s precizeze de unde provin substanele toxice n organism i pe ce ci sunt eliminate;

O2 s localizeze aparatul excretor n corpul uman;

O3 s numeasc componentele aparatului excretor i s arate rolul lor;

O4 s observe forma, culoarea i dimensiunile rinichiului;

O5 s realizeze disecia unui rinichi i s observe structura lui intern;

O6 s defineasc i s modeleze nefronul;

O7 s descrie cile urinare.Ascult, scriuexplicaia

4. Prezentarea coninutului i sarcinile noii nvri- prezint cadrul noii nvri- explic noiunile noi

- realizez schema logic- ascult, observ, scriuConversaiaObservaia

5. Conducerea nvrii- precizez cerinele- realizez disecia i desenele pe tabl- lucreaz n grupe- execut disecia rinichiului

- compar

- modeleazDemonstraiaModelarea

6. Obinerea performanei- cer elevilor s aplice cele nvate- adresez ntrebri clasei- ascult, gndesc, rspundActivitate frontal

7. Asigurarea feed back-ului- urmresc activitatea elevilor- rezolv cerinele de pe fia de lucruActivitate individual

Fi de lucru

Lucrare practic: Disecia rinichiului de porc

Materiale necesare: tav de disecie, trus de disecie, rinichi de porc.

nainte de disecie, se pot face observaii macroscopice asupra rinichiului privind forma, culoarea, dimensiunile.

Modul de lucru:

se aaz rinichiul n tava de disecie;

se preseaz uor cu o mn;

innd bisturiul n mna cealalt, se secioneaz rinichiul n lungul liniei mediene, din partea convex spre cea concav, pn se obin dou jumti egale; se observ cele dou zone:

zona cortical de culoare mai deschis

zona medular de culoare roie

Se mai observ:

o cavitate n form de plnie pelvisul renal

ureterul.

Cu lupa se pot observa tuburile colectoare i orificiile de deschidere ale acestora n pelvisul renal.

Elevul Data: 27.04.2007

Fi de evaluare

1. Citete cu atenie urmtoarea afirmaie i completeaz spaiile lacunare:

Sistemul excretor se compune din:

- .

-

- cile urinare -

-

-

2. Privete cu atenie, gndete i adnoteaz desenele

Sistemul excretor Nefronul

3. Realizeaz schia unui rinichi secionat longitudinal tiind c trebuie s prezinte:

- capsula fibroas;

- zona cortical cu aspect granular;

- zona medular n alctuirea creia intr tuburi colectoare grupate n 7 14 piramide renale;

- pelvisul renal.