0_proiectdelectie_consiliere2

3
Colegiul Național „ CAROL I „ Craiova Profesor: Bocioaga Loredana PROIECT DE LECŢIE Clasa: a VI-a Data: Disciplina: Consiliere şi orientare Titlul lecţiei: „Cum mă documentez pentru temele mele?” Obiective: - să exerseze deprinderi de selectare a informațiilor relevante pentru învățarea eficientă - să îşi elaboreze şi să practice un stil personal de analiză a informațiilor pe care le primesc; - să fie capabili să transmită o informație corectă; - să îşi dezvolte abilitățile de evaluare a credibilității surselor informaționale. Modul: Managementul informației şi al învățării Submodul: Managementul informației Metode folosite: conversația, problematizarea, explicația, exemplul Mijloace didactice: fişă de lucru, coli de hârtie, reviste, cărți Desfăşurarea lecţiei: 1. Momentul organizatoric Elevii prezintă evenimentele petrecute în colectivul clasei, în ultima săptămână, cu privire la învățătură şi disciplină. Se discută evenimentele prezentate. 2. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor Astăzi vom dezbate tema „Cum mă documentez pentru temele mele?”. Ne- am propus ca în urma desfăşurării lecției, să aflăm care sunt strategiile voastre de informare. 3. Dezbaterea temei Dirigintele începe o discuție referitoare la metodele generale prin care ne informăm în zilele noastre. Se propune pentru exemplificare tema: „De ce

Transcript of 0_proiectdelectie_consiliere2

Page 1: 0_proiectdelectie_consiliere2

Colegiul Național „ CAROL I „ Craiova

Profesor: Bocioaga Loredana

PROIECT DE LECŢIEClasa: a VI-a

Data:

Disciplina: Consiliere şi orientare

Titlul lecţiei: „Cum mă documentez pentru temele mele?”

Obiective:

- să exerseze deprinderi de selectare a informaţiilor relevante pentru învăţarea eficientă

- să îşi elaboreze şi să practice un stil personal de analiză a informaţiilor pe care le primesc;

- să fie capabili să transmită o informaţie corectă;

- să îşi dezvolte abilităţile de evaluare a credibilităţii surselor informaţionale.

Modul: Managementul informaţiei şi al învăţării

Submodul: Managementul informaţiei

Metode folosite: conversaţia, problematizarea, explicaţia, exemplul

Mijloace didactice: fişă de lucru, coli de hârtie, reviste, cărţi

Desfăşurarea lecţiei:

1. Momentul organizatoric

Elevii prezintă evenimentele petrecute în colectivul clasei, în ultima săptămână, cu privire la învăţătură

şi disciplină. Se discută evenimentele prezentate.

2. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor

Astăzi vom dezbate tema „Cum mă documentez pentru temele mele?”. Ne-am propus ca în urma

desfăşurării lecţiei, să aflăm care sunt strategiile voastre de informare.

3. Dezbaterea temei

Dirigintele începe o discuţie referitoare la metodele generale prin care ne informăm în zilele noastre. Se

propune pentru exemplificare tema: „De ce este periculos fumatul?”, care se scrie în mijlocul tablei. În jurul

acesteia elevii vin şi notează sursele de documentare pe care le pot utiliza.

Elevii răspund la întrebări şi se încearcă o sintetizare a răspunsurilor. Se poate observa că în funcţie de tipul

informaţiei pe care îl dorim să îl aflăm ne orientăm spre anumite surse de informaţie (radio, TV, ziare, cărţi,

persoane, etc).

Dirigintele împarte clasa în 5 grupe şi distribuie fiecărei grupe mai multe materiale (ziare, reviste, cărţi) şi

se cere ca fiecare grupă să „culeagă” cât mai multe informaţii legate de tema dată şi să răspundă la întrebările din

fişa de lucru.. După 20 min. fiecare grupă îşi prezintă informaţiile culese.

4. Încheierea activităţii

Se analizează care este sursa de informate ce a servit cel mai bine scopului propus şi care i-a ajutat pe elevi

să obţină datele necesare rezolvării testului. În încheierea lecţiei se trag împreună concluziile asupra celor

discutate.

Page 2: 0_proiectdelectie_consiliere2

GRUPA:

TEST PENTRU ELEVI ÎN VEDEREA EVALUĂRII CUNOŞTINŢELOR PRIVIND CUNSECINŢELE FUMATULUI

I. Încercuiţi răspunsul corect:

1. În fumul ţigărilor se găsesc:

a. 500 substanţe chimice

b. 4 substanţe cancerigene

c. 40 substanţe cancerigene

2. Nicotina:

a. este un gaz

b. nu este periculoasă

c. este un drog

3. La fumători dinţii şi degetele se îngălbenesc datorită:

a. nicotinei

b. gudronului

c. monoxidului de carbon

4. Fumatul:

a. nu este periculos, te face să te simţi grozav

b. provoacă la unele persoane cancer, însă destul de rar

c. provoacă cancer, boli cardio-vasculare şi respiratorii

II. Enumeraţi bolile pe care le provoacă fumatul