0_proiectdelectie

12
PROIECT DE LECTIE Data:................ Clasa: Disciplina: Biologie Tema lectiei: Sistemul locomotor la mamifere Scopul:Cunoasterea principalelor adaptari ale sistemului locomotor (in lumea animala) la cerintele mediului de viata Obiective operationale: O 1 : Sa deduca elementele componente ale sistemului locomotor. O 2 : Sa enumere rolurile sistemuluii locmotor in viata de zi cu zi. O 3 : Sa evidentieze partile componente ale sistemului osos. O 4 : Sa deduca rolul sistemului muscular in functionarea adecvata a sistemului locomotor. O 5 : Sa enumere principalele tipuri de muschi ai organismului. O 6 : Sa deduca principalele categorii de miscari antagonice efectuate de musculatura. O 7 : Sa deduca principalele tipuri de locomotie in lumea vertebratelor. O 8 : Sa evidentieze importanta adaptarii sistemului locomotor la mediul de viata. O 9 : Sa identifice si enumere particularitatile de adaptare ale scheletului uman la locomotia bipeda. O 10 : Sa evidentieze importanta relatiei dintre sistemul locomotor si cel nervos. Metode si procedee didactice:Conversaţia, observaţia dirijată, invăţarea prin descoperire, modelarea, problematizarea,explicaţia, brainstormingul, investigatia,studiu de caz, algoritmizarea, dezbaterea si asaltul de ideei, etc. Forme de activitate: frontală, individuală, 1

description

proiecte lectie

Transcript of 0_proiectdelectie

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

Data:................

Clasa: Disciplina: Biologie Tema lectiei: Sistemul locomotor la mamifere Scopul:Cunoasterea principalelor adaptari ale sistemului locomotor (in lumea animala) la cerintele mediului de viataObiective operationale:

O1: Sa deduca elementele componente ale sistemului locomotor. O2: Sa enumere rolurile sistemuluii locmotor in viata de zi cu zi. O3: Sa evidentieze partile componente ale sistemului osos. O4: Sa deduca rolul sistemului muscular in functionarea adecvata a sistemului locomotor.

O5: Sa enumere principalele tipuri de muschi ai organismului.

O6: Sa deduca principalele categorii de miscari antagonice efectuate de musculatura.

O7: Sa deduca principalele tipuri de locomotie in lumea vertebratelor. O8: Sa evidentieze importanta adaptarii sistemului locomotor la mediul de viata. O9: Sa identifice si enumere particularitatile de adaptare ale scheletului uman la locomotia bipeda. O10: Sa evidentieze importanta relatiei dintre sistemul locomotor si cel nervos.

Metode si procedee didactice:Conversaia, observaia dirijat, invarea prin descoperire, modelarea, problematizarea,explicaia, brainstormingul, investigatia,studiu de caz, algoritmizarea, dezbaterea si asaltul de ideei, etc.

Forme de activitate: frontal, individual,

Material didactic: manual editura ALL, atlase zoologice, plane, mulaje, creta, etc

Categoria de lectie: predare nvare - evaluare

Bibliografia didactic i de specialitate consultat:

ENE, S., SANDU, GH., GAMANECI, GH., ( 2005), Biologie manual clasa a X-a, Editura LVS Crepuscul, Ploiesti, ISBN 973-8265-48-7 POP, I., BARNA, A., Portofoliu pentru practica pedagogic la biologie , Editura Presa Universitar Clujean, Cluj-Napoca.

MEN (2004) Programe colare pentru clasa a X-a, Aria curricular Matematic i Stiine, Bucureti.

IONESCU, M., RADU, I., coord., (1995), Didactica modern, Dacia, Cluj Napoca.

BOGOESCU, C., DABIJA, A., SANIELEVICI, E., (1980), Atlas zoologic, Editura Didactic si Pedagogic, Bucuresti.

ARINIS, I. (coord.), CRISTESCU, D., (2006), Biologie animal si vegetal ghid metodologic, editura Paralela 45, Pitesti. ATLAS ANATOMIC

Internet - http://www.bucurie.net/poezii.php?start_from=0&ucat=&archive=&subaction=&id=&DESFASURAREA LECTIEI: ETAPELE LECTIEI

FORME DE ACTIVITATEACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA EEVULUI

1. Moment organizatoric:

[1 minute]Se creaza climatul favorabil nceperii orei de biologie.

Profesorul face prezena i noteaz absenii ( in cazul in care exist).

elevii se mobilizeaz pentru nceperea orei i ascult cu atenie ndrumrile i indicaiile date de profesor pentru lecia ce va urma.

2. Reactualizarea cunotinelor:

[5 minute]

frontalO1: - elementele componente ale sistemului locomotor: CONVERSATIE DE VERIFICARE:

Profesorul dirijeaza conversatia in vederea reactualizarii cunostintelor despre alcatuirea sistemului locomotor invatate in clas a VII-a. pe baza cunostintelor detinute din clasele mai mici elevii isi reamintesc elementele componente ale sistemului locomotor ( sistemul osos si sistemul muscular).

3. Captarea ateniei i trezirea interesului pentru lecie:

[4 minute]

frontal INVATAREA PRIN DESCOPERIRE:Profesorul citeste elevilor mai multe poezii cu scopul de a le capta atentia il legatura cu anumite animale.

O oaie/Pe ploaie,Un caine/Dupa paine,Un pisic/Duce un soric,Trei giste/Prind muste,Trei purcei/Beau ceai de tei.Liliac, liliac,Trage noaptea la conacDin clopotnita batrinaHop o data, hop de doua,Hop, hop, hop, pina la noua.Liliecii, daca scapa,Sub craci ei fac colpaca.Iepurasul are blanita,Urechi lungi si o codita. Fuge, fuge-n sus si-n jos,Pentru ca este fricos. se creaza climatul favorabil pentru a patrunde in lumea mirifica a necuvantatoarelor.

elevii asculta fascinati poeziile citite de profesor.

ei incearca sa retina cat mai multe animale din cele prezentate de profesor.

de asemenea retin detalii importante in legatura cu modul lor de viata si modul de deplasare.

4. Transmiterea i nsuirea noilor cunotine:

[35 minute]frontal

frontal /individual

Individualfrontal

frontal

frontal

individual

Individual

frontal

individual

individual/frontal

Individual

frontal

individual

frontal/individual

frontal

frontal

frontal

frontal

frontal

frontalO2: - rolul sistemului locomotor in viata de zi cu zi:

PROBLEMATIZAREA: Oare de ce poate fugi iepurasul?

Sau de ce liliacul poate sta sub creaca?

Cand zic picior pot sa zic miscare, locomotie? Daca da, de ce? argumentati.

Scrierea titlului pe tablaO3: - partile componente ale sistemului osos:

OBSERVATIA DIRIJATA/ EXPLICATIA:

Profesorul indica elevilor sa priveasca figura 127 din manual de la pagina 89 precum si figura ... din atlasul anatomic de la pagina ... pentru a deduce partile componente ale sistemului osos.

PROBLEMATIZARE:

Cunoscand elementele componente ale sistemului osos si analizand imaginea din figura prezentata credeti ca forma si structura oaselor au vreo importanta in locomotia mamiferelor?

ASALTUL DE IDEI:

Profesorul coordoneaza activitatea elevilor in vederea deducerii rolului sistemului osos.

O4: - rolul sistemului muscular in functionarea sistemului locomotor: INVESTIGATIA:

Credeti ca prezenta muschilor joaca un rol important in functionarea sistemului locomotor?Fara muschi ar mai fi locomotie?

O5: - tipuri de muschi din organism:

CONVERSATIA DIRIJATA /OBSERVATIA: Pe baza figurii 130 de la pagina 90 din manual si a figurii ... de la pagina ... din atlas profesorul indruma elevii in recuoasterea principalelor categorii de muschi ai organismului.O6: - principalele tipuri de miscari antagonice efectuate de muschi: PROBLEMATIZARE:Dupa ce profesorul explica elevilor ceea ce inseamna notiunea de antagonic adreseaza urmatoarea intrebare elevilor:

Ce intelegeti prin activitate antagonica a muschilor?

OBSERVATIE:

Profesorul prezinta elevilor planse cu anumite miscari ( miscari ale mebrelor fata de trunchi, ridicarea batului si coborarea lui, miscari particulare de rotatie la nivelul antebratului si gambei) si cere elevilor sa identifice miscarile antagonice efectuate de diferite animale.

CONVERSATIA DIRIJATA: Profesorul dirijeaza luarea notitelor elevilor si numeste corect miscarile antagonice efectuate de animale. O7:- principalele tipuri de locomotie in lumea vertebratelor:

CONVERSATIE/ INVATAREA PRIN DESCOPERIRE/MODELARE:

Profesorul prezinta elevilor o plansa cu mai multe tipuri de membre la fel ca cele din figura 128 din manual de la pagina 89, in vederea deducerii mai multor tipuri de membre.

STUDIU DE CAZ: Profesorul cere elevilor sa analizeze din plansa anumite membre ca de exemplu cele de delfin, liliac si om, urmarind aspecte ca forma oaselor, lungimea lor, aspectul general al membrului.

O8: - importanta adaptarii sistemului locomotor la mediul de viata:

PROBLEMATIZAREA: Oare mediul nu influenteaza intr-o masura mai mare sau mai mica forma si structura membrului? INVATAREA PRIN DESCOPERIRE:Profesorul impreuna cu elevii incearca ca pe baza manualui, atlasului si a cunostintelor acumulate pana acum sa clasifice principalelel tipuri de mers (locomotie) in functie de procentul din membru implicat in mers. ALGORITMIZAREA: Profesorul expune elevilor o plansa cu mai multe animale (caine, tigru, lup, leu, pisica, arici, vaca, cal, om,etc) si cere elevilor sa le grupeze in functie de tipul de locomotie. PROBLEMATIZARE:Oare cu ce am putea asemana membrele delfinului, cartitei sau membrele liliacului?Oare acest animale nu sunt animale adaptate mediului de viata in care traiesc?O9: - particularitati de adaptare a sistemului locomotor la locomotia bipeda ortostatismul: CONVERSATIE DIRIJATA:

Care mamifer are locomotie bipeda? OBSERVATIA/MODELARE:

Profesorul inidca elevilor sa priveasca o plansa cu sistemul locomotor la om precum si mulajul existent in dotarea cabinetului de biologie in vederea deducerii particularitatilor sistemului locomotor la om.

O10: - corelatia sistem locomotor si sistem nervos:

PROBLEMATIZARE:

Oare pentru a apuca un mar cu mana am nevoie numai de sistemul locomotor?Ce alte sisteme influenteaza si dirijeaza activitatea sistemului locomotor?

INVESTIGATIA:

Profesorul prezinta elevilor urmatoarea situatie: un cimpanzeu are degete lungi, degetul mare opus celorlate patru, receptorii tactili foarte dezvoltati in varful degetelor, articulatia umarului este cea mai mobila din tot scheletul si cere acestora sa deduca importanta.

DEZBATEREA:

Profesorul cere elevilor ca pe baza cunostintelor acumulate din lectie sa explice de ce un animal cu molari cu creste inalte nu poate avea si copite.

elevii mentioneaza importanta picioarelor in fuga iepurasului si in agatarea liliecilor de copac.

elevii fac legatura intre picior, miscare si locomotie care este realizata de sistemul locomotor prin sistemul osos componenta pasiva si sistemul muscular componenta activa).

Elevii scriu titlul pe tabla

elevii privesc desenul din manual indicat de profesor si noteaza in caiete elementele componente ale sistemului osos( scheletul capului scheletul trunchiului, scheletul membrelor).

elevii analizand imaginea mai aprofundat deduc importanta formei oaselor in sustinerea organismului ( exemplu centurile scapulara si pelviana precum si forma bazinului).

elevii deduc rolul sistemului osos in viata de zi cu zi: sustinere, protectie, locomotie, hematopoieza, depozit de substante minerale.

elevii deduc rolul important al muschilor in mentinerea pozitiei corpului si in realizarea miscarilor si deplasarilor. elevii analizand imaginile indicate deduc principalele categorii de muschi: striati, netezi si cardiaci. elevii asociaza notiunea explicata de profesor cu activitatea desfasurata de muschii care au o actiune contrara.

elevii numesc aceste miscari in termenii lor fara sa stie ca ele sunt miscari de aductie si abductie, pronatie si supinatie. elevii noteaza miscarile efectuate de animale in termenii stiintifici. elevii analizeaza plansa prezentata de profesor precum si figura din manual si constientizeaza existenta mai multor tipuri de membre in lumea animala. elevii analizeaza membrele si noteaza aspecte legate de lungimea oaselor forma lor, aspectul general al membrului.

pe baza studiului de caz elevii sunt in masura sa dezbata problema ridicata de profesor si sa aduca destule argumente in vederea sustinerii ideei ca mediul joaca un rol foarte important in adaptarea sistemuli osos la mers. elevii descopera astfel cele trei mari categorii de mamifere in functie de tipul de locomotie: plantigrade ( calca pe toata talpa), digitigrade ( calca pe degete) si unguligrade (calca pe unghii).

elevii grupeaza animalele dupa tipul de locomotie a membrelor si pe baza exemplelor prezentate de profesor. elevii isi incearca imaginatia si asociaza membrele delfinului cu o vasla a cartitei cu o lopata si ariciului cu o aripa.

elevii isi insusesc notiunea de animale adaptate secundar la anumite medii de viata: acvatic delfinul, aerian liliacul si subteran cartita.

elevii numesc omul.

impreuna cu profesorul elevii deduc modificarile care au determinat particularitatile ale sistemului locomotor: largirea toracelui si deplasarea laterala a membrelor superiaore, articulatia omoplat humerus a devenit mobila, mana pentadactila s-a specializat entru apucat obiecte, centura pelviana s-a largit i s-au dezvoltat muschii fesieri, dispunerea oaselor unele in prelungirea altora, dispunerea centrului de greutate in regiunea abdominala inaintea vertebrelor lombare. elevii impreuna cu profesorul experimenteaza problema ridicata de profesor si emit concluzia ca sistemul locomotor nu functioneaza de unul singur. elevii evidentiaza importanta corelatiei dintre sistemul locomotor si sistemul nervos in integrarea organismului in mediul de viata (pentru a apuca un mar sau pentru a ne deplasa).

elevii asociaza cimpanzeul cu omul si deduc importanta acestor caracteristici: degetul mare opus celorlate pentru a putea apuca diferite obiecte, receptorii tactili pentru a putea simti (evidentiind corelatia cu sistemul nervos), articulatia umarului pentru a avea mai mare mobilitate in apucare,etc.

elevii explica in ce consta imposibilitatea de a coexista cele doua caracteristici la un animal: una este caracteristica animalelor carnivore molari inalti iar celalata animalelor ierbivore copitele

5. Fixarea cunotinelor:

(feed-back):[5 minute]

frontalfrontal/individual

BRAINSTORMING:

Profesorul adreseaza o cascada de idee in vederea fixarii cunostintelor din lectia predata.

CONVERSATIA DIRIJATA/OBSERVATIA:

Profesorul indica elevilor tema pentru acasa. elevii raspund individual la intrebarile adresate de profesor. elevii noteaza tema.

PAGE 8