0_proiectautocunoasterea-1

7
Motto ,, Autocunoaşterea este principala abilitate în dezvoltarea capacităţii de planificare a carierei elevilor.” ,,O stimă de sine pozitivă este predictorul unei adaptări şcolare optime.” PROIECT DIDACTIC Profesor : MANEA IOAN Unitatea de invatamant: C.T.,,CONSTANTIN BRÂNCUȘI” Clasa: a X-a B Disciplina: Consiliere şi orientare Data: 25. 11. 2013 Modulul: Autocunoaştere şi dezvoltare personală Tema: AUTOCUNOAŞTERE – CALITĂŢI LE PERSONALE Timp de lucru: 1 h. Competente specifice: - explorarea resurselor personale care influenţează planificarea carierei; - elaborarea proiectului de dezvoltare personală şi profesională. La sfârşitul lecţiei elevii vor fii capabili: C1-identificarea relaţiei dintre calităţile personale, valorile personale şi reuşita personală; C2-elaborarea unui plan de dezvoltare a resurselor personale. STRATEGIA DIDACTICĂ Metode didactice: dezbaterea, problematizarea, discuţii în grup despre factorii care influenţează încrederea în propria persoană şi strategiile de dezvoltare ale acestuia, tehnici de clarificare a valorilor, jocul de cunoaştere. 1

description

a

Transcript of 0_proiectautocunoasterea-1

Motto ,, Autocunoaşterea este principala abilitate îndezvoltarea capacităţii de planificare a carierei elevilor.” ,,O stimă de sine pozitivă este predictorul unei adaptări şcolare optime.”

PROIECT DIDACTIC

Profesor : MANEA IOANUnitatea de invatamant: C.T.,,CONSTANTIN BRÂNCUȘI”Clasa: a X-a BDisciplina: Consiliere şi orientareData: 25. 11. 2013Modulul: Autocunoaştere şi dezvoltare personală Tema: AUTOCUNOAŞTERE – CALITĂŢI LE PERSONALETimp de lucru: 1 h.

Competente specifice: - explorarea resurselor personale care influenţează planificarea carierei; - elaborarea proiectului de dezvoltare personală şi profesională.

La sfârşitul lecţiei elevii vor fii capabili: C1-identificarea relaţiei dintre calităţile personale, valorile personale şi reuşita personală; C2-elaborarea unui plan de dezvoltare a resurselor personale.

STRATEGIA DIDACTICĂMetode didactice: dezbaterea, problematizarea, discuţii în grup despre factorii care influenţează încrederea în propria persoană şi strategiile de dezvoltare ale acestuia, tehnici de clarificare a valorilor, jocul de cunoaştere.Mijloace didactice: fişe de lucru, fişe de autoevaluare,videoproiector, manuale informative, tabla, creta, planşe, coli A3, marchereBibliografie: - ordinul cu privire la aprobarea programelor şcolare „Consiliere şi orientare” nr. 5287 din 09.10.2006,- Consiliere şi orientare, M. Jigău, www.ise.ro- Consilierea şi orientarea psihopedagogică a elevilor, Domnica Petrovai, 2006, M.Ed.C.

1

NrCrt

ETAPELE LECŢIEI

Competente CONŢINUTURILE LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE ŞI

PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

RESURSE MATERIALE

1. Managementul clasei

(2 minute)

-evidenţa absenţilor,-se împart fişele de lucru,are loc aşezarea băncilor pentru ca elevii să stea faţă în faţă, asigurându-se o comunicare directă, interactivă;-subliniază importanţa comunicării şi colaborării dintre elevi, dar şi dintre diriginte şi elevi.-Verifică existenţa resurselor materiale.

- Răspund la întrebări.- Schimbă amplasamentul băncilor sub formă de cadru deschis.- Se deplasează pentru a forma grupe de lucru.

conversaţia

Activitate frontală

Fişe de lucru

2. Pregătirea psihologic

ă a elevilor

(3 minute)

- Sensibilizarea elevilor.- Captarea atenţiei.,,O stimă de sine pozitivă este predictorul unei adaptări şcolare optime.”,,Autocunoaşterea este principala abilitate în dezvoltarea capacităţii de planificare a carierei elevilor.”

- Elevii citesc cu atenţie textele scrise pe tablă şi încearcă o posibilă caracterizare a noţiunii de autocunoaştere.

conversaţia

dezbaterea

frontală

individuală

3. Comunicarea

obiectivelor lecţiei(2 minute)

Se propune abordarea a două aspecte de bază :-identificarea relaţiei dintre calităţile personale, valorile personale şi reuşita personală,

- Elevii ascultă cu atenţie şi notează tema în caiete

conversaţia

frontală

1

-elaborarea unui plan de dezvoltare a resurselor personale.

4. Desfăşurarea

activităţii(30

minute)

C1

C2

Se prezintă elevilor planul de dezbatere:( pentru două ore, câte trei puncte într-o oră )1. IMAGINEA DE SINE2. STIMA DE SINE3. APTITUDINILE ŞI ABILITĂŢILE PERSONALE4. MOTIVAŢIA5. EMOŢIILE ŞI MECANISMELE DE APĂRARE ŞI ADAPTARE6. AUTOEFICACITATEA PERCEPUTĂ- Pune în discuţie termenii de imagine de sine, stima de sine, aptitudinile şi abilităţile personale.- Dirijează şi urmăreşte activitatea fiecărei grupe.

- Elevii se implică activ în dezbaterea aspectelor propuse şi cer lămuriri cu privire la sensul unor termeni noi- Elevii sunt împărţiţi în 3 grupe. Fiecare grupă îşi alege un lider care stabileşte sarcinile de lucru pentru fiecare membru.( Notarea pe foile de prezentare a trăsăturilor imaginii de sine pozitive şi negative, care vor fi prezentate în faţa clasei, alegerea raportorilor care vor prezenta la tablă planşele cu noţiunile notate - Motivează prin exemple fiecare noţiune.

conversaţia

dezbaterea

discuţii în grup

tehnici de

clarificare a

valorilor

problemati

zarea

frontală

Pe grupe Fişe de lucru

Planşe de prezentare

5. Obţinerea perform.

- Solicită elevilor să completeze fişa de

- Elevii completează fişa de autoevaluare.

jocul de cunoaşte

individuală Fişa de autoevalua

2

(7 minute)

autoevaluare ,, Steaua respectului de sine.”

re re

6. Concluzii(3 minute)

- Analizează câteva din fişele completate.

- Exemplifică şi comentează alegerea făcută.

conversaţia

frontal Fişa de autoevalua

re7. Anunţarea

temei viitoare (3min)

Anunţă tema pentru ora următoare : Adolescenta !

- Notează tema conversaţia

frontală

3

1