0proiect Didactic Initial

4
Jocul didactic ocupă un loc deosebit de important în dezvoltarea vorbirii, deoarece forma de joc antrenează intens copilul în stimular exersarea vorbirii în direcţia propusă în cadrul fiecărui joc, fără c conştientizeze acest efort. Astfel, prin intermediul jocului didactic precizează şi activizează vocabularul copiilor, se contribuie la îmb pronunţiei, la formarea unor noţiuni, la însuşirea unor construcţii gramaticale. PROIECT DIDACTIC GRUPA : PREGĂTITOARE CATEGORIA DE ACTIVITATE : !"#A$A %&'(AJ"%"& TEMA: ) *"+ , *&%A(, #"-&+ , $/ /0&1&& 2 MIJLOC DE REALIZARE: J/# !&!A# &# TIPUL DE ACTIVITATE : evaluare sumativă legată de sunete, silabe, cuvinte, propoziţii OBIECTIV CADRU: dezvoltarea capacităţii de a diferenţia sunetul ini al diferitelor cuvinte, de a despărţi cuv3ntul dat în silabe şi form propoziţii simple sau dezvoltate în funcţie de capacităţile intelect copilului solicitat. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 4. cognitiv 5 informaţionale 6 înţelegerea şi consolidarea noţiunii de sunet, silabă, cuv3nt , propoziţie 6 perfecţionarea auzului fonematic 6 pronunţarea corectă a sunetelor din componenţa cuvintelor 6 găsirea unor cuvinte care încep cu sunetul dat 6 despărţirea lor în silabe şi identificarea numărului de si 6 precizarea sunetului iniţial al cuvintelor

description

xsscgbhdtfg

Transcript of 0proiect Didactic Initial

PROIECT DIDACTIC

Jocul didactic ocup un loc deosebit de important n dezvoltarea vorbirii, deoarece forma de joc antreneaz intens copilul n stimularea i exersarea vorbirii n direcia propus n cadrul fiecrui joc, fr ca el s contientizeze acest efort. Astfel, prin intermediul jocului didactic se fixeaz, precizeaz i activizeaz vocabularul copiilor, se contribuie la mbuntirea pronuniei, la formarea unor noiuni, la nsuirea unor construcii gramaticale.

PROIECT DIDACTICGRUPA : PREGTITOARECATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAREA LIMBAJULUITEMA: SUNETE, SILABE, CUVINTE, PROPOZIII MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTICTIPUL DE ACTIVITATE : evaluare sumativ legat de sunete, silabe, cuvinte, propoziii OBIECTIV CADRU: dezvoltarea capacitii de a diferenia sunetul iniial al diferitelor cuvinte, de a despri cuvntul dat n silabe i formare de propoziii simple sau dezvoltate n funcie de capacitile intelectuale ale copilului solicitat. OBIECTIVE OPERAIONALE:1. cognitiv informaionale

nelegerea i consolidarea noiunii de sunet, silab, cuvnt , propoziie perfecionarea auzului fonematic

pronunarea corect a sunetelor din componena cuvintelor

gsirea unor cuvinte care ncep cu sunetul dat

desprirea lor n silabe i identificarea numrului de silabe

precizarea sunetului iniial al cuvintelor

alctuirea de propoziii simple sau dezvoltate n funcie de capacitile intelectuale ale copilului

2. psiho - motorii:

dezvoltarea spiritului de observaie i coordonarea micrilor oculomotorii

consolidarea deprinderii de a lucra la flanelograf

consolidarea i fixarea deprinderilor de a corela numrul de silabe din cuvinte

consolidarea i fixarea deprinderii de a sesiza sunetele din care este format un cuvnt i numarul acestora

3. afective:

participarea afectiv a copiilor la activitatea desfurat n scopul realizrii sarcinilor didactice propuse

ncurajarea copiilor n realizarea sarcinilor

dezvoltarea unor emoii i sentimente de mulumire

Sugestii didactice:1. Metode i procedee didactice: explicaia , demonstraia, conversaia, exerciiul, studiul de caz.

2. Mijloace de nvmnt: jetoane mari i mici, jucrii, tabl magnetic, flanelograf, fie de lucru, instrumente de scris

3. Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, n echip, individual

4. Resurse umane: grupa de copii cu dezvoltare eterogen

5. Resurse temporale: 30-35 minute

Etapele activitii Unitate de coninut Strategii didacticeEvaluare

metodemijloaceforme de realiza-re

1 2 3 4 5 6

Captarea ateniei

Reactualizarea cunotinelorEducatoarea va lsa s cad cteva obiecte pe o suprafa plan sau va atinge cteva obiecte muzicale pentru stabilirea noiunii de zgomot, apoi va rosti mai multe sunete A, B, C, D ,M, L n scopul stabilirii noiunii de sunet , apoi silabe (ca-, sa, soa-,re) n scopul nelegerii noiunii de silab contribuind la nelegerea de ctre copii a compoziiei cuvintelor.Expunerea Conversaia Diferite obiecteInstrumente muzicale: tringlu , xilofon, pianFrontal

Aprecierea verbal

Explicarea jocului Copiii vor fi aezai n careu la msue pe scunele, iar n faa lor va fi aezat o msu pe care se afl un coule cu jetoane cu diverse imagini i o tabl magnetic pe care sunt aezate litere corespunztoare sunetelor cu care ncep cuvintele care reprezint imaginile de pe jetoane. Copiii vor fi solicitai s aeze pe flanelograf pe rnd aceste jetoane. Fiecare copil va denumi imaginea reprezentat pe jeton, preciznd c rostirea denumirii reprezint un cuvnt. S precizeze sunetul cu care ncepe cuvntul. S despart cuvntul n silabe prin bti de palme sau palparea brbiei pentru fiecare silab, preciznd i numrul silabelor. Copiii vor fi antrenai s alctuiasc propoziii cu acel cuvnt. Copiii vor fi solicitai s ia de pe tabla magnetic litera care reprezint sunetul cu care ncepe cuvntul i s-l aeze sub jetonul respectiv. ExplicaiaExerciiul Jetoane Indivi-dual Observarea curent

Dirijarea nvrii Copiii vin pe rnd s ridice cte un jeton din couleul cu jetoane, s-l priveasc cu atenie, s denumeasc imaginea stabilind c denumirea rostit reprezint un cuvnt.Eu am ridicat din coule un jeton(cartona) pe care se afl imaginea unui ac,aragaz,etc. S stabileasc sunetul cu care ncepe cuvntul, s despart n silabe btnd din palme sau innd mna sub brbie i s formuleze o propoziie simpl sau dezvoltat cu cuvntul rostit. Ca element de joc vor fi incluse aplauzele dup fiecare rspuns bun.Un alt copil vine i alege de pe tabla magnetic litera cu care ncepe cuvntul i o aeaz sub jetonul corespunztor aezat pe flanelograf. Ca o alt variant: Copiii pot fi recompensai cu buline roii pentru rspunsuri bune i buline albastre pentru cele mai puin bune, n acest mod determinndu-i s fie mai ateni i s participe cu mai mult interes pentru a acumula ct mai multe buline roii.Studiu de cazConversaia

Aprobarea

Aplauze

Exerciiu

Conversaia

Aprobarea

DezaprobareJetoaneTabla magnetic

Litere

Buline Indivi-dual

Pe grupe miciAprecierea verbalExerciiul

Aprecierea verbal

Atingerea performaneiFi individual de lucru i penar pentru fiecare copil.Fia va fi intuit de ctre ntreaga grup de copii i se vor explica toate sarcinile de lucru: recunoaterea imaginilor reprezentate n fi, denumirea lor, colorarea corespunztoare a fiecrei imagini, desprirea cuvntului n silabe, reprezentarea grafic prin liniue a numrului de silabe trasate n eticheta de sub fiecare cuvnt n parte.Exerciiul Fie de lucru individualeInstrumente de scrisIndivi-dual Schema graficEvaluarea fielor

Am inut aceast activitate cu copiii de grup mare pregtitoare n cadrul comisiei metodice desfurat n unitatea noastr- grdinia nr.15 din Sibiu- la care au participat si colege de la grdinia nr. 36 din Sibiu, acestea apreciind modul de desfurare a activitii i rspunsurile prompte, corecte i complete ale copiilor. De asemenea au apreciat i modul rapid, corect i ngrijit de realizare a lucrrilor de ctre copii. Educatoare MUNTEANU FLORENA

Grdinia nr.15 Sibiu