0proiect Didactic 1 1532

4
Proiect didactic 1. Data: 29.01.2002 Obiectul: Informatica Clasa : a V-a Profesor: Parvan Svetlana Subiectul lectiei: Copierea unui text. Tipul lectiei: mixta Durata: 45 min. Obiectiv de referinta: sa utilizeze operaţiile destinate editarii textelor. Obiective operaţionale: O1 – sa poata lansa aplicaţia Ms Word ; O2 – sa cunoasca si sa aplice regulile de baza ale introducerii textului; O3- sa cunoasca unele operaţii de selectare a textului; O4- sa cunoasca si să aplice regulile pentru copierea unui text cu ajutorul mouse - ului. Medote si procedee didactice: · Demonstrarea pe calculator. · Conversatia euristica. · Problematizarea. · Exerciţiul, descoperirea, algoritmizarea. Mijloace de invatare: Computerul Pentru a vedea proiectul faceti clic Desfăşurarea lecţiei Etapele lecţiei Conţinutul şi strategia didactică Metode şi procedee I.Moment organizatori c II. Actualizarea cunoştinţelo r Salut elevi; Efectuiez apelul; Captarea atenţiei: De ce aplicaţie avem nevoie pentru introducerea şi editarea unui text? (MS Word) Dar ce aplicaţii mai cunoaşteţi? (Paint) De ce nu edităm şi introducem texte în aplicaţia Paint? (Fiindcă, Paint este un redactor grafic şi în el Conversaţia Demonstraţia

description

Proiect didactic

Transcript of 0proiect Didactic 1 1532

Proiect didactic 1

Proiect didactic 1.

Data: 29.01.2002

Obiectul: Informatica

Clasa : a V-a

Profesor: Parvan Svetlana

Subiectul lectiei: Copierea unui text.

Tipul lectiei: mixta

Durata: 45 min.

Obiectiv de referinta: sa utilizeze operaiile destinate editarii textelor.

Obiective operaionale:

O1 sa poata lansa aplicaia Ms Word ;O2 sa cunoasca si sa aplice regulile de baza ale introducerii textului;O3- sa cunoasca unele operaii de selectare a textului;O4- sa cunoasca si s aplice regulile pentru copierea unui text cu ajutorul mouse - ului.

Medote si procedee didactice:

Demonstrarea pe calculator.

Conversatia euristica.

Problematizarea.

Exerciiul, descoperirea, algoritmizarea.

Mijloace de invatare: Computerul

Pentru a vedea proiectul faceti clic

Desfurarea lecieiEtapele lecieiConinutul i strategia didacticMetode i procedeeObiectivulEvaluareaDurata n min.

I.Moment organizatoric

II. Actualizarea cunotinelor Salut elevi;

Efectuiez apelul;

Captarea ateniei:

De ce aplicaie avem nevoie pentru introducerea i editarea unui text? (MS Word)

Dar ce aplicaii mai cunoatei? (Paint)

De ce nu editm i introducem texte n aplicaia Paint? (Fiindc, Paint este un redactor grafic i n el crem desene simple )

Cine dorete s ne demonstreze la calculator cum se lanseaz aplicaia MS Word?Conversaia

DemonstraiaO1Se apreciaz capacitatea elevilor de a compara1

5

III. Anunarea subiectului i a obiectivelor operaionale ale leciei.Elevii scriu n caiete subiectul i obiectivele leciei.

i i rog dup fiecare obiectiv s-i noteze n caiete care l tiu i care nu.

Profesorul mparte elevilor fia cu Lecia-1 care are urmtorul coninut: Lansai procesorul de texte Microsoft Word.

Introducei textul de mai jos.

Mesajul este o totalitate de informaii cu neles finit, prezentate ntr-o anumit form. Mesajele pot fi continue i discrete.

Copiai textul de trei ori. Prima copie s fie de culoare galben, fontul Arial, cursive, pe fon sur. A doua copie de culoare roie, fontul Arial Black, subliniat, pe fon albastru A treia copie de culoare verde, fontul Garamond, pe fon rou.Profesorul explic elevilor procesul de ndeplinire a exerciiilor de pe fi, i anume:

De pe fi o s executai urmtoarele exerciii: Lansai procesorul de texte Microsoft Word.

Introducei textul de mai jos. Copiai textul de trei ori.Pentru primele dou exerciii elevii vor fi notai n modul urmtor:

Primi doi ce introduc textul fr greeli sunt notai cu 10;

Trei, patru cu 9;

Patru, cinci, ase, cu 8;

apte, opt, nuo, zece cu 7.

Specificul evalurii este:

La tabl sunt scrise toate staiile;

Profesorul noteaz cine a terminat primul i dup ce introduc toi textul. Le spune elevilor s se schimbe cu locurile i s verifice ct de corect au introdus textul. Elevii pe rnd anun greelile efectuate de colegi. Profesorul noteaz elevii.

Profesorul explic i demonstreaz la calculator urmtoarele exerciii:

Selectarea unui text cu ajutorul oricelului;

Copierea unui text de trei ori.

Elevii trec la loc i n caiete scriu algoritmul de copiere a unui text cu ajutorul oriceluiui.

Algoritmul este:

Selectm textul;

Efectum un clic pe butonul Copy de bara cu instrumente standard;

Deselect textul;

Indicm punctul de inserare a textului;

Efectum un clic pe butonul Paste de pe bara de instrumente standard.

Not: Pe butonul Copy e suficient s apsm o singur dat, iar pe Paste depinde de numrul de copii.

Elevii trec la calculatoare i continu ndeplinirea sarcinilor (selectare, copiere)

Problematizarea

Exerciiul

Demonstrarea

Descoperirea

AlgoritmizareO2

O3

O4Evaluare frontal

10

3

3

10

3

IV. Generalizarea cunotinelorProfesorul:

-Elevi s vedem dac am precutat toate obiectivele leciei.

Iar, la lecia urmtoare vom efectua i celelalte exerciii de pe fi.Analiza i generalizarea

V.Pe acasDe studiat tema din caiet.

1