0pisica_observare Gr Mijlocie

6
PROIECT DIDACTIC Educatoare:Stefan Ramona Grupa: mijlocie Categoria de activitate:Cunoasterea mediului Tema: “Pisica” Tipul de activitate: de invatare Forma de realizare: observare Scopul activitatii: Largirea orizontului de cunostinte al copiilor despre pisica in vederea formarii reprezentarii clare asupra unui animal domestic; educarea capacitatii de a percepe analitic partile componente ale corpului;educarea proceselor psihice;imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvintele:bot, mustati, trunchi, gheare,zgaraie. Obiective operationale: a)cognitive: -sa cunoasca partile componente ale corpului pisicii; -sa descrie fiecare parte componenta a corpului si sa cunoasca importanta fiecarui organ in viata animalului; -sa numere ochii, urechile,piciorele; -sa cunoasca mediul de viata al pisicii, hrana, adapost; -sa cunoasca foloasele aduse omului; -sa realizeze corect sarcina din fisa. b)psiho- motorii: -coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica; -sa manuiasca materialele puse la dispozitie. 1

description

fisa

Transcript of 0pisica_observare Gr Mijlocie

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICEducatoare:Stefan Ramona

Grupa: mijlocie

Categoria de activitate:Cunoasterea mediului

Tema: Pisica

Tipul de activitate: de invatare

Forma de realizare: observare

Scopul activitatii: Largirea orizontului de cunostinte al copiilor despre pisica in vederea formarii reprezentarii clare asupra unui animal domestic; educarea capacitatii de a percepe analitic partile componente ale corpului;educarea proceselor psihice;imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvintele:bot, mustati, trunchi, gheare,zgaraie.

Obiective operationale:

a)cognitive:

sa cunoasca partile componente ale corpului pisicii; sa descrie fiecare parte componenta a corpului si sa cunoasca importanta fiecarui organ in viata animalului;

sa numere ochii, urechile,piciorele;

sa cunoasca mediul de viata al pisicii, hrana, adapost;

sa cunoasca foloasele aduse omului;

sa realizeze corect sarcina din fisa.

b)psiho- motorii:

coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica;

sa manuiasca materialele puse la dispozitie.c)afective:

sa se implice afectiv in activitate.

Metode si procedee: problematizarea,observatia,conversatia, explicatia,

exercitiul.

Material didactic:tablou cu animalele domestice,fise de lucru, creioane

colorate.Material bibliografic: - Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii

Bucuresti 2005; - Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii Bucuresti

1979

Durata: 15`-20`DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.

Crt.Evenimentul didacticContinutul stiintificStrategii didacticeEvaluare (instrumente si indicatori)

I.Captarea atentieiSe prezinta sub forma de surpriza un tablou cu mai multe animale domestice.

Observatia

II.Reactualizarea cunostintelor- Priviti cu atentie tabloul.

- Ce animale domestice observati?

- Unde traiesc aceste animale?

- Cum se numesc animalele care traiesc pe langa casa omului?

- Cine are grija de ele?

Observatia

Conversatia

III.Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor Astazi vom vorbi despre un singur animal domestic si anume pisica. Vom invata din ce este alcatuit corpul pisicii, cum se hraneste, ce foloase aduc oamenilor.

Explicatia

IV.Dirijarea procesului de invatareVoi orienta atentia copiilor spre observarea cu atentie a pisicii.

Din ce este alcatuit corpul pisicii?

Priviti cu atentie capul!

Cum este capul fata de restul corpului?

Ce are pisica la cap?

La ce ii folosesc ochii?

Ce mai are la cap?

Cum sunt urechile?

La ce ii folosesc urechile?

Ce are capul in partea din fata?

Conversatia

Conversatia

Nr.

Crt.Evenimentul didacticContinutul stiintificStrategii didacticeEvaluare (instrumente si indicatori)

Observati cu atentie botul! Ce cuprinde el?

Ce mai are pisica la bot?

Ce rol au mustatile?

Voi numi un copil sa vina sa descrie capul pisicii.

Cu ce se continua capul?

Care este cea mai mare parte a corpului?

Cu ce este acoperit corpul pisicii?

Ce culoare are blana?

Cu ce se termina trunchiul?

Pe ce se sprijina trunchiul?

Cum sunt asezate picioarele?

Ce are pisica la picioare?

Cand credeti ca scoate pisica ghearele?

Voi numi doi copii care sa realizeze sinteza partiala referitoare la trunchi, picioare.

Cu ce se hraneste pisica?

Ce ii place ei sa mai manance?

Unde se adaposteste pisica?

De ce credeti voi ca se adaposteste in casa?

Ce face ea cand doarme?

De ce credeti ca este folositoare pisica?

Ce am observat astazi?

Ce fel de animal este pisica?

Cum este pisica la infatisare fata de alte animale domestice?Explicatia

Conversatia

V.EvaluareaSe dau copiilor fise de evaluareExercitiulIncercuieste pisica si coloreaza animalele domestice

Nr.

Crt.Evenimentul didacticContinutul stiintificStrategii didacticeEvaluare (instrumente si indicatori)

VI.Incheierea activitatiiVoi face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii si asupra modului de comportare al copiilor.Explicatia

PAGE 1