0_integrarea_modelarii_in_strategiile_de_invatare_activa_la_biologie.doc

6
PROIECT DIDACTIC ERR INTEGRAREA MODELĂRII ÎN STRATEGIILE DE ÎNVĂŢARE ACTIVĂ LA BIOLOGIE. Obiectul: Biologie. Subiectul: Diviziunea celulară. Mitoza. Scopul lecţiei: Însuşirea cunoştinţelor şi formarea deprinderilor de lucru în echipă. Clasa: a IX-a. Tipul lecţiei: Transmitere şi însuşire de cunoştinţe (mixtă). Noţiuni ştiinţifice vizate: mitoză, interfază, profază, metafază, anafază, telofază, celule somatice. Profesor : Garcea Lavinia-Liceul Teologic Tg.-Jiu, Gorj DEMERSUL DIDACTIC : Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili: O1: să observe şi precizeze etapele unui ciclu celular folosind manualul. O2: să identifice etapele mitozei pe mulaje sau pe preparate microscopice, după explicarea de cătreprofesor cu ajutorul programului AEL a mitozei. O3: să descopere importanţa mitozei în creşterea şi dezvoltarea organismului, regenerarea unor organe. O4: să realizeze scheme logice pentru fazele mitozei pe baza investigaţiilor proprii. Forme de activitate şi metode didactice: - frontal: brainstorming în grup, conversaţia, explicaţia, modelarea, prelegerea, stabilirea succesiunii evenimentelor. - pe grupe (3 elevi): gândiţi/lucraţi în perechi/comunicaţi, observare dirijată, modelarea, învăţarea prin descoperire. - individual: modelarea fazelor mitozei în caiete. Resurse materiale: manual, mulaje cu mitoza, microscop, preparat fix cu mitoza la ceapă, lecţia

Transcript of 0_integrarea_modelarii_in_strategiile_de_invatare_activa_la_biologie.doc

INTEGRAREA MODELRII N STRATEGIILE DE NVARE ACTIV LA BIOLOGIE

PROIECT DIDACTIC ERR

INTEGRAREA MODELRII N STRATEGIILE DE NVARE ACTIV LA BIOLOGIE.

Obiectul: Biologie.

Subiectul: Diviziunea celular. Mitoza.

Scopul leciei: nsuirea cunotinelor i formarea deprinderilor de lucru n echip.

Clasa: a IX-a.

Tipul leciei: Transmitere i nsuire de cunotine (mixt).

Noiuni tiinifice vizate: mitoz, interfaz, profaz, metafaz, anafaz, telofaz, celule somatice.Profesor: Garcea Lavinia-Liceul Teologic Tg.-Jiu, Gorj

DEMERSUL DIDACTIC: Obiective operaionale: La sfritul activitii elevii vor fi capabili:O1: s observe i precizeze etapele unui ciclu celular folosind manualul.

O2: s identifice etapele mitozei pe mulaje sau pe preparate microscopice, dup explicarea de ctreprofesor cu ajutorul programului AEL a mitozei.

O3: s descopere importana mitozei n creterea i dezvoltarea organismului, regenerarea unor organe.

O4: s realizeze scheme logice pentru fazele mitozei pe baza investigaiilor proprii. Forme de activitate i metode didactice:

- frontal: brainstorming n grup, conversaia, explicaia, modelarea, prelegerea, stabilirea succesiunii

evenimentelor.

- pe grupe (3 elevi): gndii/lucrai n perechi/comunicai, observare dirijat, modelarea, nvarea prin descoperire.

- individual: modelarea fazelor mitozei n caiete. Resurse materiale: manual, mulaje cu mitoza, microscop, preparat fix cu mitoza la ceap, lecia Diviziunea celular din AEL (CD-profesorului), calculator.

Modaliti de evaluare: prob oral, prob scris (caiet). Bibliografie: - Manual de biologie, clasa a IX-a, autor: Elena Huanu, Ed. Didactic i Pedagogic,

R.A. 2005;- Manual de biologie clasa a IX-a, autori: Violeta Copil, Adelhaida Kereke, Elena Huanu,Ed. All Educaional, 1999;- AEL CD-ul profesorului).

Desfurarea lecieiCadrul de nvareConinutTimpMetode

Evocare

- profesorul prezint titlul i obiectivele leciei.

- se distribuie microscoapele i preparatele microscopice care se

utilizeaz ulterior.

- pentru trezirea interesului profesorul face urmtoarea afirmaie:

tiai c greutatea corpului la om s-ar dubla n 50-100 zile dac diviziunea celular ar avea loc continuu i celulele ar supravieui

n totalitate? (Copil V., Kereke A., Huanu E., 1999, p. 82).

- elevii vor descrie alctuirea general a unei celule, nucleului i

apoi a centrului celular, cromozomului. Se implic ntreaga clas

n activitatea de reactualizare a cunotinelor. n perechi sunt

rugai s rspund la urmtoarele ntrebri: -Care sunt componentele unei celule? Din ce este alctuit nucleul? -Ce este nucleosomul i care este alctuirea acestuia? -Ce roluri are diviziunea celular?- Elevii vor descrie alctuirea general a unei celule, vor caracteriza nucleul i cromozomul, vor emite idei privind rolul diviziunii celulare.

5 min.Brainstorming n

grup

Realizarea

sensului-se organizeaz clasa n grupe de cte 3 elevi i se prezint pe scurt evenimentele ce vor urma.

-se solicit elevilor s reprezinte i explice etapele ciclului celular utiliznd manualul, apoi rezultatele se prezint de ctre elevi i se noteaz pe tabl.

- utiliznd soft-ul AEL se prezint lecia Mitoza de ctre

profesor, elevii observnd derularea etapelor diviziunii pe monitor i ascultnd prelegerea profesorului.

- din nou elevii se grupeaz cte 3 i vor avea ca sarcin s

descopere importana mitozei, s reprezinte schematic toate fazele mitozei pentru o celul cu 4 cromozomi; elevii investigheaz i identific pe preparatul microscopic, n manuale sau pe mulaje diferitele faze ale mitozei, componentele celulare care particip la diviziune (construirea modelului ideal).

- elevii reprezint schematic toate fazele mitozei pentru o celul cu 4 cromozomi n ordinea desfurrii rezultnd modelul material desene cu diferite faze ale mitozei pe baza relaiilor existente n sistemul ideal; se studiaz, se noteaz explicaii pe marginea modelului.

- 5 elevi din grupe diferite prezint cte o etap a mitozei, iar un

alt elev prezint importana.

- se solicit elevilor s ncerce s reprezinte foarte schematic

mitoza pentru o celul cu 2n cromozomi.

- prin raionament analogic se transfer concluziile de la model la original, adic o celul-mam somatic d natere la dou celule fiice care au acelai numr de cromozomi, dup care se realizeaz schema generalizat a mitozei.

- pentru a se asigura etapa de personalizare a noilor achiziii, de

integrare a lor n sistemul cognitiv propriu, se va discuta cu elevii faptul c dei celulele somatice sunt de diferite tipuri intrnd n alctuirea a diferite esuturi, mitoza se desfoar dup acelai plan, aceleai etape, doar durata lor difer.

5 min.10 min.20 min.Gndii/lucrai n

perechi/comunicaiModelarea asistat

de calculator

PrelegereaGndii/lucrai n

perechi/comunicai

Modelarea:

realizare preparat-

(model obiectual)

desen-

(model material

analogic, figurativ)

Reflecia- profesorul terge tabla i distribuie cte un plic cu 4-6 buci

separate de hrtie pe care sunt notate evenimente dintr-o faz a

mitozei. Acestea se extrag cte una i se asociaz unor desene modele ale diferitelor etape din diviziunea celular. Clasei i se cere s stabileasc ordinea evenimentelor. Cnd clasa a czut mai mult sau mai puin de acord asupra ordinii profesorul cere s se deschid caietul sau manualul pentru a vedea dac evenimentele apar i aici n aceeai succesiune.

- se evalueaz i noteaz activitatea elevilor.

10 min.