0_ed.civica

10
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ DATA:9 noiembrie 2010 ŞCOALA GENERALĂ ,,IOSIF MOLDOVAN”ARAD CLASA: a IV-a C,Inst. Indrieş Olga Cristina ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate DISCIPLINA: Educaţie civică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Raporturile noastre cu ceilalţi oameni TEMA:Despre apreciere şi invidie TIPUL LECŢIEI: comunicare-însuşire de noi cunoştinţe SCOPUL:dezvoltarea unui comportament civic corespunzător în cadrul relaţiilor cu oamenii,în situaţii diverse OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1. 1. Să recunoască şi să descrie înţelesul unor termeni specifici limbajului civic 1. 2. Să exprime oral şi în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de viaţă cu conţinut civic OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 -să definească noţiuni specifice limbajului civic:supunere,revoltă,apreciere,invidie; O 2 - să discute pe baza unor situaţii prezentate şi analizate; O 3 - să colaboreze cu colegii din grupă, dând dovadă de 1

Transcript of 0_ed.civica

Page 1: 0_ed.civica

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA:9 noiembrie 2010

ŞCOALA GENERALĂ ,,IOSIF MOLDOVAN”ARAD

CLASA: a IV-a C,Inst. Indrieş Olga Cristina

ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate

DISCIPLINA: Educaţie civică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Raporturile noastre cu ceilalţi oameni

TEMA:Despre apreciere şi invidie

TIPUL LECŢIEI: comunicare-însuşire de noi cunoştinţe

SCOPUL:dezvoltarea unui comportament civic corespunzător în cadrul relaţiilor cu

oamenii,în situaţii diverse

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.1. Să recunoască şi să descrie înţelesul unor termeni specifici limbajului civic

1.2. Să exprime oral şi în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de viaţă cu

conţinut civic

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 -să definească noţiuni specifice limbajului civic:supunere,revoltă,apreciere,invidie;

O2 - să discute pe baza unor situaţii prezentate şi analizate;

O3 - să colaboreze cu colegii din grupă, dând dovadă de respect pentru opiniile

celorlalţi chiar dacă nu sunt în concordanţă cu propriile păreri;

O4

O5

- să manifeste un comportament adecvat muncii în echipă bazat pe cooperare,

implicare, toleranţă, responsabilitate

-să argumenteze valoarea sentimentelor de apreciere şi invidie în comportamentul

personal

1

Page 2: 0_ed.civica

RESURSE:

a).procedurale:conversaţia,explicaţia, expunere,exerciţiul,metoda cadranelor

b). materiale: manual,caiet special,vocabular, fişă de lucru în echipă,

c). temporale: 1 oră (45 minute)

Bibliografie:

Curriculum Naţional-Programa şcolară pentru ed. civică,clasa a IV-a

Manual de ed. civică ,T.Piţilă,C.Mihăilescu-clasa a IV-a

Caiet de ed. civică, clasa a IV-a,ed. ERC PRESS

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, activitate în echipa

PROPUNĂTOR: INDRIEŞ OLGA CRISTINA

2

Page 3: 0_ed.civica

Momentele lecţiei

Ob. op.

Conţinut ştiinţific Resurse Evaluare

Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Procedurale Materiale Temp.

1. Moment organizatoric

- Se asigură climatul de ordine şi disciplină necesar desfăţurării lecţiei în bune condiţii.

- Se pregătesc pentru lecţie. -conversaţia-explicaţia

1 min. fron-tal

observare directă

2.Reactualizarea cunoştinţelor

O1 -Se reactualizează noţiunile ,,supunere”,,revoltă”

- Ce se poate întâmpla cu o persoană care se revoltă nejustificat de mai multe ori? - Numiţi însuşirile pe care le poate avea o persoană

supusă.

….ascultare, acceptare…furie, protest, nesupunere, indignare… poate fi dată afară din grupul respectiv.

… calmă, bună, înţelegătoare, blândă, ascultătoarerăbdătoare.

-conversaţia

5min. fron-tal

Aprecierea răspunsurilor

2.Captarea şi orientarea atenţiei

O2 - Ce sentimente aveţi voi faţă de copiii ascultători şi silitori?- Ce sentimente aveţi faţa de colegul de clasă care a luat premiul I.

Îi apreciem.

…invidie?

-conversaţia2min. indivi

-dual, apoi fron-tal

observareacomportamen-tuluiaprecieri

3

Page 4: 0_ed.civica

3. Anunţarea obiectivelor lecţiei

- Comunică subiectul şi obiectivele lecţiei.

- Ascultă şi se mobilizează. -expunerea 1 min. fron-tal

observarea comportamentului

4. Dirijarea învăţării

O2

O1

O1

O5

Se cere citirea dialogurilor şi celor două texte din carte

Explicăm termenii noi din lecţie: apreciere= consideraţie, preţuire, stimă invidie= ciudă, gelozie egoism= atitudine de re- zolvare a unor situaţii de interes personalSe desprind datele importante din lecţie:***Invidia şi egoismul sunt sentimente negative ale unor persoane. Aceste trăsături morale îi determină pe ceilalţi să îndepărteze astfel de persoane din grupul lor. *** Invidia este un sentiment egoist de necaz şi de ciudă provocat de succesele sau de situaţia bună a altuia.***Aprecierea, opusă invidiei reprezintă atitudinea de respect,

-Elevii îşi exprimă păreri cu privire la relaţiile stabilite între membrii grupului.

-Se foloseşte metoda cadran pentru scrierea cuvintelor în vocabularele folosite şi la lb. română

-Elevii notează în spaţiul din caietul special

-conversaţia -exerciţiul

-conversaţia-cadranul

-exerciţiul -conversaţia

-manual

-vocabular

-caietspecial

5min.

10min.

13 min.

individualfron-tal

fron-tal

fron-tal

Apreciera modului de realizare a propoziţilor din cadrane

Aprecieri

4

Page 5: 0_ed.civica

consideraţie, stimă, preţuire, faţă de unele persoane şi faptele acestora. Lucrez apoi cu elevii exerciţiile din caietul special,pentru a stabili nivelul de cunoştinţe pe care l-au dobândit elevii

-Elevii ascultă ,citesc sau completează cerinţele din caietul special

-conversaţia-exerciţiul

-caiet special fron-

tal

Aprecieri

5. Asigurarea feed-back-ului şi obţinerea performanţe-lor.

O3 Le dau copiilor să realizeze câte un ciorchine cu aprecierea şi invidia.

Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului

în care a decurs activitatea.

-Elevii realizează ciorchinele.

-Fiecare grupă va realiza un ciorchine,fie cu aprecierea,fie cu revolta.

-conversaţia -exerciţiul

fişă de lucru

5min. Activitate pe echi-pe

evaluare formativă

6. Evaluare O4 Se vor prezenta şi aprecia ciorchinele obţinute de fiecare echipă.

Fiecare echipă îşi va prezenta ciorchinele, astfel încât celelalte echipe-elevi să le poată analiza şi să-şi exprime părerea referitoare la modul de lucru.

-explicaţia 2 min. fron-tal

observarea comportamentului

7.Incheierea O4 Face aprecieri referitoare la comportamentul şi participarea elevilor la desfăşurarea lecţiei Fiecare elev va face o apreciere pozitiva pentru colegul sau.

Ascultă conversaţia 1 min. fron-tal

aprecieri autoevaluare

5

Page 6: 0_ed.civica

6