0_avap_grad

10
PROIECT DIDACTIC CLASA PREGĂTOTOARE ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii DISCIPLI NA: Arte vizuale și abilități practice SUB IECTUL LECŢIEI: Rândunica și fluturele- colaj FO RMA DE REALIZARE: activitate integrată

description

m

Transcript of 0_avap_grad

PROIECT DIDACTIC CLASA PREGTOTOARE ARIA CURRICULAR: Arte i tehnologii DISCIPLINA: Arte vizuale i abiliti practice SUBIECTUL LECIEI: Rndunica i fluturele- colaj FORMA DE REALIZARE: activitate integrat TIPUL DE ACTIVITATE: mixt DOMENII INTEGRATE: Comunicare n limba romn Matematic i explorarea mediului Dezvoltare personal Muzic i micare

COMPETENE SPECIFICE:Arte vizuale i abiliti practice 1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice;2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprieti ale materialelor ntlnite n mediul cunoscut;2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii i formei;2.3. Realizarea de obiecte/construcii folosind materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile.

Comunicare n limba romn1.1.Identificarea semnificatiei unui mesaj oral,pe teme accesibile,rostit cu claritate;1.2 Identificarea unor informatii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, n contexte de comunicare cunoscute;2.1. Formularea unor enunuri proprii n diverse situaii de comunicare;

Matematic i explorarea mediului 3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regulariti din mediul apropiat; Dezvoltare personal2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar; 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;

Muzic i micare 2.1. Cntarea individual sau n grup, asociind micarea sugerat de text i de ritm.

OBIECTIVE OPERAIONALE:a) cognitive s prezinte n mod independent coninutul i opiniile n legtur cu textul audiat; s aprecieze comportamentul personajelor din poveste; s evalueze comportamentul acestora n raport cu normele sociale cunoscute; s formuleze ntrebri n cadrul jocului n vederea nelegerii coninutului legendei; s asambleze corect i estetic prile componente ale lucrrii, avnd ca suport modelul; s realizeze tema propus respectnd tehnica de lucru i instruciunile primite;

b) afectiv-atitudinale s analizeze cu spirit critic i autocritic att lucrarea proprie, ct i lucrrile colegilor; s manifeste constant interes fa de subiectul propus;c) psiho-motrice s-i exerseze muchii mici ai minii prin operaia de niruire; s adopte o poziie corect n banc pe parcursul desfurrii activitii.

STRATEGIA DIDACTIC: Metode i procedee: expunerea, conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, problematizarea, exerciiul, jocul de rol, Microfonul magic, Turul galeriei; Forme de organizare:frontal,individual Mijloace de realizare:fise,

RESURSE: Umane: 13 elevi; Spaiale: sala de clas; Temporale: 35/40 minute + 15/10 minute activiti recreative; Bibliografice: 1. Programa colar pentru disciplina Arte vizuale i abiliti practice (clasa pregtitoare, clasa I i clasa a II-a), aprobat prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;2. Curs formare - Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV, program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar;

NR.CRT.SECVENELE INSTRUIRIICONINUTUL INFORMAIONAL I DEMERSUL DIDACTICELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICEVALUARE

RESURSE PROCEDURALERESURSE MATERIALEFORME DE ORGANIZARE

1

2

3

4

5

6

Moment Organizatoric

Captarea ateniei

Anunarea temei

Dirijarea nvrii

Obinerea performanei / Activitate recreativ

ncheierea i evaluarea activitii

Se creeaz condiiile necesare pentru buna desfurare a activitii. Se pregtesc materialele.

Se va realiza cu ajutorul Legendei Rndunicii,se vor prezenta imagini sugestive referitoare la coninutul textului.

Se anun elevii c pe parcursul activitii vor afla Legenda Rndunicii i vor realiza o lucrare deosebit prin care vor da o frumusee aparte rndunicii i fluturailor. Se intuiesc materialele necesare actvitii i se execut exerciii pregtitoare pentru nclzirea musculaturii fine.

Elevii vor realiza o lucrare comun.Pe un panou este reprezentat un peisaj de primavar, iar copiii vor avea de lipit fluturaii i rndunicile lucrate. Pe tot parcursul activitii se vor da indicaiile necesare. Se asigur fondul muzical cu cntece despre primvar. Joc de rol: nvm s druim Rndunele vor drui fluturailor recompense, cu accent pe normele de comportare civilizat (formule de adresare, ton, gesturi).

Se face evaluarea prin metoda,,Turul galeriei Se afieaz concluzia zilei : Azi e o zi minunat!, prilej pentru aprecierile finale (+ recompense) asupra activitilor desfurate i a modului n care elevii s-au simit alturi de partenerii lor.Instructajul verbal

Conversaia

ExplicaiaConversaia

Explicaia

Demonstraia

Jocul de rol

Turul galerieiConversaiaMateriale necesare activitii

Imagini sugestive

Peisaj de primvarLipiciFie

Hrtie glacee

Recompense

Mesajul

Recompense

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal Individualn perechi

n pereche

Frontal

Individual

Observarea comportamentului elevilor

Evaluare oral

Observarea comportamentului elevilor

Aprecieri verbale

Observarea comportamentului elevilor

Aprecieri verbale

Observarea sistematic

Aprecieri verbale