0_atributulvii

12
PROIECT DIDACTIC CLASA : A VII-A F DATA: 23.05.2012 DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: OPERA LIRICĂ. PSALMUL ELEMENT DE CONŢINUT: ATRIBUTUL TIPUL LECŢIEI: RECAPITULARE ŞI CONSOLIDARE DE CUNOŞTINŢE PROFESOR: MOLDOVAN ANIŞOARA ŞCOALA: CNI ,,TRAIAN LALESCU” HUNEDOARA STRUCTURĂ ŞCOALA GENERALĂ NR. 2 A ) COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată ; 3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse; B) COMPETENŢE SPECIFICE 1.5. aplicarea ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat; 2.1. înlănţuirea clară a ideilor într-un discurs oral; 2.2. selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiei de comunicare; 2.3. alcătuirea unor propoziţii corecte din punct de vedere gramatical; 2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare; 3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor morfologice învăţate;

Transcript of 0_atributulvii

Page 1: 0_atributulvii

PROIECT DIDACTIC

CLASA : A VII-A F

DATA: 23.05.2012

DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: OPERA LIRICĂ. PSALMUL

ELEMENT DE CONŢINUT: ATRIBUTUL

TIPUL LECŢIEI: RECAPITULARE ŞI CONSOLIDARE DE CUNOŞTINŢE

PROFESOR: MOLDOVAN ANIŞOARA

ŞCOALA: CNI ,,TRAIAN LALESCU” HUNEDOARA

STRUCTURĂ ŞCOALA GENERALĂ NR. 2

A ) COMPETENŢE GENERALE:1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată ; 3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;

B) COMPETENŢE SPECIFICE1.5. aplicarea ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat; 2.1. înlănţuirea clară a ideilor într-un discurs oral; 2.2. selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiei de comunicare; 2.3. alcătuirea unor propoziţii corecte din punct de vedere gramatical; 2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare; 3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor morfologice învăţate; 4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă; 4.2. utilizarea, în redactare, a unor sinonime şi antonime; 4.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie ;

C) OBIECTIVE A. Cognitive- Elevii vor fi capabili: 1. Să identifice atributele în diferite enunţuri; 2. Să precizeze partea de vorbire pe care o determină atributul; 3. Să numească părţile de vorbire prin care sunt exprimate atributele; 4. Să realizeze enunţuri în care să utlizeze atribute exprimate prin diferite părţi de vorbire; 5. Să diferenţieze atributul de alte părţi de propoziţie ;

Page 2: 0_atributulvii

B. Afective- Elevii vor fi capabili: 1. Să participe afectiv la lecţie; 2. Să accepte solicitările profesorului şi să se mobilizeze pentru realizarea lor; 3. Să respingă atitudinea negativă a unor elevi faţă de activitatea de învăţare.C. Psihomotorii- Elevii vor fi capabili: 1. Să-şi dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de profesor; 2. Să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul orei.

RESURSE

A. BIBLIOGRAFICE:

1. oficiale: Limba Română, Manual pentru clasa a VII-a,

ed. All Educational

GRAMATICA LIMBII ROMÂNE, EDITURA ACADEMIEI ROMÂNE

2. metodico- didactice: M. Secrieru, Didactica limbii române, Iaşi, 2004

C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii

române în şcoală”, Iaşi 1999

B. Metodologice:

1. metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, activitatea în echipe,

analiza gramaticală.

2. forme de organizare: frontală, individuală, în echipe

3. mijloace didactice: fişe, tabla, caiete, planşe.

C. Temporale: 50 min.

Page 3: 0_atributulvii

Scenariul didactic

1. Organizarea activităţii didactice( absenţele, cărţile, caietele, fişele, tabla, creta) 1 min.

2. Captarea atenţiei : 8 min.

Profesorul, împreuna cu elevii, verifică tema din punct de vedere cantitativ, cât şi calitativ.

Profesorul notează pe tablă un text, iar elevii vor trebui să precizeze ce funcţii sintactice

îndeplinesc cuvintele subliniate.

Un lan de rapiţă din împrejurimi ne trimitea plăcutu-i parfum pe aripile unei adieri înăbuşitoare.

Elevii vor preciza funcţiile sintactice ale cuvintelor subliniate .( un lan-subiect; de rapiţă-

atribut substantival; trimitea- predicat verbal; plăcutu- atribut adjectival; parfum- complement direct;

unei adieri- atribut substantival genitival; înăbuşitoare-atribut adjectival.).

Profesorul solicită elevilor să precizeze care sunt părţile principale de propoziţie şi care sunt

părţile secundare de propoziţie.

Elevii împart părţile de propoziţie astfel: părţi principale de propoziţie- subiectul şi predicatul;

părţi secundare de propoziţie- atributul şi complementul.

Pentru a afla tema lecţiei, elevii trebuie să rezolve un rebus (ANEXA 1).

3. Anunţarea obiectivelor lecţiei 1 min.

Profesorul enunţă obiectivele lecţiei.

4. Exerciţii aplicative pe baza materialului recapitulativ 25 min.

Profesorul notează pe tablă o serie de propoziţii şi solicită elevilor să identifice atributele şi să

precizeze parţile de vorbire prin care sunt exprimate, precum si cuvintele pe care le determină.

Păsărelele ciripind în copaci mă linişteau. (care pasărele?-ciripind- atribut verbal exprimat prin

verb la modul gerunziu, determină substantivul păsărelele)

Opririle din loc în loc ne-au făcut să întârziem.( care opriri?- din loc în loc- atribut adverbial

exprimat prin locuţiune adverbială, determină substantivul opririle)

Reclamaţiile contra celorlalţi sunt mai numeroase.( care reclamaţii?- contra celorlalţi- atribut

pronominal prepoziţional, cazul genitiv, exprimat prin pronume demonstrativ de diferenţiere ,

determină substantivul reclamaţiile)

Celelalte reclamaţii au fost mai numeroase. ( care reclamaţii?- celelalte- atribut adjectival

exprimat prin adjectiv pronominal demonstrativ, determină substantivul reclamaţii)

Pomul din spatele casei este plantat de bunicul meu.( care pom?- din spatele casei- atribut

substantival prepoziţional, cazul genitiv, exprimat prin substantiv comun, determină substantivul

pomul; care bunic?- (al ) meu- atribut adjectival exprimat prin adjectiv pronominal posesiv, determină

substantivul bunicul)

Page 4: 0_atributulvii

După rezolvarea acestui exerciţiu, profesorul împarte elevilor fişele de lucru. Aceştia rezolvă

exerciţiile de pe fişa de lucru. ( ANEXA 2)

Profesorul împarte elevii în cinci echipe.

Echipa nr.1: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: substantiv în cazul

acuzativ, adjectiv provenit din verb la modul participiu.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

Nori negri întunecă cerul.

Flori de munte împodobeau poiana.

Teama de ei îi paraliza.

Vedea valurile spumegând.

Pe băiatul de acolo îl cunoştea.

Auzeam sunetul bing-bang al pendulei.

Echipa nr.2: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: adjectiv provenit din

verb la modul gerunziu, verb la modul infinitiv.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

Asculta foşnetul tainic al pădurii.

Caietele Irinei erau ordonate.

Poziţia contra lui a fost fermă.

Simţea o mare bucurie de a asculta valurile.

Etajul de sus a fost inundat.

Sunetul tic-tac al ceasorniculu îi răsuna în urechi.

Echipa nr.3: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: substantiv în cazul

genitiv, pronume demonstrativ în cazul acuzativ.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

Ochii aceştia mă urmăreau.

Rezolvarea conform planului i-a liniştit.

Succesul datorită ţie a fost apreciat.

Voinţa de a câştiga îl înflăcăra.

Înainta cu un mers târâş-grăpiş.

Scăpă năbuşit un geamăt ,,uiu-iuuu!”.

Page 5: 0_atributulvii

Echipa nr.4: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: substantiv în cazul

nominativ, adjectiv provenit din pronume posesiv.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

I-am sărutat mâna tremurândă.

S-a întors cu un buchet de flori.

Grija faţă de mine mă emoţionează.

Admira steagurile fâlfâind în vânt.

Marcajele din loc în loc ghidau turiştii.

Nu se auzea decât cântecul greierilor: fiiiiir- fiiiiir.

Echipa nr.5: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: substantiv în cazul

nominativ, adverb.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

Omul cu scaun la cap reuşeşte în viaţă.

Lupta împotriva epidemiei devenise acerbă.

Problemele de rezolvat sunt dificile.

Am aşteptat cu nerăbdare vestea de astăzi.

Auzeam strigătele de chemare:,,hap-haap”!

5. Raportarea şi discutarea lucrului în echipe 13 min.

Fiecare echipă îşi alege câte un reprezentant care va expune răspunsurile grupei sale, iar ceilalţi

colegi vor corecta eventualele greşeli.

Feedback-ul are loc permanent, pe parcursul conversatiei si analizei si se concretizeaza prin

aprecieri verbale facute de profesor si prin autoevaluare sau evaluare reciproca.

6. Concluzii privind gradul de realizare a sarcinilor în ansamblu. 1 min.

Profesorul face aprecieri verbale privind gradul de realizare a obiectivelor.

7. Tema pentru acasă 1 min.

Profesorul prezintă elevilor tema pentru acasă:

Realizaţi o compunere descriptivă cu titlul “ Icoana firavei bunici” în care să utilizaţi toate tipurile

de atribute invăţate, marcându-le prin subliniere.

Page 6: 0_atributulvii

ANEXA 1

A

3.4.

1. A2. T

RI

5. B6. U

7. T B

1. Scrieţi valoarea morfologică a cuvântului sublinia Vorbeşte deschis despre problemele sale.

2. Stabiliţi valoarea morfologică a cuvântului subliniat: Ah! Ce cald este!

3. Găsiţi categoria gramaticală evidenţiată prin folosirea celui de-al doilea ,,i”: Copiii se joacă în parc.

4. Indicaţi funcţia sintactică a cuvântului subliniat: Soarele încălzeşte câmpia.

5. Stabiliţi valoarea morfologică a cuvântului subliniat mai sus (încălzeşte).

6. Indicaţi cazul substantivului comun ,,câmpia” din exemplul de la punctul 4.

7. Precizaţi cazul cuvântului subliniat: -Dragă Soare, adu lumina în sufletele noastre!

Page 7: 0_atributulvii

ANEXA 2

Echipa nr.1: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: substantiv în cazul

acuzativ, adjectiv provenit din verb la modul participiu.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

Nori negri întunecă cerul.

Flori de munte împodobeau poiana.

Teama de ei îi paraliza.

Vedea valurile spumegând.

Pe băiatul de acolo îl cunoştea.

Auzeam sunetul bing-bang al pendulei.

Echipa nr.2: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: adjectiv provenit din

verb la modul gerunziu, verb la modul infinitiv.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

Asculta foşnetul tainic al pădurii.

Caietele Irinei erau ordonate.

Poziţia contra lui a fost fermă.

Simţea o mare bucurie de a asculta valurile.

Etajul de sus a fost inundat.

Sunetul tic-tac al ceasorniculu îi răsuna în urechi.

Echipa nr.3: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: substantiv în cazul

genitiv, pronume demonstrativ în cazul acuzativ.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

Ochii aceştia mă urmăreau.

Rezolvarea conform planului i-a liniştit.

Succesul datorită ţie a fost apreciat.

Voinţa de a câştiga îl înflăcăra.

Înainta cu un mers târâş-grăpiş.

Scăpă năbuşit un geamăt ,,uiu-iuuu!”.

Page 8: 0_atributulvii

Echipa nr.4: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: substantiv în cazul

nominativ, adjectiv provenit din pronume posesiv.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

I-am sărutat mâna tremurândă.

S-a întors cu un buchet de flori.

Grija faţă de mine mă emoţionează.

Admira steagurile fâlfâind în vânt.

Marcajele din loc în loc ghidau turiştii.

Nu se auzea decât cântecul greierilor: fiiiiir- fiiiiir.

Echipa nr.5: 1. Construiţi enunţuri în care să utilizaţi atribute exprimate prin: substantiv în cazul

nominativ, adverb.

2. Identificaţi atributele din următoarele enunţuri:

Omul cu scaun la cap reuşeşte în viaţă.

Lupta împotriva epidemiei devenise acerbă.

Problemele de rezolvat sunt dificile.

Am aşteptat cu nerăbdare vestea de astăzi.

Auzeam strigătele de chemare:,,hap-haap”!