0_1proiectdidacticmatematica

7
PROIECT DIDACTIC Scoala Gimnaziala nr.135 Data: 23.01.2014 CLASA : a IV- a Elev: Iancu Nicolae Florin PROFESOR ITINERANT SI DE SPRIJIN: DRAGHICI IOANA ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematică SUBIECTUL : Înmulţirea numerelor naturale de la 0 – 100 - recapitulare TIPUL LECŢIEI : recapitulare si sistematizare COMPETENTE GENERALE: 1. Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii 1.Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme 2.Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic 3.Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate

description

proiect didactic matematica

Transcript of 0_1proiectdidacticmatematica

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnaziala nr.135

Data: 23.01.2014

CLASA : a IV- a

Elev: Iancu Nicolae Florin

PROFESOR ITINERANT SI DE SPRIJIN: DRAGHICI IOANA

ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii

DISCIPLINA: Matematic

SUBIECTUL : nmulirea numerelor naturale de la 0 100 - recapitulareTIPUL LECIEI : recapitulare si sistematizare

COMPETENTE GENERALE:Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii

Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme

Formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic

Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate

COMPETENTE SPECIFICE

s cunoasc noiunile de factor i produs,demprit, mpritor,ct

s tie tabla nmulirii in concentrul numerelor 0-100

s fie capabil sa efectueze calcul mintal

s tie s calculeze dublul, triplul,mptritul,jumtatea, sfertul unor numere date

s tie sa calculeze exerciii respectnd ordinea efecturii operaiilor

s rezolve corect o problem cu dou operaii printr-un singur exerciiu

sa participe activ la lectie

STRATEGIA DIDACTIC :

- METODE I PROCEDEE :

conversaia, explicaia, munca individual, exerciiul, calcul mintal, jocul

didactic, problematizarea, expunerea

- FORMA DE ORGANIZARE: INDIVIDUALA

- MATERIAL DIDACTIC :

individuale:fie de lucru MOMENTELE

LECIEIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVULUIMATERIAL DIDACTICMETODE I PROCEDEE

Moment organizatoricOrganizarea climatului necesar desfurrii activitii.Elevul se pregteste pentru or cu cele necesare nceperii orei (manual, caiet, instrumente de scris).Conversaia

Verificarea temei Se va verifica tema .Se efectueaz sarcina unei fie de lucru.Fie de lucru Conversaia

Exerciiul

Captarea ateniei

Se va face printr-un joc didactic Lanul bucluca.

Copilul primeste un mesaj de la Spiriduul ru care vrea s ncurce desfurarea leciei. El le spune c pot continua numai daca descoper tema leciei prin rezolvarea unor exerciii.Rvaul spiriduuluiJocul didactic

Explicaia

Problematiza

rea

Exerciiul

Anunarea temei i a obiectivelorSe va anuna tema leciei ,anume Recapitulare prinExerciii i probleme a nmulirii numerelor naturale de la 0 la 100 i obiectivele leciei.Elevul ascult.conversaia

.joc didactic

exerciiul

problematiza-rea

explicaia

conversaia

calcul mintal

Asigurarea reteniei i a transferuluiSe va aplica o fi de evaluare a cunotinelor.Se vor efectua sarcinile fiei de evaluare.Fia de evaluareProblematiza

rea

Exerciiul

Calcul mintal

ncheierea lecieiDiscutarea fiei de evaluare.

Aprecieri generale i individuale.

Tema pentru acas.Elevul ascult.Conversaia

Explicaia