0_104_proiect_de_lectie

7
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 SAT CREŢEŞTII DE SUS - VASLUI- DIRECTOR, RESP. COMISIE METODICĂ, PROIECT DIDACTIC CLASA I- M.E.M CLASA a II-a- LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ CLASA a IV-a- ED. TEHNOLOGICĂ

description

plan de lectie

Transcript of 0_104_proiect_de_lectie

PROIECT DIDACTIC

COALA GIMNAZIAL NR.1 SAT CREETII DE SUS VASLUI-

DIRECTOR,

RESP. COMISIE METODIC,

PROIECT DIDACTICCLASA I- M.E.MCLASA a II-a- LIMBA I LITERATURA ROMN

CLASA a IV-a- ED. TEHNOLOGIC30.10.2013

Prof.nv.primar, COZMA DANA- ANGELICAPROIECT DIDACTICDATA: 30.10.2013CLASA: IAria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: M.E.MUnitatea tematic: ,,colrei i colrieSubiectul: Adunarea i scderea cu 4 i 5 uniti a numerelor de la 0 la 10Forma de realizare : activitate integrat

Tipul activitii : mixt Scopul: Dezvoltarea operaiilor gndirii;

consolidarea cunotinelor privind adunarea i scderea numerelor naturale n concentrul 0-10 cu 4 i 5 unitiCompetene specifice :CLR: 1.1. Formarea intrebarilor si raspunsurilor clare si corect gramaticale;

1.2 .Inelegerea continutului intrebrilor;-recitarea poeziei ,,Mrulde Grigore VieruMEM

1.1. Recunoasterea numerelor n concentrul 0 -10;

5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat.

5.2. Rezolvarea unor situatii problema n care intervin operatii de adunare si scdere cu 4 sau 5 unitti n concentrul 0-10;

3.3. Manifestarea grijii pentru comportarea corect n relatie cu mediul natural si social. AVAP

S coloreze desenul de pe fia de lucru;MM

S intoneze cntecul ,,Greierele i furnicaStrategii didactice:

a) Metode i procedee : conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, jocul didactic, munca independent, problematizarea;b) Mijloace de nvmnt : fie de lucru, beioare, creioane colorate, calculator, lipici, hrtie colorat, c) Forme de organizare: frontal, individual;Resurse temporale: 35 min+ 15 min activiti complementare;Forme i tehnici de evaluare: observarea sistematic a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, stimulente

Bibliografie:

- MECTS- Programa pentru disciplina Matematica si explorarea mediului, Bucuresti, 2013;

- Ghidul cadrului didactic- clasa I, Editura Didactica Publishing House, 2012;

CLASA: a II-aAria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: MatematicUnitatea de nvare: Numerele naturale de la 30 la 100Subiectul: Toamna de Octavian GogaTipul leciei: nsuire de noi cunotineOBIECTIV GENERAL:

OBIECTIVE CADRU/ OBIECTIVE DE REFERIN: 1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral

2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

OBIECTIVE OPERATIONALE :

-cognitive:

OC1. s citeasc contient, corect, fluent, coninutul poeziei;

OC2. -s tie din ce este alctuit o poezie;

OC3. -s rspund la ntrebri;

OC4. -s alctuiasc propoziii orale i n scris folosind cuvinte date;

OC5. s tie cine a fost O. Goga

-psihomotorii:

OP6 -s adopte o poziie corect a corpului n timpul scrisului i pe tot parcursul orei;

OP 7 -s utilizeze corect mijloacele de nvmnt;

-afective:

OA8: -s aprecieze felul n care a citit colegul;

OA9:- s participe activ la rezolvarea sarcinilor de lucru;

Strategii didactice:

Metode i procedee: M1-conversaia

M2-explicaia

M3lectura explicativ

Mijloace i materiale: m1 fie de autor

m2- manualul

m3- caiete

m4-fie de munc independent; m5- plane

m6- calculator, CD

Forma de organizare: - frontal, individual

Resurse umane: colectivul de elevi

Resurse temporale: 45 minute

Bibliografie consultat:

1. Programa colara - M.E.C.I.

2. ,,Limba i literatura romn- manual pentru clasa a II-a, Ed. Aramis

CLASA: a IV-a

Aria curriculara: TehnologiiDisciplina: Educaie tehnologicUnitatea de nvare: Activiti cu materiale sintetice ,,HrtiaSubiectul: ,,FRUCTE DE TOAMNTipul leciei: consolidare de priceperi i deprinderi prin lucrri practiceScopul: Perfectionarea deprinderilor de decupare, lipire si imbinarea armonioasa a prilor componente n vederea obinerii unui produs finit;OBIECTIVE CADRU: Cunoaterea si utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale;

proiectarea, confectionarea si evaluarea unor produse;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

OM1

- s mnuiasc atent, eficient i cu ndemnare instrumentele i materialele de lucru;

- s manevreze cu grij hrtia i produsele din hrtie;

- s lipeasc materialele n ordinea corect;

- s foloseasc n mod raional hrtia;

- s adune materialul n exces i deeurile rezultate;

- s-i dozeze n mod echilibrat efortul; - s pstreze permanent poziia corect a corpuluiOC1:

- s identifice materialele de lucru;

OC2:

- s verbalizeze tehnica de lucru;

OC3:

- s identifice etapele de lucru;

OC4:

- s explice operaiile corespunztoare realizrii produsului.

- sa decupeze dupa contur ;

sa asambleze corect si estetic partile componente ale colajului ;

sa lucreze curat si ingrijit;

sa aprecieze obiectiv lucrarea personala si pe cele ale colegilor;

S lucreze ordonat cu materialul didactic pus la dispoziie.

STRATEGII DIDACTICE:

Demersul didactic: algoritmic

Metode i procedee: demonstraia, explicaia, conversaia, exerciiul, observarea dirijat; ,,Turul galerieiForme de organizare: frontal , individual, pe grupe

Mijloace didactice: fie de munc independent, hrtie de diferite culori, lipici, forfecu, calculator- prezentare PPTResurse umane: 5 elevi

Resurse de timp: 45 minute

Forme si strategii de evaluare: frontala, individuala, evauluare de catre colegi

Bibliografie: Curriculum Naional 2004

Metodica predrii abilitilor practice n nvmantul primar, Bucureti

Autori: Ion Serdeanu,Florian Dituleasca.

DESFURAREA ACTIVITII

1. Moment organizatoric

Asigurarea climatului proprice pentru desfurarea optim a orei

2. Reactualizarea cunotinelor anterioare

A.D. ,,Despre ce am nvat noi la disciplina M.E.M ?3. Captarea ateniei,,n ce anotimp ne aflm?Ce tii voi despre acest anotimp?4.Anunarea subiectului i a obiectivelor operaionaleA.D.,, Astzi n cadrul acestei ore,vom efectua exerciii i probleme de adunare i scdere cu 4-5 uniti.5. Dirijarea nvrii

A.I. Elevii vor deschide manualele de matematic i vor efectua exerciii respectnd cerinele, apoi vor primi o fi realizat interdisciplinar.A.I- Elevii vor efectua fia independent, vor colora desenul dat i vor acorda un ,,Zmbre sau un ,,Morocnos fiei de lucru n funcie de ct de mult le-a plcut.Elevii care au terminat de lucru fia, vor lucra puiorii din hrtie, apoi i vor aeza n ordine cresctoare dup numerele scrise pe spate.6.Obinerea performanei Elevii care au terminat de lucru fia, vor lucra puiorii din hrtie, apoi i vor aeza n ordine cresctoare dup numerele scrise pe spate.

7. ncheierea activitii

A.D. - Se fac aprecieri generale i individuale asupra modului n care elevii au participat la activitate.

Activitatea se ncheie cu interpretarea unui cntecel ,,Furnica i greierele

1. Moment organizatoric

Asigurarea climatului proprice pentru desfurarea optim a orei

2. Reactualizarea cunotinelor anterioare A. I. - Verificarea calitativ a temei (au avut de realizat un desen intitulat ,,Ciuboelele ogarului) , timp n care elevii vor avea de efectuat o sarcin de lucru (fi de munc independent)- anexa 13. Captarea ateniei.

A.D.- -Ce lecie ai avut de pregtit pentru astzi?( ,,Ciuboelele ogarului dup C. Gruia)

-elevii vor citi, pe fragmente coninutul leciei, apoi vor rspunde la ntrebri i vor povesti oral pe scurt ntmplarea.

-n ce anotimp s-a petrecut aciunea?

-Vei vedea c despre anotimpul de toamn s-au scris poezii. Ce tii voi despre poezie?

4. Anunarea temei i a obiectivelor(OA1)A.D.- Astzi la ora de limba romn vom nva o lecei nou. Aceaste este o poezie. Vom citi coninutul poeziei, vom rspunde la ntrebri, vom alctui propoziii cu noile cuvinte;6. Dirijarea nvriiA.D. Poezia se numete Toamna i este scris de poetul Octavian Goga

-voi scrie titlul pe tabl;

-elevii vor deschide manualele la pagina 28;

-vor observa n medalion portretul poetului;

-le voi prezenta fia de autor;

-voi citi poezia din manual, apoi le voi prezenta plane pictate corespunztoare fiecrei strofe;

7.Obinerea performanei A.I.- Elevii vor lucra o fi (anexa 2)8.Asigurarea reteniei i a transferului A.D. -elevii vor citi poezia cu glas;

-vor rspunde la ntrebri oral;

8. ncheierea activitii

A.D. Se fac aprecieri generale referitoare la participarea la activitate. Se apreciaz cu calificative participarea elevilor la lecie.Ca tem vor avea de ntocmit ,,Harta poezieiActivitatea se ncheie cu interpretarea unui cntecel ,,Furnica i greierele

1. Moment organizatoric

Asigurarea climatului proprice pentru desfurarea optim a orei

2. Reactualizarea cunotinelor anterioare

A. I. - Elevii compleaz Ciorchinele pentru cuvntul Toamna. (se face apel i la cunotine transdisciplinare acumulate n orele de tiine, educaie plastic, limba romn etc.). (Vezi Anexa1)

Se verific modul de rezolvare a fiei de lucru .

A.I. Elevii primesc o fi de lucru ( rebus) Sarcina lor este s completeze corect, astfel nct pe coloana A-B s descopere titlul leciei.3. Captarea ateniei

Se pun ntrebri despre anotimp. Se prezint un PPT- ,,Toamna cea darnic. Se citesc poeziile din PPT.4. Anunarea temei i a obiectivelor

A.D.- Voi anuna elevii c la aceast or vor realiza, din hrtie ,,Fructe 3 D, adic tridimensionale, n relief. . Pentru aceasta trebuie:

- s observe i s respecte ordinea etapelor de lucru;

- s se strduiasc s realizeze produse ct mai frumoase;

- s lucreze cu grij, ngrijit, curat i n linite.5. Dirijarea nvrii (OC1OC2OC3OC4OM1OM) Se prezint produsul model pe calculator. Elevii sunt rugai s analizeze modelul i materiale folosite. Se expune plana cu etapele de realizare a fructelor.Solicit elevii s verbalizeze operaia corespunztoare si s numeasca materialele folosite (hrtie de diferite culori, hrtie-suport, lipici); instrumentele de lucru (foarfece); i tehnica (tiere, indoire,, asamblare, lipire).Voi demonstra concret modul de lucru.

Dup ce le urez ,,Spor la lucru!, elevii ncep s lucreze.

A.I.- elevii lucreaz n linite ,,Fructe de toamn7. Obinerea performanei (conversaia, explicaia)A.I.- Le reamintesc c trebuie s lucreze ngrijit i n linite.

Acord sprijin acolo unde este necesar. Alte cerine:

- s fie preocupai de alturare materiale-lor pentru a realiza o armonie cromatic a lucrrii;

- s lucreze ngrijit, curat;

- s respecte normele de protecie a muncii pentru a nu se accidenta;

- c coopereze n cadrul grupului;8. ncheierea activitii (conversaia, Turul galeriei, explicaia)A.D. - i rog s-mi comunice care este utilitatea fructelor n viaa lor.Se fac aprecieri generale i individuale asupra modului n care elevii au participat la activitate.Se realizeaz e expoziie.

Activitatea se ncheie cu interpretarea unui cntecel ,,Furnica i greierele