00proiectdeactivitate_matematica

4
PROIECT DE ACTIVITATE DATA : 08.10.2014 G. P. N. BOCICAU EDUCATOARE: MALANCA VERONICA GRUPA: NIVEL I ( 3-5 ani) TEMA ANUALA : CINE SUINT/SUNTEM? TEMA PROIECTULUI: EU SUNT UNIC SUBTEMA: INFATISARE, IMBRACAMINTE, INCALTAMINTE, OBIECTE DE TOALETA DENUMIREA ACTIVITATII: ACTIVITATE MATEMATICA SUBIECTUL:FORMAM GRUPE DE JUCARII DE ACEEASI MARIME TIPUL ACTIVITATII: PREDARE – INVATARE MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC SCOPUL:formarea deprinderii de a denumi jucariile,formarea deprinderii de a aseza jucariile in grupa dupa marime,dezvoltarea unor procese psihice ca:gandirea ,atentia. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa recunoasca jucariile O 2 - sa alcatuiasca multimi dupa o caracteristica data (marimea); O 3 - sa sesizeze insusiri commune ale unor obiecte O 4 - sa resolve corect fisele de evaluare O 5 - sa verbalizeze actiunea efectuata utilizand cuvantul “triunghi” ; O 6 - sa participle cu interes la activitate, sa traiasca intens satisfactia reusitei ; METODE SI PROCEDEE: Expunerea, explicatia, observatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, jocul;

Transcript of 00proiectdeactivitate_matematica

Page 1: 00proiectdeactivitate_matematica

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 08.10.2014G. P. N. BOCICAUEDUCATOARE: MALANCA VERONICAGRUPA: NIVEL I ( 3-5 ani)TEMA ANUALA : CINE SUINT/SUNTEM?TEMA PROIECTULUI: EU SUNT UNICSUBTEMA: INFATISARE, IMBRACAMINTE, INCALTAMINTE, OBIECTE DE TOALETADENUMIREA ACTIVITATII: ACTIVITATE MATEMATICA SUBIECTUL:FORMAM GRUPE DE JUCARII DE ACEEASI MARIMETIPUL ACTIVITATII: PREDARE – INVATAREMIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC

SCOPUL:formarea deprinderii de a denumi jucariile,formarea deprinderii de a aseza jucariile in grupa dupa marime,dezvoltarea unor procese psihice ca:gandirea ,atentia. OBIECTIVE OPERATIONALE:O1-sa recunoasca jucariile O 2- sa alcatuiasca multimi dupa o caracteristica data (marimea);O3 - sa sesizeze insusiri commune ale unor obiecte O4 - sa resolve corect fisele de evaluareO5 - sa verbalizeze actiunea efectuata utilizand cuvantul “triunghi” ;O6 - sa participle cu interes la activitate, sa traiasca intens satisfactia reusitei ;

METODE SI PROCEDEE: Expunerea, explicatia, observatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, jocul;

MIJLOACE DE INVATAMANT: Jucarii si alte obiecte de aceeasi marime, fise, creioane

EVALUARE: Apreciere verbala , fisa;

DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE: Programa activitatilor matematice pentru prescolari ; Metodica activitatilor matematice – Lupu c. ,Savulescu D.

Page 2: 00proiectdeactivitate_matematica

DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELEACTIVITATII

OB. CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1 MOMENT ORGANIZATORIC

2 CAPTAREA ATENTIE

3.ANUNTAREA TEMEI

4.DIRIJAREA INVATARII

5.EVALUARE

6.INCHEIEREA ACTIVITATII

O2

O3

-asezarea masutelor si scaune-lelor in semicerc-distribuirea materialului individual

Se prezinta jucarii, obiecte de aceeasi marime,cerandu-se asezarea lin casutalor.triunghi.

Astazi laaceasta activitate vom forma grupe de jucarii de aceeasi marime.

-Exista undeva ,tocmai in Africa o tara unde este tot timpul vara. Demult , demult de tot oamenii acestei tari iubeau mai presus de orice pe Zeul-Soare.Imparatul lor, un om foarte intelept, asculta cu sfintenie de Sfaturile batranilor veniti cu rachetede pe Planeta- Soare. Ei i-au invatat pe oameni despre forme ,dar mai ales ca fiecare marime isi are rostul eiVoi chema mai multi copii pe rand sa ia de sub fata de masa sub forma de surpriza cate o jucarie pana cand se vor epuiza toate.Dupa ce le vor denumi ii voi ruga sa formeze grupe de jucarii dupa marime.

Eu voi lua o grupa de jucarii si o voi ascunde iar ei vor spune ce grupa lipseste,apoi le voi impartii fisele cu sarcin asa incercuiasca o grupa de jucarii.Voi face aprecieri si voi distribui recompense.

.

Explicatia

Exercitiul

Explicatia

Expunerea prin povestire

exercitiul

jocul

Evaluarea orala si practica

Observarea comportamenutului copiilor

Asculta si recepta

Executa cerintele.

Executa sarcina data.

Asculta aprecierile

Page 3: 00proiectdeactivitate_matematica