0_0proiect

5
PROIECT DE LECŢIE Şcoala cu clasele I-VIII nr.3 Suceava Profesor: Boboc Cornelia Clasa: a VI-a B Subiectul: Revoluţia americană Data: 11 mai 2006 Motivaţia: această lecţie este importantă deoarece analizează modul în care s-a constituit statul american,care,de la apariţia sa şi până astăzi, a jucat şi joacă un rol important în istoria universală modernă şi contemporană. Obiectivele operaţionale: A. Cognitive: Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie: - să identifice cauzele care au dus la izbucnirea revoluţiei americane; - să compare cauzele revoluţiei americane cu cele ale revoluţiei din Ţările de jos; - să plaseze evenimentele în timp şi spaţiu; - analizeze principalele documente emise în timpul evenimentelor(Declaraţia de independenţă, Constituţia SUA). B. Metodologice: Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie: - să extragă informaţiile esenţiale dintr-un text , dintr-o schemă sau dintr-o imagine; - să ordoneze informaţii într-o schemă logică pentru a le prezenta altora; - să organizeze grafic asemănările şi deosebirile dintre cauzele celor două revoluţii; - să completeze o schemă cu informaţii extrase din text; - să argumenteze pro şi contra războiului; - să identifice strategii şi tehnici eficiente de învăţare prin colaborare. C. Atitudinale: Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie: - să înveţe prin cooperare cu colegii; - să lucreze ordonat şi eficient în cadrul grupului; - să efectueze o sarcină de lucru în timpul acordat; - să-şi asume o responsabilitate personală şi una de grup. Condiţii prealabile: elevii au cunoştinţe anterioare privind noţiunile de revoluţie burgheză, război de independenţă, informaţii geografice referitoare la cadrul natural al SUA, cunoştinţe despre primii descoperitori ai Americii de Nord. Resurse materiale: texte, imagini, hărţi, atlase istorice,manual-ed. All,autori:L.Burlec,L. Lazăr,B.Teodorescu,pag.167-170,Caiet de notiţe pentru gimnaziu- ed. Lidana, pag.97-98;

description

uigiu

Transcript of 0_0proiect

Page 1: 0_0proiect

PROIECT DE LECŢIEŞcoala cu clasele I-VIII nr.3 SuceavaProfesor: Boboc CorneliaClasa: a VI-a BSubiectul: Revoluţia americanăData: 11 mai 2006Motivaţia: această lecţie este importantă deoarece analizează modul în care s-a constituit statul american,care,de la apariţia sa şi până astăzi, a jucat şi joacă un rol important în istoria universală modernă şi contemporană.

Obiectivele operaţionale:A. Cognitive: Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:- să identifice cauzele care au dus la izbucnirea revoluţiei americane;- să compare cauzele revoluţiei americane cu cele ale revoluţiei din Ţările de jos;- să plaseze evenimentele în timp şi spaţiu;- să analizeze principalele documente emise în timpul evenimentelor(Declaraţia de independenţă,

Constituţia SUA).B. Metodologice: Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:- să extragă informaţiile esenţiale dintr-un text , dintr-o schemă sau dintr-o imagine;- să ordoneze informaţii într-o schemă logică pentru a le prezenta altora;- să organizeze grafic asemănările şi deosebirile dintre cauzele celor două revoluţii;- să completeze o schemă cu informaţii extrase din text;- să argumenteze pro şi contra războiului;- să identifice strategii şi tehnici eficiente de învăţare prin colaborare.C. Atitudinale: Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:- să înveţe prin cooperare cu colegii;- să lucreze ordonat şi eficient în cadrul grupului;- să efectueze o sarcină de lucru în timpul acordat;- să-şi asume o responsabilitate personală şi una de grup.

Condiţii prealabile: elevii au cunoştinţe anterioare privind noţiunile de revoluţie burgheză, război de independenţă, informaţii geografice referitoare la cadrul natural al SUA, cunoştinţe despre primii descoperitori ai Americii de Nord.

Resurse materiale: texte, imagini, hărţi, atlase istorice,manual-ed. All,autori:L.Burlec,L. Lazăr,B.Teodorescu,pag.167-170,Caiet de notiţe pentru gimnaziu- ed. Lidana, pag.97-98;

Resurse procedurale: copacul ideilor, cubul,ghidul de studiu, diagrama Venn, axa cronologică, organizatorul grafic – tabelul incomplet, ciorchinele structurat.

Evaluarea: ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?a) De conţinut: răspunsurile la întrebări, completarea tabelului incomplet, a copacului ideilor, a

diagramei Venn, a axei cronologice:b) De utilizare a operaţiilor gândirii: sistematizarea informaţiilor, analizarea şi descrierea vieţii

coloniilor din America de Nord, compararea cauzelor revoluţiei din Ţările de jos cu cele ale revoluţiei americane,analizarea documentelor revoluţiei, argumentele şi contraargumentele formulate.

Page 2: 0_0proiect

Desfăşurarea situaţiilor de învăţareEVOCARE1. Conexiuni cu cunoştinţele anterioare prin:

Copacul ideilor. Lucraţi în perechi fişa cu organizatorul grafic: „Copacul ideilor” . Pe ramurile copacului scrieţi timp de un minut toate ideile pe care le aveţi despre statul american. Timp de două minute discutaţi ideile cu partenerul.

2. Organizarea cunoştinţelor anterioare ale elevilor: Activitate frontală pentru completarea copacului ideilor pe tablă. Se ia câte o idee de la fiecare

pereche şi se scrie pe tablă în cadrul copacului ideilor. Elevii completează în caiete.

REALIZAREA SENSULUI3. Comunicarea subiectului şi motivarea pentru lecţie4.Lecturarea textului şi explorarea sensului în grupuri:

Cubul Constituirea grupurilor – patru grupe a câte cinci membri şi două a câte patru membri; Comunicarea sarcinilor de lucru: Pe fiecare faţă a cubului este înscrisă căte una din următoarele

instrucţiuni: Descrie! , Compară! , Analizează! , Asociază! , Aplică! , Argumentează! . Timp de cinci minute completaţi pe fişa primită ceea ce se cere pe faţa cubului pe care aţi extras- o. Subiectul este Revoluţia americană.

Descrie! Coloniile din America de Nord din sec.XVII-XVIII!

Compară! Cauzele care au generat revoluţia burgheză din coloniile engleze din America de Nord cu cele care au declanşat revoluţia burgheză din Ţările de Jos!Asociază! Desfăşurarea războiului de independenţă cu imaginile prezentate şi realizea-

ză axa cronologică! Analizează! Declaraţia de independenţă adoptată de Congresul reprezentanţilor la 4 iulie 1776! Aplică! Cunoştinţele dobândite prin studierea Constituţiei SUA pentru realizarea unei scheme logice!

Argumentează De ce au meritat americanii să câştige războiul de independenţă!6. Organizarea informaţiilor: Elaborarea unui organizator grafic sub forma tabelului incomplet . Câte un reprezentant din fiecare

grup va prezenta ceea ce au completat pe fişele de lucru. Profesorul înscrie în tabel concluziile corecte ale elevilor.

REFLECŢIE6. Organizarea informaţiilor într-un ciorchine structurat

Activitate individuală: completarea unui ciorchine structurat. Realizaţi un ciorchine despre revoluţia americană pe baza modelului din fişa de lucru.

Bătălii Conducerea SUA

Personalităţi

Pretextul revoluţiei

Declaraţia de

independenţă

Revoluţia americană

Recunoaşterea independenţei

Page 3: 0_0proiect

SCHEMA LECŢIEI REVOLUŢIA AMERICANĂ

GRUPA CONCLUZII

1.DESCRIE !

- 13 colonii,între Oc. Atlantic şi Munţii Alegani(Appalachi);- ocupaţii: agricultura (în S), industria(în N), comerţ cu Anglia(metropolă);- viaţă culturală dezvoltată;- toleranţă religioasă;-conduse de guvernatori(reprezentanţii regelui) şi adunări legislative;- hotărârile importante erau luate la Londra.

2.COMPARĂ !

ASEMĂNĂRI SPECIFIC - lupta împotriva dominaţiei Ţările de Jos Coloniile englezestrăine(Spania, Anglia);- dorinţa de independenţă şi - intoleranţa religioasă; - dorinţa de emancipare de realizare a unui stat - dorinţa de autonomie politică a coloniilor; federal ; provincială a nobililor; - măsurile impuse de - dezvoltarea manufacturilor metropolă;şi comerţului . - răspândirea ideilor iluministe.

3. ASOCIAZĂ !

o 1773: „ Partida de ceai de la Boston”;o 4 iulie 1776: „Declaraţia de independenţă”;o 1777: victoria americană de la Saratoga;o 1781: capitularea englezilor de la Yorktown;o 1783: Tratatul de pace de la Versailles;o 1787: Constituţia S.U.A.

4.ANALIZEAZĂ !

Declaraţia de independenţă: - proclamă drepturile: la viaţă, libertate,dobândirea fericirii;- mod de înfăptuire: alcătuirea de guverne şi înlocuirea lor atunci când acestea devin un pericol cu altele care să asigure securitatea şi fericirea poporului.

5.APLICĂ !

Constituţia S.U.A:- principiul separării puterilor în stat;- puterea: - legislativă: Congresul: Senat, Camera reprezentanţilor; - executivă: Preşedinte ales pentru 4 ani; - judecătorească: Curtea Supremă.

6. ARGUMENTEAZĂ !

- soldaţii americani luptă voluntar, cu eroism şi curaj pentru libertate;- guvernul englez nu era pregătit de război;- soldaţii englezi nu erau motivaţi pentru luptă;- generalii englezi erau ineficienţi;- alături de americani luptă voluntari europeni;- intervenţia Franţei, Spaniei şi Olandei alături de colonişti.

Page 4: 0_0proiect