0 Proiect Dec

13
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: Unitatea de învătămȃnt: Grupa: Mică Domeniu experiențial: DEC- Estetic și creatic Tema anuală: Cum a fost, este și va fi aici pe pămȃnt?” Proiect tematic : ”Magie de iarnă” Subtema: “Obiceiuri de iarnă” Categoria de activitate: Educație muzicală Varianta de realizare: Cȃntec - colind ,,Sorcova –învățare Joc cu text si cȃnt-Bat din palme”- repetare Durata: 15 minute Obiectivele operationale: O1: Să interpreteze corect melodia cântecului, respectând durata și înălțimea sunetelor muzicale, ritmul și intensitatea lor; O2: Să respecte poziția corectă de cȃnt în vederea realizării respirației costodiafragmatice și a unei emisii corespunzătoare a sunetelor;

description

0 Proiect Dec

Transcript of 0 Proiect Dec

Page 1: 0 Proiect Dec

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: Unitatea de învătămȃnt: Grupa: MicăDomeniu experiențial: DEC- Estetic și creaticTema anuală: Cum a fost, este și va fi aici pe pămȃnt?”Proiect tematic : ”Magie de iarnă”Subtema: “Obiceiuri de iarnă”Categoria de activitate: Educație muzicalăVarianta de realizare: Cȃntec - colind ,,Sorcova –învățare Joc cu text si cȃnt-Bat din palme”-repetareDurata: 15 minute

Obiectivele operationale:O1: Să interpreteze corect melodia cântecului, respectând durata şi înălţimea sunetelor muzicale, ritmul şi intensitatea lor;O2: Să respecte poziţia corectă de cȃnt în vederea realizării respiraţiei costodiafragmatice şi a unei emisii corespunzătoare a sunetelor; O3: Să execute corect jocul cu text şi cȃnt “ Bat din palme ”, respectând linia melodică şi sarcinile acestuia, sincronizând mişcările cu textul şi ritmul melodiei;

Page 2: 0 Proiect Dec

Strategii didactice:1. Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.2. Mijloace de învătămant: planşe şi imagini cu copii la colindat, retroproiector, cd-player, sorcove. 3. Forme de organizare: frontală, individuală.

Metode evaluare: orală, scrisă.Tipul lecției: predare-învățare de noi cunoștințe

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.Crt.

Momenteleactivității

Ob.Op.

Conținutul esentializat al activității

Strategii didactice Metode de

evaluareMetode si procedee

Mijloace de invătămant

Forme de organizare

1. Momentul organizatoric

- Aerisirea sălii de clasă.Aranjarea mobilierului în careu deschis.Pregătirea şi aranjarea materialului necesar pentru activitate.Intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

- - - -

2. Captarea atenției - Captarea atenției se va face prin apariția în sala de grupă a Zȃnei Iarna care

Conversatia Sorcove Frontală Orală

Page 3: 0 Proiect Dec

este supărată, deoarece copiii din ziua de astăzi nu mai ştiu colinde şi nu are cine să o colinde de sărbători. Zȃna Iarna le-a adus copiilor sorcove, dar le va înmȃna doar dacă vor învăța colindul “Sorcova”.

3. Reactualizarea cunoştintelor

Zȃna Iarna este supărată, deoarece copiii din ziua de astăzi nu mai ştiu colinde şi nu are cine să o colinde de sărbători.Voi adresa întrebări copiilor:- Voi cunoaşteți colinde?- Ce colinde?- Cu ce ocazie se cȃntă colindele?- Vreți să învățăm un nou colind şi să o colindăm noi pe Zȃna Iarna, pentru a-i mai trece din supărare?

Conversația

Planşe şi imagini cu

copii la colindat

Frontală şiindividuală

Orală

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

“Vom învăţa un colind care se numeşte „Sorcova”, apoi vom repeta jocul cu text şi cânt

- - Frontală -

Page 4: 0 Proiect Dec

- „Bat din palme”, ca s-o mai înveselim puţin pe Zâna Iarna şi o invităm să ia parte la sărbătoarea noastră.

5. Dirijarea învătării

O2

Voi prezenta copiilor la retroproiector cântecul ce urmează să fie învăţat.Pentru a avea o activitate cât mai reuşită va trebui să facem câteva exerciţii de încălzire şi omogenizare a vocii.Exerciţii de cultură muzicală:1. Exerciţii de respiraţie:a) „Suflăm spre frunza care cade din copac”- se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor spre o frunză imaginară;b) „Umflăm baloane colorate pentu sărbătoarea toamnei”-se trage aer adânc în piept şi se elimină puternic aerul printr-o

Explicatia

DemonstrațiaExercițiul

-

Frontala

Individuală

Orală

Page 5: 0 Proiect Dec

O2

singură expiraţie; c) „Facem valuri în paharul cu apă”- se trage aer adânc în piept şi se suflă uşor într-un pahar cu apă, imaginar.Exerciţiile se repetă ,fiecare de două ori.2. Exerciţii de dicţie: „Nas, pas, în balans.Huri, turi ,ruri, muri,Toc, poc, hai la joc.” Pe timpul 1 se trage aer în piept , iar pe timpul 2 se spun versurile respective. 3.Exerciţii melodice de încălzire a vocii:- sunete joase: ”Bat ciocanele”

Cio-ca, bo-ca, poc, poc! Cio-ca, bo-ca, poc, poc!

DemonstrațiaExercițiul

-

Frontală

Individuală

Orală

Page 6: 0 Proiect Dec

O1

-sunete înalte:”Clopoţelul”

Cling, cling, cling, cling, cling,cling.

După efectuarea acestor exerciţii se va trece la învăţarea cântecului.Copiii vor audia cântecul integral prezentat şi pe retroproiector, apoi se va purta o discuţie pe marginea textului . Se învaţă textul pe fragmente logice, apoi se va intona linia melodică a cântecului, după care se va trece la îmbinarea textului cu melodia.

Exercițiul

Conversația

Retroproiector CD-player

Frontală

Individuală

6. Obtinerea performanței

O1

Ȋntrecere pe grupuri: se vor alege doi copii din fiecare grupă. Aceştia trebuie să continuie cântecul atunci când îl voi opri. Verificarea se va face pe loc, realizându-se astfel o atmosferă de întrecere

Exercitiul- Frontala

Individuală

Orală

Page 7: 0 Proiect Dec

O3

colegială. Va câştiga echipa care a reuşit să cânte mai multe fragmente corecte.Ȋn continuare se va repeta jocul cu text şi cȃnt „Bat din palme”.Copiii vor executa jocul fiind atenţi la mişcări şi la intonarea corectă a liniei melodice, având o ţinută veselă, de sărbătoare.Zȃna Iarna este şi ea invitată să intre în joc:„Zână Iarnă, intră-n jocŞi ne-arată tot ce poţi!”.

Exercitiul

- Individuală Orală

7. Asigurarea feed-back-ului

Voi adresa întrebari suplimentare despre Anul Nou şi colindatul cu sorcova.

Conversația - Individuală Orală

8. Evaluare Copiii se vor aşeza jos, pe covor şi vom realiza împreună evaluarea întregii activităţi prin Exercitiul - Individuală Orală

Page 8: 0 Proiect Dec

completarea versurilor eliptice din textul cȃntecului nou învătat. Se fac aprecieri colective și individuale.

9. Retentia si transferul

O3 - Ce am învățat astăzi?- Cȃnd mergem să colindăm cu sorcova ?Zȃna Iarnă este bucuroasă şi îi recompensează pe copii cu sorcove.

Conversatia - Frontală Individuală

Orală