0 Proiect de Halloween

19
PROIECT DIDACTIC Vrăjitoarea pentru Halloween” DATA: CLASA: a IV-a SCOALA: Şcoala Gimnazială „Iuliu Maniu” Zalău PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR: NEGREAN EUGENIA MONICA ARIA CURRICULARA: Tehnologii OBIECTUL: Educatie tehnologica UNITATEA DE INVATARE: Activitati cu materiale obtinute prin prelucrare: Hârtia SUBIECTUL: Vrăjitoarea pentru Halloween” TIPUL LECTIEI: Lecţie de predare, insusire de noi cunostinte SCOPUL: Dezvoltarea simţului practic şi estetic Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru învăţate (decupare după contur, lipire, înnodare, asamblare) cu diverse materiale şi ustensile în realizarea unei produs Cunoaşterea semnificaţiei acestei sărbători: origine, cuvinte, tradiţii şi obiceiuri legate de Halloween OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive: 1

Transcript of 0 Proiect de Halloween

Page 1: 0 Proiect de Halloween

PROIECT DIDACTIC „Vrăjitoarea pentru Halloween”

DATA: CLASA: a IV-aSCOALA: Şcoala Gimnazială „Iuliu Maniu” ZalăuPROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR: NEGREAN EUGENIA MONICAARIA CURRICULARA: TehnologiiOBIECTUL: Educatie tehnologicaUNITATEA DE INVATARE: Activitati cu materiale obtinute prin prelucrare: Hârtia SUBIECTUL: „Vrăjitoarea pentru Halloween”TIPUL LECTIEI: Lecţie de predare, insusire de noi cunostinteSCOPUL:

Dezvoltarea simţului practic şi estetic Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru învăţate (decupare după contur, lipire,

înnodare, asamblare) cu diverse materiale şi ustensile în realizarea unei produs Cunoaşterea semnificaţiei acestei sărbători: origine, cuvinte, tradiţii şi obiceiuri legate

de Halloween

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive:

O1: Să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale necesare; O2: Să se familiarizeze cu tehnicile de lucru necesare obţinerii produsului; O3: Să decupeze corect, după contur, pentru a putea definitiva produsul; O4: Să asambleze părtile componente ale produsului, corect;

O5: Să respecte etapele de lucru;

1

Page 2: 0 Proiect de Halloween

O6: Să spună cuvintele specifice acestei sărbători în limba engleză. b) motrice: O1 să aplice tehnicile de lucru invatate, in realizarea compozitiei O2 să realizeze sarcini de lucru mânuind corect materialele si ustensilele de lucru c) afective: O1 să manifeste interes faţă de activitate, concretizată în comportament, prin atenţia sporită şi implicare activă O2 să fie încântaţi de realizarea lucrării pentru Halloween O3 să manifeste o atitudine degajată în comunicarea orală METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, munca independenta, expunerea, observarea dirijata, exercitiul individual, instruirea programata.

MATERIAL DIDACTIC: calculator, fişe o coala de carton A4 acuarele / carioci 1 bucata de material textil foarfece aţă mai groasă lipici

FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual DURATA: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

2

Page 3: 0 Proiect de Halloween

Lucian Stan, Ileana Stan Abilitati practice - Ghid metodologic privind proiectarea si desfasurarea activitatilor de predare – invatare – evaluare (clasele I – IV), Editura Aramis, Bucuresti, 2001

Brandusa Gherasim, Maricica Hutupasu, Elene Nechifor Educatie tehnologica clasa a IV-a, Editura Euristica, Iasi, 2006

MEC, Consiliul National pentru Curriculum Curriculul National – Programe scolare pentru invatamantul primar, Editura Alpha MDN, Buzau, 1998

www.edu.ro, Curriculum naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar www.didactic.ro

3

Page 4: 0 Proiect de Halloween

Evenime

instruirii

ObOp

Conţinutul lecţiei Strategii didactice

Forme de evaluareActivitatea

învăţătoarei Activitatea elevilor

Metode şi procedee

Mijloace de învăţămînt

Moduri de organizare

1 2 3 4 5 6 7 8Momentul organizatoric

Voi pregăti clasa, materialul didactic necesar si elevii, asigurând un climat propice, pentru buna desfasurare a lecţiei de educatie tehnologica.

Elevii se vor pregăti pentruînceperea lecţiei de educa-tie tehnologica.

conversatia foarfeca, li-pici, carton colorat

frontal observarea sistematică

4

Page 5: 0 Proiect de Halloween

Captarea atentiei

- Dragii mei, astăzi, la această oră deosebită, v-am adus un musafir. E un musafir secret, despre care nu credeam că poate să vorbească. Vreţi să ştiţi despre cine e vorba? ( le arat Vrăjitoarea, o mascotă şi le citesc povestea ei) Anexa 1 - Ea ne va ajuta să ne decorăm sala de clasă pentru Halloween. Credeţi că o va face?

Işi exprimă părerea.

explicatiaconversatia

exercitiul

Brainstor-ming

conversatia

mascota

frontal

frontal

observarea sistematică

analiza răspunsuri-lor

Anuntarea temei si a obiectivelor

Anunt tema lectiei „Vrăjitoarea pentru

Halloween” cu ocazia acestei sărbători.

Apoi voi comunica elevilor scopul si obiectivele lecţiei ce vor trebui atinse in cadrul acestei lecţii demonstrative.

Ascultă cu atenţie care este tema lecţiei şi obiectivele ce urmează a fi îndeplinite.

explicatia

expunereaconversatia

frontal

Prezentarea noului con-ţinut şi diri-jarea

Vrăjitoarea mi-a promis că o să vă ajute, dar nu s-a putut abţine şi a pregătit pentru voi câteva capcane, pe care trebuie să le depăşiţi ca să ajungeţi la modelul pe care îl veţi lucra astăzi. Prima capcană este o fişă cu

explicatia

observatia dirijata

conversatiaexplicatia

frontal

Frontal

5

Page 6: 0 Proiect de Halloween

învăţării

a) Intuirea materialului şi prezentarea lucrării model

un labirint. (Anexa 2) După ce veţi dezlega labirintul veţi avea acces la lista de cuvinte în limba engleză, specifice acestei sărbători.(Anexa 3) Dacă nu ştiu cuvintele nu vor reuşi să confecţioneze măştile pregătite. Le prezint un material powerpoint care conţine o descriere succintă a acestei sărbători: origine, tradiţii şi obiceiuri legate de HALLOWEEN. (Versiune în limba engleză) - Bravo! Aţi participat activ şi meritaţi modelul promis. (Se prezintă modelul ca pe o surpriză). Cer elevilor să identifice materialele pe care le au pe bancă. Prezint elevilor lucrarea model (Anexa 4) şi împreună cu aceştia identifică materialele din care sunt alcătuite, precum şi principalele tehnici de lucru. Explică şi demonstrează

Rezolvă sarcinile de pe fişa primită.

Invaţă cuvintele în limba engleză.( witch, spider, broom, monster, mummy, haunted castel, cloak...)

Urmăresc prezentarea ppt.

Elevii descoperă şi descriu materialele pe care le au pe bănci.

Îndrumaţi, elevii umesc ma-terialele folosite pentru realizarea lucrării şi iden-tifică tehnicile de lucru.

Elevii urmăresc cu atenţie

explicatia demonstra-tia

explicatiaconversatia

explicatia demonstra-tia

munca independen-ta

explicatia

munca independen-ta

fişă

calculator

tablamodel

individual

Frontal

observarea comporta-mentului elevilor

6

Page 7: 0 Proiect de Halloween

b) Explicarea şi de-monstrarea modului de lu-cru

c) Executarea lucrării de că-tre elevi

modul de execuţie al lucră-rilor. Pe tablă este scris planul de lucru necesar realizării lucrarii. Pana sa inceapa realizarea lucrarii, voi cere unui elev să repete etapele de lucru. Solicit elevilor să realizeze lucrarea orientându-se după planul de lucru de pe tablă, folosind corect tehnicile de lu-cru (conturare, decupare dupa contur, lipire, innodare) si sa lucreze îngrijit şi curat, având grijă să nu se răneasca. Pe parcursul orei:îndrum, corectez, încurajez, atenţionez.

explicaţiile şi demonstraţia invatatoarei. Elevul solicitat repetă eta-pele de lucru.

Ascultă şi respectă cerinţele şi încep să lucreze pe fond muzical.

Elevii se străduiesc să lu-creze în linişte şi ordine.

explicatiaconversatia

hârtiefoarfeca, lipici

Asigurarea retentiei si a feet-back-ului

Pe măsură ce lucrările sunt gata se vor aşeza în faţa clasei, obţinându-se o mică expoziţie. Cer elevilor să aprecieze lu-crările după următoarele criterii:- corectitudinea decupării- aranjarea elementelor- acurateţea lucrării Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de realizare a lucrarilor.

Elevii realizează expoziţia.

Fac aprecieri asupra lucrărilor expuse

expunerea

explicatiaconversaţia

Lucrarile realizate

frontal analiza

aprecierea

Încheier

Voi face aprecieri asupra comportării din timpul

conversatia

frontalindividual

7

Page 8: 0 Proiect de Halloween

ea lectiei

activităţii şi al modului eficient de lucru.

Fiecare îşi va imagina o poveste înfricoşătoare în care personajul principal să fie vrăjitoarea obţinută astăzi.(Anexa 5). Le sugerez să folosească şi cuvinte în limba engleză, specifice acestei sărbători.

Scriu o poveste despre vrăjitoarea obţinută.

8

Page 9: 0 Proiect de Halloween

Anexa 1

Povestea bătrânei vrăjitoare

După ce copacul s-a făcut scrum, bătrâna s-a asezat lânga vatră şi s-a încălzit spunând:

- Ce bine ma simt! Focul nu a mai fost aşa puternic de mult timp!

9

Page 10: 0 Proiect de Halloween

Anexa 2

Ajută-l pe Frankenstein să ajungă la casa bântuită!Help Frankenstein to get to the haunted house!

10

Page 11: 0 Proiect de Halloween

Anexa 3

WITCH BROOM CLOAK CAULDRON

BLACK CAT SPIDER

BAT GHOST MONSTER

MUMMY GRAVEYARD OWL

HAUNTED CASTLE MOON

GOBLIN PUMPKIN

11

Page 13: 0 Proiect de Halloween

3. Se coloreaza marioneta obtinuta4. Din bucata de tesatura se decupeaza un trapez pentru rochie si i se fac

franjuri

5. Se lipeste peste carton ca o rochie6. Se lipeste matura in mana dreapta

7. Se perforeaza palaria in varf si se introduce ata pentru a o suspenda8. Se decoreaza rochita in functie de imaginatia fiecaruia decupand si lipind

diverse figurine din carton, sau chiar bucatele de material de diverse culori

13

Page 14: 0 Proiect de Halloween

14

Page 15: 0 Proiect de Halloween

15

Page 16: 0 Proiect de Halloween

Redactează o scurtă povestioră înfricoşătoare!Write a short scarry story!

Anexa 5

16