0 Proiect de Lectie Ecosisteme Acvatice Raul

6
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: Stănescu Alina-Daniela UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială „Sfânta Vineri”, Ploieşti DATA: 07.11.2013 CLS.: a VIII-a B SUBIECTUL: Ecosisteme acvatice. Râul TIPUL LECŢIEI: Comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe TIMPUL: 50 minute SCOPUL LECŢIEI: să înţeleagă complexitatea alcătuirii unui ecosistem acvatic, să conştientizeze nevoia de a proteja apele şi să cunoască riscurile poluării acestora. COMPETENŢE SPECIFICE: C1- enumerarea ecosistemelor acvatice în funcţie de substrat şi de tipul apei; C2- recunoaşterea celor două zone ecologice ale unui râu; C3- precizarea caracteristicilor biotopului celor două zone; C4- identificarea plantelor şi animalelor specifice celor două zone; C5- dezvoltarea unei atitudini ecologice responsabile. STRATEGIA DIDACTICĂ a) METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, observaţia, demonstraţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire şi “Bula dublă“. b) FORME DE ORGANIZARE: frontală şi individuală. c) RESURSE: capacităţile de învăţare ale elevilor şi cunoştinţele lor anterioare. d) MIJLOACE DIDACTICE: Prezentare Power Point, filme didactice, videoproiector, calculator. e) BIBLIOGRAFIE: 1. A. Mihail, Gh. Mohan, „Biologie - cls. VIII”, 1998, Ed. All, Bucureşti 2. I. Iordache, „Metodica predării biologiei”, 1995, Ed. Universităţii Al.I. Cuza, Iaşi

Transcript of 0 Proiect de Lectie Ecosisteme Acvatice Raul

Page 1: 0 Proiect de Lectie Ecosisteme Acvatice Raul

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Stănescu Alina-DanielaUNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială „Sfânta Vineri”, PloieştiDATA: 07.11.2013CLS.: a VIII-a BSUBIECTUL: Ecosisteme acvatice. RâulTIPUL LECŢIEI: Comunicare şi însuşire de noi cunoştinţeTIMPUL: 50 minute

SCOPUL LECŢIEI: să înţeleagă complexitatea alcătuirii unui ecosistem acvatic, să conştientizeze nevoia de a proteja apele şi să cunoască riscurile poluării acestora.

COMPETENŢE SPECIFICE:

C1- enumerarea ecosistemelor acvatice în funcţie de substrat şi de tipul apei;C2- recunoaşterea celor două zone ecologice ale unui râu;C3- precizarea caracteristicilor biotopului celor două zone;C4- identificarea plantelor şi animalelor specifice celor două zone;C5- dezvoltarea unei atitudini ecologice responsabile.

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, observaţia, demonstraţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire şi “Bula dublă“.

b) FORME DE ORGANIZARE: frontală şi individuală.

c) RESURSE: capacităţile de învăţare ale elevilor şi cunoştinţele lor anterioare.

d) MIJLOACE DIDACTICE: Prezentare Power Point, filme didactice, videoproiector, calculator.

e) BIBLIOGRAFIE:

1. A. Mihail, Gh. Mohan, „Biologie - cls. VIII”, 1998, Ed. All, Bucureşti2. I. Iordache, „Metodica predării biologiei”, 1995, Ed. Universităţii Al.I. Cuza, Iaşi3. M. Ciobanu, „Didactica ştiinţelor biologice”, 2008, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti4. Maria Eliza Dulamă – “Metode , strategii şi tehnici didactice activizante”, 2002, Editura Clusium, Cluj-

Napoca 5. http:// www. pescuit-sportiv.ro/ specii-de-peşti6. Gh. Mohan, A. Ardelean, “Ecologie şi protecţia mediului”, 1993, Ed. Scaiul, Bucureşti.

Page 2: 0 Proiect de Lectie Ecosisteme Acvatice Raul

Desfăşurarea lecţiei „Ecosisteme acvatice. Râul”- cls. a VIII-a

Nr.crt.

Evenimentele lecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee didactice

Instrumente de

evaluare1. Momentul

organizatoric-notează absenţii;-pregăteşte materialele didactice pentru începerea orei.

- un elev anunţă absenţii;- se pregătesc pentru desfăşurarea orei.

-conversaţia -

2. Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor

însuşite anterior

- chestionează oral pregătirea lecţiilor „Ecosistemul unei pajişti” şi „Ecosistemul unei peşteri”.

- răspund la întrebări -conversaţia- învăţarea

prin descoperire

orală

3. Captarea şi orientarea

atenţiei

- solicită elevilor să urmărească un film cu râul.

-urmăresc filmul- identifică ecosistemul

-conversaţia euristică

- învăţarea prin

descoperire- observaţia

orală

4. Anunţarea subiectului lecţiei noi

- anunţă şi notează titlul lecţiei pe tablă: „Ecosisteme acvatice. Râul”

-pregătesc caietele, cărţile pentru desfăşurarea lecţiei-notează titlul lecţiei în caiet

-conversaţia Orală

5. Dirijarea învăţării

-anunţă elevilor competenţele specifice; -solicită elevilor o clasificare a apelor în funcţie de tipul de substrat şi în funcţie de tipul apei; -arată elevilor imagini cu râul din zona de munte şi le solicită să identifice caracteristicile biotopului din zona superioară; -notează pe tablă cacaracteristicile biotopului din zona superioară;-solicită elevilor să identifice plantele şi animalele specifice zonei superioare;-notează pe tablă reprezentanţii biocenozei;

-arată elevilor imagini cu râul din zona de deal/câmpie şi le solicită să identifice caracteristicile biotopului din zona inferioară; -notează pe tablă cacaracteristicile biotopului din zona inferioară;-solicită elevilor să identifice plantele şi animalele specifice zonei inferioare;-notează pe tablă reprezentanţii

-răspund la solicitare

-identifică caracteristicile biotopului

-notează în caiete carcateristicile zonei superioare-numesc plantele şi animalele întâlnite într-un râu de munte-notează plantele şi animalele întâlnite într-un râu de munte

-notează în caiete carcateristicile zonei inferioare-numesc plantele şi animalele întâlnite într-un râu de deal/câmpie-notează plantele şi animalele întâlnite într-un râu de deal/câmpie

-expunerea;

-demonstraţia;

-observaţia;

-conversaţia euristică;

-învăţarea prin descoperire

Scrisă

Page 3: 0 Proiect de Lectie Ecosisteme Acvatice Raul

biocenozei;-solicită elevilor să precizeze principalele activităţi ale oamenilor care contribue la poluarea râurilor;-cere elevilor să precizeze efectele poluării râurilor;-îî îndeamnă pe elevi să caute soluţii pentru a reduce poluarea apelor.

-răspund la întrebări

6. Fixarea cunoştinţelor

predate şi evaluarea

gradului de însuşire

- verifică cunoştinţele însuşite prin compararea celor două zone ale râului.

- răspund la întrebările profesorului;-precizează asemănările/deosebirile între cele două zone ale râului

-conversaţia

-Bula dublă orală

7. Indicarea temei pentru

acasă

Realizarea unui film despre cele două zone ale râului folosind programul Windows Movie Maker

- notează tema în caiet -conversaţia -

Page 4: 0 Proiect de Lectie Ecosisteme Acvatice Raul

SCHIŢA LECŢIEI

„Ecosisteme acvatice. Râul”

Râul este un ecosistem acvatic, care prezintă două zone:- zona superioră - “zona păstrăvului”- zona inferioră - “zona crapului”

ZONA SUPERIOARĂ Biotop : - substrat- stâncos- albie- îngustă- apa - limpede - bogată în oxigen - viteză mare de curgere- temperatura apei- scăzutăBiocenoza:- plante –alge verzi şi muşchi de apă- animale –scoici, lipitori, păstrăv etc.

ZONA SUPERIOARĂ Biotop : - substrat - mâlos şi nisipos- albie - lată- apa – tulbure - conţine mai puţin oxigen - viteză de curgere mai mică- temperatura apei - mai ridicatăBiocenoza:- plante –alge verzi, muşchi de apă, săgeata apei, papura, salcia- animale–scoici, lipitori, păianjeni de apă, crap, caras, somn, roşioară etc.