0 Proiect de Activitate Fap
-
Upload
haldan-cocut-alexandra -
Category
Documents
-
view
26 -
download
2
Transcript of 0 Proiect de Activitate Fap
PROIECT DIDACTIC
Data: 18.02.2013
Scoala: C.S.E.I. Targu Neamt
Clasa: a III a
Propunător: Haldan – Cocut Alexandra
Aria curriculară: Terapie educatională complexă si integrata
Disciplina: Formarea autonomiei personale
Tema activitătii: „SĂ TRAVERSĂM CORECT”
Scopul activitătii: Cunoasterea și respectarea regulilor de circulație, formarea unui comportament disciplinat și preventiv.
Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
- să se deplaseze corect pe drumurile publice- să cunoască semnificația semnelor de circulație- să cunoască, să înțeleagă și să respecte regulile de circulație- să conștientizeze urmările nerespectării regulilor de circulație
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, observația, dialogul, jocul didactic
Mijloace didacice: texte-suport, material PPT, laptop, videoproiector, clădiri realizate din plăci de polistiren
Forme de organizare: frontal și individual
Timp alocat: 45 minute
DEMERS DIDACTIC
Etapele activității
Activitatea educatorului Activitatea elevilor Metode și procedee
Mijloace didactice
Evaluare
1. Moment organizatoric
Asigur condițiile organizatorice și psihologice necesare bunei desfășurări a activității.
Elevii sunt atenți. Conversația
2. Captarea atenției
Cer copiilor să fie atenți pentru că le voi citi o ghicitoare iar ei trebuie să găsească răspunsul corect:„Cu trei ochi, în trei culoriE atent la trecători.Și-ți arată fără graiCând să treci și când să stai.”Solicit elevii să răspundă la ghicitoare.-Despre cine este vorba?-La ce ne ajută semaforul?
Elevii ascultă atenți.
Dau răspunsurile corecte la ghicitoare și la întrebările puse:(…semaforul)(….ne ajută la traversat)
Conversația
Dialogul
Textul cu ghicitoarea
Se evaluează răspunsurile primite
3. Anunțarea temei
„În cadrul activității de astăzi, vom discuta despre traversarea corectă a străzii, ne vom reaminti unele reguli și unele semne de circulație.”Scriu titlul pe tablă.
Elevii ascultă. Conversația
4.Desfășurareaactivității
Se poartă cu elevii un dialog despre circulația pietonilor:-Pe unde trebuie să circule pietonii?-Dar dac nu există trotuare?-Pe ce parte a drumului trebuie să circule?-Pe unde traversăm strada?-Cum se mai numește trecerea de pietoni?-Dacă nu este trecere de pietoni cum
Elevii sunt atenți la întrebările puse și dau răspunsurile corecte.
Dialogul Se evaluează răspunsurile primite
traversăm?-Ce facem înainte de a traversa?-Dar într-o intersecție unde avem semafor cum traversăm?-Ce ne indică fiecare culoare a semaforului?
Se prezintă textul-suport „Neatenția se plătește”. Se dialoghează pe marginea textului:-Despre cine este vorba în text?-Ce a făcut Mihai?-Ce s-a întâmplat din cauza neatenției?-Ce greșeală a făcut Mihai când a traversat?Se insistă pe consecințele grave pe care le poate avea neatenția și nerespectarea regulilor de traversare.
Se prezintă elevilor un material PPT ce conține imagini cu semne de circulație pe care ei treuie să le cunoască. Se discută pe baza materialului vizionat.
Elevii ascultă textul citit.Răspund la întrebări.
Elevii vizionează materialul și răspund cerințelor educatorului.
Dialogul, explicația
Conversația, explicația, dialogul
Textul-suport
Prezentare PPT,video-proiector,laptop
Se evaluează răspunsurile primite
Se evaluează răspunsurile primite
5.Obținerea peformanței
Se cere elevilor să fie atenți deoarece vor juca un joc de rol, pentru a vedea dacă și-au însușit regulile de traversare a străzii.Se desenează cu creta pe parchet mai multe străzi, din plăci de polistiren pictate sunt realizate blocuri, magazine, o farmacie, o librărie.
Elevii participă la joc. Sunt atenți la explicațiile educatorului.
Explicația,conversația
Clădiri realizate din plăci de polistiren
Se evaluează modul cum și-au însușit regulile de traversare
Pe străzi vor exista semafoare, treceri de pietoni, dar și străzi fără semafor și zebră. Fiecare elev va primi ca sarcină să meargă la magazin, la librărie, la farmacie. Se va urmări dacă și-au însușit regulile de traversare a străzii.
6.Evaluarea activității
Educatorul face aprecieri asupra modului de implicare a elevilor pe parcursul lecției, evidențiază pe cei care au dat cele mai multe răspunsuri bune. Ca activitate suplimentară, se cere elevilor să realizeze un colaj reprezentând un semafor.
Elevii ascultă atenți. Conversația
NEATENȚIA SE PLĂTEȘTE
Excursia se apropia cu pași repezi. Mai erau doar două zile până la plecarea la munte împreună cu clasa și cu doamna învățătoare. Mihai mergea vesel către școală. abia aștepta să ajungă și să le spună colegilor despre aparatul foto pe care mama i-l cumpărase. Voia să fie el fotograful clasei în excursie. drumul până la școală parcă nu se mai termina. Cum mergea el așa vioi, zări pe partea cealaltă a străzii chioșcul de gogoși, de unde venea un miros nemaipomenit.
-Am timp să mănânc o gogoașă până ajung la școală, se gândi Mihai. Și fără a mai sta pe gânduri, se repezi să traverseze strada. În graba lui, nu a văzut mașina care se apropia. Șoferul mașinii frână brusc dar, fiind prea aproape, l-a agățat pe Mihai și l-a accidentat. Salvarea a sosit imediat. Mihai țipa de durere:
-Piciorul meu, piciorul meu! Mă doare!
La spital, medicii i-au pus piciorul în ghips. Mihai era foarte supărat. Pentru o clipă de neatenție, era să-și piardă viața.
-Nu voi mai merge nici în excursie, plângea el. Și cât de mult îmi doream!
-Bucură-te că ai scăpat numai cu atât, i-a spus doctorul. Putea să fie mult mai rău. De acum încolo, fii foarte atent pe unde traversezi strada și nu te mai grăbi.
Nu uita, neatenția se plătește!