0 Proiect de Activitate Educatie Muzicala

7
Data: 11 martie 2015 Nivel II – Grupa mijlocie Educatoare: Barbu Viorica Tema – Când/cum și de ce se întâmplă Subtema – Bucuriile iernii Domeniul Estetic și Creativ Categoria de activitate: Educatie muzicală Tema activității: Cântec „Fulgi de nea!” - repetare Joc cu text și cânt „Hai la joacă afară” – predare Tipul de activitate: mixt Scop: Formarea capacităţii de exprimare prin muzică; Consolidarea deprinderii de a cânta un cântec mai nuanțat și de a diferenția înălțimea sunetelor muzicale; Dezvoltarea capacității copiilor de a-și coordona mișcările în colectiv, respectand ritmul melodiei și sugestiile motrice oferite de textul jocului muzical. Educarea interesului și a dragostei pentru interpretarea unor cântece și jocuri muzicale. Obiective operaționale: să reproducă fragmentele folosite pentru încălzirea vocii; Să recunoască cântecul după melodie; să cânte în cor, în grupuri mici și individual; să respecte semnalul de început, de sfârșit, linia melodică și ritmul cântecului; să respecte poziția corectă în timpul interpretării, în vederea unei respirații corecte și a emiterii corespunzătoare a sunetelor; să interpreteze corect, expresiv și omogen cântecul, respectând tonul, semnalul de început, dicția și respirația în cânt ; să execute corect mișcările în concordanță cu textul; să respecte regulile jocului muzical;

Transcript of 0 Proiect de Activitate Educatie Muzicala

Page 1: 0 Proiect de Activitate Educatie Muzicala

Data: 11 martie 2015Nivel II – Grupa mijlocieEducatoare: Barbu VioricaTema – Când/cum și de ce se întâmplăSubtema – Bucuriile ierniiDomeniul Estetic și CreativCategoria de activitate: Educatie muzicală Tema activității: Cântec „Fulgi de nea!” - repetare

Joc cu text şi cânt „Hai la joacă afară” – predare Tipul de activitate: mixtScop: Formarea capacităţii de exprimare prin muzică; Consolidarea deprinderii de a cânta un cântec mai nuanțat și de a diferenția înălțimea

sunetelor muzicale; Dezvoltarea capacității copiilor de a-şi coordona mişcările în colectiv, respectand ritmul

melodiei şi sugestiile motrice oferite de textul jocului muzical. Educarea interesului și a dragostei pentru interpretarea unor cântece şi jocuri muzicale.Obiective operaţionale:

să reproducă fragmentele folosite pentru încălzirea vocii; Să recunoască cântecul după melodie; să cânte în cor, în grupuri mici și individual; să respecte semnalul de început, de sfârșit, linia melodică și ritmul cântecului; să respecte poziţia corectă în timpul interpretării, în vederea unei respiraţii

corecte şi a emiterii corespunzătoare a sunetelor; să interpreteze corect, expresiv și omogen cântecul, respectând tonul, semnalul de

început, dicţia şi respiraţia în cânt ; să execute corect mişcările în concordanță cu textul; să respecte regulile jocului muzical; să recepteze afectiv cântecul; să-și exprime trăirile afective ce corespund melodiei și textului.

Strategii didactice:- Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul; - Mijloace didactice: planşe ce ilustrează textul jocului, recompense, culegere de

cântece şi ghicitori, calculator.Forma de realizare: frontalDurata: 30’-35’Material bibliografic:

MECT – Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani) , 2008 Ana, Motora, Ionescu – Cântece şi jocuri muzicale pentru preşcolari, Editura

Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1980 Mihaela, Modoran, – Metodica activităţilor instructiv – educative în

învăţământul preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova, 2008

Page 2: 0 Proiect de Activitate Educatie Muzicala

EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFICSTRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Momentul organizatoric

- Aerisirea sălii de grupă.- Așezarea scăunelelor sub formă de semicerc-Intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

2. Captarea atenţiei

Se va face sub formă de surpriză: Zâna Iarnă a trecut pe aici și ne-a lăsat o cutie cu surprize, și o scrisoare. Ia să vedem ce scrie în scrisoare: Dragi copii,Am trecut pe la voi dar voi nu erați în clasă. Așa că v-am lăsat această cutie pe care trebuie s-o deschideți numai după ce o să vă aud cântând un cântec despre Iarnă.

- elementul surpriză;- conversaţia;- explicaţia;

- observarea comportamentului copiilor

3.Reactualizarea cunoștințelor

- În ce anotimp suntem noi acum?- Vouă vă place iarna?- Ce cântece am învățat noi despre Iarnă?- Probabil că Zânei Iarna i-a plăcut cum a-ți cântat voi la serbare și de aceea vrea să-i mai cântăm.Am să vă cânt acum un cântecel pe care noi l-am învățat iar voi trebuie să mă urmăriți cu atenție să ghiciți despre ce cântec este vorba.Copiii trebuie să recunoască cântecul după melodie. - Ce cântec a fost acesta?

- conversaţia; - observarea comportamentului copiilor

4. Anunţarea temei și enunțarea obiectivelor

Astăzi o să repetăm cântecul ”Fulgi de nea” și pentru că vouă vă place să vă jucați foarte mult o să învățăm și un joc cu cânt care se numește ”

”Vreți copii să ne jucăm?”Trebuie să mă urmăriți cu atenție pentru a învăța conținutul jocului, să păstrați poziţia corectă pe scăunel, să respiraţi corect în timp ce cântați, să respectați semnalul de începere și să cântaţi toţi odată.

- conversaţia;- explicaţia;

observarea comportamentului copiilor

Page 3: 0 Proiect de Activitate Educatie Muzicala

5. Dirijarea învăţării a. Exerciţii de respiraţie

Pentru a cânta frumos trebuie să ne pregătim puțin vocile: ”Mirosim flori”, “Suflăm lumânările de pe tort”.

b. Exerciţii de dicţie Repetarea silabisită a unor versuri din cântecul "Fulgi de nea"

c. Exerciţii de intonaţieMa, me, mi, mo, mu( pe diferite tonalități) - Se vor efectua apoi câteva exerciţii muzicale pregătitoare pentru omogenizarea vocilor copiilor(vom imita cântatul la vioară pe melodia cântecului) .Executarea cântecului de către educatoareEducatoarea va interpreta cântecul o dată. În redarea cântecului se poate folosi de anumite mișcări sugestive textului.Executarea cântecului de către copiiSe intonează de către copii cântecul învăţat ”Fulgi de nea”- integral cu negativ;Se va cânta cântecul pe fragmente, o strofă cu fetițele, alta strofă cu băieții.- Fetele cântă cântecul iar băieții imită cântatul la vioară și invers, după care toți vor cânta cântecul.În timpul executării cântecului atenția educatoarei va fi îndreptată către o interpretare corectă și nuanțată. De asemenea se va urmări și pronunțarea corectă a cuvintelor din text.

- conversaţia;- explicaţia;- demonstraţia;- exerciţiul;

- conversaţia;- explicaţia;- exerciţiul;

- aprecierea corectitudinii efectuării exerciţiilor de respiraţie;

- aprecierea corectitudinii intonării cântecului;

VI. Asigurarea feed-back-ului

Le prezint o planșă ce reprezintă jocurile copiilor în anotimpul iarna Despre ce vorbim noi în această săptămână?( Despre jocurile copiilor în anotimpul iarna)- Vouă vă place să vă jucați pe afară iarna?Vom învăța acum un joc cu text și cânt care se numește:

”Vreți copii să ne jucăm?” În acest joc este vorba despre niște copii cărora le place foarte mult iarna și care se cheamă unul pe altul afara la joacă, să se dea cu săniuța, să schieze, să facă oameni de zăpadă, care se joacă frumos și atunci când obosesc merg pe la casele lor pentru a se odihni. Cânt de două ori jocul cu text şi cânt ca model, după care îl repet de două

- conversaţia;- explicaţia;- demonstraţia;- exerciţiul;

- corectitudinea răspunsurilor acordate;

Page 4: 0 Proiect de Activitate Educatie Muzicala

ori cu copiii. Explic apoi regulile jocului: Jocul se demonstrează, se execută împreună cu copii după care se execută de câteva ori cu întreaga grupă.

”Vreți copii să ne jucăm?”

Vreți copii să ne jucăm? - DaaaaaaaaaaaPrin zăpadă s-alergăm? - Daaaaaaaaaaa

Refren: Hai veniți acum la noiPrintre brazi pe munți, prin văiSchiuri, sănii să avețiHaideți să vedeți!

Săniuțele pornesc – DaaaaaaaaToți copiii se-n bulzesc – Daaaaaaaa

Refren:Ninge, ninge fulgi mărunțiJoacă sprinteni peste munțiVeselia e în toi Hai veniți cu noi

Hei copii n-ați obosit? – NuuuuuuuuuuuuPrin nămeți n-ați rătăcit? Nuuuuuuuuuu

Refren:Om de nea noi am făcutZiua-ntreagă a trecutNoaptea-ncet s-a furișatHaideți la culcat ! Hai!

Educatoarea trebuie să participe activ la joc interpretând cântecul și mișcările odată cu copiii. Dacă jocul se desfășoară greoi sau copiii nu execută corect unele mișcări se demonstrează din nou și apoi se repetă cu copiii. Mișcările trebuie să fie cât mai expresive și accesibile copiilor, pentru a se încadra în contextul general al jocului.

- aprecierea respectării regulilor jocului;

Page 5: 0 Proiect de Activitate Educatie Muzicala

VII. Evaluarea Copiii vor primi niște coli din care prin mototolire vor face bulgări de zăpadă, apoi ne vom juca jocul ”Hai la joacă afară” în care pe melodia cântecului și a jocului cu cânt vom imita dansul fulgilor și jocurile copiilor în anotimpul iarna(schiem, ne batem cu bulgări de zăpadă)Fixarea temei:- Ce cântec am repetat?- Ce joc am învățat?Pentru că ați cântat și v-ați jucat foarte frumos acum vom deschide cutia de la Zâna Iarnă, dar nu înainte de a ghici ghicitoarea pe care am să v-o spun:Totu-i îngheţat în drum,Florile-s pe geam acum,În sobă focul trosneşte,Spune, ce anotimp este?

ExercițiulConversația Jocul

- conversaţia;

observarea comportamentului copiilor

- aprecieri stimulative;- stimulente(medalii sub forma de fulg) din cutie;;