0 Proiect Cosul Cu Legume

9
PROIECT DE ACTIVITATE “COŞUL CU LEGUME VESELE” EDUCATOARE: IASEMIN AGI-MURAT GRĂDINIŢA P.P. „LUCIAN GRIGORESCU” MEDGIDIA GRUPA: MICĂ – „PUIŞORII MOŢAŢI” TEMA DE STUDIU: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „COŞUL CU LEGUME” TEMA ZILEI ŞI ACTIVITĂŢII: „COŞUL CU LEGUME VESELE” („JUCĂRII DIN LEGUME”) DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE CATEORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE PRACTICĂ TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ FORME DE ORGANIZARE: FRONTAL, PE GRUPURI, INDIVIDUAL DURATA: O ZI SCOPUL ACTIVITĂŢII: - consolidarea priceperilor şi deprinderilor de folosire a unor tehnici artistice; - dezvoltarea atenţiei voluntare, a îndemânării. I. ALA1 JOC DE MASĂ : „Găseşte-i jumătatea” Obiectiv operaţional: - să realizele întregul unei imagini din jumătăţi 1

Transcript of 0 Proiect Cosul Cu Legume

Page 1: 0 Proiect Cosul Cu Legume

PROIECT DE ACTIVITATE“COŞUL CU LEGUME VESELE”

EDUCATOARE: IASEMIN AGI-MURATGRĂDINIŢA P.P. „LUCIAN GRIGORESCU” MEDGIDIAGRUPA: MICĂ – „PUIŞORII MOŢAŢI”TEMA DE STUDIU: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „COŞUL CU LEGUME”TEMA ZILEI ŞI ACTIVITĂŢII: „COŞUL CU LEGUME VESELE”

(„JUCĂRII DIN LEGUME”)DOMENIUL OM ŞI SOCIETATECATEORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE PRACTICĂTIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDAREFORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂFORME DE ORGANIZARE: FRONTAL, PE GRUPURI, INDIVIDUAL DURATA: O ZI

SCOPUL ACTIVITĂŢII:- consolidarea priceperilor şi deprinderilor de folosire a unor tehnici

artistice;- dezvoltarea atenţiei voluntare, a îndemânării.

I. ALA1

JOC DE MASĂ: „Găseşte-i jumătatea”

Obiectiv operaţional:- să realizele întregul unei imagini din jumătăţi

Obiectiv educativ:- educarea perseverenţei

Material didactic: diferite imagini cu legume împărţite în jumătăţi

1

Page 2: 0 Proiect Cosul Cu Legume

JOC DE ROL: „De-a gospodinele”

Obiectiv operaţional:- să-şi dezvolte abilităţi specifice artei culinare

Obiectiv educativ: - menţinerea curăţeniei pe masa de lucru

Material didactic: legume, tocătoare, cuţite din plastic, şorţulete şi baticuri

II.ADP

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: „Sfatul zilei”

RUTINĂ: „Astăzi eu sunt de serviciu”

TRANZIŢIE: poezia „Legumele” de Iasemin Agi-Murat

III. ADE – DOS

ACTIVITATE PRACTICĂ:

Obiective operaţionale:- să selecteze materialul necesar temei propuse- să verbalizeze acţiunile întreprinse, folosind un limbaj adecvat- să utilizeze unelte uşor de manevrat- să lipească, să trateze suprafeţele realizând diferite colaje estetice

Obiectiv educativ:- Educarea spiritului de echipă.

Material didactic: legume naturale, ochişori şi guriţa din hârtie, accesorii din hârtie (pălăriuţe, umbreluţe, floricele, fundiţe)

2

Page 3: 0 Proiect Cosul Cu Legume

IV. ALA2

„PUNEM MURĂTURI!”

Obiectiv operaţional:- să aşeze corect şi ordonat legumele în borcane- să selecteze legumele pentru murat

Obiectiv educativ:- crearea unei atmosfere distractive

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, turul galeriei

V.FINALIZAREA ZILEI : EVALUAREA ACTIVITĂŢII

Omul zilei, ales la Întâlnirea de dimineaţă, este numit să prezinte concluziile: „Prin îndemânareaq noastră am reuşit să facem jucării din legume”.

Vom urmări pe laptop un dans al legumelor şi îşi vor manevra noile jucării, imitând dansul vizionat.

Copiii vor primi ca stimulente buline cu legume vesele.

SCENARIUL ZILEI

Ziua debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare, prin recitarea sfatului zilei: „Când legume consumăm, le mâncăm sau ne jucăm, foarte bine le spălăm!”.

În continuare activitatea se va desfăşura pe centre de interes, voi anunţa tema zilei şi obiectivele urmărite.

Voi prezenta copiilor sectoarele unde vor lucra, materialele puse la dispoziţie şi temele activităţilor din sectoare.

Repartizarea pe sectoare se va realiza în funcţie de dorinţele, interesele fiecăruia.

3

Page 4: 0 Proiect Cosul Cu Legume

Activitatea practică se va desfăşura frontal şi pe grupuri.

Evaluarea va fi continuă, individuală şi frontală. De asemenea se va utiliza metoda interactivă de grup TURUL GALERIEI.

Finalizarea zilei se va face prin evaluare pe grupuri, individuală Şi prin oferirea stimulentelor.

EVENIMENTULDIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE(forme şi metode)

Moment organizatoric

Voi pregati sala de grupa pentru activitate, voi distribui materialele la sectoare.(activitati de dezvoltare personala –întâlnirea de dimineaţă, rutine şi tranziţii).

Conversatia

Captarea atentiei si rectualizarea cunostintelor dobandite anterior

Întâlnirea de grup între copii şi educatoare se va realiza prin enunţarea “sfatului zilei”, după care se vor reactualiza cunoştinţele dobândite anterior cu ajutorul unei scurte conversaţii.

Enuntarea temei, scopului si a obiectivelor activitatii

Anunt scopul activitatilor de astazi, obiectivele pe care le au de realizat in cadrul sectoarelor, tema

Explicatia

4

Page 5: 0 Proiect Cosul Cu Legume

activitatii din fiecare sector.

Prezentarea optima a continutului

Voi prezenta sectoarele de activitate, materialele, sarcinile pe care fiecare copil le are de realizat in cadrul sectorului ales.

Explicatia

Obtinerea performantei si realizarea feedback-ului

Fiecare copil isi allege sectorul in cadrul caruia doreste sa lucreze.

Joc de masă – copiii realizează iîtregul din jumătăţi.Joc de rol – “De-a gospodinele” – copiii, purtând şorţuleţe şi batice vor imita mişcări specifice gospodinelor în buătarie.In continuare copiii vor fi asezati pe scaunele in semicerc.Voi anunta tema activitatii practice.Copiii vor fi impartiti in doua echipe.Fiecare echipa va avea ca sarcina sa orneze legumele cu materialele gasite în coşuleţele fiecăruia pentru a le transforma în “jucării”.Fiecare echipă va evalua lucrarea celeilalte echipe.Ca tranzitie la urmatoarea activitate se va recita poezia

Exerciţiul

Exerciţiul

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Pe grupuri

Individuala

Pe grupuri

Frontală

Frontală

5

Page 6: 0 Proiect Cosul Cu Legume

“Legumele” de Iasemin Agi-Murat.Voi anunţa tema activităţii liber alese 2: “Punem murături!”Copiii vor purta din nou accesorii specifice activităţii culinare.Vor aşeza legumele în borcane pe sortimente.

Evaluarea performanţei

Se fac aprecieri de grup, individuale, metoda “turul galeriei”.

IndividualăPe grupurifrontalăTurul galeriei

Încheierea activităţii

Se ofera stimulente. Buline cu legume vesele

BIBLIOGRAFIE: - M.E.C.T. – „Curriculum pentru învăţământ preşcolar”, Bucureşti 2009- Breban S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M. – „Metode interactive de grup”,

Editura Arves Bucureşti, 2002.

6