0 Plan Pt Inspectie V

12
PROIECT DIDACTIC DATE GENERALE: SO8 ”Georgiu Popa”, Cîmpani Data: 08.05.2014 Clasa: a-V-a Prof. Propunător: Boldor Anca Aria curriculară: Limba si comunicare Disciplina: Limba Romana Unitatea de învățare: Opera epică Subiectul lecției: Vorbirea directă și vorbirea indirectă Tripul lecției: asimilare de noi cunoștințe Competențe generale: Utilizarea corectă și adecvată a limbii romîne în producerea de mesaje orale și scrise în diferite situații de comunicare. Competențe specifice: - Sesizarea corectitudinii și valorii expresive a unor texte - Respectarea normelor de ortografie și punctuație în diferite texte Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi cpabili: Cognitive: 01: să realizeze diferența dintre vorbirea directă și vorbirea indirectă. 02: să identifice trăsăturile caracteristice vorbirii directe și vorbirii indirecte.

description

bgfxv gbx v

Transcript of 0 Plan Pt Inspectie V

PROIECT DIDACTICDATE GENERALE:SO8 Georgiu Popa, Cmpani

Data: 08.05.2014Clasa: a-V-a

Prof. Propuntor: Boldor Anca

Aria curricular: Limba si comunicare

Disciplina: Limba Romana

Unitatea de nvare: Opera epic

Subiectul leciei: Vorbirea direct i vorbirea indirect

Tripul leciei: asimilare de noi cunotine

Competene generale: Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea

de mesaje orale i scrise n diferite situaii de comunicare.

Competene specifice: - Sesizarea corectitudinii i valorii expresive a unor texte

- Respectarea normelor de ortografie i punctuaie n diferite texte

Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii vor fi cpabili:

Cognitive: 01: s realizeze diferena dintre vorbirea direct i vorbirea indirect.

02: s identifice trsturile caracteristice vorbirii directe i vorbirii indirecte.

03: s evidenieze mijloace de realizare a vorbirii directe i vorbirii indirecte.

04: s identifice schimbrile care au loc n timpul transformrii vorbirii directe n vorbire indirect.

05: s recunoasc verbe de declaraie n diferite texte.

06: s realizeze transformarea vorbirii directe n vorbire indirect

Afective: 01: s dovedeasc receptivitate i interes pentru lecia nou

02: s fie dispui s-i integreze noile cunotine n sistemul propriu de valori

03: s-i dezvolte gndirea creatoare i gustul pentru Limba Romn

Psiho-motorii: s respecte ritmul cerut de desfurarea activitii

STRATEGIA DIDACTIC:

1. Resurse:a). Coninuturi vizate: comform Programei i manualuluib). Capaciti: - nivel mediu

- cunotinele asimilate de elevi anterior

c). Locul: sala de clas

d). Durata: 50 min.

e). Resurse umane: clas de elevi omogena, 12 elevi

2. Metode i procedee didactice: se vor folosi alternativ i combinat metode i procedee precum: conversaia euristic, explicaia, brainstorming-ul, problematizarea, nvarea prin descoperire, munca n echip

3. Materiale si mijloace didactice i bibliografice:

- tabla, creta, fie de lucru, videoproiector

- Limba Romn, manual pt cls. a-V-a, Ed. Petrion, Bucureti, 2004

- Dicionarul fundamental al Limbii Romne, Ed. Aula, 2008

- Metodica predrii limbii romne, C. Parfene, Ed. Polirom, Iai, 2008

4. Forma de organizare: activitate frontal i individual, activitate n echipe

5. Forma de evaluare: oral, continu

SCENARIUL DIDACTIC:Nr. Crt.Etapele lecieiActivitatea profesorului propuntorActivitatea elevilorMetode didacticeMeteriale didacticeForma de organizareForma de evaluare

1.Moment organizatoric (1 min.)- Voi saluta,

- Voi nota absenii dac este cazul,

- voi pregti atmosfera pt. nceperea leciei- salut,

- spun absenii dac este cazul

- i pregtesc cele necesare pt. inceperea lecieiConversaiaCatalogulActivitate frontal

2.Verficarea cunotinelor anterioare (5min.)- Voi verifica tema de cas:voi solicita 1-2 elevi s citeasc compunerea dat ca tem- voi pune ntrebri referitoare la lecia anterioar: - ce este personificarea; dai ex. de personificri ntlnite n textul operei noastre.

- Voi interveni cu aprecieri verbale- 2-3 elevi citesc tema de cas

- 2-3 elevi vor rspunde ntrebrilor puse, exemplificnd cu textul operei date: Personificarea este figura de stil care const n atribuirea unor caliti/nsuiri omeneti, fiinelor necuvnttoare, lucrurilor, femnomenelor, etc;

- ex. de personificri: cnd s-a vzut scpat, fuga speriat la prepeli s-i spuie ce a pit. Ea l-a luat, l-a mngiat i i-a spus:, puii au clipit din ochi, etcConversaia

Discuia

ExplicaiaActivitate frontalAprecieri verbale

3.Captarea ateniei (2 min.)Captarea ateniei se realizeaz printr-o discuie liber: reproducerea vorbelor unor personaje dintr-o povestire se poate realiza n dou moduri; care sunt acestea?Elevii rspund:

- prin realizarea povestirii a celor exprimate de personaje- rednd exact vorbele personajelor cu ajutorul liniei de dialogConversaia

Brainstorming Activitate frontalAprecieri verbale

4. Anunarea temei noi i a obiectivelor propuse (2min.)Astzi vom discuta despre aceste moduri de expunere: Dialogul ce reprezint Vorbirea direct Naraiunea ce reprezint Vorbirea indirect.La sfritul leciei vei fi capabili:- s realizai diferena dintre vorbirea direct i vorbirea indirect

- s identificai trsturile caracteristice vorbirii directe i vorbirii indirecte.

- s evideniai mijloace de realizare a vorbirii directe i vorbirii indirecte.

- s identificai schimbrile care au loc n timpul transformrii vorbirii directe n vorbire indirect.

- s recunoatei verbe de declaraie n diferite texte

- s realizai transformarea vorbirii directe n vorbire indirect

- Notez titlul leciei noi pe tabl, i-l prezint pe videoproiector. Vorbirea direct i vorbirea indirect- ascult cu atenie.Noteaz titlul leciei noi n caieteExplicaiaTabla

CretaManualul

Tabla

CretaCaietele elevilorActivitate frontal

5.Dirijarea predrii i nvrii (20 min.)- Voi prezenta la videoproiector caracteristicile vorbirii directe si vorbirii indirecte:

Vorbirea direct:

1. Vorbirea direct presupune transpunerea ntocmai a cuvintelor celui care vorbete,

2. n vorbirea direct ne folosim de verbe de declaraie: a zice, a spune, a ipa, a murmura, a striga.

3. Dup verbele de declaraie se utilizeaz dou puncte [:]

4. naintea textului reprodus se utilizeaz linia de dialog [ ]

5. n alte situaii, verbele de declaraie lipsesc, acest procedeu dinamiznd aciunea.

6. n comunicare, verbele i pronumele sunt folosite la toate persoanele.

Mam, nu e aa c o s m fac bine? Nu e aa c-o s merg i eu s-mi ari ceti mari i ruri i marea?

Da, mam, rspundea prepelia, silindu-se s nu plng.

(Ioan Al.Brtescu-Voineti)

Vorbirea indirect:

1. Vorbirea indirect presupune reproducerea sub forma povestirii a celor exprimate de cineva.

2. n vorbirea indirect nu exist posibilitatea dialogului i a citrii.

3. Se folosete doar persoana a III-a.

4. Nu sunt admise propoziiile dup care utilizm semnul ntrebrii i nici verbele care arat o porunc.

5. i n vorbirea indirect apar verbele de declaraie urmate, de obicei, de cuvintele c, s i o propoziie secundar.

6. Sunt folosite doar propoziii enuniative (la sfritul crora se pune punctul).

7. Exist posibilitatea utilizrii tuturor modurilor verbului.

i a pus printele pravil i a zis c n toat smbta s se prociteasc bieii i fetele, adic s asculte dasclul pe fiecare de tot ce-a nvat peste sptmn.

(Ion Creang)Elevii sunt ateni i noteaz n caiete noile informaii, intervenind cu ntrebri n cazul n care nu neleg ceva.Expunerea

Explicaia

Conversaia

Videoproiector

Tabla

Creta Activitate frontal

6. Asigurarea reteniei i a transferului (12 min.)- Voi da ca sarcin de lucru elevilor s transforme din vorbire direct n vorbire indirect un text la prima vedere; voi cere elevilor s lucreze n echipe, cte doi:

Transformai din vorbire direct n vorbire indirect urmtorul text: Ex.: Dar vocea de dincolo adaog:- Coni! Uite Ionel! Vrea s-mi rstoarne maina! Astmpr-te, c te arzi!- Ionel! Strig iar madam Popescu; Ionel vin la mama!- Sri, coni! Vars spirtul ! s-aprinde!- Ionel! Strig iar mama, i se scoal repede s mearg dup el.

Vizit de I.L.Caragiale)

(Anexa 1)- Voi solicita elevii s spun ce modificri au avut loc.Reflecie, destinderea atmosferei:(3 min.)

Ce sfaturi i-ai da lui Ionel ( din schia Vizit de I.L. Caragiale) dac v-ai juca cu el? Cum v-ai comporta voi n locul lui?Elevii rezolv cerina dat: Vocea de dincolo (servitoarea) o strig insistent pe doamna, adaugand c Ionel vrea s-i rstoarne maina, apoi i spune lui Ionel s se astmpere, pentru c se va arde. Madam Popescu l cheam pe Ionel s vin la ea. Si mai ingrijorata, slujnica o roag pe stapana s i sar n ajutor, fiindc Ionel vars spirtul i se poate aprinde ceva. Mama l strig iar pe Ionel i se ridica repede s mearg dup el.

- eliminarea liniei de dialog.

- transformarea verbelor si pronumelor de la pers. I i a-II-a, n pers. a-III-a

- semnalarea replicilor prin verbe de declaraie(a striga, a spune, a ruga, etc.)care sunt urmate de cuvintele: c, s, dac,etc- reproducerea ct mai exact a cuvintelor vorbitorului cu ajutorul povestirii.Rspund la ntrebarea pus n limita spatiului de timp.Munca n echip

Conversaia

nvarea prin descoperire

ProblematizareaCaietele elevilor

Videoproiector

Activitate individualActivitate frontal

Activitate frontalAprecieri verbale

Aprecieri verbaleAprecieri verbaleAprecieri verbale

7. Asigurarea feed-back-ului (6 min.)Se realizeaz pe parcursul ntregii ore, prin aprecieri verbale si prin realizarea exerciiilor de pe fia de lucru a elevilor. (Anexa 2)Rezolv exerciiile de pe fia de lucruConversaia

ExplicaiaFie de lucruActivitate frontal i individualAprecieri verbale

8.Tema de cas

Realizai o compunere narativ de aprox. 2 pag. cu titlul:Viaa de elev, n care s mbinai vorbirea direct cu vorbirea indirect.

Noteaz tema n caiete, fiind ateni la explicaiile primiteExplicaia Tabla,

Creta.