0 Paun
-
Upload
alexandra-ally -
Category
Documents
-
view
11 -
download
0
description
Transcript of 0 Paun
CENTRUL SCOLAR DE EDUCATIE INCLUZIVA „AURORA” - VASLUI
PROIECT DIDACTIC(schita)
CENTRUL ŞCOLAR DE EDUCATIE INCLUZIVA „AURORA” - VASLUIDATA: marti, 11 decembrie 2012CLASA: a V-a B ELEVI CU DEFICIENŢĂ MINTALĂ UŞOARĂ ŞI MODERATĂ
PROFESOR-EDUCATOR: PAUN IRINEUDISCIPLINA: Stimulare cognitivaSUBIECTUL LECŢIEI:Desen cu tema – Iarna in parcTIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi şi deprinderiMIJLOACE DE REALIZARE: convorbire
OBIECTIVE FUNDAMENTALE: Insusirea unor noi tehnici specifice artelor plastice Dezvoltarea limbajului plastic si operarea cu notiunile insusite Dezvoltarea deprinderilor plastice Dezvoltarea imaginatiei creativitatii si gustului estetic
OBIECTIVE OPERATIONALE: O.1. Sa compuna spatiul plastic folosind tehnica picturii,tehnica stropirii
fortate O.2. Sa-si reaminteasca culorile primare si binare precum si nonculorile O.3. Sa le recunoasca in natura, reproduceri si tablouri O.4. Sa realizeze armonia cromatica a acestei compozitii plasticecu
ajutorul culorilor semnificative O.5. Sa evalueze si autoevalueze pe baza criteriilor stabilite,lucrarile
obtinute
METODE SI PROCEDEE FOLOSITE: dialogul dirijat, observatia, conversatia euristica, demonstratia, exercitiul, exercitiul-joc,descoperirea, lectura
MATERIALE DIDACTICE: planse demonstrative, reproduceri dupa opere de arta, diapozitive
BIBLIOGRAFIE: Metodica predarii educatiei plastice la claseleI-IV ,Maria Ilioaia,Ed.Didactica si Pedagogica, 1981,Bucuresti; Album de arta,Viorel Marginean,Arte,1985,Bucuresti; Dictionar plastic , Ion Susala, Sigma,1990
Obiective Op. Secventele
lectiei Activitatea educatorului
Activitatea elevilor
Momentul organizatoric
Pregatirea si organizarea elevilor pentru desfasurarea lectieiVerifica daca toti elevii au materialele necesare
O.2.O.3.
Reactualizarea cunostintelor
Pune intrebari asupra culorilor cunoscute(primare si binare),precum si a nonculorilor(alb si negru)Conduce discutia privind existenta culorilor in natura,cu exemple pentru fiecare:Joc:Spune cine poate fi?
Albastru-cerul Galben-soarele Verde-iarba Rosu, portocaliu, violet, galben,
albastru-florile de pe campRecunoasteti culorile primare, binare,
nonculorile de pe planse si reproduceri
Raspund
O.2.O.3.
Captarea atentiei
Pentru ca ati raspuns frumos vreau sa va citesc ceva: IARNA de Vasile Alecsandri
Din vazduh, cumplita iarna cerne norii de zapada,Lungi troiene calatoare adunate-n cer gramada;Fulgii zbor, plutesc in aer ca un roi de fluturi albi, Raspandind fiori de gheata pe ai tarii umeri dalbi.Despre ce este vorba in aceste versuri?
Asculta
Deschide o discutie despre iarna: In ce anotimp ne aflam? Care sunt lunile de iarna? Ce modificari s-au petrecut in
natura? Daca am dori sa realizam un
desen despre iarna ,ce culori am putea folosi?
Ce tehnici de lucru putem folosi?
Raspund
Anuntarea temei
Folosind tehnica pictatuluii si tehnica picturii fortate, astazi vom realiza un desen –Iarna in parc
Asculta
O.1.O.2.O.3.O.4.
Executarea lucrarii
Creaza climatul necesar(fond muzical)Se impatre clasa pe ateliere care vor folosi cate o tehnica de lucru pentru redarea fulgilor de neaCere elevilor sa execute compozitiaUrmareste si ajuta elevii care cer sprijinDa indicatii si face observatii individuale sau globale
Executa lucrarea
O.5. Evaluarea lectiei
Se realizeaza o expozitie cu lucrarile elevilor si se evalueaza dupa urmatoarele criterii:
Bogatia si semnificatia culorilor Diversitatea tehnicilor folosite Creativitatea, originalitatea
Expun lucrarile alese
Fise de colorat