0 Demers Didactical

19
PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a XI-a, grupa ET091c Obiectul: Limba şi Literatura Română Subiectul: Nuvela istorică „Alexandru Lăpuşneanul”, de Costache Negruzzi. Momentele subiectului. Semnificaţia motto-urilor în raport cu structura narativă a textului. Tipul lecţiei: lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor Timpul: 80 de minute Competenţe specifice: 5. Aplicarea normei ortografice, ortoepice,semantice, gramaticale,punctuaţionale, stilistice a limbii române literare în diverse situaţii de comunicare orală şi scrisă. 6. Operaţionalizarea terminologiei ştiinţifice lingvistice şi literare,în limita standardelor de conţinut. Subcompetenţe: 5.1. Respectarea normei limbii literare în orice text scris sau rostit. 6.1. Aplicarea noţiunilor de teorie literară la interpretarea unui text. Obiective operaţionale: COGNITIVE La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: O1- să-şi reamintească sursele de inspiraţie ale nuvelei O2- analizeze discursul narativ din perspectiva cromatismelor,a graficului propus,a pozelor şi a secvenţelor muzicale. 1

Transcript of 0 Demers Didactical

Page 1: 0 Demers Didactical

PROIECT DIDACTICData: Clasa: a XI-a, grupa ET091cObiectul: Limba şi Literatura Română Subiectul: Nuvela istorică „Alexandru Lăpuşneanul”, de Costache Negruzzi. Momentele subiectului. Semnificaţia motto-urilor în raport cu structura narativă a textului.Tipul lecţiei: lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelorTimpul: 80 de minuteCompetenţe specifice: 5. Aplicarea normei ortografice, ortoepice,semantice, gramaticale,punctuaţionale, stilistice a limbii române literare în diverse situaţii de comunicare orală şi scrisă. 6. Operaţionalizarea terminologiei ştiinţifice lingvistice şi literare,în limita standardelor de conţinut.

Subcompetenţe:

5.1. Respectarea normei limbii literare în orice text scris sau rostit.

6.1. Aplicarea noţiunilor de teorie literară la interpretarea unui text.

Obiective operaţionale:

COGNITIVE La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:O1- să-şi reamintească sursele de inspiraţie ale nuvelei

O2- să analizeze discursul narativ din perspectiva cromatismelor,a graficului propus,a pozelor şi a secvenţelor muzicale.

O3-să identifice modalităţile de expunere în nuvelăO4-să aplice noţiunile de teorie literară cronotop, narator , conflict .O5- să determine momentele subiectului nuvelei

AFECTIVE

O1-să-şi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru literatură

O2-să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată prin comportament activ-participativ .

1

Page 2: 0 Demers Didactical

Tehnologii didactice

Metode şi procedee: lectura textului , conversaţia euristică, descoperirea, cuvîntul profesorului, notiţe de reper, GPP, lucrul în grup, învăţarea prin descoperire.Modalităţi de evaluare: oral,programată,frontală,individuală,în grup.Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală,;activitate în grup,activitate în cupluri.Resurse educaţoinale :Textul , fişe de lucru, bibliografia critică, magnetofon, laptop, disc muzical, secvenţă de film, poster, tabele la temă, poze , materiale pentru portofoliul elevilor.

Bibliografie: 1. Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul, Editura Cartex, 20002. Georgeta Antonescu, Alexandru Lăpuşneanul, de C. Negruzzi, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 20013. Gabriela Duda, Analiza textului literar, Humanitas Educaţional, 20024. Constantin Şchiopu, ş. a., Literatura Română, manual clasa a XI-a, Litera Educaţional, 20035. Marin Iancu, ş. a., Limba şi Literatura Română, manual clasa a X-a, Editura Petrion, 20006. Liliana Balan, Maria Trandafir, Literatura română pentru bacalaureat, Polirom, 2005 7. Tatiana Cartaleanu,Olga Cosovan,Literatura română,manual clasa a XI-a,Chişinău 2008.

8.Constantin Parfene, - Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, 1999, Iaşi;9. Grigore Dimisanu – “Introducere in opera lui Negruzzi”.

Surse on-line:

www.google.md

www.autorii.com

www.proeducation.md

www.limbaromana.md

www.literaturasiarta.md

www.prodidactica.md

www.didactic.ro

2

Page 3: 0 Demers Didactical

Etapele lecţiei

Su

bco

mp

eten

ţe

Ob

iect

ive

oper

aţio

nal

e

Conţinuturi şi sarcini de învăţareTehnologii didactice

Evaluare formativă

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Momentul organizatoric

Se face prezenţa şi se noteză elevii absenţii

Elevii se pregătesc pentru oră

Verificarea temei pentru acasă şi reactualizarea cunoştinţelor acumulate la orele anterioare

Se verifică tema(cantitativ şi calitativ)Comentaţi versurile eminescieneIar Negruzzi şterge colbul de pe cronice bătrâne,Căci pe mucedele pagini stau domniile române,Scrise de mâna cea veche a-nvăţaţilor mireni;Moaie pana în coloarea unor vremi de mult trecute,Zugrăveşte din nou, iarăşi pânzele posomorâte,Ce-arătau faptele crunte unor domni tirani, vicleni.Mihai Eminescu Epigonii

Actualizarea cunoştinţelor acumulate la orele anterioare.Se vor adresa întrebările care vor fi deduse din versurile eminesciene:

Ce elemnete din istorie sînt preluate de C.Negruzzi în nuvelă?

Ce elemente de ficţiune a creat autorul?

Prezintă tema pentru acasă.Prezintă mesajul global al versurilorIn evocarea lui Costache Negruzzi, poetul face trimitere la nuvela de inspiratie istorica „Alexandru Lapusneanul”.MIREÁN1 ~eánă (~éni, ~éne) Care nu ține de biserică; laic; nebisericesc; lumesc.

Elevii vor prezenta evenimentele din istorie care au fost preluate de C.Negruzzi şi elementele de ficţiune ateste în nuvelă ,menţionînd sursele de inspiraţie.

Sursa de inspiraţie NuvelaLetopiseţul Ţări Moldovei de Miron Costin : Scena uciderii

Episodul omorîrii lui

Conversaţie

Conversaţie

Întrebări frontale

Evaluare frontală

Evaluare frontală

3

Page 4: 0 Demers Didactical

Menţionaţi sursele de inspiraţieale nuvelei?

Autorul modifică realitatea istorică, dar acţiunea nuvelei se păstrează în limitele verosimilului.Negruzzi comprimă, omite sau modifică unele fapte istorice (de exemplu: decapitarea lui Motoc la Liov). Scriitorul transformă evenimentele menţionate de cronicar în scene ample/ episoade (de exemplu: uciderea boierilor), cărora le conferă o desfăşurare narativă impusă de evoluţia conflictului.

lui Batiste Veveli în timpul lui Alexandri Iliaş

Letopiseţul Ţării Moldovei de Grogore Ureche Imaginea personalităţii lui Alexandru Lapuşneanu

Moţoc

Evenimente din cronică: Împrejurările venirii lui Lăpuşneanu la a doua domnie

Solia trimisă de Tomşa

Uciderea celor 47 de boieri la curte

Arederea cetăţilor Moldovei

Boala Călugărirea

Moartea prin otrăvire a domnitorului

Cuvîntul profesorului

Prezentarea conţinutului lecţiei

Enunţarea obiectivelor

Propune elevilor să noteze subiectul lecţiei în caiete.Nuvela istorică „Alexandru Lăpuşneanul”, de Costache Negruzzi. Momentele subiectului. Semnificaţia motto-urilor în raport cu structura narativă a textului.

Prezentarea obiectivelor

Notează tema în caiete.

Ascultă ce urmenază să realizeze la lecţia respectivă.

Notiţe

Cuvîntul profesorului

4

Page 5: 0 Demers Didactical

Captarea atenţiei

Dirijarea învăţării

Propune elevilor o secvenţă de film ce vizează cele patru capitole ale nuvelei

Pentru realizarea conţinutului lecţiei profesorul propune lucrul în grup.Elevii vor forma 4 grupuri a cîte şase persoane.

Grupul I

Prezentaţi subiectul nuvelei din perspectiva schemei cromatice propuse.Descifraţi simbolistica fiecărui cromonim .Raportaţi fiecare culoare la un anumit personaj din nuvelă.(Anexa)

Indicaţii(indicaţiile vor fi sub forme de fişe şi vor fi propuse elevilor doar după 2-3 min. de discutii în grup)

Simbolistica culorilor:roşu,albastru.galben,cafeniu,Negru (anexa)

Privesc filmul,îşi reamintesc subiectul nuvelei citite,denumirile capitolelor

Elevii formează patru grupuri

Analizează,fac notiţe,descifreză semnificaţia cromonimelor propuse.

Analizează indicaţiile propuse.

Explică semnificaţia culorilor (anexa)

Răspunsuri posibile:Culoarea roşie reprezintă personalitatea atestată istoric Alexandru

Secvenţă de filmLaptopComentariu secvenţelor

Activitatea independentă a elevilor

Lucrul în grup

Învăţare prin descoperire

Poster

Lucrul în grup

Fişe de lucru

5

Page 6: 0 Demers Didactical

Explicaţi locul ocupat de fiecare culoare şi rolul ei

Luaţi în consideraţie dimensiunile figurilor geometrice

Grupul II (inteligenţa logico-matematică)Prezentaţi conţinutul nuvelei din perspectiva graficului propus. Menţionaţi momentele subiectului. .(anexa)

Indicaţii: Pronunţaţi-vă asupre

formei sferice (Simetria compoziţională a nuvelei)

Urmăriţi traiectoria fiecărui personaj în raport

Lăpuşneanu,căruia i se pot atribui următoarele trăsături: crud,ferm,energic,violent,impulsiv,nemilos,voinţă de fier,inteligent,diplomat,ipocrit(făţarnic,prefăcut,mincinos)

Culoarea albastră reprezintă personajul feminin Ruxanda, reişind din simbolistica culorii : o fire blîndă,supusă,pură ce întruchipează idealul feminin.

Culoarea galbenă(culoarea trădătorilor în Evul Mediu) reprezintă cei patru boieri :Moţoc.Veveriţă, Spancioc,Stroici.

Culoarea cafenie(brună)reprezintă personajul colectiv poporul.

Culoarea neagră reprezintă moartea.

Analizaeză schema propusăVor menţiona :Echilibrul compoziţional este realizat prin segmentarea textului narativ în cele patru capitole, care fixează momentele subiectului

Pun în discuţie indicaţiile propuse.

I,II,III,IV –capitolele ce marchează momentele principale ale acţiunii

Notiţe de reper

Schemă -posterReprezentare grafică

Lucrul în grup Cosultaţii în grup

Fişe de lucru

6

Page 7: 0 Demers Didactical

cu apariţia lui în nuvelă

Grupul III (inteligenţa vizual-spaţială)Asociaţi imaginile propuse cu personajele din operă,motivaţi-vă opţiunea.(anexa)

Imaginaţi-vă că sunteţi regizorul filmului Alexandru Lapuşneanu ,selectaţi actorii din filmul dvs. din pozele propuse,motivîndu-vă alegerea .

Indicaţii: Menţionaţi ţinuta vestimentară Pronunţaţi-vă asupra

aspectului fizic

Grupul IV(inteligenţa muzical-ritmică)Atribuiţi secvenţa muzicală propusă la un moment al subiectului nuvelei.

Indicaţii:

Prezenţa personajelor Spancioc şi Stoici,a căroor apariţie este simetrică,marcînd începutul conflictului şi deznodămîntul (I;IV)

Incipitul şi finalul se remarcă prin sobrietate, iar stilul lapidar se aseamănă cu cel cronicăresc.

Analizează imaginile şi atribuie fiecărui personaj din nuvelă o poză.

Secvenţa muzicală propusă poate servi drept fon muzical pentru scena omorîrii boierilor.Intensitatea sunetelor,înălţimea lor,gravitaea lor poate fi asocită cu o situaţie tragică.

Lucrul în grup

Poze

Consultaţii în grup

Fişe de lucru

Discuţia ghidată

Lucrul în grup

Magnetofon

7

Page 8: 0 Demers Didactical

Ritmicitatea sunetelor recunoaşterea sunetului unui

instrument muzical înălţimea sunetului

Pentru realizarea sarcinilor se vor propune iniţial 2 min. pentru discuţiile în grup,după care profesorul va propune elevilor indicaţii şi vor relua discuţiile ţinînd cont de ele(3 min.)Pentru prezentarea mesajului rezultate din schemele propuse se vor acorda 3-5 min.

1.Realizarea sarcinilor la prima vedere (2min)2.Continuarea discuţiei axată pe indicaţiile propuse (3min)3.Prezentarea de către moderator a informaţiei.(3-5min)

Secvenţă muzicală

Consulataţii în grup

Fişe de lucru

Discursul

Cuvîntul profesorului

Evaluare frontală

Fixarea cunoştinţelor şi realizarea feedbackului

GPP(gîndeşte-perechi-prezintă)

Perechea IIdentificaţi în nuvela Alexandru Lapuşneanu,modalităţile de expunere din cap.I

Cap.I- Naraţiunea(venirea luiLăpuşneanu în Moldova cu scopul de a-şi lua sacunul,însoţit de vornicul Bogdan)Dialogul(Lăpuşneanu-Bogdan; Lăpuşneanu- Moţoc,Veveriţă,Stroici,Spancioc)

GPP

Fişe de lucru

Lucrul cu textul

8

Page 9: 0 Demers Didactical

Perechea IIIdentificaţi în nuvela Alexandru Lapuşneanu,modalităţile de expunere din cap.II

Perechea IIIIdentificaţi în nuvela Alexandru Lapuşneanu,modalităţile de expunere din cap.III

Perechea IVIdentificaţi în nuvela Alexandru Lapuşneanu,modalităţile de expunere din cap.IV

Cap.II Naraţiunea(sunt prezentate acţiunile lui Lăpuşneanu cîns s-a urcat la tron)Descriere (este descrisă ţinuta vestimentară a Ruxandei)Dialogul (Lăpuşneanu-Ruxanda)

Cap.IIINaraţiunea(pregătirea pentru ospăţ)Descrierea (este descrisă ţinuta vestimentară a lui Lăpuşneanu,masa de sărbătoare,ospăţul)Monologul adrest (cuvîntarea lui Lăpuşneanu în faţa boierilor)Dialogul(Lăpuşneanu-boieri;Spancioc-Stroici; Lăpuşneanu-Moţoc; Armaşul-Poporu; Lăpuşneanu-Ruxanda)

Cap.IVNaraţiunea(prezentarea situaţiei,a scurgerii a patru ani,fuga lui Stroici şi Spancioc în Polonia,boala lui Lăpuşneanu)Monologul adresat (adresarea lui Lăpuşneanu faţă de mitropolitul Teofan ; Stroici Gîndurile sale interioareSă-ţi fie de bine ,măria-ta Monolog interior )Dialogul(Lăpuşneanu(Paisie) –monahul-mitropolitul; Ruxanda-Spancioc; Ruxanra-Mitroplitul; Lăpuşneanu-Stroici,Spancioc.)

Fişă de lucruLucrul cu textul

Lectură în perechi

Fişă de lucru

Lucrul cu textul

Lectură în perechi

Fişă de lucru

Lucrul cu textul

Lectură în perechi

9

Page 10: 0 Demers Didactical

Perechea VDetrminaţi timpul desfăşurării evenimentelor.(cronos)

Perechea VIDeterminaţi spaţiul (locul,topos) desfăşurării evenimentelor.

PerecheaVIIDeterminaţi tipul conflictului .

PerecheaVIIIDeterminaţi tipul naratorului.

A doua domnie a lui Alexandru Lăpuşneanu (1564-1569)Cap.IV se trece prin rezumare evenimentele petrecute(patru ani mai tîrziu),prezentîndu-se secvenţa morţii domnitorului.

MoldovaÎn timpul bolii se află la cetatea Hotin

Conflictul principal(exterior) de ordin politic este între domnitor şi boieri.Conflicte secundare : Domnitor şi Moţoc;Domnitor şi doamna Ruxanda;boieri şi popor.(conflict de ordin social)Conflictul interior setea de răzbunare a domnitorului

Naratorul este omniscient, sobru, detaşat, predominant obiectiv, dar subiectivează uşor naraţiunea prin epitetele de caracterizare (de exemplu: „tiran", „curtezan", „mişelul boier", „deşănţată cuvântare"). Naraţiunea (la persoana a IlI-a) este cu focalizare zero, viziunea „dindărăt".

Fişă de lucru

Lucrul cu textul

Lectură în perechi

Notiţe de reper

Fişă de lucru

Lucrul cu textul

Lectură în perechi

Fişă de lucru

Lucrul cu textul

Lectură în perechi

10

Page 11: 0 Demers Didactical

Perechea IXDeterminaţi expoziţiunea operei.Detrminaţi intriga operei.

Perechea XPrezentaţi etapele semnificative ale dezvoltării acţiunii.

Perechea XIDeterminaţi punctul culminant al acţiunii.

Capitolul I cuprinde expoziţiunea (întoarcerea lui Alexandru Lăpuşneanu la tronul Moldovei, în 1564, în fruntea unei armate turceşti şi întâlnirea cu solia formată din cei patru boieri trimişi de Tomşa: Veveriţă, Motoc, Spancioc, Stroici) şi intriga (hotărârea domnitorului de a-şi relua tronul şi dorinţa sa de răzbunare faţă de boierii trădători).

Capitolul al II-lea corespunde, ca moment al subiectului, desfăşurării acţiunii şi cuprinde o serie de evenimente declanşate la reluarea tronului de către Alexandru Lăpuşneanul: fuga lui Tomşa în Muntenia, incendierea cetăţilor, desfiinţarea armatei pământene, confiscarea averilor boiereşti, uciderea unor boieri, intervenţia doamnei Ruxanda pe lângă domnitor pentru a înceta cu omorurile şi promisiunea pe care acesta i-o face.

Capitolul al III-lea conţine mai multe scene: participarea şi discursul domitorului la slujba duminicală de la mitropolie, ospăţul de la palat şi uciderea celor 47 de boieri, omorârea lui Motoc de mulţimea revoltată şi „leacul de frică" pentru doamna Ruxanda. Capitolul cuprinde punctul culminant.

Fişă de lucru

Lucrul cu textul

Lectură în perechi

Fişă de lucru

Lucrul cu textul

Lectură în perechi

Notiţe de reper

Fişă de lucruLucrul cu textul

Lectură în perechi

11

Page 12: 0 Demers Didactical

Perechea XIIStabiliţi în ce constă deznodămîntul nuvelei.

Se propune lucrul cu textul: fiecare pereche va primi cîte o însărcinare,răspunsul va fi dedus sau va fi găsit în textul nuvelei.Sarcinile prevăd noţiuni studiate în clasa a 10-aPentru realizarea sarcinii se propun 3-5 min ,pentru răspun,prezentare se acordă 1-2 min.

În capitolul al IV-lea, este înfăţişat deznodământul, moartea tiranului prin otrăvire. După patru ani de la cumplitele evenimente, Lăpuşneanul se retrage în cetatea Hotinului. Bolnav de friguri, domnitorul este călugărit, după obiceiul vremii. Deoarece când îşi revine ameninţă să-i ucidă pe toţi (inclusiv pe propriul fiu, urmaşul la tron), doamna Ruxanda acceptă sfatul boierilor de a-l otrăvi.

După discuţia în perechi,un elev va prezenta răspunsul la sarcina propusă timp de 3min.

Notiţe de reper

Fişă de lucru

Lucrul cu textul

Lectură în perechi

GPP

Evaluare frontală

Evaluarea abilităţilor obţinute

Se va realiza prin aprecieri verbale vizînd participarea elevilor,calitatea exemplelor şi a argumentelor aduse,claritatea şi corectitudinea exprimării.

Se va propune suportul teoretic şi practic pentru portofoliul elevilor.

Vor numi aspectele vizate la ora respectivă

Conversaţie

Cuvîntul profesorului

Suportul teoretic şi practic

Explicarea temei pentru acasă Se vor propune mai multe sarcini

pentru acasă,elevii vor selecta sarcina în dependenţă de aptitudini şi dorinţă:

Modificaţi finalul

Notează tema în caiete.Din sarcinile propuse elevii vor alege două sarcini.

Cuvîntul profesorului

Notiţe

12

Page 13: 0 Demers Didactical

nuvelei(ţineţi cont de limbajul nuvelei)

Redati conţinutul nuvelei sub forma unei scheme logice,utilizînd figuri,simboluri matematice.

Realizaţi un afiş publicitar pentru promovarea lecturii nuvelei Alexandru Lăpuşneanul de Costache Negruzii

Dramatizaţi o secvenţă din nuvelă,provocîndu-i pe ceilalţi să recunoască secvenţa

13