0 22 Proiect Didactic

download 0 22 Proiect Didactic

of 14

Transcript of 0 22 Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

DATA: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR CLASA A II A INSPECIA CURENT 2 GRADUL DIDACTIC I

ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN UNITATEA DE NVARE: Primvara. Sunete i litere. SUBIECTUL LECIEI: Textul literar. -Buburuza dup Eugen Jianu TIPUL LECIEI: Transmitere i nsuire de noi cunotine SCOPUL LECIEI: - dobndire de noi cunotine despre primvar mbogirea i nuanarea vocabularului cu unele cuvinte i expresii noi formarea unei atitudini de grij fa de micile vieti

OBIECTIVE OPERAIONALE Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili: O1 - S citeasc n ritm propriu textul nou pe baza explicaiilor; Obiectivul se consider realizat dac fiecare elev citete corect, n ritm propriu textul. O2 - S identifice personajele din textul citit pe baza citirii explicative; Obiectivul se consider realizat dac fiecare elev, recunoate cel puin un personaj din text. O3 - S formuleze enunuri cu ajutorul unor cuvinte noi pe baza explicaiilor date; Obiectivul se consider realizat dac fiecare elev formuleaz corect cel puin o propoziie cu unul din cuvintele date. O4 S ordoneze cronologic aciunile descrise n text pe baza explicaiilor; Obiectivul se consider realizat dac fiecare elev ordoneaz cel puin dou aciuni din cele patru date.

STRATEGII DIDACTICE RESURSE PROCEDURALE a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, observaia, jocul didactic, metode interactivebrainstorming, diamantul, cubul, cadranele, harta povestirii, lectura predictiv b) Forma de organizare: individual, frontal, pe echipe, n perechi MATERIAL DIDACTIC: caiete, fie, plane, cartonae, plicuri, ghicitori, panou, flip-chart. FORME I TEHNICI DE EVALUARE: observaia sistematic, evaluarea oral, proba scris.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: C. Mihilescu, T. Pitil, Limba i literatura romn, manual de clasa a II-a, Editura Aramis Ioan erdan - Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, Bucureti, EDP, 1991 M.E.C. - Programa colar pt. Clasele I II, Bucureti 2004

DEMERS DIDACTIC NR. SECVENELE CRT LECIEI1. MOMENT ORGANIZATORIC

OB. OP.

CONINUTUL NVRII METODEPregtirea materialelor necesare desfurrii leciei de limba romn. Se realizeaz prin intermediul unui joc didactic. Cercettorii ! (pe cartonae se gsesc silabele necesare formrii unor cuvinte; cuvintele necesare formrii unor propoziii; cuvinte cu acelai neles;cuvinte cu sens opus;scheme de tipul CVC/VCV/VCVC/CVCV pentru compunerea unor cuvinte, identificarea vocalelor/ consoanelor din cuvintele date). Instructajul

RESUSE MIJLOACE

EVALUARE FORMEFrontal

2.

REACTUALIZAREA CUNOTINELOR

Jocul didactic

Jetoane

Pe echipe

Observarea sistematic

Conversaia Explicaia

3.

CAPTAREA ATENIEI

Se realizeaz prin intermediul unui rebus ( anexa) i al unei ghicitori. Roie mi-am luat rochia, Cu buline negre, vezi? Dei-s ca o copili i spun soarta i tu crezi. ()

Conversaia

Flip -chart Ghicitoare

Frontal

Observarea sistematic

4.

ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

Anun titlul leciei Buburuza dup Eugen Jianu. Enun obiectivele folosind un limbaj accesibil elevilor. -citirea explicativ a textului -desprinderea informaiilor eseniale din text (personaje, ntmplri, mesaj) -explicarea i integrarea cuvintelor noi n enunuri proprii; -exerciii aplicative pe text; Se notez data i titlul leciei. Iniiez o discuie pornind de la cuvntul buburuz. Solicit elevii pentru completarea unei fie de lectur predictiv (anexa1). Prezint cteva date despre autor. Menionez alte texte studiate care au tem asemntoare. Exerciii de citire n gnd i cu voce tare a textului . -citirea n tafet; -citirea n perechi. Verific citirea contient prin ntrebri referitoare la aciune i personajele textului. Exerciii de citire n lan. Explicarea cuvintelor i expresiilor noi.Utilizarea acestora n structuri noi.Elevii scriu propoziiile n caiete. Brainstorming Lectura predictiv Conversaia Explicaia Exerciiul Imagine Fia de lucru Flip-chart

Frontal

Frontal

5.

DIRIJAREA NVRII

Observarea sistematic

Frontal Observarea sistematic

Frontal

Citirea explicativ Exerciiul

Manual

Frontal

Exerciii de citire selectiv. Exerciii de identificare a personajelor,a ntmplrilor pe baza ntrebrilor. Exerciii de citire pe roluri. Desprinderea i formularea oral a mesajului textului citit. Completarea fiei de lectur predictiv. Utilizez metoda Diamantului n vederea dezvoltrii capacitii elevilor de a sintetiza principalele informaii din text i metoda Cubului deoarece se dorete explorarea subiectului/situaiei din mai multe perspective. (anexa2,anexa 3). Se realizeaz prin intermediul unei fie de lucru. (anexa 4) Supraveghez ntregul demers i intervin cu explicaii acolo unde este cazul. Se vor face aprecieri colective i individuale privind modul de participare n timpul activitii.

Explicaia Exerciiul Fie Flip chart

Problematizarea Explicaia Exerciiul

Individual Frontal

Evaluare oral Evaluare oral

Cubul

Pe grupe

6.

OBINEREA PERFORMANEI

Conversaia

Fi

Individual

Proba scris Observaia sistematic

Frontal

7.

EVALUAREA ACTIVITII

Evaluare oral Aprecieri verbale

ANEXA 1

LECTURA PREDICTIV BUBURUZA dup Eugen Jianu Ce crezi c se va ntmpla? Ce s-a ntmplat?

ANEXA 2

DIAMANTULBuburuza

mic

ginga

Ea

zboar

vesel

ascult

simte

insect

Pentru a completa rubricile diamantului utilizez ntrebri orientative de tipul: *Cine este personajul principal al textului studiat ? * Ce s-a ntmplat cu acest personaj ? Ce face el/ea? *Care sunt nsuirile acestui personaj ? * Ce aciuni svrete personajul ? * Ce este ? Cine este ?

ANEXA 3 Etapele metodei : Se utilizeaz un cub pe ale crui fee sunt notate cuvintele : descrie, compar, analizeaz, asociaz, aplic, argumenteaz. Anun subiectul pus n discuie. mpart grupul n patru subgrupuri, fiecare subgrup urmnd s examineze topica aleas din perspectiva unei fee . Fiecare elev din grup ndeplinete un rol : Rostogolici, tie-Tot, Scriitorul, Prezentatorul.

1.DESCRIE ! Aspectul buburuzei. Anotimpul nfiat n text. 2. COMPAR! Semnele primverii cu cele ale iernii. Scrie ce asemnri i deosebiri exist ntre furnic i buburuz. 3. APLIC ! Alctuiete propoziii utiliznd cuvintele : crng, soare, buburuz, primvar. 4. ASOCIAZ! Cuvintele cu neles opus. Cuvintele cu neles asemntor.

vesel vesel cald prima plin a se ntrista a se bucura gol trist rece ultima a venit larm vestete deretic

anun glgie fericit a sosit cur

5. ANALIZEAZ!

Rspunde la ntrebri: Ce simte buburuza cnd iese de sub scoara copacului? Ce afl buburuza despre ea? Ce nvtur se desprinde din text?

6. ARGUMENTEAZ! Ce i place la buburuz? Ce nu-i place la buburuz?

ANEXA 4 HARTA TEXTULUI BUBURUZA dup Eugen Jianu Locul i timpul Personajul principal

Titlul i autorul

Probleme Personaje secundare

Soluia

Morala / nvtura textului

ANEXA 4

FIA DE LUCRU1. Desparte n silabe cuvintele. ncercuiete cu rou vocalele i cu verde consoanele: 2. ncercuiete varianta corect: a) Soarele-i mare nsemn: *soarele se vede dintre nori: *afar este mult soare: *soarele a rsrit. b) Albinele deretic stupul exprim: *agitaia albinelor din stup; *curenia de primvar; *se pregtesc s plece s culeag nectarul. c) Ce mic i nensemnat sunt sugereaz: *regretul c nu este apreciat cum se cuvine de ceilali; *tristeea c este prea mic i puin bgat n seam; *uimirea s-i descopere adevratele dimensiuni. 4. . Ordoneaz enunurile dup aciunea textului: Buburuza este trist, considerndu-se neimportant. Primvara, animalele i ncep activitile. frumoas-..................................... prima-............................................... Buburuza se bucur cnd afl c are un rost pe lume. plin-............................................. a se ntrista-...................................... Sosirea primverii trezete plantele la via.

Buburuza-.. Primvara -. Bieel -..

Gaze -..

3. Noteaz cuvintele cu sens opus : vesel-..................... cald- ...............................................

1. Anexa REBUS COMPLETEAZ RUBRICILE UTILIZND CUVINTE CU SENS OPUS CELOR DATE 2. c

b

u

c

u

r

i

e

u

r

a

t

3.

c

o

b

o

a

r

a

4.

c

u

r

a

j

o

s

5.

s

t

r

a

m

b

6.

a

c

r

u

7.

d

e

z

v

e

l

i

t

8.

d

u

s

m

a

n

DESCRIPTORI DE PERFORMAN SuficientI.1. Desparte corect n silabe unul dintre cele patru cuvinte date.ncercuiete conform algoritmului doar vocalele.

BineI.1.Desparte corect n silabe trei din cele patru cuvinte date.ncercuiete conform algoritmului vocalele i consoanele din trei cuvinte.

Foarte BineI.1. Desparte corect n silabe cele patru cuvinte date.ncercuiete conform algoritmului vocalele i consoanele din cuvintele date.

I.2.Identific, cu ajutor acordat, I.2.Identific, cu ajutor sporadic, explicaia unei expresii din cele trei date. explicaiile a dou expresii din cele trei date. I.3.Exemplific, cu sprijin acordat i unele confuzii, antonime pentru trei cuvinte din cele date. I.3. Exemplific, cu sprijin sporadic, antonime pentru patru cuvinte din cele date.

I.2.Identific cu uurin explicaiile corecte ale expresiilor date. I.3.Exemplific corect antonimele pentru toate cuvintele date.

I.4.Ordoneaz,cu ndrumare, dou dintre cele patru enunuri date, conform succesiunii logice a ntmplrilor din text.

I.4.Ordoneaz,cu sprijin sporadic, trei din I.4.Ordoneaz corect enunurile conform cele patru enunuri, date conform succesiunii logice a ntmplrilor din text. succesiunii logice a ntmplrilor din text .