Post on 28-Oct-2015
PROIECT DIDACTIC
Data:
Şcoal Gimnaziala....
Profesor: VLAD ANETA
Obiectul: Educaţie tehnologică
Clasa a VI- a
Modulul: Materiale si tehnologii(lemn,textile,piele,ceramica)
Subiectul :Recapitulare-Ceramica(materii prime si materiale;analiza de
produs ;realizarea produselor)
Tipul lecţiei- de sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor şi depriderilor practice
Locul de desfăşurare a lecţiei: cabinetul de Educaţie tehnologică
Resurse de timp: 50 minute
Obiectiv general: sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor de a analiza si
realiza produse simple din ceramica ;
Competente specifice: la sfârşitul lecţiei fiecare elev va fi capabil:
♦ C1-sa grupeze obiecte din ceramica in diverse categorii de produse ;
C2-sa identifice materiile prime si materialele folosite pentru obtinerea produselor
ceramice;
C3-sa descrie principalele proprietati ale materialelor ceramice ;
C4-sa enumere principalele elemente intilnite in fisa de analiza a unui produs;
C5-sa analizeze un obiect din lut-ceramica ,intocmind fisa de analiza a produsului;
C6-sa precizeze operatiile tehnologice executate pentru obtinerea industriala a unor vase
ceramice
Metode şi procedee: coversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, învăţarea prin
redescoperire;
Mijloace didactice: manualul, fişa de analiza individuală, pliante, imagini, etc
Organizarea activităţii: activitate frontală şi individuală;
Schema de recapitulare:
1.Materii prime si materiale din ceramica -provenienta
-clasificare
-proprietati
2.Analiza produselor din lut-ceramica -analiza unui produs din ceramica;
-fisa de analiza a produsului analizat;
3.Realizarea produselor din ceramica -precizarea operatiilor tehnologice
Desfăşurarea lecţiei
Nr.crt Etapele lecţiei Obv. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi
procedee
Mijloace
didactice
Evaluare
1 Moment organizatoric-
-verifică prezenţa,
pregăteşte materialele
necesare
-se pregătesc pentru oră Conv.
2 Precizarea temei şi a
competentelor specifice
- -prezintă fişele de lucru, le
împarte elevilor, anunţă tema
şi competentele ce trebuiesc
îndeplinite
3 Actualizarea cunoştinţelor
şi completarea fişei de
lucruC1
-adresează întrebări şi
conduce conversaţia pentru a
grupa diverse obiecte din
ceramica in patru categorii
de produse
Răspund la întrebări apoi
completează pct.1 pe fişa
de lucru
Conv.
Problem.
Manualul,im
agini,fisa de
lucru
Ev.
individuala
C2
- solicită elevii să observe
diverse produse din ceramica
si sa identifice la aceste
produse materiile prime si
materialele folosite
-elevii observa produsele,
apoi completează punctul
2 din fisa de lucru cu
materiile prime si
materialele folosite.
Conv.
Problem.
Exerciţiul
Redesc.
Manualul,im
agini,fisa de
lucru
Ev.
individuală
C3
C4
-adresează întrebări pentru
descrierea proprietatilor
materiilor prime si
materialelor din ceramica
-adreseaza intrebari pentru
stabilirea elementelor din
-răspund la întrebări apoi
completează punctul 3 pe
fişa de lucru
-raspund la
intrebari ,analizeaza
Conv.
Descr.
Conv.
Problem.
Manual, fisa
de lucru,
Fisa de lucru
Cana
Ev.
Indiduală
Ev.
individuala
C5 fisa de analiza a unui produs
si cere elevilor sa analizeze
produsul ,,Cana’’
produsul si completeaza
punctul 4 pe fisa de lucru
Exercitiul
Redesc.
C6-adresează întrebări
referitoare la operatiile
tehnologice executate pentru
obtinerea industriala a unor
vase ceramice
-răspund la întrebări,
completează pct.5 pe fişa
de lucru, apoi explică şi
completează cu date
suplimentare cerinţele
fişei
Conv.
Explic.
Planşe,fisa
de lucru
Ev.
individuală
4 Aprecierea activităţii,
evaluarea şi notarea
-face aprecieri asupra
modului în care au fost
îndeplinite competentele,
cum au participat elevii la
oră, anunţă notele şi la
înscrie în catalog
-se autoevaluează Conv. Ev.
sumativă
Numele şi prenumele..........................................
FIŞA DE LUCRU
1.Observati urmatoarele obiecte din ceramica:
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Grupati-le in urmatoarele categorii:
Obiecte de menaj Obiecte sanitare Produse pentru constructii Obiecte
decorative
2.Observati urmatoarele produse din ceramica:farfurii,cesti,ghivece,vaze.
Identificati materiile prime si materialele folosite:
-
-
-
-
-
3.Stabiliti prin sageti corespondentele dintre cele doua coloane:
putere lianta capacitatea de modelare
contractie rezistenta
plasticitate dimensiunile
4.Intocmiti fisa de analiza a produsului ,,CANA’’
5. Precizati operatiile tehnologice executate pentru obtinerea industriala a unor vase
ceramice.