PROIECT DIDACTIC Model pt.învăţământul...

Post on 01-Feb-2018

254 views 0 download

Transcript of PROIECT DIDACTIC Model pt.învăţământul...

PROIECT DIDACTIC

Model pt.învăţământul primar

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

ÎNVĂŢĂTOR:

DATA:

CLASA: I

ARIA CURRICULARĂ: Matematica şi ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: MATEMATICA

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Operaţii de adunare şi scădere cu numerele

naturale din concentrul 0 – 10

SUBIECTUL: Exerciţii şi probleme cu operaţiile învăţate, în concentrul 0-

10, fără trecere peste ordin

TIPUL LECŢIEI: Recapitulare de cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: Recapitularea operaţiilor de adunare şi scădere, cu

numerele naturale în concentrul 0 – 10 , fără trecere peste

ordin

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O 1 – să utilizeze un limbaj matematic adecvat (termen, sumă,

descăzut, scăzător, diferenţă);

O 2 – să rezolve corect adunări şi scăderi cu numerele naturale,

din concentrul 0 – 10, fără trecere peste ordin ;

O 3 – să compună/descompună numerele date în sumă/diferenţă;

O 4 – să compună/rezolve probleme, cu sprijin concret în obiecte

sau desene;

O 5 – să ilustreze conceptul de adunare şi scădere în probleme/

situaţii date;

STRATEGII DIDACTICE:

a) resurse procedurale: - coversaţia euristică, observaţia, explicaţia,

exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, metoda ,,Schimbă perechea”,

metoda ,,R.A.I.”;

b) resurse materiale: computerul, videoproiectorul, bileţele cu litere, fişa de

lucru, fişe-probleme, planşe - ,,Careul magic”/,,Haşurează rezultatul corect”,

creioane colorate, garoafe, banane, ghicitori matematice, minge, cretă

colorată, felicitare matematică;

c) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, în perechi;

RESURSE UMANE: 15 elevi;

RESURSE DETIMP: 50 minute;

RESURSE INFORMAŢIONALE:

* Dumitra Radu, - Matematica – suport didactic pentru fixarea şi

îmbunătăţirea cunoştinţelor, Editura Aramis;

* Dumitru D. Pârâială, Viorica Pârâială, Claudia Balan, Anica Vasilache,

Teodora Tanasă, 2007 -Activităţi în completarea programului din ciclul

primar, Editura Euristica, Iaşi;

* Neacşu Ioan, 1988 - Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P,

Bucureşti

* Neagu Mihaela, Mocanu Mioara, 2007 - Metodica predării matematicii la

ciclul primar, Editura Polirom, Iaşi

* Florentina Stăncioiu Jipa, 2006 - Metodica predării matematicii în

învăţământul primar, Ed. Fundaţia Humanitas

Desfăşurarea lecţiei

Nr

crt

Secventele

lecţiei

Ob.

Op.

Conţinutul instructiv – educativ

Strategii didactice

Evaluare Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de

organizare

Timp

1.

Moment

organizatoric

- prezenţa;

- distribuirea materialelor necesare activităţii

de învăţare;

- realizarea climatului de muncă;

Instructajul

verbal

frontal

1

min

2.

Verificarea

temei pentru

acasă

O5

Verific cantitativ şi calitativ tema pentru

acasă: realizarea unui tablou – problemă, prin

colaj/desen + scrierea operaţiilor matematice.

observaţia

tablourile –

probleme

individual

2

min

Capacitatea de a

ilustra

conceptul de

adunare şi

scădere în

probleme/

situaţii date

3.

Captarea

atenţiei

Fiecare copil va avea scris pe un jeton de o

anumita culoare o literă. La stelaj se vor

ordona literele în funcţie de culorile date

RECAPITULARE

problematiza

rea

Jetoane de

diferite

culori

frontal

2

min

4.

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Anunţ tema şi obiectivele operaţionale pe

înţelesul elevilor.

Recapitularea operaţiilor de adunare şi

scădere, cu numerele naturale în

concentrul 0 – 10 , fără trecere peste ordin

explicaţia

frontal

1

min

5.

Recapitularea

cunoştinţelor

O1

O2

a) EXERCIŢII DE CALCUL MINTAL

* numără crescător/descrescător/din 2 în 2;

* află suma numerelor: 2 şi 4; 5 şi 3; 10 şi 0; 6

şi 2 etc.

* află diferenţa numerelor: 8 şi 0; 4 şi 3; 5 şi

2; 9 şi 7 etc.

* măreşte/micşorează numerele: 7, 9, 5 cu 2, 3

şi 4;

b) EXERCIŢII SCRISE

1. Elevii vor rezolva exerciţiile scrise deja

la tablă.

exerciţiul

exerciţiul

cretă

colorată

frontal

individual

3

min

12

min

Capacitatea de a

utilizeza un

limbaj

matematic

adecvat

(termen, sumă,

descăzut,

scăzător,

diferenţă)

Capacitatea de a

rezolva corect

adunări şi

scăderi cu

O2

a 2 7 3 5 1 8 4 6 9 0

i 5 2 5 4 0 1 6 3 0 8

a+i

a 6 5 9 2 8 4 1 7 10 3

n 5 3 8 1 6 3 0 5 9 2

a-n

2. Exerciţii cu mai mulţi termeni, rezolvate

la tabla şi pe caietele de clasă.

4 + 3 – 6 = 9 + 0 – 8 =

2 + 2 – 3 = 7 – 6 + 1 =

7 – 5 + 2 = 9 – 9 + 4 =

6 + 0 + 4 = 3 + 3 + 2 =

5 + 5 – 5 = 8 – 5 + 3 =

explicaţia

individual

numerele

naturale, din

concentrul 0 –

10, fără trecere

peste ordin

Capacitatea de a

rezolva corect

adunări şi

scăderi cu

numerele

naturale, din

concentrul 0 –

10, fără trecere

peste ordin

O3

3. Înlocuiţi literele cu cifrele date şi aflaţi

rezultatul operaţiilor:

a = 4, i = 3, c = 9

a + a = i + i + i =

a + i = c – a – i =

c - a = c – i – a =

4. Elevii vor rezolva fişa de lucru.

( ANEXA 1)

5. Pe planşa dată, fiecare elev va găsi şi va

haşura operaţia (căsuţa) unde rezultatul este 7;

( ANEXA 2 )

6. Concurs-joc: clasa va fi împărţită în

două grupe: veveriţele şi iepuraşii. Fiecare

problematiza

rea

exerciţiul

exerciţiul

jocul

didactic

fişa de lucru

planşă

,,Haşurează

rezultatul

corect”

planşă+ima

gini

frontal

individual

frontal

grupe

Capacitatea de a

compune,

descompune

numere date în

O4

grupă trebuie să găsescă cât mai multe operaţii

de adunare şi scădere folosind cifrele de pe

planşă (7, 1, 5, 3).

MOMENT RECREATIV: ,,Mişcă vântul

frunzele” – cântec cu mişcare.

c) COPUNERI ŞI REZOLVĂRI DE

PROBLEME

* Elevii trebuie să alcătuiască probleme cu

materialul concret- intuitiv dat: garoafe şi

banane.

* Ce semn matematic vom folosi în

rezolvarea problemelor date în materialul pe

computer?

observaţia

problematiza

rea

veveriţă,

iepuraşi

garoafe,

banane

computerul,

videoproiect

orul

frontal

frontal

10

Min

sumă, diferenţă

Capacitatea dea

compune/rezolv

a probleme, cu

sprijin concret

în obiecte sau

desene

O5

PROBLEME CALCULATOR

Ghicitori matematice.

( ANEXA 3 )

ghicitori

matematice

frontal

Capacitatea de a

ilustra

conceptul de

adunare şi

scădere în

probleme/

situaţii date

6.

Realizarea

feedback-ului

O3

1. Colectivul de elevi se împarte în două

grupe. Se comunică sarcina: realizarea

Careului magic - Sudoku ( ANEXA 4 ).

Completarea liniilor orizontale şi verticale cu

cifre astfel încât suma să fie egală cu 10.

Activitatea în perechi.

Perechile se schimbă când se dă o nouă

sarcină.(exemplu: completati linia orizontala1)

metoda

Schimba

perechea

planşă -

Careul

magic

în perechi

7

min

Capacitatea de a

compune,

descompune

numere date în

sumă,diferenţă

7.

Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

O1

* Folosind o minge de tenis, în perechi,

elevii vor formula întrebări şi răspunsuri

folosind operaţiile de adunare şi scadere

cunoscute, metoda RAI

* Elevul care aruncă mingea trebuie să

formuleze un exerciţiu şi să-l adreseze spre

rezolvare elevului care o prinde. Cel care

prinde mingea rezolvă exerciţiul apoi o aruncă

mai departe altui coleg, punându-i o nouă

întrebare. Elevul care nu ştie răspunsul iese

din joc, la fel ca şi celălăt care este descoperit

că nu cunoaşte răspunsul la propria întrebare.

* TEMA PENTRU ACASĂ: Exerciţii şi

probleme recapitulative din caietul special

explicaţii şi indicaţii.

* Fiecare elev va primi câte o felicitare

matematică, ( ANEXA 5 ) lăsându-i singuri,

acasă, să descopere ce scrie şi ce trebuie să

rezolve.

metoda

R.A.I.

explicaţia

Minge

felicitare

matematică

frontal

în perechi

frontal

frontal

3

min

2

min

2

min

Capacitatea de a

utilizeza un

limbaj

matematic

adecvat

(termen, sumă,

descăzut,

scăzător,

diferenţă)

( ANEXA 1 ) ……………………………… 25.01.2010

FIŞĂ DE LUCRU 1) Ajutaţi fiecare raţă să-şi găsească bobocelul:

2) Coloraţi cu galben – mărul cu rezultatul 7, cu verde – mărul cu rezultatul 8 şi cu roşu – mărul cu rezultatul 10:

10-3 6+1 8-1 4+3 5+2

5+5 7+3 10-0 6+4 8+2

2+6 9-1 8+0 10-2 3+5

3) Alege rezultatul corect :

8 – 7 = 2, 4, 1 9 – 6 = 5, 3, 1

10 – 2 = 7, 8, 9 3 + 4 = 8, 5, 7

4 + 5 = 9, 8, 10 7 + 2 = 10, 9, 8

9 - 5 8 - 2 10 + 0 6 + 1

( ANEXA 2a )

8-1

2+3

6+1

10-3 7+0

5+5

3+4 2+5

0+6

( ANEXA 2b )

10-4

3+3

1+6

0+8 5+2

9-2

4+3 8+2

6+3

( ANEXA 3 )

PROBLEME ÎN VERSURI

1) 3 ieduţi n-au ascultat…

Lupu-n casa a intrat

Şi pe doi el i-a papat.

Câţi ieduţi au rămas?

3 – 2 = 1

2) 3 hulubi şi-o veveriţă

Se dau huţa-n poieniţă.

Câte păsărele oare

Se dau huţa azi la soare?

3 + 1 = 4

3) 4 fete şi-un balon

Au urcat în avion

Şi-au zburat fără zăbavă.

Câţi copii erau în navă?

4 + 0 = 0

4) 6 greieri şi-o furnică

S-au oprit la-a mea bunică.

Vine şi-o privighetoare.

Oaspeţi câţi bunica are?

6 + 1 + 1 = 8

5) 5 bomboane supărate

Se sfădesc într-o cutie:

Au fost mai multe surate –

Pe 3 le-a mâncat Ilie,

Iară una a căzut.

Câte-au fost la început?

5 + 3 + 1 = 9

6) 10 ursuleţi se duc

După mure la bursuc.

Însă 2 s-au rătăcit.

La bursuc câţi au venit?

10 – 2 = 8

7) Bunicuţa mea în curte

Are păsări multe, multe:

Patru raţe şi trei curci,

Ai grijă să nu le încurci;

Doi cocoşi şi o găină,

Câte păsări am, vecină?’’

4 + 3 + 2 + 1 =10

8) Nouă oameni de zăpadă

Erau la noi în ogradă.

Soarele a răsărit şi pe unul l-a topit.

Stau acum şi mă socot:

Câţi au mai rămas ?

9 – 1 = 8

9) Sus pe deal la derdeluş,

Şapte copii jucăuşi

Se dau uţa, uţa, uţa

Sus şi jos cu săniuţa.

Dinspre sat vin încă doi,

Socotiţi acuma voi:

Câţi copii sunt în total

Ce se joacă sus pe deal ?

7 + 2 = 9

10) Ileana scrie scrisori

Şi şase felicitări.

Dacă nouă a trimis

Câte scrisorele a scris?

9 – 6 = 3

2

1

2

6

( ANEXA 4 )

2

7

1

6 1

3

2 2

6

( ANEXA 5 )

FELICITARE

MATEMATICĂ

ŞCOALA ,,DIMITRIE ANGHEL”

CORNEŞTI MIROSLAVA, IAŞI

Luni, 25 ianuarie 2010

Pentru a afla calificativul pe care l-aţi obţinut voi astăzi la ora de matematică, ordonaţi crescător numerele, apoi realizaţi corespondenţa lor cu literele!

A B E E F I N O R T

3

7

6

10

1

8

9

2

4

5

Despre ce calificativ este vorba?

………………………………..

IMAGINI DIN TIMPUL ACTIVITĂŢII

1. Verificarea temei pentru acasă

2. Rezolvarea exerciţiilor scrise la tablă

3. Verificarea fişei de muncă independentă

4. Haşurează rezultatul corect – ANEXA 2

5. Compuneri deprobleme cu materialul concret- intuitiv dat: garoafe (albe şi roşi) /

fructe (banane şi portocale)