Post on 09-Jul-2016
description
PROIECT DIDACTIC Domeniul Stiinte : Activitate Matematica
“ O floare, mai multe flori”
Mentor: Prof.inv.presc : Gîfei Margareta Studenta: :Vițăl Alexandra Adina
Data: 18 – III- 2016
Grupa : Mica Iepurasii
Unitatea : Gradinița “Rază de soare”
Tema anuala - ” Cand, cum si de ce se intampla”?
Tema proiectului: “ Bine ai venit primavara”
Tema saptamanii- “ Flori de primavara “
Domeniul Experiential: Stiinte-: Activitate matematică
Capitol : Relatie de ordine intre multimi
Tema activitatii: “O floare,mai multe flori”
Mijloc de realizare:: activitate pe bază de exerciții cu material individual
Tipul activitatii:: Formarea si dezvoltarea deprinderilor si priceperilor
Durata:: 15min.
Scopul activitatii:
- Denumirea corectă a grupelor de flori si compararea lor pe bază percepției globale utilizând termenii “ mai multe “ și “ mai puține “
- Dezvoltarea spiritului de observație, stimularea vorbirii, dezvoltarea operațiilor gândirii (analiza, sinteza, comparația), formarea la copii a deprinderii de a asculta raspunsurile colegilor si de a corecta dacă este cazul.
Sarcina didactica::sesizarea diferențelor cantitative dintre elementele grupelor prin aprecierea globală a cantității.
Obiective operationale:
*Cognitive
OC1: să constituie grupe de flori dupa criteriile culoare si marime;
OC2: să sesizeze diferntele cantitative dintre doua grupe prin apreciere globala dar si prin punere in corespondenta;
OC3:să folosească corect expresiile “mai multe”,” mai puține” flori;
OC4: să aseze în casuța respectând culoarea materialului individual;
OC5: să rezolve corect fișa.
*Psiho-motorii:
OPM1:sa manuiască materialele puse la dispoziție;
*Afective
OA1:să manifeste spirit cooperant
OA2:sa doreasca sa raspunda la sarcini avand satisfactia reusitei
Strategii didactice:
a) Forme de organizare : frontal si individual ; b) Metode: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.c) Mijloace de învăţământ: lalele mari rosii si galbene, lalele mici rosi si galbene, fise de lucru, flanelograf ;
Bibliografie:
1.Curriculum pentru invăţământul preşcolar(3-6/7 ani)MEC-2008; 2.Ghid metodic de educatie plastică,Editura Petrion,1997,Bucuresti; 3.”Metodica predării desenului si modelajului in grădinita de copii’’-A.Lovinescu,197
SCENARIU DIDACTIC
Etapele
lecției
OB. CONȚINUTURI ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE
STRATEGII DIDACTICE
EVALUAREMETODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE
1.Captarea
atenției
OA1
În ce anotimp suntem noi ?
Ce flori de primavară cunoașteți voi ?
Descopăr sub forma de surpriză flanelograful unde sunt amestecate lalelele.
Ce formează ele la un loc ?
Conversația
Flanelograf
Magneți cu lalele
Frontal
Aprecieri verbale
2.Enunțarea scopului și a obiectivelor
OC1
OC2
Azi ne vom juca în gradina de lalele, jocul : Unde crezi ca sunt “mai multe “sau” mai puține “lalele.
Conversația
Explicatia
Flanelograf
Magneti cu lalele
Frontal
Observarea comportamentului copiilor
3.Reactualizarea
cunoștințelor
OA1
OPM1
OC2
OC1
OC3
Ce fel de lalele am eu in gradină ?
Mie nu-mi place gradina doarece lalele sunt amestecate și vreau sa le aranjăm pe straturi după culoarea lor.
Unde credeți voi că sunt mai multe lalele ?
Unde credeți voi că sunt mai puține lalele ?
Conversația
Explicația
Flanelograf
Magneți cu lalele
Frontal
Aprecieri verbale
4.Dirijarea invățării
OC2
OC3
OA1
Acum ne vom juca numai cu lalele roșii, pe care voi trebuie să le grupați pe doua straturi după marime.
Unde credeți că sunt mai multe lalele ?
Sa vedem dacă ați răspuns corect. Lângă fiecare lalea mică punem o lalea mare.
Se procedeaza la fel și cu lalele galbene.
Conversația
Explicația Magneți cu lalele
Frontal
Corectarea răspunsurilor copiilor
OC2
OC3
Joc de atenție :
Copii puneți mâinele pe ochi !
In acest timp eu iau câteva lalele de pe flanelograf.
Unde credeți că sunt mai multe ?
Punem din nou în corespondență.
Analiză orală
Aplauze
5.Obtinerea performantei
OA1
OPM1
OC4
Acum ca avem o gradină cu lalele cu straturi frumoase, să vedem ce aveți voi în coșulețe ?
In casuța roșie aranjați lalele roșii, iar in cea galbenă lalele galbene.
Puneți langă fiecare lalea roșie câte una galbenă.
Unde sunt mai multe lalele ?
Conversația
Cosuleț
Casuțe din carton de culoare roșie si galbenă.
Lalele galbene și roșii din
Frontal
Frontal
Observarea comportamentului copiilor
OA1
OPM1
OC3
De ce ?
Puneți lalele galbene în coșuleț.
Ce grupa de flori a ramas in casuță ?
Grupați lalele roșii în așa fel încât în casuța roșie sa fie mai multe iar in ce galbenă mai puține.
Ce ați format ?
Unde sunt mai puține lalele?
Puneți lalelele în coș .
carton
6.Feedbackul
OA1
Ce v-am adus aici ?
Ce aveți pe fișe ?
Individual
Aprecieri verbale
OC5
Ce fel de lalele ?
Voi trebuie să incercuiți grupa lalelelor care sunt mai puține .
Care grupă are mai puține lalele
Conversația
Exercițiul Fișe de lucru
7.Evaluarea performanței
Voi face aprecieri asupra felului in care s-a desfașurat activitatea.
Copii vor primi recompense dulci pentru participarea activă la activitate.
Conversația Frontal Observarea comportamentului copiilor
FISA DE LUCRU
Nivel I- Grupa MicaDomeniul Stiinte- Activitate MatematicaCapitol: Relatie de ordine intre multimiSarcini de lucru:
1. Incercuiți grupa cu cele mai putine lalele.2. Colorati-le cu culoarea rosie.