Proiect didactic grupa mica

11
PROIECT DIDACTIC Domeniul Stiinte : Activitate Matematica “ O floare, mai multe flori”

description

Proiect didactic grupa mica "mai multe mai putine"

Transcript of Proiect didactic grupa mica

Page 1: Proiect didactic grupa mica

PROIECT DIDACTIC Domeniul Stiinte : Activitate Matematica

“ O floare, mai multe flori”

Mentor: Prof.inv.presc : Gîfei Margareta Studenta: :Vițăl Alexandra Adina

Page 2: Proiect didactic grupa mica

Data: 18 – III- 2016

Grupa : Mica Iepurasii

Unitatea : Gradinița “Rază de soare”

Tema anuala - ” Cand, cum si de ce se intampla”?

Tema proiectului: “ Bine ai venit primavara”

Tema saptamanii- “ Flori de primavara “

Domeniul Experiential: Stiinte-: Activitate matematică

Capitol : Relatie de ordine intre multimi

Tema activitatii: “O floare,mai multe flori”

Mijloc de realizare:: activitate pe bază de exerciții cu material individual

Tipul activitatii:: Formarea si dezvoltarea deprinderilor si priceperilor

Durata:: 15min.

Scopul activitatii:

- Denumirea corectă a grupelor de flori si compararea lor pe bază percepției globale utilizând termenii “ mai multe “ și “ mai puține “

- Dezvoltarea spiritului de observație, stimularea vorbirii, dezvoltarea operațiilor gândirii (analiza, sinteza, comparația), formarea la copii a deprinderii de a asculta raspunsurile colegilor si de a corecta dacă este cazul.

Sarcina didactica::sesizarea diferențelor cantitative dintre elementele grupelor prin aprecierea globală a cantității.

Page 3: Proiect didactic grupa mica

Obiective operationale:

*Cognitive

OC1: să constituie grupe de flori dupa criteriile culoare si marime;

OC2: să sesizeze diferntele cantitative dintre doua grupe prin apreciere globala dar si prin punere in corespondenta;

OC3:să folosească corect expresiile “mai multe”,” mai puține” flori;

OC4: să aseze în casuța respectând culoarea materialului individual;

OC5: să rezolve corect fișa.

*Psiho-motorii:

OPM1:sa manuiască materialele puse la dispoziție;

*Afective

OA1:să manifeste spirit cooperant

OA2:sa doreasca sa raspunda la sarcini avand satisfactia reusitei

Strategii didactice:

a) Forme de organizare : frontal si individual ; b) Metode: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.c) Mijloace de învăţământ: lalele mari rosii si galbene, lalele mici rosi si galbene, fise de lucru, flanelograf ;

Bibliografie:

1.Curriculum pentru invăţământul preşcolar(3-6/7 ani)MEC-2008; 2.Ghid metodic de educatie plastică,Editura Petrion,1997,Bucuresti; 3.”Metodica predării desenului si modelajului in grădinita de copii’’-A.Lovinescu,197

Page 4: Proiect didactic grupa mica

SCENARIU DIDACTIC

Etapele

lecției

OB. CONȚINUTURI ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMETODE MIJLOACE FORME DE

ORGANIZARE

1.Captarea

atenției

OA1

În ce anotimp suntem noi ?

Ce flori de primavară cunoașteți voi ?

Descopăr sub forma de surpriză flanelograful unde sunt amestecate lalelele.

Ce formează ele la un loc ?

Conversația

Flanelograf

Magneți cu lalele

Frontal

Aprecieri verbale

2.Enunțarea scopului și a obiectivelor

OC1

OC2

Azi ne vom juca în gradina de lalele, jocul : Unde crezi ca sunt “mai multe “sau” mai puține “lalele.

Conversația

Explicatia

Flanelograf

Magneti cu lalele

Frontal

Observarea comportamentului copiilor

Page 5: Proiect didactic grupa mica

3.Reactualizarea

cunoștințelor

OA1

OPM1

OC2

OC1

OC3

Ce fel de lalele am eu in gradină ?

Mie nu-mi place gradina doarece lalele sunt amestecate și vreau sa le aranjăm pe straturi după culoarea lor.

Unde credeți voi că sunt mai multe lalele ?

Unde credeți voi că sunt mai puține lalele ?

Conversația

Explicația

Flanelograf

Magneți cu lalele

Frontal

Aprecieri verbale

4.Dirijarea invățării

OC2

OC3

OA1

Acum ne vom juca numai cu lalele roșii, pe care voi trebuie să le grupați pe doua straturi după marime.

Unde credeți că sunt mai multe lalele ?

Sa vedem dacă ați răspuns corect. Lângă fiecare lalea mică punem o lalea mare.

Se procedeaza la fel și cu lalele galbene.

Conversația

Explicația Magneți cu lalele

Frontal

Corectarea răspunsurilor copiilor

Page 6: Proiect didactic grupa mica

OC2

OC3

Joc de atenție :

Copii puneți mâinele pe ochi !

In acest timp eu iau câteva lalele de pe flanelograf.

Unde credeți că sunt mai multe ?

Punem din nou în corespondență.

Analiză orală

Aplauze

5.Obtinerea performantei

OA1

OPM1

OC4

Acum ca avem o gradină cu lalele cu straturi frumoase, să vedem ce aveți voi în coșulețe ?

In casuța roșie aranjați lalele roșii, iar in cea galbenă lalele galbene.

Puneți langă fiecare lalea roșie câte una galbenă.

Unde sunt mai multe lalele ?

Conversația

Cosuleț

Casuțe din carton de culoare roșie si galbenă.

Lalele galbene și roșii din

Frontal

Frontal

Observarea comportamentului copiilor

Page 7: Proiect didactic grupa mica

OA1

OPM1

OC3

De ce ?

Puneți lalele galbene în coșuleț.

Ce grupa de flori a ramas in casuță ?

Grupați lalele roșii în așa fel încât în casuța roșie sa fie mai multe iar in ce galbenă mai puține.

Ce ați format ?

Unde sunt mai puține lalele?

Puneți lalelele în coș .

carton

6.Feedbackul

OA1

Ce v-am adus aici ?

Ce aveți pe fișe ?

Individual

Aprecieri verbale

Page 8: Proiect didactic grupa mica

OC5

Ce fel de lalele ?

Voi trebuie să incercuiți grupa lalelelor care sunt mai puține .

Care grupă are mai puține lalele

Conversația

Exercițiul Fișe de lucru

7.Evaluarea performanței

Voi face aprecieri asupra felului in care s-a desfașurat activitatea.

Copii vor primi recompense dulci pentru participarea activă la activitate.

Conversația Frontal Observarea comportamentului copiilor

FISA DE LUCRU

Page 9: Proiect didactic grupa mica

Nivel I- Grupa MicaDomeniul Stiinte- Activitate MatematicaCapitol: Relatie de ordine intre multimiSarcini de lucru:

1. Incercuiți grupa cu cele mai putine lalele.2. Colorati-le cu culoarea rosie.