Post on 08-Apr-2016
PROIECT DE LECȚIE
Student: Tătărău Iuliana Lăcrămioara, RISE, anul III
Data: 27 martie 2014
Clasa: a VII-a
Obiectul: Cultură civică
Tipul lecției: Predare-Învățare
Tema: Mass-media și opinia publică
Obiective general:
Dobândirea de cunoștințe în ceea ce privește rolul mass-media și ce reprezintă opinia publică
Utilizarea termenilor din aria lecției curente Corelarea cunoștințelor dobândite despre mijloacele de comunicare în masă diferitelor
valori și atitudini civice valabile în societatea actuală
Obiective operaționale:
Să identifice și să explice noțiuni specifice: mass-media, opinie publică, manipulare, propagandă, presă, mijloace de comunicare în masă
Să enumere și să distingă între cele trei funcții ale mass-media Să dea exemple de mijloace de comunicare în masă audio-vizuale și scrise Să identifice atât efecte negative cât și efecte pozitive ale influenței mass-media Să conștientizeze, exemplificând, influența pe care mediile o exercită asupra opiniei
publice
Metode:
conversaţia exerciţiul explicaţia lucrul în grup, lucrul individual expunerea
Mijloace: Manual, prezentare Power Point, tablă, fișe de lucru
Organizare a activității: Frontală, individuală, în grupuri
Momentele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee
Forme de organizare
Resurse materiale
Evaluare
Moment organizatoric
(2 min)
Prezentare în fața elevilor și familiarizare contextului dat; notarea absenților
Elevii se pregătesc de lecţie.
Conversaţie Frontal - Observaţia
Captarea atenţiei
(1 min)
Prezentarea temei lecţiei şi precizarea noțiunilor-cheie; enunțarea obiectivelor operaționale
Elevii notează în caiet titlul lecţiei şi devin atenţi
Expunerea Frontal Tablă, cretă
-
Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior
(2 min)
Adresarea de întrebări elevilor din cadrul lecţiei anterioare.
Elevii răspund la întrebări
Conversaţia
euristică
Frontal Manual Evaluare orală
Activitatea de învățare propriu-zisă
(35 min)
Se notează titlul lecţiei pe tablă. Explică elevilor ce înseamnă termenii: mass-media, mijloace de comunicare în masă
Activitate de grup/ desfășurarea de activități pe fișele de lucru
Clasificarea mediilor și explicitarea funcțiilor mass-media, prin corelare la medii consacrate
Conceptualizarea noțiunilor de opinie publică, manipulare și propagandă; crearea unei
Elevii răspund cu ajutorul profesorului
Notează
Conversaţia
Expunerea Modelarea
Frontal Manual
Evaluare orală
conexiuni între mass-media și opinia publică
Enunțarea definiției și a caracteristicilor pe care le presupune libertatea presei în contextul societății democratice actuale.
Obţinerea feed-back (10 min)
Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.
Activitate de grup
Elevii răspund. Pun întrebări.
Exerciţiul
Feed-back-ul
Individual Manual Evaluare scrisă
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.
Sunt atenţi la cerinţe -
SCHEMA TABLEI
Mass-media și opinia publică
Mass-media = cuvânt compus preluat din limba engleza care în traducere literară înseamnă „mijloc de masă”, iar în traducere liberă „mijloace de comunicare în masă”.
Mass-media reprezintă ansamblul mijloacelor scrise și audio-video de informare a maselor, comunicarea fiind realizată prin presă.
Mijloacele de comunicare în masă se clasifică astfel:
a) După modul de vehiculare a informaţiei :
- Mijloace scrise (ziare, reviste)
- Mijloace audio-vizuale (radioul, televiziunea)
b) După gradul de noutate şi complexitate:
- Mijloace tradiţionale (ziare, radioul)
- Mijloace moderne (televiziunea, internetul)
Funcţiile mediilor: -de transmitere a informației
-de educație
-de relaxare și divertisment (ludică)