Post on 19-Jul-2015
Proiect de lec ieț
Unitatea de învățământ: Liceul Jean Louis Calderon
Propunător: Marinchescu Mădălin
Data: 08.12.2014
Clasa: a IX-a
Aria curiculară: Om şi societate
Obiectul: Istorie
Subiectul /tema: Arta greco-romană în antichitate
Tipul de lec ie:ț Dobândirea de cuno tiin eș ț
Durata: 50 min
Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei;
2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.
Obiectivele opera ionale: ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț
O1) să carcaterizeze arhitecura greacă;
O2) să caracterizeze cultura elenistică;
O3) să enumere principalele tipuri de coloane din Grecia antică;
O4) să evidenţieze principale caracteristici ale artei romane;
O5) să caracterizeze pictura romană.
Strategia didactică:
-metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea, eseul, cafeneaua;
-mijloace i materiale didactice: ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, marker
-forme de organizare a învățării: colectiv, individuală;
Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);
Bibliografie:
Nicoleta Dumitrescu, Mihai Manea, Ovidiu Bojică, Istorie. Manual pentru clasa a IX-a, Ed. Didactică și Pedagogică R.A;
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Secvențele
lecției
Timp
Obiectivele
operaționale Conținut științificStrategii
Tipul de învă areț
Tipul de evaluare
Metode Mijloace
Forme de organizare
C G I
Organizarea învăţării
2 min
Efectuara prezen eiț
Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare desfăşurării activităţii.
ConversaţiaCatalog
fişăD D
Reactualizarea şi
consolidarea cunoştiinţelor
anterioareFeed-back-ul
5-10 min
Formulează întrebări:
1.Enumeraţi cele trei forme ale arhitecturi funerare specifice Egiptului?
ConversaţiaExplicaţia
ManualulCaietul
D DÎnvăţare inteligibilă
Ev.formativă/ continuă
(ev .orală)
2.Comparați arhitecura din Mesopoania cu cea Egipteana, stabiliti o asemanare si o deosebire.
3. Enumera i trei monumenteț arhitecurale întanlite in Egiptul antic.
4. Cu ce este înlocuită piramida in secolul XVIII?
5.Explica i planul templelor solare.ț
Enunţarea subiectului 1 min Arta greco-romana in antichitate Expunerea
TablaCretăCaiet
D
Receptiv-reproducti
vă
Predarea noului
conţinut
25 min
I.Arta greacă
PrelegereaExplica iaț
Conversa iaț
TablaCaiet
Manual
D Receptiv-reproducti
vă
O1
O3
A.Arhitecura greacă
Începuturile arhitecuri grecești își au originea în Creta.
Principala consturcție: Palatul suveranului.
Există doua tipuri de palate:
1.Palate miceniene
2.Palate cretane
În centru vietii grecilor din antichiate se afla religia, ei fiind politești.
Templele la început erau construite din lemn ca mai târziu aceste sa fie construite din piatra si marmură. Temple se înălțau pe coloane care pot fi:
-dorice
-ionice
-corintice
B. Arta plastică greacă
Spre deosebire de Orient arta greacă plasează in centrului omul, acesta fiind
O2
reprezentat prin statui.
Statuile erau constuite din piatră și bronz.
C. Pictura greacă
La inceput a fost folosita pentru decorarea templelor și statuilor, ca mai tarziu aceasta să se individualizeze. Nu s-au pastrat operele deoarce acestia pictau pe lemn.
D. Cultura elenistică
Cultura elenistică este cutinuarea culturi grecești, mai precis este un amestec din cultura orientală si cea grecească.
În arhitecură se impune stilul corintic și iși face apriția retorica.
În pictură se dezvoltă mozaicul si pictura murală, ele se îmbogațesc tematic si cormatic, fiind mai viu colorate.
O4
II. Arta monumentală romană
A.Arhitecura romană
Romanii sunt primii care folosesc arcele de boltă, și t ot primii care constuiesc cupole. Acest lucru este posibil datorită faptului ca utilizeză cărămida arsă si mortarul.
Toate aceste lucruri premit constuirea de edifici foarte mari, cum ar fi amfitearele, ca exeplu putem lua Colosseum-ul din Roma.
Arhitecura romana este reprezentată si de arcele de trimuf, cele mai importante fiind a lui Septimius Severus si Constantin cel Mare. Alte exemple de monumente romane avem: Columna lui Traian si Columna lui Marcus Aurelius, ambele descriind lupte purtate de romanii cu barbarii.
Cel mai important pentru cetateanul sunt însă baile publice. Aici el se întanlește cu ceilalți cetațeni pentru a discuta despre politica si filozofie.
O5
B. Pictura romană
Pictura atinge apogeul în timpul lui Pompei. Principlale carcateristici sunt:
-paroseala celor mai bogați este decorată cu mozaicuri.
-sunt pictate scene mitologice
-domincă scenele mitologice
Feed-back
5 min
O3
O4
O5
Evidențiați într-un scurt eseu impactul artei greco-romane asupra Antichitati
Eseul de 5 min
(ev.scrisă)Foaie I
OperatorieCriteriala/
Formatoare
Încheierea lec ieiț 2 min
- Aprecieri individuale i de grupș
- Indică o sumară bibliografie suplimentară
Conversa iaț Caietul
D
Încheierea lec ieiț 2 min
- Aprecieri individuale i de grupș
- Indică o sumară bibliografie suplimentară
Conversa iaț Caietul
D