Post on 29-Jan-2016
description
PROIECT DIDACTIC
INSTITUŢIA:Gimnaziul ,,Valeriu Bulicanu’’DATA:22.01.2015CLASA: a VI-a PROFESOR:Bargan NadejdaPRACTICANT:Miron MarianaOBIECTUL: Limba şi literatura românăSUBIECTUL LECŢIEI: DialogulTIPUL LECŢIEI: : De actualizare a cunoştinţelorTimp:45minCOMPETENŢE SPECIFICE: 2. Aranjarea/ordonarea în pagină sau în formular standardizat a textului propriu/produs.SUBCOMPETENŢE:2.1. Aşezarea grafică în pagină a textului: plan de idei; text simplu de tip informativ; dialog; conspect; scrisoare; descriere depeisaj.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: O1-Să definească noţiunea de dialog;
O2-Să alcătuiască un dialog, respectând o schemă de punctuaţie; O3- Să folosească semnele de punctuaţie potrivite într-un dialog; O4- Să aplice cunoştinţele despre dialog în rezolvarea unor exerciţii.
STRATEGII DIDACTICE:METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia explicaţia,exercitiul,învăţarea prin descoperireFORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, caietele elevilor, fişe de lucru.
1
DESFĂŞURAREA LECŢIEINR.CRT.
ETAPELE DEMERSULUI DIDACTIC
OB. OP.
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
TIMP
Activităţi de predare/învăţare/ evaluare
1 MOMENT
ORGANIZATORIC
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime
a activităţii: asigurarea liniştii, pregătirea
materialului didactic.
Se notează absenţile.
Se verifică tema pentru acasă
Elevii se pregătesc de lecţie şi prezintă
tema pentru acasă
5
min
Verificarea modului în care elevii au alcătuit tema pentru acasă și corectarea eventualelor greșeli.
Conversaţia
2.
I.
EVOCAREA
CAPTAREA
ATENŢIEI
O2
Propun elevilor mai multe imagini(ANEXA 1) după care(la alegere) trebuie să alcătuiască o posibilă conversaţie,respectând riguros următoarea schemă de punctuaţie.
- !- !- ?- .- ?- !
Se realizează printr-un dialog
-Câte persoane participă la conversaţie?
-Cine întreabă?
Elevii îşi aleg o imagine la dorinţă şi alcătuiesc o posibilă
conversaţie,respectând riguros schema de punctuaţie.
Elevii dau răspuns la întrebările adresate de profesor.
5
min
Conversaţia
Explicaţia
Activitate individuală
Activitate frontală
Capacitatea de
expunere a
gindurilor si ideilor
in fata colegilor
2
O1
-Cine răspunde?
-Cum se numeşte convorbirea dintre doua sau mai multe persoane?
2 ANUNŢAREA
SUBIECTULUI
LECȚIEI ȘI A
OBIECTIVELOR
O1....
O4
Profesorul anunţă elevii că astăzi vor studia ,,Dialogul’’La sfarşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1-Să definească noţiunea de dialog O2-Să alcătuiască un dialog,respectând o schemă de punctuaţie
O3-Să pună semnele de punctuaţie potrivite intr-un dialog O4–Să aplice cunoştinţele despre dialog în rezolvarea unor exerciţii.
Elevii îşi notează titlul în caiete 2
min
Conversatia
Explicaţia
3 II.
Dirijarea învăţării şi dobândirea cunoştinţelor noi
O3O4
Explic partea teoretică:Dialogul reprezintă convorbirea dintre două sau mai multe persoane. El dinamizează naraţiunea şi o face mai vie și mai sugestivăFiind alcătuit dintr-o serie de replici,dialogul începe şi se sfârşeşte prin diferite formule de adresare: bună ziua; salut; sărut mâna; la revedere ; rămâi cu bine; etcÎntr-un dialog vorbitorii trebuie să-şi adapteze limbajul conform situaţiei de comunicare. Un loc important intr-un dialog scris îi revine şi punctuaţiei.Aplic partea practică :Propun elevilor pentru realizare ANEXA 2 .Profesorul va urmări cu atenție cum rezolvă elevii exercițiile, îi va îndruma și corecta acolo unde esta cazul.
Elevii îşi fac câteva notiţe referitoare la
dialog
Elevii rezolvă cerinţele din ANEXA 2
20
min
Explicaţia
Conversaţia
Învăţarea prin
descoperire
ACTIVITATE
INDIVIDUALĂ
Exerciţiul
Capacitatea de a
rezolva corect
exerciţiile propuse
3
III.
REFLECŢIA
O4
În continuare propun elevilor ANEXA 3 în care au de alcătuit un dialog după una din situaţiile propuse.
Sub îndrumarea profesorului elevii
rezolvă exercițiul din ANEXA
3 ,folosindu-și imaginația și
cunoștințele asimilate. 10
min
Activitate individuală
Capacitatea elevilor
de a aplica
cunoştintele asimilate
4.
IVRETENŢIA ŞI
TRANSFERUL
Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a elevilor la activitate, evidenţiind elevii care s-au remarcat prin corectitudinea, originalitatea şi promptitudinea răspunsurilor.
Se dă tema pentru acasă:.EX 3 pagina 109 din manualul de limbă şi literatură română..
.
Elevii îşi notează tema pentru acasă3
min Conversaţia
Explicaţia
Se fac aprecieri generale asupra lecţiei
4