Dialog Ul

9
PROIECT DIDACTIC INSTITUŢIA:Gimnaziul ,,Valeriu Bulicanu’’ DATA:22.01.2015 CLASA: a VI-a PROFESOR:Bargan Nadejda PRACTICANT:Miron Mariana OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: Dialogul TIPUL LECŢIEI: : De actualizare a cunoştinţelor Timp:45min COMPETENŢE SPECIFICE: 2. Aranjarea/ordonarea în pagină sau în formular standardizat a textului propriu/produs. SUBCOMPETENŢE: 2.1. Aşezarea grafică în pagină a textului: plan de idei; text simplu de tip informativ; dialog; conspect; scrisoare; descriere de peisaj. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: O1-Să definească noţiunea de dialog; O2-Să alcătuiască un dialog, respectând o schemă de punctuaţie; O3- Să folosească semnele de punctuaţie potrivite într-un dialog; O4- Să aplice cunoştinţele despre dialog în rezolvarea unor exerciţii. 1

description

proiect dialogul

Transcript of Dialog Ul

PROIECT DIDACTIC

INSTITUŢIA:Gimnaziul ,,Valeriu Bulicanu’’DATA:22.01.2015CLASA: a VI-a PROFESOR:Bargan NadejdaPRACTICANT:Miron MarianaOBIECTUL: Limba şi literatura românăSUBIECTUL LECŢIEI: DialogulTIPUL LECŢIEI: : De actualizare a cunoştinţelorTimp:45minCOMPETENŢE SPECIFICE: 2. Aranjarea/ordonarea în pagină sau în formular standardizat a textului propriu/produs.SUBCOMPETENŢE:2.1. Aşezarea grafică în pagină a textului: plan de idei; text simplu de tip informativ; dialog; conspect; scrisoare; descriere depeisaj.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: O1-Să definească noţiunea de dialog;

O2-Să alcătuiască un dialog, respectând o schemă de punctuaţie; O3- Să folosească semnele de punctuaţie potrivite într-un dialog; O4- Să aplice cunoştinţele despre dialog în rezolvarea unor exerciţii.

STRATEGII DIDACTICE:METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia explicaţia,exercitiul,învăţarea prin descoperireFORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, caietele elevilor, fişe de lucru.

1

DESFĂŞURAREA LECŢIEINR.CRT.

ETAPELE DEMERSULUI DIDACTIC

OB. OP.

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

TIMP

Activităţi de predare/învăţare/ evaluare

1 MOMENT

ORGANIZATORIC

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime

a activităţii: asigurarea liniştii, pregătirea

materialului didactic.

Se notează absenţile.

Se verifică tema pentru acasă

Elevii se pregătesc de lecţie şi prezintă

tema pentru acasă

5

min

Verificarea modului în care elevii au alcătuit tema pentru acasă și corectarea eventualelor greșeli.

Conversaţia

2.

I.

EVOCAREA

CAPTAREA

ATENŢIEI

O2

Propun elevilor mai multe imagini(ANEXA 1) după care(la alegere) trebuie să alcătuiască o posibilă conversaţie,respectând riguros următoarea schemă de punctuaţie.

- !- !- ?- .- ?- !

Se realizează printr-un dialog

-Câte persoane participă la conversaţie?

-Cine întreabă?

Elevii îşi aleg o imagine la dorinţă şi alcătuiesc o posibilă

conversaţie,respectând riguros schema de punctuaţie.

Elevii dau răspuns la întrebările adresate de profesor.

5

min

Conversaţia

Explicaţia

Activitate individuală

Activitate frontală

Capacitatea de

expunere a

gindurilor si ideilor

in fata colegilor

2

O1

-Cine răspunde?

-Cum se numeşte convorbirea dintre doua sau mai multe persoane?

2 ANUNŢAREA

SUBIECTULUI

LECȚIEI ȘI A

OBIECTIVELOR

O1....

O4

Profesorul anunţă elevii că astăzi vor studia ,,Dialogul’’La sfarşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1-Să definească noţiunea de dialog O2-Să alcătuiască un dialog,respectând o schemă de punctuaţie

O3-Să pună semnele de punctuaţie potrivite intr-un dialog O4–Să aplice cunoştinţele despre dialog în rezolvarea unor exerciţii.

Elevii îşi notează titlul în caiete 2

min

Conversatia

Explicaţia

3 II.

Dirijarea învăţării şi dobândirea cunoştinţelor noi

O3O4

Explic partea teoretică:Dialogul reprezintă convorbirea dintre două sau mai multe persoane. El dinamizează naraţiunea şi o face mai vie și mai sugestivăFiind alcătuit dintr-o serie de replici,dialogul începe şi se sfârşeşte prin diferite formule de adresare: bună ziua; salut; sărut mâna; la revedere ; rămâi cu bine; etcÎntr-un dialog vorbitorii trebuie să-şi adapteze limbajul conform situaţiei de comunicare. Un loc important intr-un dialog scris îi revine şi punctuaţiei.Aplic partea practică :Propun elevilor pentru realizare ANEXA 2 .Profesorul va urmări cu atenție cum rezolvă elevii exercițiile, îi va îndruma și corecta acolo unde esta cazul.

Elevii îşi fac câteva notiţe referitoare la

dialog

Elevii rezolvă cerinţele din ANEXA 2

20

min

Explicaţia

Conversaţia

Învăţarea prin

descoperire

ACTIVITATE

INDIVIDUALĂ

Exerciţiul

Capacitatea de a

rezolva corect

exerciţiile propuse

3

III.

REFLECŢIA

O4

În continuare propun elevilor ANEXA 3 în care au de alcătuit un dialog după una din situaţiile propuse.

Sub îndrumarea profesorului elevii

rezolvă exercițiul din ANEXA

3 ,folosindu-și imaginația și

cunoștințele asimilate. 10

min

Activitate individuală

Capacitatea elevilor

de a aplica

cunoştintele asimilate

4.

IVRETENŢIA ŞI

TRANSFERUL

Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a elevilor la activitate, evidenţiind elevii care s-au remarcat prin corectitudinea, originalitatea şi promptitudinea răspunsurilor.

Se dă tema pentru acasă:.EX 3 pagina 109 din manualul de limbă şi literatură română..

.

Elevii îşi notează tema pentru acasă3

min Conversaţia

Explicaţia

Se fac aprecieri generale asupra lecţiei

4

5

).....................VVVVVahghghgV

6

8

Inspecţia pentru înscrierea la gradul didactic: definitivat Unitatea de învăţământ: Liceul Tehn. ,,C-tin Cantacuzino” BăicoiInspector de specialitate, prof. dr. d.: Mihai Gh. Morar