29 Proiect de Lectie

Post on 07-Feb-2016

214 views 0 download

Transcript of 29 Proiect de Lectie

Proiect de lecţie

Profesor: Grindei RodicaData: 11.03.2011Şcoala cu cls. I- VIII FrumuşicaClasa a VI-a Locul de desfăşurare: Laboratorul de istorieUnitatea de învăţare: Naşterea lumii moderneTitlul lecţiei: Reforma şi ContrareformaTipul lecţiei: de consolidare

Obiective generale:Transmiterea, sistematizarea, consolidarea unor cunoştinţe referitoare la reforma şi contrareforma religioasă

Competenţe specifice:C1- să explice termenii istorici: indulgenţă, lutheranism, contrareformaC2- să precizeze mari reformatori protestanţiC3- să menţioneze principalele principii introduse de reformatori

Metode şi procedee: brainstorming, ciorchine, conversaţia euristică, expunerea, învăţarea prin descoperire

Forme de organizare: activitate frontală

Mijloace de învăţământ:VideoproiectorManualul de istorie, edit TEORADicţionar istoric

Bibliografie: Mariana Pintilie, Dicţionar istoric şcolar, Ed. Eurodidact, Cluj- Napoca, 2006 Constantin Cucoş, Pedagogie, Ed. Polirom, Iaşi, 2006

Scenariul didactic

Moment organizatoric 2'- profesorul notează absenţele

Desfăşurarea activităţii- profesorul le scrie pe tablă cuvinte cheie: reformă, precursori,

contrareformă- după care elevii vor explica, pornind de la cuvintele cheie,

cauzele reformei, prin ce s-au caracterizat reforma şi contrareforma

- între timp, conform răspunsurilor elevilor profesorul realizează un ciorchine

Cauzele Reformei

Religioase IntelectualeEconomice şi

sociale

Precursori

Jan Hus SavonarolaErasmus din Rotterdam

Reforma

Martin Luther Jean Calvin Henric VIII

Contrareforma

Conciliul de la Trento

Compania lui Isus

Inchiziţia şi indexul cărţilor

interzise