PROPUNĂTOR:……………………….
Proiect de lectie DATA : CLASA: a III-a OBIECTUL: STIINTESUBIECTUL: CIRCUITUL APEI IN NATURATIPUL LECTIEI: comunicare, însuşire de noi cunoştiinţe;DURATA: 45 minute
SCOPUL LECŢIEI : *dobândirea cunoştiinţelor referitoare la circuitul inchis al apei;
*consolidarea cunoştiinţelor referitoare la precipitatii;
OBIECTIVE OPERATIONALE:a)COGNITIVE :
O1. să precizeze etapele circuitul apei în natură,pe baza plansei si explicatiile primite, recunoscand cel putin 3 fenomene (vaporizare ,condensare , topire ,etc .)
O2. să identifice formele apei in natura ,în timpul circulaţiei apei,in cel putin 3 puncte de plecare(sol,lac,nori), din mai multe posibile (sol ,nori,lac ,plante, animale, apa subterana,rauri,oceane si mari , etc); O3. sa explice de ce circuitul apei in natura este un proces continuu; O4. Sa precizeze ce importanta are sa protejam natura si sa pastram apele curate;
b)AFECTIVE: -cultivarea interesului pentru cunoasterea temeinica a mecanismelor din mediul inconjurator; -formarea unor deprinderi necesare ocrotirii factorilor mediului înconjurãtor ;
-1-
METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, explicaţia, experimentul, observatia, jocul didactic, problematizarea;
MIJLOACE DE INVATAMANT:- planşe cu starea apei, planşe cu circuitul apei în natură, fişă de lucru, uscător de păr, pahar cu apa rece , text "Poveţele izvorului",
material PPT(3X)MATERIAL BIBLIOGRAFIC: MEC "Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de
ştiinţele naturii la clasele a III-a şi a IV-a, Bucureşti 2001; M.M.Bogheanu,N.Ilarion-Stiinte ale naturii,Evaluare,cls.a I-IVa, Ed. Humanitas Educational,2002 Claudiu Voda,Stefan Voda-Din tainele naturii si ale lumii inconjuratoare, Ed. Aramis,2002 V.Paraiala, D.Paraiala,Carman Filoti-Stiinte ale Naturii,auxiliar pt.elevi,cadre didactice si parinti,Ed. Euristica, Iasi,2002 FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual si pe echipe;
-2-
NR. CRT
MOMENTELE LECŢIEI
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL LECŢIEI
DURATAMETODE ,
PROCEDEE SI FORME
DE ORG.
MATERIALDIDACTICACTIVITATEA PROPUNATORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
0 1 2 3 4 5 6 71.
MOMENTORGANIZATORIC
Pentru buna desfăşurare a lecţiei voi avea în vedere pregătirea materialului didactic şi a climatului favorabil.
- se pregătesc materialele necesare desfăşurării orei;- elevii stabilesc liniştea şi ordinea
1’-conversaţia
frontal
2.
REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR
Se va realiza reactualizarea cunoştinţelor accumulate referitoare la precipitatii;*principalele forme de precipitatii (ploaie, ninsoare , grindina, lapovita,)*mecanismul formarii fiecarui tip de precipitatii;*beneficiile si daunele pe care le produc precipitatiile;*masurile pe care le iau oamenii pentru a diminua efectele devastatoare datorate caderii masive de precipitatii;
-elevii raspund la intrebari; 7’
- conversaţia frontal
3. CAPTAREA ATENŢIEI
Se propune un rebus a carui cheie este circuit.Se explica notiunea de circuit:-circuit =miscare pe un traseu inchis cu revenire la punctul de plecare;
- se completează împreună cu clasa scoţând în evidenţă noţiunile: ploaie, lapoviţă, ninsoare, nori ;
3’ - conversaţiaexplicaţia,
frontal - planşa cu rebusul
4. ANUNŢAREA Se scrie titlul „CIRCUITUL Elevii noteaza; - conversaţia-3-
TEMEI ŞI SCRIEREA TITLULUI
APEI ÎN NATURĂ" pe tabla si in caiete;
5.COMUNICAREA CUNOSTINTELOR
- se realizează experimentul cu farfurioara cu puţină apă şi uscătorul de păr;-se observa ce a aparut pe peretii unui pahar cu apa rece adus anterior de la frigider;
Se prezinta elevilor PPT-ul cu CIRCUITUL APEI IN NATURA ;
Se completeaza schema si fisele cu CIRCUITUL APEI IN NATURA;
Circuitul apei în natură condensare NORI PRECIPITATII
evaporare
APA DE LA APA revine la SUPRAFAŢĂ suprafaţa Pământului;
Se evidentiaza importanta
Elevii constata ca apa a disparut,s-a evaporat;
Elevii observa ca pe pahar au aparut picaturi de apa.Vaporii de apa din aer s-au condensat;
Elevii observa;
Elevii completeaza;
20’ - conversaţiaexplicaţia observatia;,experimentul,
frontal uscătorul de păr;pahar cu apa rece;
PezentarePPT
fisa de observatii;
-4-
protejarii mediului inconjurator;
Se prezinta PPT-ul cu POVESTEA APEI si se concluzioneaza ca circuitul apei in natura este un proces continuu.
Concluziile sunt trecute in fisa de observatii;
Elevii asculta si participa la concluzii;
Elevii completeaza fisa;
PezentarePPT
fisa de observatii;
6. RELIZAREA FEED-BACK-ULUI
se va da spre completare o fişă de evaluare.
se rezolva un exercitiu continut intr-o prezentare PPT;
Se vizioneaza in completare PPT-ul cu POVESTEA UNEI PICATURI DE APA;Se realizeaza prin aceasta o noua fixare a cunostintelor acumulate;
Elevii completeaza fisa;
Elevii rezolva;
13’Problema-tizarea;jocul didactic
pe echipe
fisa de evaluare;
Prezentare PPT;
-5-
7. INCHEIEREA ACTIVITATII
- se citeşte rapid lectura "Poveţele izvorului"- se dă ca temă pentru acasă răspunsul la lectură-se fac aprecieri si se acorda calificative;
elevii citesc 6’ frontal Poveste;
-6-
ANEXE
-7-
C1 P L O A I E
N I N S O A R EC
3 F U L G I 4 N O R I
L A P O V I T A
1. Se formează când norii trec prin straturi de aer mai reci.2. Precipitatii sub forma de fulgi;3. Iarna ,cad ca niste fluturi albi din cer;4. Fără ei nu există nici ploaie, nici ninsoare;5. Ninge si ploua in acelasi timp;
-8-
2
5
Circuitul apei în natură
condensare NORI PRECIPITATII
evaporare
APA DE LA APA revine la suprafaţa SUPRAFAŢĂ pământului;
Circuitul apei in natura este un proces continuu.
-9-
Circuitul apei în natură
condensare NORI PRECIPITATII
evaporare
APA DE LA APA revine la suprafaţa SUPRAFAŢĂ pământului;
-10-
Lectură
POVEŢELE IZVORULUI
Trei călători poposiseră în drumul lor la un izvor şi îşi potoliră setea cu apa lui limpede şi curată. Deasupra izvoru-lui cineva scrise: "FACEŢI ŞI VOI CEEA CE FAC EU !"...
- Oare ce înseamnă aceste cuvinte? - se întrebară cei trei drumeţi.
- Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre pământ şi pietre, de aceea sunt curat; lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca vă apără de rău şi vă ţine curaţi.!"
- Mie mi se pare, zise al doilea - că izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă dau apa mea în dar, fără bani. Fiţi şi voi la fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi bunătăţile de care v-a învrednicit Bunul Dumnezeu!"
- Eu cred altceva, spuse al treilea călător. Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată şi de bună e apa mea? Dar dacă mă tulbur puţin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea nimeni din apa mea. Fiţi şi voi buni, cu inima netulburată!..."
* Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumeţi avea dreptate? Argumenteaza!
-11-
-12-
Top Related