PROIECT DE LECȚIE
Propunător: Peia Monica Ioana
Data: 05.06. 2015
Clasa: X-A-M1
Unitatea de învățământ :Colegiul Tehnic ,,ION.I.C BRĂTIANU "
Profesor coordonator :Profesor Lupulescu Aida
Aria Curriculară: Om și societate
Disciplina școlară: Educație antreprenorială
Tema : Capitolul 3-Etica în afaceri
Titlul lectiei: Protecția consumatorului
Tipul lecției: De dobândire de noi cunoștinte
Obiective de referinţă:
- Identificarea reglementărilor privind protecția cunsumatorului în România si UE
Obiective operaţionale
O1 – Să definească corect noțiunea de consumator și de protecție a
consumatorului
O2 – Să identifice principalele drepturi ale consumatorului
O3 – Să precizeze organismele care realizează protecția consumatorului în
România și UE
O4 – Să argumenteze importanța respectării drepturilor consumatorilor
Strategie didactică
Metode : conversația, expunerea, prelegerea, explicația, munca independentă, exerciţiul.
Mijloace: laptop,video proiector ,tabla,cretă
Forme de organizare a clasei: colectivă, individuală, pe grupe.
Tipuri de învăţare: receptiv – reproductiva, operatorie, inteligibila
Forme de organizare: colectivă, individuală, pe grupe.
Nrcrt
Secvenţele lecţiei
T ObOp
Conținutul învățării
Strategii didactice Interacţiunea c.d. – e Evaluare
Metode Mijloace Tipuri de invăţare
Forme de organizare
C G I
1. Organizarea învăţării
2' ConversaţiaPrelegerea D Se pregătește clasa pentru desfășurarea
actului instructiv-educativ.Se face prezența elevilor .
Aprecieri verbale
2. Captarea atenției
3'
Conversaţia
Prelegerea
D
Se prezintă clasei următorul fragment:
,,Revenim obsesiv la nevoia de a fi consumatori conştienţi. Poate pentru mulţi cititul ingredientelor este ca şi cum ai citi limba chineză, de aceea sfatul meu este simplu, dacă nu poţi să-l citeşti, nu îl mânca!
citat din Alec Blenche
Aprecieri verbale;
3. Anunţarea obiectivelor şi a subiectului lecţie
3' Consumatorul Explicația
DSe anunță titlul lectiei din Unitatea de învățare 3 Protecția ConsumatoruluiVom defini noțiunile de consumator și de protecția consumatorului ,apelând la noțiunii studiate anterior privind piața ,producator,produs ,consumatori si efectele acestora asupra mediului înconjurator.
Aprecieri verbale
4. Prezentarea noului conținut
10'
10'
10'
O1
O2
O3
Comportamentul consumatorului reflectă conduita oamenilor în cazul consumului şi / sau cumpărării de bunuri materiale şi servicii.
Prin “comportamentul consumatorului” se înţeleg acele procese în cadrul cărora indivizi sau grupuri selectează, cumpără, folosesc sau dispun de produse, idei sau experienţe, în scopul satisfacerii necesităţilor proprii sau a nevoilor de grup.
Originile consumerismului contemporan se afla în Carta drepturilor consumatorului propusă de preşedintele Kennedy în 1962, în cadrul unui mesaj adresat Congresului American. Această Cartă a servit
Explicaţia
Prelegerea
Explicaţia
Prelegerea
Explicația;
Conversaţia
rec-repr
D
D
D
Observația curentă;
Aprecieri verbale
Observația curentă;
Aprecieri verbale
Observația curentă;
Aprecieri verbale
4.
5.
Prezentarea noului conținut
Încheierea
10'
5'
O4
drept model pentru multe din legislaţiile naţionale şi regionale cu privire la consum, formulate în deceniile şapte şi opt, în diverse colţuri ale lumii.
Drepturile consumatorilor sunt :
*dreptul la satisfacerea cerintelor esentiale de viata•dreptul la siguranta•dreptul de a fi informat dreptul de a fii protejat impotriva informatiei, publicitatii, etichetarii sau a altor practice frauduloase, inselatoare sau false.•dreptul de a alege
Explicația;
Conversaţia
Exercițiul
Conversaţia
Inteligibilă
Inteligibilă
D
I
Elevii sunt împărțiți în două mari grupe. O grupă va argumenta motivele pro care-i determina pe consumatori să cumpere produse online ,iar cealaltă grupa v-a argumenta contra ,aducând în prim plan avantajele cumpărăturilor clasice (în piață ,supermaket etc
Se enunță o concluzie de încheiere a actului instructiv-educativ;
Observația curentă;
Aprecieri verbale;
Aprecieri verbale
5.
activității
5'