GRĂDINIŢA NR.1 TÂRGOVIŞTE PROF. ÎNV. PREŞC: STÃNCIULICÃ STELUŢA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ
“SÃRBÃTOAREA RECOLTEI”
INSPECŢIA SPECIALĂ GRADUL DIDACTIC II
„Eu sunt toamna aurie,
Şi cu haina ruginie
Pe covor de frunze moi
Iarăşi am venit la voi
Plină sunt de roade, plină!
Ca o harnică albină
Port în plete crizanteme
Albe flori în diademe.
GRĂDINIŢA NR. 1 TÂRGOVIŞTE ED: STĂNCIULICĂ STELUŢA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ
DATA: 26.11.2014
GRUPA: Mare “A” Inimoşii
TEMA ANUALÃ DE STUDIU: ” CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA ACTIVITÃȚII: ”Sărbătoarea recoltei”
FORMA DE REALIZARE: frontal, individual, activitate pe centre, activitate integrată
TIPUL ACTIVITÃȚII: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
Activităţi de dezvoltare personală (Întâlnirea de dimineaţă);
Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa I și etapa III);
Activităţi pe domenii experienţiale:
Domeniul Limbă Şi Comunicare (Educarea limbajului),
Domeniul Om şi Societate (Activitate practică )
TRANZIȚII: „ De vânt nu ne temem” - recitare ritmică
SCOPUL ACTIVITÃŢII
Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul toamna şi caracteristicile acestuia. Consolidarea deprinderii de a se exprima corect în propoziţii. Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
- să reţină titlul poveştii;
- să redea anumite evenimente din poveste formulând enunţuri corecte din punct de
vedere gramatical;
- să recunoască fructe, flori, legume de toamnă;
- sǎ utilizeze diferite tehnici practice (franjurare, îndoire, răsucire) folosind materiale
din natură în vederea realizării lucrări.
ADE:
DLC (Educarea limbajului): “Povestea Toamnei” - povestirea educatoarei
DOS (Activitate practică): “Buchetul cu flori de toamnă” – franjurare, îndoire,
răsucire
ALA I:
Construcţii: ”Palatul Zânei toamnna” – cuburi din lemn
Matematică: –“Tablou cu fructe de toamnă ” – sortare de fructe ex. cu mat.
indiv.
Ştiinţă: ,, Piramida legumelor de toamnă”– sortare legume
Joc de rol : “De-a gospodinele” – borcanul toamnei
ALA II:
Joc distractiv: “Salata de fructe şi legume”
Joc senzorial: “Ce ai gustat?”
ALA II
- Să respecte regulile de joc;
- Să participe activ la jocurile distractive;
- Să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă.
STRATEGII DIDACTICE
1. Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul,
metoda piramidei, turul galeriilor.
2. Material didactic: copacul pentru prezenţă, frunze cu pozele copiilor, coşulet cu
ghicitoare, cutia cu surprize, rochiţa Zânei, costumele copiilor, măşti de fructe şi legume
pentru carnaval, palat pentru poveste, carte de poveşti, cd, calculator, coşuleţe cu fructe,
flori, legume, frunze, ghinde, nuci, alune, măceşe, merişoare, piramida, tablou, cifre,
creioane colorate, cuburi din lemn, autocolant, ghivece cu flori, copac, frunze, sârmă,
etichete, borcane, lipici, carioci, raft pentru borcane, folie pentru borcane, sfoară.
BIBLIOGRAFIE
1. Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002
2. MEC „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” (3-6/7 ani), 2009
3. Metode interactive de grup – ghid metodic, Editura Arves, 2002
4. Revista Învăţământului Preşcolar nr.3- 4/2013, Editura Arlequin, Bucureşti, 2014
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Salutul se realizează prin tehnica
comunicării rotative.
Bună dimineața!
Copiii sunt aşezaţi în cerc. Prezenţa este realizată în manieră interactivă, preşcolarii fiind
solicitaţi să îşi descopere colegii care lipsesc, punând sub copac pozele acestora.
Atenţia copiilor este îndreptată spre Calendarul naturii. Se va stabili de către
meteorologul de serviciu cum este vremea astăzi, în ce zi suntem, lună, anotimp, iar ceilalţi
copii vor fi întrebaţi dacă sunt de acord. Vor spune rugăciunea. Educatoarea precizează copiilor
că pentru a merge mai departe trebuie să răspundă la o ghicitoare.
Au plecat spre ţări cu soare
Păsările călătoare,
Căci la noi e frig şi plouă.
Vântul bate cu putere
Frunzele-au căzut şi ele.
În cămară adunate
Stau la sfat fructele coapte
Dacă îmi puteți voi spune
Ce anotimp e anume ?
(Toamna)
În acest timp primim o cutie, toți rămânem surprinși și devenim curioși ce este cu această
cutie, de la cine este? Găsim în cutie o rândunică cu un bilet în cioc. Citim biletul și descoperim
că rândunica a lăsat-o înainte de a pleca spre țările calde. Deschidem cutia în care găsim cartea
de povești, rochie pentru Zâna Toamnă care astăzi va fi educatoarea, costume pentru copii şi
măşti pentru carnaval. Educatoarea va îmbrăca rochia şi precizează copiilor că vor asculta o
poveste, și vor realiza buchete de flori din frunze. Pentru început vor asculta povestea. Această
activitate se va desfăşura frontal fiind primul ADE al zilei, educatoarea expune povestea
prezentând pe rând elementele ce constituie povestea.
“Traia odată într-un palat o Zână foarte frumoasă…..”. (Anexa 1).
După ce povestea este relatată, se va ivi un vânt puternic şi va spulbera totul, va
amesteca fructe cu legume cu flori, cu ghinde, castane, nuci, alune. Zâna îl roagă pe vânt să
înceteze. Vântul se potoleşte dar totul în urma lui este distrus.
Zâna rămâne încremenită pentru câteva clipe, hotărăşte că nimic nu poate strica bucuria
oamenilor de a-şi aduna recoltele. Atunci cere ajutor oamenilor din împărăţie, pentru că este aici
ne roagă și pe noi să o ajutăm. Zâna precizează că la final se va organiza un carnaval în
împărăţia ei iar noi vom fi invitaţi de onoare. Tranziţia către activităţile desfăşurate la centre se
va realiza printr-o recitare ritmică “De vânt nu ne temem” .
Zâna (educatoarea) prezintă materialele de la centre şi ce au de realizat.
La centrul Construcţii au la dispoziţie cuburi din lemn, materiale din natură din care
vor realiza palatul Zânei Toamna.
La centrul Matematică vor așeza în fructiere fructele pentru ca vântul să nu le mai
poată amesteca.
La centrul Ştiinţă vor realiza piramida legumelor care au fost amestecate de vânt.
La centrul Artă (ADE II), vor prinde în buchete frunzele pentru ca vântul să nu le mai
poată strica realizând buchete de flori.
La centrul Joc de rol vor așeza în borcane hrană pentru viețuitoarele pădurii să le ajute
pentru iarnă, iar vântul să nu le mai poată împrăștia.
Preşcolarii îşi aleg centrul la care vor să lucreze, iar Zâna Toamnă îi va supraveghea şi
ajuta acolo unde au nevoie pentru ca la sfârşit toate elementele din poveste să fie așezate la
palat. După finalizarea lucrului copiii vor reconstitui povestea trecând pe la centre. Pe rând
fiecare vor relata ce elemente din poveste a realizat. Educatoarea (Zâna) le mulțumește copiilor
pentru ajutor și îi invită la carnavalul din împărăție, ei fiind invitați de onoare. Aici vor
desfășura două jocuri, pentru început jocul distractiv “Salata de fructe și legume” și un joc
senzorial “Spune ce ai gustat ?” Activitatea se încheie cu aprecieri pozitive ale Zânei).
Anexa 1
Povestea Toamnei
Trăia odată într-un palat o Zână foarte frumoasă, pe nume Zâna Toamnă. Această Zână
pe cât era de frumoasă pe atât era de bogată, bogățiile ei erau nenumărate de aceea era foarte
darnică cu locuitorii din împărăție. Zâna iubea foarte mult culorile iar frunzele erau pictate în
cele mai minunate culori.
Mai întâi se gândi cum să îi facă fericiți pe locuitorii din împărăție, pentru că se apropia
iarna, aceștia aveau nevoie de provizii. Atunci le dărui cele mai dulci și gustoase fructe din
care gospodinele să prepare dulceaţă, gem, compot, tot ce aveau nevoie să umple rafturile
cămărilor, pentru iarnă.
A stat bine şi s-a gândit, a hotărât că pentru a trece de iarna grea aceștia aveau nevoie și
de legume, atunci le umplu grădinile cu legume proaspete pe care aceştia le culegeau cu grijă
pentru a pregăti din ele diferite conserve, murături, zacuscă, tot ce doresc gospodinele să
prepare, așezându-le pe rafturi în cămări la adăpost de iarna care în curând avea să sosească.
Zâna se gândi că nu este de ajuns pentru dragostea pe care ei i-o poartă, locuitorii
împărăției mai au nevoie să se bucure și de culori care să le însenineze zilele înnorate de
toamnă. Atunci le așeză în grădini cele mai parfumate flori, splendide crizanteme, minunate
tufănele, pe care aceştia le pot oferi celor dragi cu multă dragoste. Locuitorii acestei împărăţii
o iubeau foarte mult pentru bunătatea și dărnicia ei.
Zâna își aminti că bogățiile ei erau nenumărate și nu doar oameni așteaptă iarna ci și
viețuitoarele pădurii, și ele au nevoie de provizii pentru iarnă. Le dărui și acestora ghinde,
nuci, alune, merișoare,castane pe care să le adapostească în scorburi, pentru a trece cu bine
de iarna geroasă.
Toată împărăția se minuna de aceste culori pastelate, de atâta bogăţie, iar toamna era
fericită și mulțumită, dar cum zilele de toamnă nu seamănă una cu cealaltă, Zâna le mai
trimitea din când în când și picături de ploaie, mai face să bată vântul, cu toate acestea toţi
erau fericiţi şi se bucurau de roadele îmbelșugate pe care Toamna le dăruia. Toţi trăiau în
armonie şi fericire.
Într-o zi pe când Zâna stătea liniştită în odaia ei un vânt puternic se abătu asupra
împărăţiei distrugând tot ce se afla în calea lui, frunzele au zburat, grădinile cu flori au fost
distruse, fructele și legumele sau amestecate, hrana animalelor a fost împrăștiată. Zâna era
foarte supărată și îl rugă pe vânt să înceteze pentru ca locuitorii să îşi poată strânge recoltele.
Într-un târziu vântul încetă, dar totul în urma lui era distrus. Atunci Zâna hotărâ ca
nimeni și nimic nu va putea umbri bucuria oamenilor de a-și strânge recoltele. Se hotărâ să
ceară ajutor celor din împărăție.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii didactice
1. Moment organizatoric
Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a activităţii.
Mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare centru de interes.
Conversaţia
2. Captarea atenţiei Întâlnirea de dimineaţă debutează cu:
Salutul
“Bună dimineaţa, dragii mei”
Copiii vor saluta educatoarea apoi colegii.
Prezenţa este realizată în manieră interactivă. Pe un copac se află
frunze cu pozele copiilor, aceștia descoperă colegii care lipsesc şi
aşează sub copac pozele lor.
Calendarul naturii: Se stabilește de către meteorologul de serviciu
ziua, luna, anotimpul,vremea.
Rugăciunea: Înger, îngeraşul meu!
Drumul către următoarea etapă se va face prin descoperirea
răspunsului la o ghicitoare.
Au plecat spre țări cu soare
Păsările călătoare,
Căci la noi e frig și plouă.
Vântul bate cu putere
Frunzele-au căzut și ele.
În cămară adunate
Conversaţia
Conversația
Ghicitoarea
Stau la sfat fructele coapte
Dacă îmi puteți voi spune
Ce anotimp e anume ?
(Toamna)
Vom primi o cutie de la rândunică în care găsim surprize.
Răspunsul copiilor
Surpriza
3. Anunţarea temei şi a
obiectivelor
Se anunţă tema şi obiectivele în termeni accesibili copiilor.
Astăzi vom asculta o poveste “Povestea Toamnei” (ADE I), despre o
zână foarte frumoasă şi bogată, iar la artă vom desfășura o activitate
practică “ Buchetul cu flori de toamnă.” (ADE II)
Explicaţia
4. Desfăşurarea activităţii
(Educarea limbajului) (ADE I ) de astăzi se va desfăşura într-o
manieră frontală. Conținutul poveștii va fi prezentat de educatoare
clar, expresiv, coerent, cu un ton și o mimică adecvată. Copiii vor
asculta “Povestea toamnei”. Educatoarea - Zâna va relata povestea.
(Anexa 1)
Lângă palat vor apărea pe rând elementele ce constituie conținutul
poveștii. Împărăția este presărată cu un covor minunat de frunze în
diferite culori. Pentru început Zâna va aduce fructe, legume apoi flori,
iar la final hrană pentru viețuitoarele pădurii.
Dupa finalizarea poveștii educatoarea adresează copiilor o serie de
întrebări pentru a le fixa etapele poveștii:
Cum s-a numit povestea de astăzi?
Cine era această frumoasă Zână?
Explicaţia
Povestirea
Surpriza
Răspunsurile copiilor
Unde locuia aceasta?
Ce le-a dăruit Zâna locuitorilor din împărăția ei?
De ce o iubeau locuitorii împărăţiei?
După încheierea poveştii prin tranziţie copiii şi educatoarea ( Zâna)
trec pe la centrele de interes (ALA I) pentru a intui matrialele.
Tranziţie: “De vânt nu ne temem, suntem inimoși,
Noi și Zâna Toamnă, vom fi curajoși,
Vom da înapoi, tot ce a stricat,
Vântul cel năpraznic, nu ne-a speriat.
Recitare ritmică
5. Obţinerea performanţei
La centrul Construcţii au de realizat palatul Zânei care a fost
stricat de vânt. Au la dispoziţie cuburi mari de lemn din care vor
construi prin alăturare şi suprapunere palatul. Pe lângă palat vor așeza
frunze, ghivece cu flori, copaci, îi vor pune ușa și ferestrele din
autocolant. Vor construi un palat rezistent pe care vântul să nu îl mai
poată demola.
La centrul Manipulative au pregătit pe mese un tablou,
boluri cu jetoane (fructe), creioane colorate, lipici. În tablou se află
trei fructie goale. Vor trebui să sorteze fructele amestecate de vânt să
le așeze în funcție de sarcina de lângă fructieră. În prima fructieră au
mere, pere, nuci, le vor așeza în fucție de cifra corespunzătoare
Explicaţia
Exerciţiul
Explicația
Exerciţiul
numărului de elemene, apoi le va colora utilizând adecvat culorile.
Trebuie să le așeze foarte bine ca vântul să nu le mai poată amesteca.
La centrul Ştiinţă au la dispoziție piramida, jetoane cu
legume, foarfeci, lipici, creioane colorate. Pe fiecare rând al
piramidei vor așeza începând de la bază legume. După ce au sortat
legumele, le-au așezat pe piramidă le vor colora adecvat. Aceste
piramide vor fi acoperișul castelului pentu a-i da mai multă rezistență.
La centrul Artă (ADE II) au pregătit pe mese boluri cu
frunze de diferite culori şi mărimi, foarfeci, sârmă subțire, coșulețe.
Vor lua frunze și le va prinde în buchete realizând florile pe care
vântul le-a distrus. Vor franjura cu foarfeca pe margini frunzele le va
rula şi le răsucesc sârma în jurul codiței. Altele pot fi doar îndoite,
rulate și răsucită sârma în jurul codiței. Vor face mai multe flori apoi
le va prinde într-un buchet. Aceste buchete de flori realizate din
frunze vor fi așezate în coșulețe pentru a nu mai fi împrăștiate de vânt.
La centrul Joc de rol gospodinele își vor pune șorțuletele și
bonetele și vor începe lucrul. Au pregătit pe masă borcane, etichete,
carioci, lipici, folie, sfoară, ghinde, măceșe, merișoare, castane, alune,
nuci pe care le va așeza în borcane, pentru ca vântul să nu le mai
Explicația
Exerciţiul
Explicația
Exerciţiul
poată împrăștia și viețuitoarele să aibă hrană la iarnă. Gospodinele vor
ajuta viețuitoarele să își pregătească cămara pentru iarnă așezând în
borcane ghinde, castane, alune, nuci, merișoare, măceșe. Apoi va
pune folie la borcan și îl va lega cu sfoară. Fiecare borcan va avea
etichetă în funcție de conținut, dacă are nuci pe borcan va lipi o
etichetă pe care scrie nuci, fie va scrie el, fie va găsi literele.
Explicația
Exercițiul
6. Asigurarea retenţiei şi a
transferului
Preșcolarii împreună cu Zâna (educatoarea) vor trece pe la centre
pentru a reconstitui povestea. Primul centru va fi construcții cei care
au lucrat aici vor începe povestea, apoi trecem la centrul manipulative
unde preșcolarii vor verbaliza ce au realizat în tablou continuând
povestea, ca Zâna să fie mulțumită și vântul să nu mai poată strica
nimic, mergem mai departe la centrul știință unde preșcolarii au
așezat pe piramidă toate elementele din poveste. Aceste piramide vor
fi acoperișul palatuli construit de ei. Cei de la artă vor verbaliza și ei
ce au realizat pentru poveste, iar gospodinele vor spune și ele cum au
ajutat-o pe Zână cu hrană pentru animalele pădurii. După ce povestea
va fi redată și totul va fi ca înainte iar vântul nu mai poate distruge
nimic, copiii împreună cu Zâna vor începe carnavalul. Vor primi
mască de fruct sau legumă.
Încep un joc distractiv numit „Salata de fructe și legume”
Sarcina didactică:recunoșterea fructelor și legumelor.
Elemente de joc: aplauze, recompense
Redarea poveștii
Exerciţiul
Jocul distractiv
Reguli de joc: Se vor forma două echipe în funcție de măștile primite.
Echipa legumelor și echipa fructelor. Copiii sunt așezați în cerc pe
scăunele. Conducătorul va sta în mijloc și va spune: “Aș mânca o
supă de roșii”. Toți cei care au mască de roșie merg în mijloc și
formează o horă unde vor dansa. Dacă toți vor merge în cerc echipa
va primi un punct. Copilul care nu a venit în mijloc va primi o
pedeapsă hazlie iar echipa nu va lua punctul. Vor merge pe scaune și
din nou conducătorul va spune: “ Aș mânca salată de fructe” toți cei
care au mască de fruct vor forma hora și vor dansa. Jocul se va repeta
de câteva ori. Echipa care adună cele mai multe puncte pe tabelă va fi
desemnată câștigătoare. Vor primi aplauze și recompense de la Zână.
Vor trece la un alt joc senzorial “ Ce ai gustat?”
Un copil este legat cu o eșarfă la ochi. I se va aduce un bol cu fructe și
legume tăiate în bucăți. Va lua din bol un fruct sau o legumă va gusta
și va spune ce este, dacă va ghici este dezlegat la ochi și va alege el
un coleg care îi va lua locul. Dacă nu ghicește va mai încerca odată.
Jocul va continua cu toți preșcolarii.
7. Încheierea activităţii În închieire se fac aprecieri asupra modului de desfășurare al întregii
activităţii, încercând să se evidențieze în mod deosebit, cum s-au
exprimat pe parcursul activități.
Aprecierile pozitive ale
educatoarei
Top Related