7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
1/10
PROIECT DIDACTIC
DATA:29.03.2007
CLASA:I
INVATATOR:Monica Vulpe
SCOALA:Slobozia
DISCIPLINA:Limba romana
UNITATEA DE INVATARE:Literele alfabetului.Propozitia.Cuvantul.Grupul de doua litere.
SUBIECTUL:La pla!a""#Sunetul $i litera%"" mare de tipar Scrierea literei%"" mare de mana &TIPUL LECTIEI :Predare inte'rata
SCOPUL LECTIEI :(amiliarizarea elevilor cu litera%"" mare de tipar & (ormarea deprinderii de $criere corecta a literei%"" mare de mana pe liniatura caietului tip )&
OBIECTIVELE OPERATIONALE : a*Cognitive+
,- +$a alcatuia$ca propozitii formate din doua $au tri cuvinte pe baza unor ima'ini & ,2+$a de$parta in $ilabe cuvinte formate din doua $au trei $ilabe pe baza eercitiului anterior &
,3 +$a citea$ca corect $i con$tient cuvintepropozitiiin mod independentin $oapta cu voce tare pe bazacitirii demon$trative &
,/+$a precizeze pozitia $unetului !""intr#un cuvant dat pe baza de$partirii in $ilabe a cuvantului re$pectiv &, +$a alcatuia$ca enunturi cu a!utorul cuvintelor noi &
,1 +$a $crie litera corect izolat $i in cuvinte &
7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
2/10
,7 +$a completeze cuvinte cu $ilabe in care $e afla litera!"" &
, +$a ordoneze cuvintele date intr#o propozitie &
,9 +$a formuleze intrebari $i ra$pun$uri & b*Afective+
,- +$a manife$te intere$ pentru continutul tetului $i pentru $crierea cali'rafica &
,2 +$a $e mobilizeze in vederea $arcinilor propu$e & c*Motrice+
,- &$a#$i diri!eze corect efortul oculomotor catre centrul de intere$ vizat de invatator &
,2 +$a pa$treze pozitia corecta a corpului in timpul $crierii &
SRATEGII DIDACTICE :
1.Re!re "roce#!r$%e :
$&'eto#e i "roce#ee :metoda fonetica analitico#$inteticaob$ervatia conver$atiaeplicatiaeercitiul demon$tratiaciorcinele &
b*forme de or'anizare +individual pe 'rupe de doi eleviin lantfrontal & (.Re!re '$teri$%e :plan$a cu litera %""mare de tipar $i de manamanual caietalfabetarfi$e de
lucru !ucaria&
).*or'e i te+nici #e ev$%!$re : ,ob$ervatia $i$tematicaevaluarea oralaproba $cri$atema de lucru in cla$a &M$teri$% -i-%iogr$fic :
Metodica predarii limbii romane in cla$ele primare""#Silviu 4ita5ditura 6rami$200-
)ndrumator pentru folo$irea abecedarului""#marcela Pene$Va$ile Molan5ditura 6rami$200- M5C#Curriculum pentru cla$a )""
7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
3/10
Momentelelectiei
,b.op. Continutul in$tructiv #educativ
Strate'ia didactica (orme deevaluare
-.Momentor'anizatoric
Se a$i'ura conditiile optime pentru inceperea orei delimba romana.
Conver$atia6ctivitate frontala
2.eactualizareacuno$tintelor
dobandite
anterior
,3
,/
,-
Verificarea temei din punct de vedere cantitativ $icalitativ.
Se evidentiaza elevii care au $cri$ corect tema.
%ocul Spune cine $unt"" +$e arata cu un indicatorcate o plan$a cu literele invatate anterior $i elevii va
trebui $a le recunoa$ca.
Se prezinta o plan$a pe care $unt $cri$ecuvinte +'ercerecire$e!ucarie.
5levii cite$c cuvintele de$copera $unetul
reprezentat in $criere printr#un 'rup de litere $iprecizeaza pozitia lui in cadrul cuvantului.
Se de$cid manualele $i $e cite$te tetulinte'ral$electiv.Se poarta o $curta conver$atie referitoare la
continutul tetului.
8oi elevi vor prezenta cu a!utorul invatatoarei in
cateva propozitii continutul tetului.
5ercitiul !oc
6ctivitate frontala
Plan$a
,b$ervatia
Lucru pe ecipe
6ctivitate frontala
6precieri orale
,b$ervarea$i$tematica
6precieri orale
7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
4/10
3.Captarea atentiei %oculo$te$te dupa mine""
5u ma !ocu co!oc
8ar deodata aud +poc :
Mi $#a rupt co!oculSe vede mi!locul.
6m o va!aietoare care va!aie ca un avionva!aietor.Va!aie tare va!aietoareadar mai tare va!aie
avionul va!aitor.
conver$atia!ucaria
,b$ervatia$i$tematica
/.6nuntarea temei
$i obiectivelor
Se prezinta tema $i obiectivele intr#un limba!
acce$ibil elevilor.
5plicatia
6ctivitate frontala
.8iri!area invatarii
,2
oc "entr! #eco"erire$ !net!%!i no!.Voi $pune
mai multe cuvinte iar elevii vor batea din palme la
recunoa$terea $unetului!"".5levii dau eemple de cuvinte care incep contin $i
$e termina cu $unetul !"".
5levii de$part in $ilabe cuvintele $i localizeaza
$unetul in cuvant.Se cere $a $e alcatuia$ca doua propozitii cu doua din
ace$te cuvinte.Pre/ent$re$ %iterei 00'$re #e ti"$r.
Se prezinta plan$a cu litera %""mare de tipar.5levii
ob$erva litera.
eercitiul
,b$ervarea
$i$tematica
7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
5/10
,3
,2
,/
,3
,1
5levii de$cid abecedarele.
Int!ire$ i'$gini%or #in '$n!$%Propun $a $e ob$erve ima'inea din abecedar .Prin
intrebari a!utatoare ii conduc pe elevii $a alcatuia$ca
propozitia +%on'leorul face $camarorii.Se analizeaza propozitia foneticanlitico#$intetic.
Stabilirea locului cuvantului !on'leorul"" in
propozitie.8e$partirea cuvantului in $ilabe.
Pronuntarea $unetului nou.
Citire$ co%o$ne%or #e c!vinte.
Se cite$c coloanele de cuvinte din manualmai intaiin $oapta de fiecare elevin ritm propriu.6poi $e
cite$c cu voce tare &fiecare cuvant e$te citit de catre
alt elev.Pre/ent$re$ %iterei00'$re #e '$n$.
Se analizeaza elementele 'rafice din care e$te
alcatuita litera.Litera % mare de mana $e eecutaurmarind urmatoarele elemente 'rafice+ Se incepe
pe $uprarand cu un $erpi$or apoi $e coboara cu o
line oblica pe $uprarand $i $patiul principal iar pe$ubrand $e continua cu o bucla care $e ra$uce$te la
$far$it $pre $patiul principal.
Se $tabile$c a$emanari $i deo$ebiri cu alte litere.Se $crie litera %""mare de mana mai intai
intrea'aapoi de$compu$a in elemente 'rafice $i
,b$ervatia
Plan$a cu
litera%""
6naliza
foneticaanalitico#$intetica
6ctivitate
individuala
5plicatia
8emon$tratia
6nalizara$pun$urilor
5valuare orala
,b$ervatia
$i$tematica
7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
6/10
,m2
,1
,m-
,3
,9
apoi iara$i intre'a.
Se $crie in aer cu $tiloul inci$pe carte $i pe banca.8oi elevi vor $crie litera%""mare de mana pe tabla.
Se recunoa$te litera%""mare de mana de pe plan$a.
Se fac eercitii de incalzire a mu$ilormainii;cantecul
7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
7/10
elev.
Citirea model.Citirea dupa model.
Se pun intrebari in le'atura cu continutul tetului.
Citire$ e%ectiv$
,b$ervare
$i$tematica
1.,btinerea
performantelor ,
,a2
,a-
,
Se prezinta o plan$a pe care $unt $cri$e cuvintele +
-.!oila bunici%anicamer'e.
2.o!ucarieacumparat=oria.
3.$ecopiiii!oaca$otron.5levii trebuie $a ordoneze cuvintele pentru a obtine
propozitii.5cipa ) >propozitia -
5cipa ))#propozitia 2
5cipa )))#propozitia 38upa ce $unt ordonate propozitiile un reprezentat al
fiecarei ecipe va citi propozitia obtinutaiar elevii
vor tran$crie propozitia.
Se cere elevilor $a dea eemple de cuvinte care $e$criu cu litera%""
5cipa ) va $rie cu creta ro$ie.
5cipa )) va $crie cu creta 'albena.5cipa ))) va $crie cu creta alba$tra.
Va 'a$ti'a eipa care va $crie mai multe cuvinte.
Plan$a
eercitiul
6ctivitate pe eipe
5ercitul
Lucru in ecipe
,b$ervare
$i$tematica
5valuare orala
7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
8/10
7.5valuareaperformantelor ,7
5levii prime$c o fi$a5levii vor completa independent fi$a de
evaluareapoi $e va face evaluarea orala imediata.
6ctivitateindividuala
5valuareformativa
.6$i'urarea
retentiei $itran$ferului
,a-
Se va reaminti litera invatata $e vor da eemple de
cuvinte care contin litera %""Se precizeza tema pentru aca$a +citirea tetului din
manual $i tran$crierea primelor trei propozitii din
tet.
Conver$atia ,b$ervatia$i$tematica
9.)ncidereaactivitatii
Se fac aprecieri 'enerale a$upra comportamentuluielevilor in timpul lectiei$e evidentiaza elevii care au
fo$t activi pe tot parcur$ul lectiei.
5plicatia 5valuare orala
7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
9/10
N!'e%e???????????????????? D$t$3333333333
(i$a de evaluare
-.*or'e$/$ c!vinte:33333r$4 333334$ 4e3333!ri
vr$3333 4o$3333 co3333c$r
4!r3333 3334o3333 "i3333'$4$33333 3333t$4 3333r$4
(.Citete i "otrivete :i$n! ete -$i$t ore.
7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i
10/10
E%ev!% ete $tent in c!r$4o.
enic$ e 4o$c$ c! v545ie.
!c$ri$ Ione%.
).Citete i "!ne cine f$ce :
,re"ort$40"r$4it!ri0-i4!terii0co4o$ce.
6.Scrie /i%e%e $"t$'$nii i !-%ini$/$ c!vinte%e c$re contin %iter$ 004
Top Related