Pro i Ect Didactic Clasa i

download Pro i Ect Didactic Clasa i

of 10

Transcript of Pro i Ect Didactic Clasa i

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    1/10

    PROIECT DIDACTIC

    DATA:29.03.2007

    CLASA:I

    INVATATOR:Monica Vulpe

    SCOALA:Slobozia

    DISCIPLINA:Limba romana

    UNITATEA DE INVATARE:Literele alfabetului.Propozitia.Cuvantul.Grupul de doua litere.

    SUBIECTUL:La pla!a""#Sunetul $i litera%"" mare de tipar Scrierea literei%"" mare de mana &TIPUL LECTIEI :Predare inte'rata

    SCOPUL LECTIEI :(amiliarizarea elevilor cu litera%"" mare de tipar & (ormarea deprinderii de $criere corecta a literei%"" mare de mana pe liniatura caietului tip )&

    OBIECTIVELE OPERATIONALE : a*Cognitive+

    ,- +$a alcatuia$ca propozitii formate din doua $au tri cuvinte pe baza unor ima'ini & ,2+$a de$parta in $ilabe cuvinte formate din doua $au trei $ilabe pe baza eercitiului anterior &

    ,3 +$a citea$ca corect $i con$tient cuvintepropozitiiin mod independentin $oapta cu voce tare pe bazacitirii demon$trative &

    ,/+$a precizeze pozitia $unetului !""intr#un cuvant dat pe baza de$partirii in $ilabe a cuvantului re$pectiv &, +$a alcatuia$ca enunturi cu a!utorul cuvintelor noi &

    ,1 +$a $crie litera corect izolat $i in cuvinte &

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    2/10

    ,7 +$a completeze cuvinte cu $ilabe in care $e afla litera!"" &

    , +$a ordoneze cuvintele date intr#o propozitie &

    ,9 +$a formuleze intrebari $i ra$pun$uri & b*Afective+

    ,- +$a manife$te intere$ pentru continutul tetului $i pentru $crierea cali'rafica &

    ,2 +$a $e mobilizeze in vederea $arcinilor propu$e & c*Motrice+

    ,- &$a#$i diri!eze corect efortul oculomotor catre centrul de intere$ vizat de invatator &

    ,2 +$a pa$treze pozitia corecta a corpului in timpul $crierii &

    SRATEGII DIDACTICE :

    1.Re!re "roce#!r$%e :

    $&'eto#e i "roce#ee :metoda fonetica analitico#$inteticaob$ervatia conver$atiaeplicatiaeercitiul demon$tratiaciorcinele &

    b*forme de or'anizare +individual pe 'rupe de doi eleviin lantfrontal & (.Re!re '$teri$%e :plan$a cu litera %""mare de tipar $i de manamanual caietalfabetarfi$e de

    lucru !ucaria&

    ).*or'e i te+nici #e ev$%!$re : ,ob$ervatia $i$tematicaevaluarea oralaproba $cri$atema de lucru in cla$a &M$teri$% -i-%iogr$fic :

    Metodica predarii limbii romane in cla$ele primare""#Silviu 4ita5ditura 6rami$200-

    )ndrumator pentru folo$irea abecedarului""#marcela Pene$Va$ile Molan5ditura 6rami$200- M5C#Curriculum pentru cla$a )""

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    3/10

    Momentelelectiei

    ,b.op. Continutul in$tructiv #educativ

    Strate'ia didactica (orme deevaluare

    -.Momentor'anizatoric

    Se a$i'ura conditiile optime pentru inceperea orei delimba romana.

    Conver$atia6ctivitate frontala

    2.eactualizareacuno$tintelor

    dobandite

    anterior

    ,3

    ,/

    ,-

    Verificarea temei din punct de vedere cantitativ $icalitativ.

    Se evidentiaza elevii care au $cri$ corect tema.

    %ocul Spune cine $unt"" +$e arata cu un indicatorcate o plan$a cu literele invatate anterior $i elevii va

    trebui $a le recunoa$ca.

    Se prezinta o plan$a pe care $unt $cri$ecuvinte +'ercerecire$e!ucarie.

    5levii cite$c cuvintele de$copera $unetul

    reprezentat in $criere printr#un 'rup de litere $iprecizeaza pozitia lui in cadrul cuvantului.

    Se de$cid manualele $i $e cite$te tetulinte'ral$electiv.Se poarta o $curta conver$atie referitoare la

    continutul tetului.

    8oi elevi vor prezenta cu a!utorul invatatoarei in

    cateva propozitii continutul tetului.

    5ercitiul !oc

    6ctivitate frontala

    Plan$a

    ,b$ervatia

    Lucru pe ecipe

    6ctivitate frontala

    6precieri orale

    ,b$ervarea$i$tematica

    6precieri orale

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    4/10

    3.Captarea atentiei %oculo$te$te dupa mine""

    5u ma !ocu co!oc

    8ar deodata aud +poc :

    Mi $#a rupt co!oculSe vede mi!locul.

    6m o va!aietoare care va!aie ca un avionva!aietor.Va!aie tare va!aietoareadar mai tare va!aie

    avionul va!aitor.

    conver$atia!ucaria

    ,b$ervatia$i$tematica

    /.6nuntarea temei

    $i obiectivelor

    Se prezinta tema $i obiectivele intr#un limba!

    acce$ibil elevilor.

    5plicatia

    6ctivitate frontala

    .8iri!area invatarii

    ,2

    oc "entr! #eco"erire$ !net!%!i no!.Voi $pune

    mai multe cuvinte iar elevii vor batea din palme la

    recunoa$terea $unetului!"".5levii dau eemple de cuvinte care incep contin $i

    $e termina cu $unetul !"".

    5levii de$part in $ilabe cuvintele $i localizeaza

    $unetul in cuvant.Se cere $a $e alcatuia$ca doua propozitii cu doua din

    ace$te cuvinte.Pre/ent$re$ %iterei 00'$re #e ti"$r.

    Se prezinta plan$a cu litera %""mare de tipar.5levii

    ob$erva litera.

    eercitiul

    ,b$ervarea

    $i$tematica

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    5/10

    ,3

    ,2

    ,/

    ,3

    ,1

    5levii de$cid abecedarele.

    Int!ire$ i'$gini%or #in '$n!$%Propun $a $e ob$erve ima'inea din abecedar .Prin

    intrebari a!utatoare ii conduc pe elevii $a alcatuia$ca

    propozitia +%on'leorul face $camarorii.Se analizeaza propozitia foneticanlitico#$intetic.

    Stabilirea locului cuvantului !on'leorul"" in

    propozitie.8e$partirea cuvantului in $ilabe.

    Pronuntarea $unetului nou.

    Citire$ co%o$ne%or #e c!vinte.

    Se cite$c coloanele de cuvinte din manualmai intaiin $oapta de fiecare elevin ritm propriu.6poi $e

    cite$c cu voce tare &fiecare cuvant e$te citit de catre

    alt elev.Pre/ent$re$ %iterei00'$re #e '$n$.

    Se analizeaza elementele 'rafice din care e$te

    alcatuita litera.Litera % mare de mana $e eecutaurmarind urmatoarele elemente 'rafice+ Se incepe

    pe $uprarand cu un $erpi$or apoi $e coboara cu o

    line oblica pe $uprarand $i $patiul principal iar pe$ubrand $e continua cu o bucla care $e ra$uce$te la

    $far$it $pre $patiul principal.

    Se $tabile$c a$emanari $i deo$ebiri cu alte litere.Se $crie litera %""mare de mana mai intai

    intrea'aapoi de$compu$a in elemente 'rafice $i

    ,b$ervatia

    Plan$a cu

    litera%""

    6naliza

    foneticaanalitico#$intetica

    6ctivitate

    individuala

    5plicatia

    8emon$tratia

    6nalizara$pun$urilor

    5valuare orala

    ,b$ervatia

    $i$tematica

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    6/10

    ,m2

    ,1

    ,m-

    ,3

    ,9

    apoi iara$i intre'a.

    Se $crie in aer cu $tiloul inci$pe carte $i pe banca.8oi elevi vor $crie litera%""mare de mana pe tabla.

    Se recunoa$te litera%""mare de mana de pe plan$a.

    Se fac eercitii de incalzire a mu$ilormainii;cantecul

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    7/10

    elev.

    Citirea model.Citirea dupa model.

    Se pun intrebari in le'atura cu continutul tetului.

    Citire$ e%ectiv$

    ,b$ervare

    $i$tematica

    1.,btinerea

    performantelor ,

    ,a2

    ,a-

    ,

    Se prezinta o plan$a pe care $unt $cri$e cuvintele +

    -.!oila bunici%anicamer'e.

    2.o!ucarieacumparat=oria.

    3.$ecopiiii!oaca$otron.5levii trebuie $a ordoneze cuvintele pentru a obtine

    propozitii.5cipa ) >propozitia -

    5cipa ))#propozitia 2

    5cipa )))#propozitia 38upa ce $unt ordonate propozitiile un reprezentat al

    fiecarei ecipe va citi propozitia obtinutaiar elevii

    vor tran$crie propozitia.

    Se cere elevilor $a dea eemple de cuvinte care $e$criu cu litera%""

    5cipa ) va $rie cu creta ro$ie.

    5cipa )) va $crie cu creta 'albena.5cipa ))) va $crie cu creta alba$tra.

    Va 'a$ti'a eipa care va $crie mai multe cuvinte.

    Plan$a

    eercitiul

    6ctivitate pe eipe

    5ercitul

    Lucru in ecipe

    ,b$ervare

    $i$tematica

    5valuare orala

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    8/10

    7.5valuareaperformantelor ,7

    5levii prime$c o fi$a5levii vor completa independent fi$a de

    evaluareapoi $e va face evaluarea orala imediata.

    6ctivitateindividuala

    5valuareformativa

    .6$i'urarea

    retentiei $itran$ferului

    ,a-

    Se va reaminti litera invatata $e vor da eemple de

    cuvinte care contin litera %""Se precizeza tema pentru aca$a +citirea tetului din

    manual $i tran$crierea primelor trei propozitii din

    tet.

    Conver$atia ,b$ervatia$i$tematica

    9.)ncidereaactivitatii

    Se fac aprecieri 'enerale a$upra comportamentuluielevilor in timpul lectiei$e evidentiaza elevii care au

    fo$t activi pe tot parcur$ul lectiei.

    5plicatia 5valuare orala

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    9/10

    N!'e%e???????????????????? D$t$3333333333

    (i$a de evaluare

    -.*or'e$/$ c!vinte:33333r$4 333334$ 4e3333!ri

    vr$3333 4o$3333 co3333c$r

    4!r3333 3334o3333 "i3333'$4$33333 3333t$4 3333r$4

    (.Citete i "otrivete :i$n! ete -$i$t ore.

  • 7/25/2019 Pro i Ect Didactic Clasa i

    10/10

    E%ev!% ete $tent in c!r$4o.

    enic$ e 4o$c$ c! v545ie.

    !c$ri$ Ione%.

    ).Citete i "!ne cine f$ce :

    ,re"ort$40"r$4it!ri0-i4!terii0co4o$ce.

    6.Scrie /i%e%e $"t$'$nii i !-%ini$/$ c!vinte%e c$re contin %iter$ 004