CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA
PORTOFOLIU EVALUARE
INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A
Neamț
SERIA 1 GRUPA
CURSANT:
TEPEȘ C. ELENA LAURA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR:5, PIATRA NEAMȚ
Disciplina: Informatică și tic
Unitatea de învățare: Editoare grafice
Lecția: Instrumente de desenare, culori. Inserarea și formatare text
Tipul lecției: de transmitere de noi cunostințe
Clasa: a V a
Profesor: Țepeș Elena Laura
PROIECT DIDACTIC
Competențe generale:
1.Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor.
2.Elaborarea creativă de miniproiecte cu ajutorul editoarelor grafice.
Competențe specifice:
1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a utiliza instrumente informatice.operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor materiale digitale;
2. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a utiliza instrumente informatice.
3. Realizarea unor aplicaţii practice
La finalul lecției elevii vor fi capabili:
1. Să folosească programul Paint pentru a crea şi modifica fişiere cu desene; 2. Să utilizeze instrumentele aplicaţiei Paint pentru crearea şi printarea desenelor, stabilind caracteristicile instrumentelor respective; 3. Să folosească comenzile de copiere, decupare, mutare şi efectele speciale; 4. Să poată utiliza instrumentele oferite de către Paint; 5. Să poată desena un desen, o felicitare, un grafic; 6. Să creeze şi să modifice desene;
Metodele de predare: Observarea sistematică, conversația,explicația, exercițiul, demonstrația, problematizarea, învățarea prin descoperire;
Mijloace didactice: laboratorul de informatică, computere, fișe de lucru;
Tipuri de evaluare :chestionare orală , verificare prin fişa de lucru şi calculatorul, observare sistematica a elevilor.
Desfășurarea lecției
Etapele
lecției/Timp
Obiectivele
operaționale
Activitatea profesorului Activitatea
elevului
Metode didactice Mijloace
didactice
Metode de
evaluare
Set anticipativ
sau discuții
pregătitoare
4'
Întrebări care să stimuleze gândirea –
de tipul: Vă place să desenați? Cum
procedați când nu vă place un desen?
Elevii răspund
la întrebarile
profesorului
Conversația
Problematizarea
Desene
Anunțarea
lecției noi
2'
Anunță tema nouă: Instrumente de
desenare, culori. Inserarea și
formatare text și obiectivele.
In cadrul orei de astazi veti invatat sa
utilizati instrumentele aplicatiei Paint
pentru creearea unui desen, sa il
colorati si sa introduceti un text in
imagine
Elevii își
notează în
caiete titlul
lecției și
ascultă cu
atenție
obiectivele
lecției.
Conversația Manualul
Tabla
Caiete de
notițe
Comunicarea
cunoștințelor
noi
19'
O1 Profesorul explică elevilor cum sa reia
modul de lansare a aplicaţiei Paint:
Start – All Programs – Accesories-
Paint, apoi le explica acestora ca
aplicaţia Paint conţine instrumente
pentru a desena linii şi forme variate,
pentru a colora imaginile, pentru a
scrie text, pentru a decupa părţi din
imagine.
Pentru realizarea unui desen
profesorul propune elevilor sa
lectureze fisa cu Panoul de
instrumente de desen , astfel facand
cunostinta cu instrumentele de care
este nevoie pentru crearea şi
modificarea unui desen.
Elevii își
notează în
caiete modul
de lansare a
aplicației Paint
Elevii
analizeaza
împreună cu
profesorul fisa
cu Panoul de
instrumente de
desen ascultand
cu atentie
explicatiile
profesorului.
Conversația
Demonstrația
Exercițiul
Computere
Manualul
Tabla
Observarea
sistematică a
activității și
comportamentului
elevilor folosind
scara de
clasificare( DA,
INDIFERENT,
NU)
Mai departe li se explica elevilor ca
aplicaţia Paint, utilizată pentru
crearea și editarea desenelor, permite lucrul simplu și intuitiv cu culorile. Asadar, paleta de culori a aplicaţiei
Paint apare în partea din stânga jos a
ecranului ca în Figura 1 de pe Fișă-
FIGURI
Aceasta caseta conţine culoarea prim-
planului; cea din spate conţine
culoarea fondului. Pentru a selecta
culoarea prim-planului executăm clic
cu butonul stâng pe culoarea dorită
din paletă. Pentru a selecta culoarea
fondului executăm clic cu butonul
drept pe culoarea dorită din paletă.
Culoarea pe care o utilizăm depinde
de butonul mouse-ului pe care-l
folosim la tragerea liniilor,
dreptunghiurilor, ovalelor, trăsăturilor
de pensulă şi a formelor. Butonul
stâng al mouse-ului uitlizează
culoarea prim-planului; butonul drept
al mouse-ului utilizează culoarea
fondului.
Inserarea și formatarea unui text Pentru inserarea unui text într-o
imagine, se procedează astfel:
1. Se selectează instrumentul
2. Cu ajutorul mouse-ului (buton stânga
menținut apăsat) se selectează zona
unde va fi scris textul
3. Apar instrumentele de formatare a
textului de unde se selectează fontul,
Elevii își
notează în
caiet notiunile
legate de
utilizarea
culorilor în
prelucrarea
imaginilor
Elevii își
notează în
caiet notiunile
legate de
inserarea și
formatarea
unui text si urmaresc
dimensiunea acestuia, precum și stilul
cu care se va scrie
4. Se selectează modul în care va apare
textul în imagine (opac sau
transparent)
- Opac – într-o fereastră cu fond
Culoare2 - Transparent – peste
(Vizulizare Figura 2 de pe Fișă-
FIGURI )
împreuna cu
profesorul
figura 2
Stratagii de
implicare
20'
O2
O3
Profesorul propune elevilor să rezolve
sarcinile de pe fișa de aplicatii
Realizează captura ecranului și
lipește-o în Paint.
Elevii rezolvă
sarcinile de
lucru
Demonstrația
Exercițiul
Problematizarea
Computere
Fișe de lucru
Autoeveluarea
Observarea
sistematică a
elevilor
Concluzii.
Realizarea
feedback-ului
5'
Profesorul întreabă elevii dacă au
neclarităţi la tema predată şi dacă vor
să mai completeze cunoştinţele
acumulate cu ceva nou cunoscut de ei,
referitor la tema predată.
Elevii participă
activ la
discuții.
Conversația Manualul
Caietele
Fișe
Aprecierea
verbală.
Fișă- FIGURI
Figura 1. Paleta de culori a aplicaţiei Paint
Figura 2. Inserarea și formatarea unui text
Panoul cu instrumente de desen
Selectia neregulata (Free-Form Select) – decupeaza neregulat o zona de desen, conturul zonei urmarind miscarea mouse-ului pe pad. Aceasta zona poate fi transferata sau copiata in memoria Clipboard sau intr-un fisier pe disc. De asemenea, puteti sa mutati oriunde pe planseta, sa rotiti,
sa rasturnati, sa inclinati, sa mariti, sa micsorati, sa stergeti sau sa multiplicati zona de desen decupata.
Selectia (Select) – decupeaza o zona dreptunghiulara de desen.
Guma (Eraser) – sterge culoarea, desenul sau textul, inlocuindu-le cu culoarea de fond activa.
Umplerea cu culoare (Fill with color) - umple obiecte sau zone inchise cu culoarea aleasa pentru desen.
Selectia culorii (Pick Color) - selecteaza direct de pe planseta o culoare pentru desen.
Lupa (Magnifier) - mareste zona de desen selectata.
Creionul (Pencil) - deseneaza linii neregulate (forme libere), cu aceeasi grosime, urmarind deplasarea mouse-ului pe pad.
Pensula de vopsea (Brush) - deseneaza cu culoarea aleasa pentru desen linii de grosimi diferite urmarind deplasarea mouse-ului pe pad.
Pulverizatorul de vopsea (Airbrush) - creeaza o pata circulara de puncte pentru imprastierea vopselei pe planseta.
Instrumentul de scris (Text) - permite scrierea textelor pe planseta.
Linia dreapta (Line) - deseneaza o linie dreapta intre doua puncte.
Linia curba (Curve) - deseneaza intre doua puncte o linie care poate fi curbata de doua ori.
Dreptunghiul (Rectangle) - deseneaza dreptunghiuri si patrate.
Poligonul (Polygon) deseneaza poligoane cu ajutorul unor linii drepte.
Elipsa (Elipse) - deseneaza cercuri sau elipse.
Dreptunghiul rotunjit (Rounded rectangle) - deseneaza dreptunghiuri si patrate cu colturi rotunjite.
selectia dreptunghiulara
umplerea cu culoare
lupa
pensula
instrumentul de scris
curba
poligonul
dreptunghiul cu colturi rotunjite
selectia neregulata
guma
selectia culorii
creionul
pulverizatorul de vopsea
linia
dreptunghiul
elipsa
Fișă de aplicații
1. Explorați pensulele și instrumentele din Paint accesând din fila Pornire grupurile Instumente, Pensule și Forme. Asociați fiecare din
instrumentele, pensulele sau formele aplicației Paint din panoul drept cu denumirile lor din panoul stâng:
2. Realizați urmatoarea activitate de laborator:
a) Desenați o pasăre supărată (angry bird), utilizând
instrumentele de desenare Oval, Linie si apoi:
b) Colorați desenul realizat utilizând instrumentele studiate în
lecție.
c) Scrieți în dreapta-jos numele vostru, utilizând instrumentele de
inserare și formatare text.
a. Selecție liberă(Free-Form Select)
1.
b. umplere cu culoare (Fill with color)
2.
c. guma (Eraser/Color Eraser)
3.
d. dreptunghiul (Rectangle)
4. e. Rotire verticală(Vertical rotation)
5. f. instrumentul de scris (Text)
6. g. poligonul (Polygon)
7.
h. dreptunghi cu colţuri rotunjite (Rounded Rectangle)
8.
i. curba (Curve)
9. j. pensulă (Brush)
10. k. selecția culorii (Pick Color)
11.
l. Oval (Ellipse) 12.
m. Creion (Pen) 13.
Fișă de aplicații
REZOLVARE
1. Explorați pensulele și instrumentele din Paint accesând din fila Pornire grupurile Instumente, Pensule și Forme. Asociați fiecare din instrumentele, pensulele sau formele aplicaţiei Paint din panoul drept cu denumirile lor din panoul stâng:
6 4 1 3 11 5 13 9 6 12 8 10 2
A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. K. L. M.
2
a)
1. Se selectează Culoare1 - negru și Culoare2 - alb
2. Utilizând curba Oval se desenează
a. Un cerc mare - corpul
b. Două cercuri mai mici - ochii
c. Două cercuri mici reprezentând pupila
3. Utilizând curba Linie se desenează
a. Sprâncenele
b. Coada
4. Utilizând curba Linie curbă se desenează pe rând
a. Urechile
b. Ciocul
b) Utilizând instrumentele de umplere se colorează pasărea
c. Culorile se aleg de către desenator
c) Utilizând instrumentul text se adaugă numele
Rezultat:
PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE Editoare grafice
Notă: filmele didactice prezentate sunt doar modele orientative.
Conținuturi Competenț
e specifice
Activități de învățare Resurse Evaluare
Rolul unui editor
grafic
Elemente de
interfață specifice
Crearea,
deschiderea şi
salvarea fişierelor
grafice
Instrumente de
desenare
1.2
3.1
Lansarea în execuţie a editorului grafic
Inspectarea elementelor de interfaţă
Crearea unui document nou cu dimensiuni
prestabilite
Desenarea unei căsuţe
Salvarea căsuţei în format bmp.
Închiderea fişierului
Deschiderea fişierului salvat şi completarea sa cu
un brăduţ. Salvarea fişierului fişierul în format bmp.
Se salvează din nou acelaşi fişier în format jpg.
Se compară dimensiunile celor două fişiere. Se
analizează dimensiunile aceluiaşi fişiere în diferite
formate grafice.
Sarcină de lucru individual:
Timp total alocat: 1 oră.
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu
acces la Internet şi recomandabil videoproiector.
Activitate: frontală, individuală
Material didactic:
Fişa cu sinteza teoriei de pe site-ul Informatica în şcoli Filme demonstrative: https://www.youtube.com/watch?v=Q4yq1wfUpEA https://www.youtube.com/watch?v=Ego1Imit2G0 https://www.youtube.com/watch?v=ePW5l4WIvps
Evaluare curentă
formativă: aplicaţiile practice
„O căsuţă ca în poveşti”
şi Smyle face
Comenzi pentru
selectare,
copiere, mutare,
ştergere
Redimensionarea
, trunchierea,
rotaţia unei
imagini
Panoramare
imagine
1.2
3.1 Deschide o suprafață de lucru A4, portret.
Folosind forme geometrice realizează un
brad de Crăciun
Salvează lucrarea în fișierul brad.jpg, în
portofoliul digital personal.
Perspectiva
Deschide o suprafață de lucru A4, orientată
peisaj.
Inserează pe fundal o imagine ce ilustrează
un drum.
Timp total alocat: 1 oră.
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu
acces la Internet şi recomandabil videoproiector.
Activitate: frontală, individuală
Material didactic:
Fişa cu sinteza teoriei de pe site-ul Informatica în şcoli Fişele de descriere a activităţilor de pe site-ul Informatica în şcoli
Evaluare curentă formativă:
aplicaţiile
practice brad,
perspectiva,
https://www.youtube.com/watch?v=Q4yq1wfUpEAhttps://www.youtube.com/watch?v=Q4yq1wfUpEAhttps://www.youtube.com/watch?v=Ego1Imit2G0https://www.youtube.com/watch?v=ePW5l4WIvpshttps://www.youtube.com/watch?v=ePW5l4WIvps
Desenează un copac.
Plasează de trei ori copacul obținut mai sus
pe marginea drumului păstrând efectul de
perspectivă.
Salvează lucrarea în fișierul perspectiva.jpg,
în portofoliul digital personal.
Sarcină de lucru individual: Tren
tren
Utilizarea
culorilor în
prelucrarea
imaginilor;
crearea culorilor
personalizate
Stiluri de
umplere
Inserarea şi
formatarea
textului
1.2
3.1
Pentru a obține bannerul din imagine:
1. În caseta de culori faceţi clic pe culoarea roşie.
2. Cu ajutorul instrumentului coloraţi
suprafaţa de lucru. 3. Faceți clic pe Text, apoi, în caseta de
opțiuni de sub bara de instrumente, faceți clic pe stilul de fundal (transparent)
4. Faceți clic pe culoarea verde din caseta de culori, alegeţi fontul şi mărimea şi apoi faceți clic în caseta de text și tastați textul dorit
5. Repetaţi procedeul pentru celelalte două texte.
Sarcină de lucru individual: Lumea roboților
Timp total alocat: 1 oră.
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu
acces la Internet şi recomandabil videoproiector.
Activitate: frontală, individuală
Material didactic:
Fişa cu sinteza teoriei de pe site-ul Informatica în şcoli Fişele de descriere a activităţilor de pe site-ul Informatica în şcoli Filme demonstrative:
Evaluare curentă formativă:
aplicaţiile
Banner
și
Evaluare sumativă Concursul creatorilor de personaje grafice
Imaginează-ţi că faci parte din echipa de
dezvoltare a unui nou joc pentru telefonul
mobil. Tu eşti graficianul echipei.
Creează personajul principal al jocului!
La final vom organiza un concurs de
personaje. Juriul veţi fi tot voi!
Evaluarea sumativă:
aplicaţia practică
Concursul creatorilor de
personaje grafice
Top Related