xig_dacialiterara

7

Click here to load reader

Transcript of xig_dacialiterara

Page 1: xig_dacialiterara

Proiect de lectie

Profesor: Boie Liana

Data : .XI 2008

Clasa : a XI-a G

Obiectul: Limba şi literatură română

Tema: Rolul ,, Daciei literare’’ si al lui M.Kogalniceanu in orientarea

culturii si literaturii romane

Tipul lecţiei: insusire de noi cunostinte

Motivatia: Lectia este valoroasa pentru formarea unor reprezentari culturale

privind evolutia si valorile literaturii romane

Obiective operaţionale:

a) sa cunoasca trasaturile epocii pasoptiste ( cadrul social, istoric,

cultural );

b) sa analizeze componentele structurale si expresive ale revistei ,, Dacia

literara’’ si rolul lor in intelegerea acesteia;

c) sa identifice si sa compare idei si atitudini diferite in dezvoltarea

aceleiasi teme;

d) sa fie capabili sa sintetizeze trasaturile definitorii ale epocii culturale

si rolul acestora in orientarea literaturii.

Resurse: - capacităţile normale de învăţare ale elevilor şi cunoştinţele

anterioare;

- Timp: 50 min.

Strategia didactică

Metode şi procedee: se vor folosi alternativ conversaţia euristică, explicaţia,

problematizarea, lectura expresivă.

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate pe

grupe, activitate independentă

Mijloace de învăţare: fişe conţinând articolul ,,Introductie’’ la ,, Dacia

literara’’

Material bibliografic: - Manualul de limba si literatura romana pentru clasa

a XI-a, Ed. Corint, Bucuresti,2006;

G. Călinescu – Istoria literaturii romane de la

origini pana in prezent, Ed. Minerva,Bucuresti,

1988;

C. Cucos – Pedagogie, Ed. Polirom, Iasi, 1996;

G.Ivascu – Istoria literaturii romane, reeditare,

Bucuresti,1969;

Page 2: xig_dacialiterara

N.Manolescu – Istoria critica a literaturii romane,

Ed. Fundatiei Culturale Romane, Bucuresti,1997;

C.Parfene – Metodica studierii limbii si literaturii

romane in scoala.Ghid teoretico-aplicativ, Ed.

Polirom, Iasi, 1999;

Al. Piru- Istoria literaturii romane, Ed. Grai si

suflet, Bucuresti,1994;

Programa de limba si literatura romana pentru clasa

a XI-a.

Desfasurarea activitatii

Organizarea clasei: se pregătesc cele necesare orei de literatura română.

– 1 min.

I. Actualizarea cunostintelor anterioare:

-Se reactualizeaza cunostintele dobandite in lectia precedenta

privitoare la Epoca literara de la 1848

II. Captarea atenţiei elevilor:

- Profesorul incearca sa le capteze atentia elevilor prin urmatoarele

intrebari:

a) Alege dintre revistele pe care le citesti pe cea preferata si

explica motivele pentru care ai facut aceasta selectie.

b) Exista printre revistele pe care le cumperi sau le imprumuti

vreuna cu profil literar? Daca da, precizati care este numele

ei si ce te atrage din cuprinsul acesteia.

c) Crezi ca o revista literara ar trebui sa contina si comentarii

de natura politica? Exprima-ti punctul de vedere.

d) Cum ar arata o revista alcatuita de tine in ceea ce priveste

continutul si rubricatia?

III. Anuntarea temei noi, a tipului ei si a obiectivelor operationale:

-Vom studia programul ,, Daciei literare’’.

-Va trebui, in finalul orei, sa: (se comunica obiectivele mentionate).

Page 3: xig_dacialiterara

IV.Prezentarea sarcinilor de invatare

Elevii vor primi fisa cu articolul Introductie la,, Dacia literara’’ si fise

de lucru ,in care vor avea de rezolvat diferite cerinte ,pentru a sistematiza

constatarile intr-o schema recapitulativa.

V. Desfasurarea noii lectii

Elevii sunt antrenati intr-o activitate pe grupe in care vor avea de

raspuns la cerintele de pe fisa. Ei vor lucra in grup de cate doi, iar apoi vor

citi rezolvarea.

In functie de raspunsul pe care il vor da , acestia vor fi notati.

Fisele de lucru ale elevilor contin urmatoarele cerinte:

1. La inceputul articolului sau, Mihail Kogalniceanu face o trecere in

revista a principalelor publicatii de pana la aparitia Daciei

literare.Precizati care sunt cele mai importante si de cine sunt

conduse.

2. Kogalniceanu isi propune sa continue, dintr-o alta perspectiva,

infaptuirile inaintasilor in domeniul presei;pe de alta parte, el se

distanteaza de orientarea revistelor existente. Ce le reproseaza?

3. Numele revistei – Dacia litarara – nu este unul ales la intamplare.

Explica semnificatia lui cu valoare simbolica.

4. Care este scopul revistei?

5. In ce consta atitudinea redactorului revistei, Mihail Kogalniceanu,

fata de excesul de traduceri?

6. Care ar fi sursele de inspiratie pentru o literatura nationala?

7. Cum ati caracteriza critica promovata de revista Dacia literara ?

8. Prezinta structura dupa care va fi alcatuit continutul revistei Dacia

literara pentru a veni in intampinarea asteptarilor cititorului.

Feedback –ul are loc permanent,pe parcursul conversatiei ,in cadrul analizei

si se concretizeaza prin aprecieri verbale facute de profesor , iar la sfarsitul

orei prin notare.

VI. Evaluarea formativă: Ca activitate independentă individuală se dă

spre rezolvare un test. După rezolvare, testele se iau de profesor pentru a le

corecta şi pentru a le nota.

Page 4: xig_dacialiterara

Testul cuprinde urmatoarea cerinta:

Redactati un portret intelectual (10-15 randuri) al lui Mihail

Kogalniceanu, asa cum s-ar putea desprinde din ideile articolului-program al

romantismului romanesc.

VII. Tema pentru acasa

Demonstreaza, intr-un eseu de 2-4 pagini, ca ,, Introductie’’ la ,,Dacia

literara’’ este un manifest literar al romantismului romanesc.

Page 5: xig_dacialiterara

CERINTE:

1. La inceputul articolului sau, Mihail Kogalniceanu face o trecere in

revista a principalelor publicatii de pana la aparitia Daciei

literare.Precizati care sunt cele mai importante si de cine sunt

conduse.

2. Kogalniceanu isi propune sa continue, dintr-o alta perspectiva,

infaptuirile inaintasilor in domeniul presei;pe de alta parte, el se

distanteaza de orientarea revistelor existente. Ce le reproseaza?

3. Numele revistei – Dacia litarara – nu este unul ales la intamplare.

Explica semnificatia lui cu valoare simbolica.

4. Care este scopul revistei?

5. In ce consta atitudinea redactorului revistei, Mihail Kogalniceanu,

fata de excesul de traduceri?

6. Care ar fi sursele de inspiratie pentru o literatura nationala?

7. Cum ati caracteriza critica promovata de revista Dacia literara ?

8. Prezinta structura dupa care va fi alcatuit continutul revistei Dacia

literara pentru a veni in intampinarea asteptarilor cititorului.

CERINTE:

1. 1.La inceputul articolului sau, Mihail Kogalniceanu face o trecere in

revista a principalelor publicatii de pana la aparitia Daciei

literare.Precizati care sunt cele mai importante si de cine sunt

conduse.

2. Kogalniceanu isi propune sa continue, dintr-o alta perspectiva,

infaptuirile inaintasilor in domeniul presei;pe de alta parte, el se

distanteaza de orientarea revistelor existente. Ce le reproseaza?

3. Numele revistei – Dacia litarara – nu este unul ales la intamplare.

Explica semnificatia lui cu valoare simbolica.

4. Care este scopul revistei?

5. In ce consta atitudinea redactorului revistei, Mihail Kogalniceanu,

fata de excesul de traduceri?

6. Care ar fi sursele de inspiratie pentru o literatura nationala?

7. Cum ati caracteriza critica promovata de revista Dacia literara ?

8. Prezinta structura dupa care va fi alcatuit continutul revistei Dacia

literara pentru a veni in intampinarea asteptarilor cititorului.

Page 6: xig_dacialiterara

Test

Redactati un portret intelectual (10-15 randuri) al lui Mihail

Kogalniceanu, asa cum s-ar putea desprinde din ideile articolului-program al

romantismului romanesc.

Test

Redactati un portret intelectual (10-15 randuri) al lui Mihail

Kogalniceanu, asa cum s-ar putea desprinde din ideile articolului-program al

romantismului romanesc.

Page 7: xig_dacialiterara

1. Alege dintre revistele pe care le citesti pe cea preferata si

explica motivele pentru care ai facut aceasta selectie.

2. Exista printre revistele pe care le cumperi sau le

imprumuti vreuna cu profil literar? Daca da, precizati

care este numele ei si ce te atrage din cuprinsul acesteia.

3. Crezi ca o revista literara ar trebui sa contina si

comentarii de natura politica? Exprima-ti punctul de

vedere.

4. Cum ar arata o revista alcatuita de tine in ceea ce priveste

continutul si rubricatia?