orizontdidactic.files.wordpress.com · Web viewCele domestice sunt crescute de om pentru foloasele...
Transcript of orizontdidactic.files.wordpress.com · Web viewCele domestice sunt crescute de om pentru foloasele...
PROIECT DE LECȚIE
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII
OBIECTUL: Ştiinţe ale naturii
SUBIECTUL: Ce sunt păsările?
TIPUL LECŢIEI: de dobândire de noi cunoştinţe
SCOPUL:
utilizarea în comunicare a unor termeni şi concepte specifice ştiinţelor naturii;
dezvoltarea capacităţilor şi abilităţilor de explorare / investigare a realităţii, folosind instrumente şi procedee specifice;
dezvoltarea interesului şi a responsabilităţii pentru menţinerea unui mediu natural echilibrat, propice vieţii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A) Cognitive: La sfârşitul şi pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 : să descrie înfăţişarea păsărilor din imaginilor prezentate;O2 : să stabilească caracteristicile generale ale păsărilor;O3 : să recunoască păsări dintr-un şir de animale;O4 : să precizeze importanţa păsărilor domestice pentru om;
B) Afective:Elevii: îşi vor manifesta trăirile faţă de personajele-păsări din materialele literare audiate.
C) Psiho-motorii: Elevii : îşi vor coordona activitatea pentru utilizarea şi orientarea eficientă pe materialele prezentate de învăţător.
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
STRATEGIA DIDACTICĂ:1 . Resurse procedurale :a) metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, dialogul dirijat, Ghidul de studiu, Ciorchinele, Mozaicul, inteligenţele multiple;b) forme de organizare : individuală, frontală, pe grupe, pe tipuri de inteligenţe;
2. Resurse materiale : portofoliul, fişe, planşe cu păsări, prezentare Power Point.3. Forme şi tehnici de evaluare :- observarea sistematică;- temă de lucru în clasă;- evaluare orală;- evaluarea conduitei activităţii în grup.
BIBLIOGRAFIE:
Ministerul Educaţiei şi Cercetării – Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programe şcolare pentru clasa a III-a, Bucureşti, 2004;
Maria Eliza Dulamă, Practica pedagogică (teorie şi metodologie), Cluj-Napoca, Ed. Clusium, 2005;
C. Stănculescu, G.M. Ştefănescu, F. Dumitrescu, Ştiinţe ale naturii, clasa a III-a, (auxiliar), Piteşti, Ed. Carminis, 2005
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele lecţiei
Conţinutul lecţiei
Resurse Evaluare Metode Mijloace
didacticeForme de
organizare
1.Moment organizatoric
Elevii îşi pregătesc materialele necesare lecţiei.Se asigură liniştea necesară desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.
2.Evocarea cunoştinţelor anterioarea)amintirea cunoştinţelor anterioare
b) analizarea şi sistematizarea activă a cunoştinţelor anterioare
c)stabilirea interesului şi scopului pentru explorarea subiectului
Se audiază un fragment din cântecul ,,Ursul păcălit de vulpe” şi se recunosc personajele ca făcând parte din grupa mamiferelor.Elevii vor studia câte o fişă (din cele trei) pe care sunt imaginile a două animale: porcul – ursul, câinele-lupul, calul-delfinul . (Anexa 1) Vor scrie însuşiri ale acestora şi acţiunile lor, după care vor enumera asemănări şi deosebiri.
Se citesc câteva caracterizări ale mamiferelor alese şi prezentate de elevi în cadrul temei pentru acasă.
Personajul ,,Ghiţă”(un personaj desenat, cu o faţă întrebătoare) are o nedumerire şi cere ajutorul elevilor: Mamiferele domestice sunt folositoare omului. Cele sălbatice pot să dispară? Elevii intervin şi găsesc răspunsul potrivit. Se citesc idei din portofoliu, despre aceste animale. Se ajunge la faptul cç sunt ëi pçsçri care contribuie la curç[area mediului, de exemplu ciocanitoarea.Se anunţă subiectul noii lecţii şi obiectivele. Se notează titlul lecţiei : Ce sunt păsările?
Ghidul de studiu
Problemati-zarea
Dialogul dirijat
CD cu melodia
Fişă
Imaginea lui Ghiţă
Frontală
În perechi
Frontală
Tema de casă
Observare sistematică
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
3.Realizarea sensuluia)confruntarea cu noile informaţii sau experienţe
b)implicarea cognitivă şi menţinerea interesului
c)înţelegerea informaţiilor
d)monitorizarea propriei înţelegeri
Se prezintă un set de planşe cu păsări şi li se cere elevilor să descopere caracteristicile comune acestora. Elevii descoperă faptul că păsările au corpul acoperit cu pene, au aripi şi se înmulţesc prin ouă. Se notează această definiţie, pe care o pot vizualiza pe ecran.
Se formează grupele (,,Casele”) şi grupul de experţi care va studia câte un fragment din conţinutul informativ al lecţiei. Un grup de trei elevi va parcurge un material mai simplu, în corelaţie cu potenţialul lor intelectual.(Anexa 2)
Pe baza informaţiilor dobândite de elevi se realizează şi se notează schema lecţiei.(Anexa 3)
Se vizionează materialul ,,Vestitorii primăverii” – Power Point – care conţine imagini cu păsări călătoare. Elevii găsesc cel puţin o însuşire caracteristică fiecărei păsări.
Observaţia
Conversaţia
Mozaicul
Observaţia Explicaţia
Planşe cu păsări sălbatice
Fişe cu conţinutul lecţiei
CD cu prezenta-rea
Frontală
Pe grupe de elevi
Frontala
Orală
Observarea conduitei în grup
Orală
3.Reflecţiaa)reformularea cunoştinţelor
Împărţiţi conform inteligenţei fiecăruia, pe grupe, elevii primes sarcini diferite:-Scriitorii – completează un text lacunar;-Matematicienii – compun o problemă despre păsări;-Pictorii – desenează o pasăre;-Îndemânaticii – realizează puzzle cu animale domestice;Actorii – interpretează o mini-scenetă despre ocrotirea păsărilor;-Cântăreţii intonează cântecul ,,Porumbiţa”;(Anexa 4)
Inteligenţe multiple Fişe cu
textele
Puzzle
Fise cu dialogul şi
Individuală, după tipul
de inteligenţă
Temă de lucru în
clasă
Orală
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
b)verificarea cunoştinţelor
Se citesc, se interpretează şi se afişează produsele muncii lor.
Elevii au pe bănci fişe tip ciorchine, pe care trebuie să le completeze folosind noile cunoştinţe acumulate în lecţie.(Anexa 5)
Se fac aprecieri asupra participării la lecţie şi se notează câţiva elevi. Tema pentru acasă – Fişă cu un rebus (Anexa 6)
Ciorchinele
cântecul
Fişă Individuală Scrisă
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
ANEXA 1
Animalul Însuşiri Acţiuni-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Animalul Însuşiri Acţiuni-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
Animalul Însuşiri Acţiuni-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
ANEXA 2
Experţii nr.1 Păsările au cap la care se observă doi ochi, un cioc şi două urechi, de o parte şi de alta a capului. Acestea au forma unor găurele ascunse sub pene.
Capul se leagă de corp prin gât.
Experţii nr.2 Trunchiul păsărilor are formă de fus, corespunzător zborului. Este acoperit cu pene, puf şi fulgi, care cad pe rând.Experţii nr.3
Cele două picioare sunt acoperite cu o piele cu solzi şi se termină cu degete care au gheare. Păsările au aripi cu ajutorul cărora (cele mai multe) zboară.
Experţii nr.4
Păsările pot fi domestice sau sălbatice. Cele domestice sunt crescute de om pentru foloasele pe care le are de la ele. Păsările sălbatice pot fi călătoare sau sedentare (care stau în ţara noastră tot timpul anului).
ANEXA 3
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
Schema lecţiei
Ce sunt păsările?
Păsările sunt animale care au corpul acoperit cu pene, au aripi şi se înmulţesc prin ouă.Alcătuirea corpului:
- cap doi ochi un cioc urechi, găurele ascunse sub pene
- trunchi formă de fus acoperit cu pene
- membre două aripi două picioare, terminate cu degete cu gheare.
Pot fi: domestice sălbatice călătoare sedentare
Căsuţa a VI –a
ochi urechi
cioc aripi
picioare degete cu gheare
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
ANEXA 4Îndemânaticii- Puzzle -
SCRIITORII
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
Completaţi spaţiile libere folosind cuvinte potrivite.
Erau vecini si duşmani.Unul, negru, cu gulerul şi penele subţiri, moi ca _____________, ce-i atârnau de pe spate spre pinteni. Avea ochii
______________, creasta plecată, roşie, aprinsă ca_________________. Celălalt, alb. Alb pieptul, ca_______________; alb gulerul, cu vârfurile penelor puţin gălbui, ca suflate cu aur. Deasupra capului o creastă cărnoasă, bătută şi roşie ca o_____________.
Fiecare se silea să trâmbiţeze mai devreme zorii zilei. (Luptatorii, Emil Garleanu)
Actorii
Ionel: Ce faci, Gigele?Gigel: De două zile încerc să ajung la cuibul păsării din copac, dar e prea sus şi nu reuşesc.Ionel: De ce vrei să ajungi acolo?Gigel: Vreau să iau puişorii şi să ma joc cu ei. Nu vrei să mă ajuţi?Ionel: Nu! Puii trebuie să rămână în căsuţa lor, cu părinţii lor, aşa cum şi tu stai cu părinţii tăi.. Nu te-a învăţat nimeni că trebuie să ocrotim plantele şi animalele, pentru a păstra mediul curat şi sănătos?Gigel: (ruşinat) Nu m-am gândit până acum la asta...
Cântăreţii
Porumbiţă, tu draguţă Doar în rouă, sau când plouăUnde-ţi speli tu oare Te speli, mititică,Fulgişorii, ochişorii, Sau în vale, lângă caleAlbele aripioare ? Te faci frumuşică.
ANEXA 5
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
găina călătoare sedentare
domestice
PĂSĂRILE
trunchi
ochi cioc urechi aripi
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
ANEXA 6
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională